mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 25.04.2024 : 10:14:36

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: Reševanje "ubogih" muc
Strani: [1] 2 3 4 5   Dol
Natisni
Avtor Tema: Reševanje "ubogih" muc  (Prebrano 21490 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« : ponedeljek, 19.08.2013 : 19:36:49 »

Torej, danes pa že včeraj in kar nekajkrat prej, so mi na FB dvignil tlak. Za kaj se gre. Nekaj kao organiziranih skupin rešuje muce po sistemu:
-Sem na dopustu kle pa kle, tukaj je en ful crkljiv muc, ki se zdi zapuščen, kdo ga bo prišel iskat?
- Ravnokar se peljemo na dopust in med postankom sem videla na počivališču mucico, ki je prosjačila za hrano. Kdo jo bo rešil, prosim za pomoč.
- Smo se ustavili za krofe, pa bila tam mačka, ki je bila ful prijazna, ali ima kdo čas, da jo pobere?
itd


in seveda vsi gredo v reševalno akcijo in mačko/a "rešijo"

Zdaj me pa zanima ali je to normalna praksa in dopustno ter zakonsko pokrito?

p.s.: linkov ne bom dajala, ker ne želim zakuhati še kakšne vojne, lahko pa moderatorju dam stran na FB kjer se to dogaja.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #1 : ponedeljek, 19.08.2013 : 19:56:10 »

Poznam kup takih linkov in primerov, bi pa pripomnila, da je tako objavljanje po mojem mnenju do konca in še čez neodgovorno do živali, poleg tega pa pač klasičen način prelaganja skrbi na druge. Ponavadi se najde zraven še kup komentarjev, da v to ali ono zavetišče ne, niti na odčitanje čipa, ker se bo zgodilo nekaj groznega, da se grozno dogaja z živaljo sredi ceste, pa menda ni nič narobe in nikogar ne skrbi kaj dosti. Ja, ljubiteljstvo živali ponekod seže samo do konca svojega lastnega ugodja, čez pa ni veliko šanse, da bi se net ljubitelji podali.

Kaj je dolžan storiti vsak državljan te države ob najdbi živali, je povzeto na http://www.mojpes.net/modules/pomoc/article.php?storyid=190
Logiran

PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« Odgovor #2 : ponedeljek, 19.08.2013 : 20:03:09 »

Sej Jana....jaz sem hotela v nekem konkretnem primeru celo pomagati, žival pridržati (ker pač tam živim), dati v oglaševanje izgubljeno žival in če to ni to nadaljevati z iskanjem rešitve....ampak v tem mojem primeru je mačka končala "rešena" 100+ km stran in vsi se trepljajo po rami kuk je to fajn...
Logiran
PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« Odgovor #3 : ponedeljek, 19.08.2013 : 20:11:59 »

Imam pa še eno vprašanje.....Torej vsaka mačka ki se mi pusti prijeti in strpati v boks se smatra kot kaj? Prostoživeča, ki nima lastnika? berem link ki si mi ga dala: http://www.mojpes.net/modules/pomoc/article.php?storyid=190#1
Logiran
PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« Odgovor #4 : ponedeljek, 19.08.2013 : 20:13:57 »

sorry prehitro oddala
nadaljevanje: , ker potem lahko jaz tudi sosedovega Mikija spokam v boks in oddam v zavetišče, ker mi sračka po rožicah.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #5 : ponedeljek, 19.08.2013 : 20:31:35 »

Vsaka verjetno ne. Sosedova mačka, ki pride vsak dan pred tvoja vrata, ima znanega lastnika. Mačka za cesto, ki jo prvič vidiš, pa verjetno spada med zapuščene ali prostoživeče mačke. Če je prijazna in se da prijeti, jo je morda kdo zavrgel. Povpraša se v okolici, če jo kdo pozna, če ne, se pač ravna kot z zapuščeno mačko, zavetišču pa se da konkretne podatke o razmerah in kraju najdbe. Če je mačka divja, oz. gre za več mačk na nekem območju, lahko gre za kolonijo prostoživečk, ki jo je treba prijaviti zavetišču, če še ni, oz. društvu, ki ima pregled nad prostoživečkami (recimo Mačjelovka v Ljubljani ...). Kot drugje, je tudi pri najdbi živali treba uporabit 'zdravo pamet' Smiley

Vsekakor je ob najdbi neznane mačke treba preveriti, ali je označena (uhelj vidiš z očesom, čip preverijo pri veterinarju ali v zavetišču), jo pregledati in sterilizirati oz. kastrirati, v kolikor ni označena in lastnik ni znan. Najslabše je pustiti mačko tam, kjer je bila, ali jo samo 'preložiti z ene lokacije na drugo'. To je lahko nevarno zanjo, lahko je bolna, kar ni dobro zanjo in za druge mačke, lahko je breja ali še bo, lahko je nekastriran samec, ki oplaja mačke vse okrog ...

Če boš sosedovega Mikija peljala v zavetišče na s/k na občinske stroške, si ti neodgovorna, ker trošiš občinski denar, ki ga vsepovsod manjka, za lastniško žival, zaradi česar ga lahko zmanjka za tiste, ki oskrbo nujno potrebujejo. Za Mikija pozvoni pri sosedih in se pogovori z njimi. Nadzor nad živaljo ni nekaj, česar se moramo držat samo nekateri. Tega se morata držat tudi Mikijev lastnik in ti Wink. Če ga boš gledala, kako sračka na tvojem vrtu, lepo na glas pomagaš sosedu kršiti zakon. Upam, da ga ne boš kršila še bolj in občane prikrajšala za nekaj 10 eur za njegovo kastracijo.
V zavetišču moraš dati svoje podatke in podatke o najdbi. Mal težko boš rekla, da maček ni tvoj, če je že dolgo na tvojem vrtu. Poleg tega te lahko tudi sosed toži zaradi objajčenja njegove lastnine Smiley. Skratka, zapletov je mnogo, zato še enkrat - po pameti Smiley
Logiran

PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« Odgovor #6 : ponedeljek, 19.08.2013 : 20:44:01 »

Tole z Mikijem je pač hec, še nikoli nisom sosedovih odganjala (razen enega, ki se je pred leti odločil, da je moj rožmarin v tegelcu ful dobr za markiranje Wink ,sicer pa jim je moja solata ljubša od rožic Wink ), ampak glede na link bi jih pač lahko popokala pa gremo.....gre za to, da nekdo na območju kjer sploh ni doma najde oz opazi mačka/o in jo "rešuje" , kle mene kamenček žuli. Ali jo lahko popoka in  odpelje in to je to? Brez oglaševanja najdenke/ca, brez lokalnega zavetišča jo pač spoka ene 100+ km stran in kaj potem?   
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #7 : ponedeljek, 19.08.2013 : 20:57:53 »

Očitno jo lahko, če so to storili.
Ok, pustimo ob strani, da je maček očitno bil zunaj brez nadzora, da so ga sploh lahko pobasali in odtujili, ampak ja, se strinjam s teboj - če ima maček lastnika, potem tega mačka verjetno nekdo pogreša. Upam tudi, da ne bo 'podtaknjen' kakšni drugi občini.
Logiran

PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« Odgovor #8 : ponedeljek, 19.08.2013 : 21:01:51 »

Najverjetneje bo.......in mogoče celo vem kateri



za in v opomin pa: www.mojpes.net/modules/pomoc/article.php?storyid=190#1


rešeni, pobiti .....kje so?
Logiran
PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« Odgovor #9 : ponedeljek, 19.08.2013 : 21:03:07 »

vups sorry za napačen link, prosim če popravite

http://www.zurnal24.si/kaj-se-na-primorskem-dogaja-z-mackami-clanek-202688
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #10 : ponedeljek, 19.08.2013 : 21:19:01 »

Hm, mojega mačka, ki je pod nadzorom 24/7/365 ne more nihče 'rešit', 'pobit' ...

Piše: "... maček ... ni nikoli šel daleč od doma ..."
O je šel, samo enkrat, pa je bilo očitno to povsem dovolj. Vedno je samo enkrat prvič.

Ko se bomo mi sprijaznili z dejstvom, da je maček, ki je sam zunaj, lahko 'rešen' ali 'pobit', bo storjen korak naprej. Do tja, ko se bodo začeli tega zavedati vsi lastniki mačk, oz. vsaj večina, pa je še neznansko daleč. Za začetek bi lahko recimo ljudi, ki so jim mački izginili, seznanili z njihovim delom odgovornosti, da je njihov maček izginil. Potem pa naprej ...
Logiran

PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« Odgovor #11 : ponedeljek, 19.08.2013 : 21:28:17 »

Lej Jana, jaz ima moje mačkonarje 24/7 v bajti......če je vaša (forumska) politika da more biti maček samo notranji pač to napiši, samo, da se vsepovprek "rešuje" vsako mačje bitje, ki lahko ali pa nima lastnika (brez da bi se to preverilo) je pa kr nekaj.

Logiran
PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« Odgovor #12 : ponedeljek, 19.08.2013 : 21:29:48 »

p.s.: tako se znaš zakonodaje v nekaterih primerih držat, da nas glava boli, ampak tole "reševanje" te pa nč ne zmoti.......
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #13 : ponedeljek, 19.08.2013 : 21:55:43 »

PravaBiBa, kaj te pravzaprav zanima?
Logiran

PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« Odgovor #14 : ponedeljek, 19.08.2013 : 22:08:10 »

V bistvu to ali se lahko pobira mačke vsepovprek (seveda ne osebno s strani najditelja), se jih po možnosti poturi nepooblaščenim zavetiščem, brez da bi se pristojno zavetišče sploh kontaktiralo?
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: Reševanje "ubogih" muc
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines