mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 23.04.2024 : 13:07:16

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Nakup/posvojitev psa
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 8   Dol
Natisni
Avtor Tema: Nakup/posvojitev psa  (Prebrano 26618 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
filip7
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« : sreda, 14.01.2015 : 21:57:33 »

Pozdravljeni,

čestitam za forum in aktivno sodelovanje članov. Bom prešel kar direktno na opis moje situacije. Torej... Star sem 28 let, redno zaposlen (zdoma grem ob 7.30 domov pridem ob 17.00, vikendi in prazniki fraj  Cheesy). Živim aktivno življenje, gorsko kolesarjenje, hoja v hribe/gozdove/urejene poti izven mesta in v mestu. Dolgi sprehodi mi niso problem. Živim na obali, v bloku na približno 65 kvadratih.

Razmišljam katera pasma bi mi prišla prav. Torej od psa pričakujem, da je fizično sposoben teč za mano dokler sem na kolesu in da mu ne zmanjka sape ob vzponu na Slavnik (naprimer). Pes  se ne sme bati vode (še enkrat, živim na obali  Roll Eyes ). Želim si tudi da je pes velik (max cca. 50cm v višino; kak cm al pa dva odstopanja lahko preživim  Grin ). Ker živim v stanovanju, ne vem kako se lahko izognem pretiranemu izpadanju dlak, tako da bi mogoče bilo smiselno še ta kriterij upoštevat.

Ker se toliko ne spoznam na različne pasme in verjamem v vašo strokovno presojo oziroma izkušnje, bom vesel vsakega dodatnega vprašanja pri razjasnitvi moje situacije.

Hvala za vsa mnenja in lep pozdrav z Obale  Afro Afro
Logiran
čarka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.288


WWW
« Odgovor #1 : sreda, 14.01.2015 : 22:36:49 »

Če človek nima backupa in je dnevno 10 ur odsoten, potem psa nikar. Nobenega. To je moje globoko prepričanje, seveda v dobro psu  Smiley

O primerni pasmi in nestrinjanju z mano, bo kdo dug napisal več  Wink
Logiran
SinM
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.250


WWW
« Odgovor #2 : četrtek, 15.01.2015 : 08:11:17 »

Če nimaš back-upa, je res bolje, da si psa ne omisliš.
Res je, da nas je večina odsotna od doma okoli 9 h med tednom, ampak back-up je pa kar treba imeti.
Logiran
filip7
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #3 : četrtek, 15.01.2015 : 08:15:55 »

Ja backup je. Nenamerno sem izpustil, da smo doma dva. Nekako sem razmišljal v tej smeri, da bi se moral začeti zbujat bolj zgodaj, da bi lahko peljal ali jaz ali moja punca, psa na sprehod, da se olajša in nahodi (zlufta  Grin ) dokler pač ne pridem spet jaz domov ob petih. Takrat bi ga sigurno še enkrat peljal na daljši sprehod oziroma, ko so daljši dnevi kar s kolesom.

Sej včasih bi lahko tudi starša vskočila. Oče je vajen psov, mama niti ne toliko ampak konča pa hitro z službo (ob dveh) in bi se lahko tudi hitro navadla 
Logiran
SinM
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.250


WWW
« Odgovor #4 : četrtek, 15.01.2015 : 08:21:34 »

No, to se pa že čisto drugače bere.  Wink
Pasem in mešančkov je kar veliko, ki bi ustrezali tvojemu življenjskemu slogu, nasveti bodo pa v veliki meri odvisni od tega, če imaš že kaj izkušenj, ali si čisti začetnik.  Smiley
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #5 : četrtek, 15.01.2015 : 08:24:04 »

Odsotnost 10 ur je res maksimum. Vsaj tako je pri nas.  Smiley Potem pa pač takoj na sprehod ali aktivnost.
Kar se tiče teka psa ob kolesu... To se lahko prakticira zgolj v varnem okolju. To pomeni, da ne moreš ob prometni cesti s (sploh ne s spuščenim) psom (sem spada tudi pot direktno z Obale na Slavnik) - vsaj ne več kilometrov. Sem poskusila, pa je precej težko spremljati gibanje psa ob gonjenju kolesa - razen v hrib, ko je lahko pes hitrejši. Vem, da govoriš o gorskem kolesarjenju.
Morda je izjema kakšna vlečna pasma. Česar si na Obali za tek ob kolesu ne bi ravno privoščila. Poleti z njimi vsekakor tega ne moreš početi.
Vem, da to prakticira Lanabela, upam, da ti bo kaj več povedala o tem.  Wink
Hm, dlake pa... hitro boš osvojil postopek prihoda v stanovanje, verjetno je v tem primeru lažje imet "vileda" psa = psa, ki ga lahko za začetek samo obrišeš, pa je večinoma rešeno.  Wink
Logiran
filip7
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #6 : četrtek, 15.01.2015 : 08:31:27 »

Začetnik lih nisem, psa mešančka smo že imeli, se je pa za njim izgubila vsa sled  Cry Cry priznam, da sem od takrat izgubil občutek ampak sem pa tudi mnenja da bi se hitro privadil na rutino nazaj  Tongue bi pa rad imel psa, ki bi mi najbolj ustrezal mojemu življenjskemu slogu definitivno  Grin
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #7 : četrtek, 15.01.2015 : 08:44:07 »

Milsim, da mora biti predvsem s tvoje strani tudi precej več odgovornosti. Psi ne izginjajo kar tako. Za njega si odgovoren ti. In, njemu pomeniš ti vse svet.  Wink
Logiran
filip7
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #8 : četrtek, 15.01.2015 : 08:45:15 »

Odsotnost 10 ur je res maksimum. Vsaj tako je pri nas.  Smiley Potem pa pač takoj na sprehod ali aktivnost.
Kar se tiče teka psa ob kolesu... To se lahko prakticira zgolj v varnem okolju. To pomeni, da ne moreš ob prometni cesti s (sploh ne s spuščenim) psom (sem spada tudi pot direktno z Obale na Slavnik) - vsaj ne več kilometrov. Sem poskusila, pa je precej težko spremljati gibanje psa ob gonjenju kolesa - razen v hrib, ko je lahko pes hitrejši. Vem, da govoriš o gorskem kolesarjenju.
Morda je izjema kakšna vlečna pasma. Česar si na Obali za tek ob kolesu ne bi ravno privoščila. Poleti z njimi vsekakor tega ne moreš početi.
Vem, da to prakticira Lanabela, upam, da ti bo kaj več povedala o tem.  Wink
Hm, dlake pa... hitro boš osvojil postopek prihoda v stanovanje, verjetno je v tem primeru lažje imet "vileda" psa = psa, ki ga lahko za začetek samo obrišeš, pa je večinoma rešeno.  Wink

luna7 hvala za tvoj odgovor. Bom počakal, če se bo slučajno oglasila še Lanabela in kaj več razložila na to temo Cheesy na obali je res poleti problem ker je preveč ljudi, načeloma se pa ne bi sprehajal s psom tam kjer je res skupina ljudi (na plažah recimo). Kot domačin, se mi niti ne da gužvat na natrpanih plažah, tako da najdem svoj kotiček večinoma  Cool Bom počakal, še na kakšen nasvet glede pasme. Verjetno bi pa prišla v poštev kakšna ovčarska pasma...
Logiran
filip7
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #9 : četrtek, 15.01.2015 : 08:49:23 »

Milsim, da mora biti predvsem s tvoje strani tudi precej več odgovornosti. Psi ne izginjajo kar tako. Za njega si odgovoren ti. In, njemu pomeniš ti vse svet.  Wink
luna7 vem. Takrat sem bil še "majhen" in so bili starši več al manj "odgovorni" za njega. Tokrat se to ne bo zgodilo ni šans! Preveč se navežem in ga vzljubim, da bi se to zgodilo  Angry Tongue
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #10 : četrtek, 15.01.2015 : 08:52:19 »

Si si sam že ogledal kako knjigo s pasmami? ko sem jaz leta nazaj izbirala pamo zase, sem najprej po 4ih različnil knjigah o pasmah naredila seznam možnih pasem. Ker je bilo na seznamu cca. 30 pasem sem ga še malce oklestila in začela podrobneje spoznavat preko forumov in klicev lastnikov pasme in vzrediteljev...

Za moje pojme je to kar si napisal premalo, da bi ti lahko rekla TO pasmo vzemi Smiley  Recimo, če nočeš dlak po stanovanju, ti pridejo v poštev psi s skodrano dlako in če je pes zdrav (z zdravim gibalnim aparatom), ko zraste in ga primerno pripraviš, postopoma obremeniš itd. Gre lahko na take zadeve tudi pudelj ali lagotto.

Sicer za tvoje laufanje bi bil bolj primeren verjetno kaki ptičar ali gonič, ampak tu maš več dlake oziroma so si v specifikah različne in je treba pogledat posebej ali je dlaka trda in se zapiči v vse kar je oblazinjeno ali se pa lažje odsrani, ker je mehkejša.

Pol je tu tudi dosti terierjev, ki če so pravilno in redno trimani, dlake po stanovanju skoraj ni...

Tudi polarci pridejo v poštev. Ciljam bolj na kakega haskija ali mešanca z njim. Lahko pogledaš kake pse večinoma imajo ljudje , ki redno tečejo s svojimi psi (tudi na smučeh) ali kolesarijo... So tudi tekmovanja takih dvojic pri nas. Ne več samo v tujini.

Veliiiiiiiko pasem...kaj šele mešancev Wink Ni da ni!



Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #11 : četrtek, 15.01.2015 : 08:53:49 »

Na plaže se pa obalčani res ne gremo sprehajat Wink
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #12 : četrtek, 15.01.2015 : 09:03:08 »

filip7, ker vidim, da vztrajno preskakuješ najosnovnejše, ti moram tole napisat:
Za katerokoli pasmo in kateregakoli psa velja, da kakšno leto+ ne moreš računati na to, da bo pes pasal v tvoj življenjski slog. Najprej boš moral zelo veliko vložiti v psa, torej v njegovo vzgojo in socializacijo, šele potem lahko računaš na to, da bo življenje lahko steklo v utečen ritem. Najprej bo pes lulal, kakal, grizel, trmaril, uničeval ..., kot pasji otrok, potem kot pasji mladostnik, potem pa se šele začel obnašati kot zrel pes, seveda, v kolikor boš vanj 'vlagal' čas, energijo, potrpljenje in znanje. Pes je kot otrok, pravzaprav. Če vanj v mladosti vlagaš samo hrano in mu nudiš bivalni prostor, bo verjetno zrastel in se razvil v samosvojega, lahko zelo nesocializiranega posameznika, s katerim bo sobivanje nadaljnih 10+ let sama muka, pogosto take pse do njihove smrti 'odložijo' v pesjak. Če pa z njim dnevno delaš, ga učiš in usmerjaš v prvem letu ali nekaj dlje, lahko zraste v krasnega sopotnika, s katerim bo nadaljnje bivanje poezija.
Torej, najprej razmišljaj o tem, ali si pripravljen leto in več vložiti vse v to, da vzgojiš psa, ki bo 'pasal' tvojemu življenjskemu slogu. Namreč, takega psa, ki bi ga izbral s poličke po karakteristikah, ki bi jih prebral na listku na hrbtni strani, ni nikjer. Noben pasji mladič se tak ne skoti. Vsakega je treba 'narediti'.
Pa ne pozabi: v prvem letu pasjega življenja ni ne kolesarjenja s psom in ne daljše hoje ali težavnejših pohodov. Iščeš psa, s katerim boš lahko kolesaril čez leto ali dve. Pa še to samo 'morda', ker je odvisno predvsem od tebe in ne od psa, ali bosta lahko kdaj kolesarila skupaj, s povodcem ali brez.
Logiran

luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #13 : četrtek, 15.01.2015 : 09:12:56 »

Tole je pa res zajelo vse, kar bi povedala nekomu, ki se zaveda, da išče sebi primernega psa. Jana, odlično povedano.  Smiley

Ja, so neke zasnove v pasmi, ki pa jih dodelaš v pasji mladosti, da potem res pes paše v tvoj življenjski slog.
Ovčarji - kolikor sama vem o njih, niso ravno psi za tek ob kolesu. Imam goničko doma, pa vem, da tudi ni ravno rojena za tek ob kolesu (česar z njo niti ne prakticiram). Tek čez drn in strn - o, to pa to!  Cheesy In to zdaj že celo naravnost (ne po vseh krtinah in lisičjih luknjah vmes  Roll Eyes ). Vzela se zavetiščarko, odsluženo mlado lovsko psico, s katero sva dve leti konkretno delali na tem, da lahko sobivava. Pa sem jo vzela z vsem vedenjem o njej, da bo pasala v moj življenjski slog. Pa vendar ne paše v to takoj. Zavedaj se tega. Vsak rabi čas, da se vključi v neko okolje, življenje, dogajanje... Ona se je morala navaditi name, jaz pa na njo In tako tudi vsi ostali v našem "krdelu".
Logiran
filip7
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #14 : četrtek, 15.01.2015 : 09:23:15 »

Si si sam že ogledal kako knjigo s pasmami? ko sem jaz leta nazaj izbirala pamo zase, sem najprej po 4ih različnil knjigah o pasmah naredila seznam možnih pasem. Ker je bilo na seznamu cca. 30 pasem sem ga še malce oklestila in začela podrobneje spoznavat preko forumov in klicev lastnikov pasme in vzrediteljev...

Za moje pojme je to kar si napisal premalo, da bi ti lahko rekla TO pasmo vzemi Smiley  Recimo, če nočeš dlak po stanovanju, ti pridejo v poštev psi s skodrano dlako in če je pes zdrav (z zdravim gibalnim aparatom), ko zraste in ga primerno pripraviš, postopoma obremeniš itd. Gre lahko na take zadeve tudi pudelj ali lagotto.

Sicer za tvoje laufanje bi bil bolj primeren verjetno kaki ptičar ali gonič, ampak tu maš več dlake oziroma so si v specifikah različne in je treba pogledat posebej ali je dlaka trda in se zapiči v vse kar je oblazinjeno ali se pa lažje odsrani, ker je mehkejša.

Pol je tu tudi dosti terierjev, ki če so pravilno in redno trimani, dlake po stanovanju skoraj ni...

Tudi polarci pridejo v poštev. Ciljam bolj na kakega haskija ali mešanca z njim. Lahko pogledaš kake pse večinoma imajo ljudje , ki redno tečejo s svojimi psi (tudi na smučeh) ali kolesarijo... So tudi tekmovanja takih dvojic pri nas. Ne več samo v tujini.

Veliiiiiiiko pasem...kaj šele mešancev Wink Ni da ni!





AngSeter hvala za namige. Si bom sposodil tudi kakšno knjigo/enciklopedijo glede tega. Nisem pa nikoli pomislil na ptičarje/goniče. Nekako sem imel skozi v mislih ovčarje. Bom razmislil tudi o tej varjanti hehehe Smiley

filip7, ker vidim, da vztrajno preskakuješ najosnovnejše, ti moram tole napisat:
Za katerokoli pasmo in kateregakoli psa velja, da kakšno leto+ ne moreš računati na to, da bo pes pasal v tvoj življenjski slog. Najprej boš moral zelo veliko vložiti v psa, torej v njegovo vzgojo in socializacijo, šele potem lahko računaš na to, da bo življenje lahko steklo v utečen ritem. Najprej bo pes lulal, kakal, grizel, trmaril, uničeval ..., kot pasji otrok, potem kot pasji mladostnik, potem pa se šele začel obnašati kot zrel pes, seveda, v kolikor boš vanj 'vlagal' čas, energijo, potrpljenje in znanje. Pes je kot otrok, pravzaprav. Če vanj v mladosti vlagaš samo hrano in mu nudiš bivalni prostor, bo verjetno zrastel in se razvil v samosvojega, lahko zelo nesocializiranega posameznika, s katerim bo sobivanje nadaljnih 10+ let sama muka, pogosto take pse do njihove smrti 'odložijo' v pesjak. Če pa z njim dnevno delaš, ga učiš in usmerjaš v prvem letu ali nekaj dlje, lahko zraste v krasnega sopotnika, s katerim bo nadaljnje bivanje poezija.
Torej, najprej razmišljaj o tem, ali si pripravljen leto in več vložiti vse v to, da vzgojiš psa, ki bo 'pasal' tvojemu življenjskemu slogu. Namreč, takega psa, ki bi ga izbral s poličke po karakteristikah, ki bi jih prebral na listku na hrbtni strani, ni nikjer. Noben pasji mladič se tak ne skoti. Vsakega je treba 'narediti'.
Pa ne pozabi: v prvem letu pasjega življenja ni ne kolesarjenja s psom in ne daljše hoje ali težavnejših pohodov. Iščeš psa, s katerim boš lahko kolesaril čez leto ali dve. Pa še to samo 'morda', ker je odvisno predvsem od tebe in ne od psa, ali bosta lahko kdaj kolesarila skupaj, s povodcem ali brez.

Jana hvala ker si se tudi ti pridružila in delila tudi tvojo izkušnjo/nasvet. Tudi zaradi tega sem se prijavil na vaš forum ker sem mnenja da več glav več ve Smiley sem tip človeka, ki, ko se za nekaj odloči, to tudi izpelje. Ne bi si dovolil, da se ne ukvarjam z njim, in v tej smeri niti ne razmišljam. Torej pes bo tak kot mora bit in ne bo na pol vzgojen. Kar sem hotel povedati z mojim laičnim znanjem, je to, da pes katerega iščem bo zmožen prenašati tudi kakšen napor. Torej, tako ga bom tudi vzgajal in razvijal.
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 8   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Nakup/posvojitev psa
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines