mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 18.04.2024 : 15:53:10

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Želvovinaste mačke
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Želvovinaste mačke  (Prebrano 16311 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« : sreda, 04.02.2015 : 17:25:23 »

Želvovinaste mačke - kako barva dlake kaže inaktivacijo kromosoma X pri mačkah
Sesalci ženskega spola so genetsko mozaiki
4. februar 2015 ob 13:21, Ljubljana - MMC RTV SLO

Želvovinasta barva mačk je zanimiv naraven pojav, ki prikazuje pomemben genetski koncept inaktivacije kromosoma X pri sesalcih ženskega spola.

Pod želvovinasto barvo mačk uvrščamo mačke skoraj izključno le ženskega spola, ki imajo kožuh v kombinaciji dveh barv (to niso tigraste mačke), ki jim je lahko dodana še bela barva. Barvi sta zelo pomešani ali v večjih lisah. Gre za variacije rdeče (tudi oranžna, kremna) in črne barve (tudi čokoladno rjava, siva, tigrasta). Mačke želvovinaste barve so brez večjih belih lis. Tiste z večjimi belimi lisami imenujemo mačke kaliko. Zanje je značilno, da so treh barv – oranžne, črne in bele. Taka mešana obarvanost kožuha je posledica genetskega pojava, imenovanega inaktivacija kromosoma X.

Samci po navadi ne morejo biti take barvne kombinacije, saj imajo samo en kromosom X. Samci kaliko imajo (če se že skotijo) en dodaten kromosom X (Klinefelterjev sindrom – XXY kromosomi), lahko pa črna barva nastane tudi zaradi naključne mutacije v celici v zarodku, iz katere se pozneje razvijejo kožne celice. Velikost črnih lis, ki so posledica mutacije, je odvisna od tega, kako zgodaj v embrionalnem razvoju je do mutacije prišlo. Bolj kot je mutacija zgodnja, več celic se bo razvilo iz mutirane celice in večja bo črna lisa. Nekateri mački take barvne kombinacije pa so lahko himere. To pomeni, da je v zgodnjem embrionalnem razvoju prišlo do združitve dveh zarodkov, vsak od njiju pa je imel gene za drugačno barvo dlake.

Mojca Jež, biotehnologinja


vir www.rtvslo.si
Logiran

Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Želvovinaste mačke
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines