mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 10:33:37

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: Ali psi meditirajo?
Strani: [1] 2 3  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Ali psi meditirajo?  (Prebrano 7834 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Marjetka
odvisnež
*****
Sporočil: 540


« : torek, 27.09.2005 : 19:39:41 »

Ze pri dveh svojih psih sem opazila vedenje, ki si ga ne znam razlagati drugace.  Huh

Eden je zelo pogosto buljil vame. To je pocel z dokajsnje razdalje in vedno za mojim hrbtom - zlasti, kadar sem se ucila.  Sedel je pokonci, z rahlo priprtimi ocmi, izgledal je zadovoljen in brez prave zelje po cemerkoli. Tudi na klic sploh ni prisel, ce ni bi poziv malo bolj odlocen. Veckrat sem ga poskusila sprovocirati z buljenjem nazaj, pa nikoli nisem zdrzala tako dolgo kot on.  Grin

Drugi primerek pa na taksen nacin bulji v daljavo. Kadar je na vrhu kaksne vzpetine (ali na obali) vedno dobrsen del casa nameni zrenju v obzorje. 

Pri najnovejsi psici se nisem opazila taksnega obnasanja. Tudi sama ne meditiram, izgleda pa da so psi sposobni na nek nacin tudi v budnem stanju malo odklopiti misli, se zagledati... in da se nekateri za to obcasno tudi odlocijo.

Kaj menite? Roll Eyes


Logiran
TSA
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 328


« Odgovor #1 : torek, 27.09.2005 : 19:44:52 »

mene tut moj ponavadi gleda nekaj časa približno 30 sekund medtem ko ga gledam v oči kar naenkrat zalaja da me skoraj kap in začne skakati iz veselja...
Logiran
Zoia
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 717


« Odgovor #2 : torek, 27.09.2005 : 21:11:41 »

Pri nas se je podobno dogajalo, vendar tega nisem jemala kot meditacijo ampak kot izklop.

Prejsnji pes (ruski terier), se je ulegel na tla kot da spi, z odprtimi ocmi in delal popolnoma nic. Okoli njega smo se lahko pogovarjalli, vpili, omenjali Tiso (ljubosumen je bil kot sto hudicev.. niti pod razno nisi smel cohati samo enega), jo cartali.. Karkoli pac. Lahko smo se pogovarjali O njem, izgovarjali njegovo ime med pogovorom, a dokler ga ni dejansko kdo poklical, se mu je j*balo za cel svet. Ko si pa magari s tihim glasom rekel "Ron", je pa prisel cel vesel k tebi Grin

Je pa imel oci take cele odklopljene. Pa nikoli ni gledal direkt v osebo, ampak kar nekam v daljavo.
Logiran
Marjetka
odvisnež
*****
Sporočil: 540


« Odgovor #3 : torek, 27.09.2005 : 21:58:53 »

Ne vem, ce gre pri vaju dveh za isti pojav. Huh Najbolj pri vsem skupaj me namrec cudi ravno to, da pes ne lezi, ampak strumno sedi in odsotno nepremicno zre kar dolgo casa - 10, 15 ali se vec minut.

Evo slikice, kako to izgleda:



zoom

Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #4 : sreda, 28.09.2005 : 07:20:30 »

Seveda meditira, saj je tibetanec!  Roll Eyes Wink
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #5 : sreda, 28.09.2005 : 08:20:28 »

Psi zagotovo medtitirajo. Tudi precej "dremeža" sodi v meditacijo.
Z razliko od ljudi znajo to naravno, ne rabijo posebnih tečajev.
Logiran
Nikomah
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 269


« Odgovor #6 : sreda, 28.09.2005 : 08:56:50 »

Pasjo meditacijo lahko pogojno primerjamo kvečjemu z načinom pojmovanja tega pojma v Vzhodnih - azijskih miselnih tradicijah, kjer gre za proces psihofizičnega umirjanja, duhovnega očiščenja, razosebljenja in v končni fazi - doseganja nedeferencirane percepcije  - Nirvane.
Vse to bi po mojem težko neposredno aplicirali na pasjo psiho, saj pes nima nekega "jaza" s katerim bi se identificiral in bi ga z meditacijo moral preseči. Prav tako nima dualistične percepcije sveta (ki je žal značilna za ljudi), niti ne doživlja tega temeljnega trpljenja o katerem je govoril Buda, ki temelji na nerazumevanju smisla lastnega bivanja...
Pes je pravzaprav že rojen v Nirvano  Grin  Grin, njegovo edino trpljenje je povezano s praznim želodcem  Grin (in včasih žal, s človeško zlobo! Angry Sad)
Kljub temu pa psi, kot tale na sliki zgoraj, dejansko meditirajo, toda le tako, da se  - kar je zanje sicer neznačilno - za nekaj časa izvzamejo iz socialnega dogajanja in se posvetijo lastnemu ugodju.
(Pojmovanje meditacije, ki izvira iz Evropske - Zahodne - starogrške filozofske tradicije, kjer meditacija pomeni poglobljeno osredotočanje na nek konkreten objekt razmišljanja, kot npr. pri Descartesu,  pa tu sploh ne pride v poštev...)  Cool
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #7 : sreda, 28.09.2005 : 09:13:02 »

Pasjo meditacijo lahko pogojno primerjamo kvečjemu z načinom pojmovanja tega pojma v Vzhodnih - azijskih miselnih tradicijah, kjer gre za proces psihofizičnega umirjanja, duhovnega očiščenja, razosebljenja in v končni fazi - doseganja nedeferencirane percepcije  - Nirvane.
Vse to bi po mojem težko neposredno aplicirali na pasjo psiho, saj pes nima nekega "jaza" s katerim bi se identificiral in bi ga z meditacijo moral preseči. Prav tako nima dualistične percepcije sveta (ki je žal značilna za ljudi), niti ne doživlja tega temeljnega trpljenja o katerem je govoril Buda, ki temelji na nerazumevanju smisla lastnega bivanja...
Pes je pravzaprav že rojen v Nirvano  Grin  Grin, njegovo edino trpljenje je povezano s praznim želodcem  Grin (in včasih žal, s človeško zlobo! Angry Sad)
Kljub temu pa psi, kot tale na sliki zgoraj, dejansko meditirajo, toda le tako, da se  - kar je zanje sicer neznačilno - za nekaj časa izvzamejo iz socialnega dogajanja in se posvetijo lastnemu ugodju.
(Pojmovanje meditacije, ki izvira iz Evropske - Zahodne - starogrške filozofske tradicije, kjer meditacija pomeni poglobljeno osredotočanje na nek konkreten objekt razmišljanja, kot npr. pri Descartesu,  pa tu sploh ne pride v poštev...)  Cool

Zame je prava meditacija samo vzhodnjaška varianta. Oni so mojstri maditacije.
In ker verjamem, da je bistvo meditiranja doseganje nirvane oz na poti do tja, kar si pred tem naštel, sem prepričana, da gre psom to zelo dobro.

O tem ali psi imajo dualistično percepcijo sveta, oz kakšno je njihovo pravo duhovno življenje, pa lahko samo ugibamo.
Na splošno smo kot vrsta nagjeni k precenjevanju samega sebe in podcenjevanju drugih bitij.
Upam si trditi, da je današnji tipični predstavnik človeštva (predvsem zahodni tip) mnogo bolj banalno materialističen in mnogo manj duhoven, kot večina predstavnikov drugih vrst.


Preprostost- je lahko tudi- čistost- je lahko tudi- kvaliteta.
Kompleksnost -je lahko tudi- konfuznost-slaba kvaliteta.

Logiran
Nikomah
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 269


« Odgovor #8 : sreda, 28.09.2005 : 10:01:35 »

Preprostost- je lahko tudi- čistost- je lahko tudi- kvaliteta.
Kompleksnost -je lahko tudi- konfuznost-slaba kvaliteta.
Ne razumem zakaj "je lahko tudi"..., če pa bi bilo bolje reči obratno:
Preprostost je- čistost- je - kvaliteta, (lahko pa včasih tudi ni) - pretirana preprostost je včasih zgolj suhoparnost, dolgočasnost, praznost...
Kompleksnost -je konfuznost-slaba kvaliteta. (lahko pa včasih tudi ni) - npr. vesolje je v svoji kompleksnosti izredno preprosto

Sicer sem pričakoval tak komentar: "Na splošno smo kot vrsta nagjeni k precenjevanju samega sebe in podcenjevanju drugih bitij.", vendar pa sam nisem podcenjeval pasje psihe ali duhovnosti, ko sem mu pripisal nedualistično percepcijo, ampak ravno obžaloval, da je človek determiniran z dualistično percepcijo, ki je vzrok vseh zablod in težav... ...

"Upam si trditi, da je današnji tipični predstavnik človeštva (predvsem zahodni tip) mnogo bolj banalno materialističen in mnogo manj duhoven, kot večina predstavnikov drugih vrst. " - za takšno ugotovitev ni potereben ekstremno prodoren um, tudi ne velik pogum... Wink

O tem, kaj pomeni, da pes meditira, bi lahko napisali kar nekaj debelih strani... Roll Eyes




Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #9 : sreda, 28.09.2005 : 10:16:54 »

Normalno, saj tudi o tem , kaj je meditacija in kako naj bi izvajala napisanih kar nekaj "knjižnic".

Sicer pa so filozofska razglabnjanja in ni naš namen ugotoviti resnico- kajti resnice je neugotovljiva in relativna  Wink.
Logiran
Nikomah
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 269


« Odgovor #10 : sreda, 28.09.2005 : 10:28:37 »

Normalno, saj tudi o tem , kaj je meditacija in kako naj bi izvajala napisanih kar nekaj "knjižnic".

Sicer pa so filozofska razglabnjanja in ni naš namen ugotoviti resnico- kajti resnice je neugotovljiva in relativna Wink.
opa, s tem pa negiraš sama sebe in tudi "vzhodnjaške" mojstre meditacije, ki si jih prej omenila.
Resnica JE ugotovljiva oziroma spoznatna, dosegljiva (po poti meditacije) in JE absolutna, ne relativna. Izkušnja Nirvane je ravno to - uvid v poslednjo absolutno resnico, ki je Praznina!!

Recimo zato raje, da pes uživa, ne meditira...  Wink
Se strinjaš? Smiley Cheesy (drugače pa se raje preselimo na kakšen drug, filozofski forum Grin, čeprav je meni ta tema zelo zanimiva za razglablanje...)
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #11 : sreda, 28.09.2005 : 10:36:31 »

Ne se kregat, tako pse kot ljudi v meditaciji daleč nesejo mačke.
Logiran
Nikomah
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 269


« Odgovor #12 : sreda, 28.09.2005 : 10:40:28 »

sej veš da se noben ne krega, je pa precej iritantna tema  Smiley

tudi o tvoji duhoviti tezi bi se dalo malo "pokregat" - mačke namreč zgolj lenarijo...  Grin
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #13 : sreda, 28.09.2005 : 10:52:04 »

opa, s tem pa negiraš sama sebe in tudi "vzhodnjaške" mojstre meditacije, ki si jih prej omenila.
Resnica JE ugotovljiva oziroma spoznatna, dosegljiva (po poti meditacije) in JE absolutna, ne relativna. Izkušnja Nirvane je ravno to - uvid v poslednjo absolutno resnico, ki je Praznina!!

Recimo zato raje, da pes uživa, ne meditira...  Wink
Se strinjaš? Smiley Cheesy (drugače pa se raje preselimo na kakšen drug, filozofski forum Grin, čeprav je meni ta tema zelo zanimiva za razglablanje...)

Ne negiram sebe. V prejšnjem postu j ebilo moje mnenje o kaj se mi zdi najbliž eresnici.
v naslednjem pa samo navajam vse možne zaključke, ki se jih da potegniti iz razno- raznoraznih filozofij.

Se pa strinjam , da  so mački dobri meditatorji. Mogoče tudi zato ker temu posvetijo veliko časa in ker je dolgotrajna koncentracija itak njihova naravna vrlina.

Definitivno pa malo filozofskega nivoja zelo koristi forumu, da ne žvečimo vedno treh enih in istih banalnosti, ki bi morale bit itak že vsem jasne.
Logiran
Nikomah
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 269


« Odgovor #14 : sreda, 28.09.2005 : 11:11:47 »

Definitivno pa malo filozofskega nivoja zelo koristi forumu, da ne žvečimo vedno treh enih in istih banalnosti, ki bi morale bit itak že vsem jasne.
Se globoko strinjam in me zelo veseli, da tako praviš!  Cheesy  Kiss
Kot je verjetno moč opaziti, sem osebno zaprisežen filozofiji in filozofskemu diskurzu... Roll Eyes
Področje azijskih filozofij (še posebej tematika Meditacije) pa zaseda predežni del moje pozornosti!
Tako da, tukaj bom vedno živahen  Grin Grin...
Logiran
Strani: [1] 2 3  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: Ali psi meditirajo?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines