mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 25.04.2024 : 20:08:47

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Druge pasme  |  Tema: Himalajski ovčar
Strani: [1] 2  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Himalajski ovčar  (Prebrano 12098 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
tadeja_n
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 506


« : ponedeljek, 28.11.2005 : 21:18:38 »

Je že kdo kdaj slišal za to pasmo?Meni so zelo fletni Smiley
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #1 : torek, 29.11.2005 : 15:14:02 »

Hja, pa sej so vsi fletni... Meni se zdi nesmiselno govoriti o pasmah, ki preprosto nekje obstajajo in so prvobitne... Tega ni. Pasme ustvarja človek, pastirji pa živijo s tistimi predstavniki pasje populacije, ki jim najbolje znajo pomagati pri delu. Še posebno v Indiji, kjer kinologija ni razvita, ne moremo govoriti o vzreji.

Po fotografijah sodeč bi rekla, da gre za pratipskega psa. V vsaki boljši knjigi o zgodovini psov boš našla opis teh splošnih psov, ki so se potem, ko so se sami z zadrževanjem v bližini človeških naselij, "udomačili" in se sčasoma tudi na zunaj spremenili, ker se je spremenilo tudi njihovo življenje in nekaterih fizičnih lastnosti niso več potrebovali, ker jim ni bilo treba več loviti. Ti tako imenovani himalajski ovčarji ustrezajo prav temu opisu.

Ne trdim, da ti psi niso nič vredni. Nasprotno, verjetno so bolj zdravi, trpežni, samostojni in iznajdljivi kot večina pripadnikov naših pasem. Upam, da bo tako tudi ostalo in da jih ne bodo lovci na kinološke senzacije razglasili za novo, dragoceno, starodavno pasmo in jih začeli vzrejati za mastne denarce. To ne bi bilo slabo samo za pse z biološko genetskega vidika, temveč tudi za v eksotiko zagledane pasjeljubce, saj njihov značaj ni primeren za mestna stanovanja.

lp
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #2 : torek, 29.11.2005 : 16:27:19 »

Smo slisali, so simpaticni, ceprav... mene trenutno bolj vlece na jugovzhod Azije.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #3 : torek, 29.11.2005 : 17:05:17 »

Zakaj pa ne? Navsezadnje je večina pasem nastala tako da so jih od nekod pripeljali pa so bili ljudem všeč. Tudi tibetanski mastifi so bili tudi znani kot precej divji, danes so pa lepo prilagojeni. Tisti, ki so ostali v domovini so še danes takšni kot so bili nekoč, to da tam nekje daleč obstajajo malo drugačni jim čisto nič ne škodi. Mimogrede, kje se da videt kakšno slikco?
Logiran
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #4 : torek, 29.11.2005 : 17:08:33 »

Kje pa so kake fotke? google bo poiskal samo, če vtipkam angleško ime, ki je ... ?
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #5 : torek, 29.11.2005 : 17:12:35 »

himalayan sheep dog/himalayan sheepdog

Ena zelo fajn stran s kupom tibetanskih pasem je obstajala, pa je na zalost ne najdem vec. Fotke, vzreditelji, opisi pasem s podrocja Tibeta, Nepala, Pakistana...
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #6 : torek, 29.11.2005 : 17:13:50 »

http://dogsindia.com/himalayan_sheep_dog.htm Tu je ena fotka, sam je cudna.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #7 : torek, 29.11.2005 : 17:17:09 »

Hvala za prevod!

Ena je še tukaj: http://zooclub.biz/img/1/3/14/124/564/1194.jpg

Me močno spominja na labradorca (čeprav je le-ta bolj "masiven").
Logiran
tadeja_n
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 506


« Odgovor #8 : torek, 29.11.2005 : 19:26:26 »

Saj nisem rekla da bi jo  kar mela.Samo na pogled se pa zdi, če bi le imel tak karakter, da bi bil pomoje kar uspešen v agilitiyu. Wink
Logiran
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #9 : torek, 29.11.2005 : 19:28:42 »

aja, torej razmišljaš o nakupu psa za agility? za agility kot rekreacijo ali za doseganje vidnih rezultatov?
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #10 : sreda, 30.11.2005 : 13:34:30 »

zanimiv kuža. Konstitucija zgleda kar v redu, ampak za agility to ni dovolj. Pred leti sem zelo podobne pse videla v reviji Dog World, na sliki je bila večja skupina teh psov v svojem naravnem okolju in moram reči, da so prav dobro zgledali.
Logiran
tadeja_n
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 506


« Odgovor #11 : sreda, 30.11.2005 : 19:59:06 »

Ko bom kupila psa bo sigruno tak da bo tudi za agility, bo pa za rekreacijo.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #12 : četrtek, 15.12.2005 : 13:41:55 »

Lanabela, šele zdaj sem spet zajadrala sem... Iz lastnih izkušenj ti povem, da je življenje s pratipskim psom kot je tibetanski mastif zelo drugačno kot na primer z labradorcem. Ga imajo moji starši. Ti psi res čuvajo... teritorij...velik...svojo vas...pa še sosednjo. Zato se radi klatijo naokoli. kar pomeni da rabiš ograjo....pa ne 1.20 m....3m!!! Naši vzrediteljici psica skače z mesta na ograjo visoko 1.75cm. Razen tega so zelo avtoritativni psi. Zelo tihi, ne renčijo, ne grizejo, ampak se ve kdo je gazda... Zato ga ne moreš pustiti samega z drugim psom, mačkom, otrokom na njegovem teritoriju...so posledice. Še bi lahko naštevala! Vprašajte vzreditelje pratispkih azijskih psov... tiste ta prave... Njihov značaj je treba dobro poznat, ker so drugačni, zelo drugačni od naših evropskih pasem. Predvsem zelo samostojno razmišljajo, ker to na Tibetu morajo počet, ko cele noči čuvajo svojo pa še sosednjo vas. Super rešujejo probleme... npr. kako pobegniti iz ograjenega prostora...seveda po svoji logiki in ne po človeški. Na sprehodu ni v njihovem interesu držati se svojega skrbnika, ampak pregledati čim večji teritorij... govorim o kvadratnih kilometrih. Nazaj bodo prišli, ko bodo vse prečekirali, ne ko jih bo skrbnik poklical. Veliko je še takšnih zadev, ki so lahko zelo neljube v gosto naseljeni deželi, kot je Slovenija.

Če boste pogledali kakšno internetno stran o tib. mastifih, boste najprej izvedeli, da to ni pes za vsakogar! Predvsem pa ne za tiste, ki psa kupujejo po zunanjem izgledu...

Podobne stvari je treba upoštevat pri vseh podobnih pasmah.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #13 : četrtek, 15.12.2005 : 14:25:13 »

seveda, vendar so ljudje, ki jim taki psi ustrezajo in nimajo z njimi nobenih problemov - naj za primer navedem gospoda, ki je direktno iz Rusije pripeljal dva ogromna srednjeazijska ovčarja, direkt od pastirjev v urbano okolje, ni izkušen kinolog, ima pa "roko" za te pse in ne povzročajo prav nobenega problema.
Tudi ko so se začeli pojavljati polarni psi so bile cele štorije, kako to niso psi ampak vlečna živina, ki se jo ne da nič naučiti, kako trpijo ker niso prilagojeni  našemu podnebju, nekje v nemčiji je bilo celo prepovedano imeti jih v urbanem okolju in /ali v stanovanju oz. hiši, zagotoviti so morali prostore skoraj kot za volkove.
prvobitne pasme res niso za vsakega, vendar to še ne pomeni, da jih pa sploh nihče ne bi smel imeti.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #14 : četrtek, 15.12.2005 : 15:50:15 »

Se strinjam, da obstajajo ljudje, ki lahko imajo te pse in z njimi super živijo. Toda takšni so na žalost redki. Kot pasji inštruktor vidim marsikaj in dobro vem, kako ljudje pojma nimajo, kakšnega psa so si nabavili. Potem pa so problemi in to je mučenje za pse in ljudi.

Zato dobim zelene pike, če samo zaslutim, da si kdo psa izbira po izgledu/fotkah...

Recimo problem pri tibet. mastifu je, da si ga ljudje seveda nabavijo za psa čuvaja, ne razumejo pa, da bi pes rad čuval deset kvadratnih kilometrov, ne pa tistih nekaj kvadratov vrta/dvorišča. Razen tega si ne dajo v glavo vbit, da ti psi odlično plezajo in skačejo, pa čeprav izgledajo kot zavaljeni leni medvedi in jim ne postavijo dovolj visoke ograje... no, potem pa takle medved vandra naokoli, že s  svojo prezenco vliva strah v kosti ljudem in živalim, lahko pa konča tudi pod vlakom, kot se je zgodilo pred leti na štajerskem dvema primerkoma te pasme....

Omisliti si himalajskega ovčarja za agility se mi tudi zdi zelo nepremišljeno. Treba je prej psa doživet, se pogovorit s kupom ljudi, sprobat, če se sploh hoče učit to, kar bi mi želeli od njega - tudi pomemben faktor, ker ima dosti teh pasem popolnoma druge načrte...

Saj, vem, da prisotni na tem forumu verjetno še niso delali tako konkretnih načrtov, ampak kot sem rekla, dobim zelene pike, če mi zasmrdi po neustrezni izbiri... pasji inštruktorji smo že doživeli veliko neljubih štorij, neljubih za pse in njihove ljudi.
Logiran
Strani: [1] 2  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Druge pasme  |  Tema: Himalajski ovčar
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines