mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 08:18:23

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Bivanje psa v stanovanju ali ne?
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 31   Dol
Natisni
Avtor Tema: Bivanje psa v stanovanju ali ne?  (Prebrano 75251 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
pzorko
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 267


« : četrtek, 30.09.2004 : 06:37:51 »

Meni se zdi mučenje žival zapirat v stanovanje in ji kradet prostost, pa čeprav ima po več sprehodov na dan. Žival je le še žival, divja, ki hoče biti v naravi in zakaj bi ji to spodbijali? Pustimo pse, ki so že skoraj čisto človeški, še nekaj časa živalske. Pa še res je, da zna pes ponoči lajati, po majhnem stanovanju prevračati stvari ...

Še posebej se mi pa ne zdi primeren Husky. Takšne pse bi prepovedal v Sloveniji in v drugih "toplejših" krajih, ker takšen psiček se šele razživi pri -10°C, ne pa, da ga imamo mi tukaj pri 35-40°C. Res se mi ne zdi fer, da Husky-je, Samojede ... vozijo v te tople kraje, potem jih pa vidiš ogromno na kakšnih kmetijah poleti, čisto umazane, že izčrpane, v majhnem pesjaku in na hudi vročini.

Lp
Logiran
JennyK
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 435


« Odgovor #1 : četrtek, 30.09.2004 : 07:15:21 »

Spostovani Pzorko! Ne strinjam se z Vasim 1.delom razmisljanja o mucenju psov, ce je zaprt v stanovanju. Sama sem prepricana, da je pes (kljub temu, da "mora" dopoldneve preziveti zaprt v stanovanju) veliko srecnejsi, ko mu posvetimo preostali prosti cas. In se takrat aktivno ukvarjamo z njim.  Seveda niti ne bom razglabljala o tem, da ima pes itak na voljo kvalitetno hrano, pijaco, igracke, optimalne bivalne prostore, itn)
Ali mislite, da je srecnejsi tisti pes, ki ima na voljo 24 ur/dnevno - svobodo. Taki kuzki, ki jih (vedno iste!) vidim pohajkovati po cestah. Po vecini zanemarjene; najbrz tudi lacne. AMPAK - imajo svobodo....
Ce postaviva to na tehtnico - res mislite, da je lepse tistemu kuzku, ki ima na voljo pohajkovanje, svobodo; ampak resnici na ljubo nikomur tudi ni dosti mar za takega kuzka.  Ali "oni, drugi, zaprt dopoldneve doma"?
Moja kuzika je tudi cele dopoldneve (in to ze od svojega 2.meseca) sama doma. Ampak sem neskromno prepricana, da se ji godi bolje kot marsikateremu drugemu kuzku! In da je definitivno srecnejsa!
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #2 : četrtek, 30.09.2004 : 08:15:14 »

Joj Pzorko, tvoje izjave so pa tako.... uf
Krasti prostost? A misliš da je vrt na katerem imaš ti psa zaprtega narava.  Shocked
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #3 : četrtek, 30.09.2004 : 08:21:16 »

Tudi jaz tako mislim, da psa v stanovanju ne mučimo. Sem pa tudi zato, da je pes, ki je v stanovanju manjše rasti, ker se tako lažje prilagodimo eden drugemu. Ni pa tudi nič narobe, če je pes velik, poznam veliko ljudi, ki imajo v stanovanjih labradorce, samojede, husky-je, pa tako psi, kot lastniki zelo uživajo eden ob drugemu. Ravno prejšnji teden sva bila s fantom pri prijatelju v LJ, ki ima v stanovanju (ki tudi ni večje od 40 kvadratnih metrov) labradorca, s tem da z njim živi še njegova prijateljica in njena 7 letna hčerka, pa nimajo nikakršne prostorske stiske-obratno, vsi uživajo eden z drugim. Tako lep prizor je bil, ko je "tamala" prišla iz šole in prvo kot prvo je skobacala na psa in ga celotnega poljubčkala in ga stiskala "pol ure".  Cheesy Kiss Tako sta izgledala srečno!  Cheesy Wink
Logiran
TinaZ
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.533


« Odgovor #4 : četrtek, 30.09.2004 : 08:26:29 »

Strinjam se, da našim psom ni hudega, če so nekaj ur zaprti v stanovanju ali hiši, četudi so to večje pasme (poznam dogo, ki živi v precej majhnem stanovanju, zato pa z lastnico preživlja zelo kvaliteten čas na dolgih sprehodih v okolici in ji ni čisto nič hudega). Važno je, da se jim res posvetimo takrat, ko smo doma, pa naj bo to z igro, sprehodi ali učenjem.
Osebno sem mnenja, da je velika večina naših ljubih kužkov v "divjini" ne bi znala preživet- za mojo Bubo sem 100%, da bi bila čisto izgubljena oz. bi šla domov s prvim, ki bi prišel mimo in jo lepo pogledal  Wink

Lp,
Tina
Logiran
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #5 : četrtek, 30.09.2004 : 08:35:03 »

Jaz sem cista muciteljica!  Cry

Moja psa (dva, ja! - 25 kg in 31 kg) me cakata doma, ko sem v sluzbi ... in to v garsonjerici (koliko kvadratov ima niti ne upam priznati!) ... joj, kaj jima delam! Undecided Res se moram zamislit, ker glede na napisano, sta prisiljeni spati na topli postelji, pa nic ven ne vidita, kako avtomobili mimo svigajo, Roll Eyes ... joj, selitev je prava resitev oziroma ... kaj pa ce bi ju zjutraj samo ven spustila, pa zvecer na balkon dala spat ... to bo to, prava svoboda! Grin PRESRECNI BOSTA!!! Cry Cry Undecided Undecided Lips Sealed

Pa prijatelj ima nemsko dogo v (malo vecji) garsonjeri ... no, ima tudi terasico ... na vrhu bloka, tako da lahko vidi vso lepoto tega sveta, tako od vrha, ampak ... tisto najvaznejse mu pa manjka ... svoboda, kaj mu bo ljubezen in toplina ... SVOBODA! Roll Eyes

Sicer pa ... tole pisanje bolj spada v kaksno temo ... pes zunaj ali notri!

PS: Predlog ... spustimo vsi svoje pse na svobodo ... in srecno bodo ziveli do konca svojih dni! Roll Eyes Pa ja ... Roll Eyes Cry Undecided Lips Sealed

 Lips Sealed Lips Sealed Lips Sealed Lips Sealed Lips Sealed
Logiran
Bonie
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 349


« Odgovor #6 : četrtek, 30.09.2004 : 08:45:29 »

Tudi sama že dolgo razmišljam o tem, ali ima pes, ki je v stanovanju, manj polno življenje od tistega, ki ima na razpolago velik vrt ali še več prostora za prosto divjanje. Pravega odgovora ne vem, lahko pa povem, kaj opažam. Moja sedanja psica ima na srečo možnost, da se prosto giblje noter ali pa zunaj na ograjenem dvorišču. Ampak ona bo vedno tam, kjer sem jaz. Četudi bom cel dan v hiši, bo ona z mano. Včasih jaz kaj delam, ona pa trdno spi na svojem prostoru, ampak takoj ko bom jaz šla iz tega prostora, bo ona tudi takoj za mano, čeprav se mi je še minuto prej zdelo, da je nič ne bi moglo zbuditi. Je pa res, da pa ko je sama doma, pa kar rada gre ven na dvorišče. Se tam igra, rada poležava na soncu itd. Samo večino časa pa vseeno, ko je sama doma, prespi. Spat pa gre vedno v hišo.
Podobno so se vedli pravzaprav vsi moji dosedanji psi. In glede na opisano se mi zdi, da je pes najbolj srečen vseeno, ko je s svojimi ljudmi. Ne glede na prostor. Nobeno veliko dvorišče ne bo osrečilo psa, ki je cel dan sam. Seveda pa je možnost biti zunaj vsakemu psu tudi všeč, ampak ni pa nujna. Pri zadostnih sprehodih mislim. To je tako, kot bi nam vsem bilo super, če bi imeli npr. možnost živeti v vili ob jezeru. Ampak ker ne živimo v vili, smo zadovoljni s tem, kar imamo, saj življenja v vili ob jezeru sploh ne poznamo. Tudi psi, ki živijo v stanovanju, ne vedo, kako bi bilo, če bi imeli svoje dvorišče. Ampak po moje niso zato nič manj srečni. Se zato toliko bolj veselijo sprehodov, skupaj s svojimi ljudmi. Naj povem še nekaj. Moja psica obožuje sprehode, ampak brez mene niti na sprehod noče. Zelo dolgo sem imela s tem resne probleme, saj če me ni bilo doma, ni hotel z nikomer drugim iti na sprehod. Šla je do konca ulice, tam pa se je ustavila in ni hotela naprej.
Logiran
KARMEN
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 350


« Odgovor #7 : četrtek, 30.09.2004 : 08:49:00 »

Odločitev za pasmo je pri začetnikih res lahko zelo težka, včasih tudi napačna. Opisi pasem v različnih knjigah (značaj) so lahko le splošno vodilo, nikakor ne pravilo, ker imata dva brata ali sestri iz istega legla popolnoma različen značaj. Pri nas doma se je zvrstilo že nekaj psov, od mojega otroštva, pa do sedaj, že mama mi je pripovedovala o njihovih psih, ko je bila majhna. Ker je bil dedek lovec, so imeli nemškega ptičarja, ki je bil poznan v celem mestu in okolici, ker je v svoji uti pazil na hišne ključe in nesel kosilo dedku v službo. Ko sem bila majhna smo imeli mešančka, ki je bil zelo podoben zlatemu prinašalcu, zato sem po njegovi smrti tudi zlatega kupila. Mislim, da je to bil najboljši pes, ki smo in bomo kdajkoli imeli. Poleg tega, da je bil odličen razstavni pes, je imel izvrsten značaj. Bil je zelo samostojen in ponosen pes, izredno poslušen (tri leta šolanja), z njim bi lahko šla na konec sveta (res je bil povsod z nami, razen na letalu). Ni pa maral otrok, zato sem bila v njihovi prisotnosti vedno zraven. Ko je umrl, nisem več hotela prinašalca, ker sem vedela, da nikoli noben ne bo tak. Prvih šest let je živel v stanovanju, nato smo se preselili v hišo z vrtom, kjer je bil, kjer je hotel sam.Naslednji dan (po uspavanju) sem posvojila mešanca labradorca, vzela pa sem ga samo zato, ker sem v zavetišče odnesla hrano in nekaj opreme od prejšnjega, ta pa je pritekel k nam, kot da nas je že ves čas čakal, skočil v odprt avto ("Končno ste me prišli iskat!") in odpeljali smo se domov. Eno leto kasneje sem v zavetišču obiskala tisti dan sterilizirano psičko (mešanko s samojedom ali špicem), ker se je počutila zelo slabo zaradi narkoze, sem jo prevzela v domačo oskrbo in seveda obdržala, čeprav je ta pasma zadnja na svetu, za katero bi se zavestno odločila (ne maram nobenih polarnih psov).
Psa se izvrstno razumeta, ona je šefica, on jo čuva, zelo prijazna sta do ljudi in vseh živali. Živimo na deželi, v hiši z velikim ograjenim vrtom (3.000 m2 - ne vprašajte, koliko smo porabili za ograjo), vse naše živali so lahko v hiši ali zunaj (vgrajena imamo nihajna vratca). Samec je veliko raje v hiši, zato da nam lahko teži. Samička pride v hišo samo zaradi družbe, raje leži na hrbtu na terasi, vse štiri od sebe, na -7 stopinj C in burji 120 km/uro, tako da ji gosta dlaka kar plapola. Pet mačk, ki so sterilizirane in kastrirane, redno cepljene in razglistene, živi kakor hoče, najraje se podijo po bližnjem gozdu in plezajo po drevesih ter lovijo miške(so vsi izredni lovci). Koze in konji živijo v izpustu, koze damo ponoči v hlevček, konji imajo odprte bokse z dolgim nadstreškom. Zajec ima v dnevni kletko, ki jo uporablja za stranišče, če ne, je zunaj. Moje mnenje je, da moramo pri izbiri živali ali pasme najprej pomisliti na njo, šele nato nase, to ni kot avto ali obleka, ki jo kupimo po svoji meri. Tudi jaz sem žalostna, ko se vozim domov skozi naselja, kjer imajo spuščene potepuške zanemarjene dolgodlake pse, polne bolh, nekatere z alergijami (zaradi nepravilne prehrane, zajedalcev in nesnage). Veliko je prav samojedov, ki jih kupijo, ker so tako lepe bele kepice s črnimi očkami, pa še v vseh knjigah piše, da se dlaka čisti sama???, potem pa ugotovijo, da je te pse treba krtačiti, to pa vzame veliko časa. Nobenemu ne bi rada solila pameti, ker se vse življenje učimo, ampak bi rada vsem položila na dušo vprašanje: KOLIKO SEM SE PRIPRAVLJEN ŽRTVOVATI ZA ŽIVAL?, preden se odločimo o nakupu ali posvojitvi, ker so zavetišča na žalost vse prepolna, ker ljudje ugotovijo, da nimajo toliko časa, potrpljenja in denarja, kot so mislili, predvsem če so pripeljali žival domov zaradi otrok, s katerimi imajo že dovolj dela in skrbi. Upam, da sem s tem razmišljanjem komu koristila.
Logiran
JennyK
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 435


« Odgovor #8 : četrtek, 30.09.2004 : 09:59:42 »

Karmen, kapo dol! Se podpisem pod tvoj post!
Me je pa tale tema spodbudila se k razmisljanju o pojmu svobode pri drugih zivali. No, sicer tole moje razmisljanje ne sodi k temu topicu, pa vseeno; Torej obozujem zivali, resnicno. In tudi smatram ,da domacim ljubljencem izkazujem vso potrebno ljubezen in tudi skrbim zanje po najboljsih moceh. A vendar: nora sem npr. na plezilce. Doma sem imela ze kace, kuscarja. Moj oce je zmeraj godrnjal, da ce bi ze bila ljubitelj zivali, teh zivali ne bi imela zaprtih v terarijih... Po njegovem so pa plazilci se zmeraj toliko "prvinski, zivalski" (ce se lahko tako izrazim), da definitivno ne sodijo v neko zaprto kletko, terarij; torej "v jeco". Jaz sem sicer se zmeraj mnenja, da se tudi mojim plazilcem ni godilo slabo, a vseeno... Dejansko pa je razlika med nekim stirinozcem in pa kaco! (Moja Jenny definitivno  ne bi prezivela "v divjini"; Mici (mehiski goz) sklepam da ravnotako ne; Pioter (udav) pa najbrz bi...)
Zgolj v razmisljanje, no - je tak dan za te stvari  Wink
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #9 : četrtek, 30.09.2004 : 10:08:16 »

Za vse filozofe, vprasajte se, kaj je naravno za psa in potem razmislite, ce je to res to, kar bi zeleli svojemu psu, sploh v danasnjem okolju.   Wink
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lilit
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.364


« Odgovor #10 : četrtek, 30.09.2004 : 11:18:17 »

Se je zacela sola in pzorko ima spet debatni krozek Wink
Logiran
pzorko
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 267


« Odgovor #11 : četrtek, 30.09.2004 : 13:17:38 »

Povedal sem svoje mnenje, vi pa svojega. OK, pa smo opravili. Negiral vam ne bom, ker pač ne mislim nikomur spodbijati njegovega mnenja.

@Lilit:
Oh, seveda, vendar se mi debatni krožek začne šele novembra, zdaj se pa moram nad nekom izživljati. Kako je pa kaj pri vas v vrtcu? Vidim, da ste se že naučili pisati.

@Nanook:
Je v tvojem pisanju mogoče sarkazm? Zdi se mi, da je tole posmeh na moj post. Ali pa si začela razmišljati pravilno, kot ti narekuje biologija? Cheesy
Logiran
pzorko
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 267


« Odgovor #12 : četrtek, 30.09.2004 : 13:19:04 »

Torej ... še enkrat moje mnenje. Pravim, da ljudje v stanovanju ne bi smeli imeti psa. Če mu privoščimo najboljše, mu vsaj lahko damo stalen stik z naravo. Najboljša kombinacija se mi pa zdi sprehodi + velik ograjen vrt + dostop v hišo.

LP
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #13 : četrtek, 30.09.2004 : 13:22:17 »

Pzorko, hansaplast?  Wink Grin Ne, ni sarkazem, kar tako ga pa tudi ne uporabljam, se znuca in ne pride vec do izraza. Je preprost predlog za nadaljno debato-ce se ze omenja naravno, divje itd., potem se najprej prepricajte, kaj to naravno/divje sploh je ane.  Roll Eyes Grin
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #14 : četrtek, 30.09.2004 : 13:26:23 »

Pravim, da ljudje v stanovanju ne bi smeli imeti psa.

Pa ja ... !!! Sej sem ze napisala, da sem muciteljica! Roll Eyes Preberi si se moj predlog ... vrnitev k naravi ... al kako! Ker ... kaksna narava pa je pes na povodcu?!?!?! ... pa na ograjenem dvoriscu ... VRNITEV K NARAVI SI NAPACNO RAZLAGAS!!! Undecided

Citat
PS: Predlog ... spustimo vsi svoje pse na svobodo ... in srecno bodo ziveli do konca svojih dni! Roll Eyes

Pzorko! Na netu obstajajo tudi ZS - samo predlog oziroma moje skromno mnenje! ... tale tema ima namrec naslov ... Je pes zame? ... !
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 31   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Bivanje psa v stanovanju ali ne?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines