mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 27.04.2024 : 14:22:50

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Tema: Kaj naredi psa za psa, sposobnega delati
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kaj naredi psa za psa, sposobnega delati  (Prebrano 27694 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
lester
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 227


« Odgovor #30 : četrtek, 24.10.2002 : 11:33:46 »


Citat

1.
Dober razstavni pes mora "delati" v razstavnem krogu, le nacin dela je drugacen. Prav tako so potrebne kondicijske priprave, ki so ravno tako pomembne kot pri psih, ki delajo.
2.
Prav tako je pes v starosti 4; 5 let dokoncno formiran in praviloma najboljsi za razstavljanje. Podobno kot pri vseh
3.
Lester - mogoce za informacijo - za "delovna" prvastva se mora biti pes ocenjen z oceno najmanj prav dobro. Ta ocena pa zagotavlja ze kar tipicnega psa.
4.
zakaj ljudje pse, ki so komaj se podobni svoji pasmi ali ki imajo nekatere napake, ki bi bile na razstavnem (in s tem posledicno vzrejnem) segmentu oznacene kot "tezke" ali celo "izkljucujoce iz vzreje" avtomatsko okarakterizirajo "delovna linija"? In zakaj je pes, ki ustreza standardu (in lahko dobi tudi odlicno oceno in je atraktiven za vzrejo) okarakteriziran za "razstavno linijo", kar ima velikokorat, posebej pri ljudeh, ki s psi delajo (ali se ukvarjajo s pasjimi sporti), izrazito negativen prizvok?


1. se pridružujem
2. pa ne samo pri tej starosti. Lepo bi bilo, da bi tudi razred veteranov vzpodbudili da bi bilo več prijav
3. Barbka hvala za info.
4. dobro vprašanje.
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #31 : četrtek, 24.10.2002 : 11:37:08 »


Citat





V bistvu mene zanima sledeče:
zakaj ljudje pse, ki so komaj se podobni svoji pasmi ali ki imajo nekatere napake, ki bi bile na razstavnem (in s tem posledicno vzrejnem) segmentu oznacene kot "tezke" ali celo "izkljucujoce iz vzreje" avtomatsko okarakterizirajo "delovna linija"? In zakaj je pes, ki ustreza standardu (in lahko dobi tudi odlicno oceno in je atraktiven za vzrejo) okarakteriziran za "razstavno linijo", kar ima velikokorat, posebej pri ljudeh, ki s psi delajo (ali se ukvarjajo s pasjimi sporti), izrazito negativen prizvok?


Barbka, ce pogledamo zelo realno se veliki vecini niti sanja ne kaj naj  bi bil delaven in kaj razstavni pes.
Ker gre za pripravo tekmonvalnega ali lepotnega psa ogromno casa in ker oboji pridejo v "kondicijo" okoli 4 leta je to tezko zdruziti.
Vzamem za primer NO. "Podrti" psi so za delo neprimerni. Ne bom naštevala primerov v katerih se je to potrdilo. NO, ki pa nimajo tako podrtega zadnjega dela pa so dobri delovni psi. Pa jih bom locila na lepotne in delovne (ceprav mislim, da tocno ves v cem je "problem" locevanja; pa zato drugim v razmislek ali potrditev domnev).
Lepotni in delovni imajo nekje nazaj iste prednike. Ker je vzreja psov povezana z velikimi odpovedovanji (to mislim da tudi sama obcutis) se pac tisti ki ima moznost (= denar) in ki se hoce ukvarjat z vzrejo (zopet je vzadaj denar) odloci da ce je kupil psa, ki ima "podrt" zadnji del bo startal na lepotne titule (vec kot je titul - vec je denarja). Tisti, ki pa ima psa, ki nima "podrtga" zadnjega dela, pa se odloci, da bo startal na tekme (vec je dobrih rezultatov - vec je denarja). In ker se vse vrti okoli denarja si clovek, ki ze v osnovi ve (npr. "deloven" NO, ne bo dosegel odmevnih razstavnih rezultalov), da nekje nima realnih moznosti, v bistvu sam doloci v katero vejo kinologije se bo podal.
Pa ce tezo razsirim na "delovne" predstavnike. Ker je konkurenca mocna in ker je pri delu pomembno delo ne pa vizualnost psa, se z nacrtno vzrejo vzreja pse, ki na racun delovnih sposobnosti postane samo se nekje od dalec podoben svoji pasmi.
Ali pa vrhunski "razstavni" predstavnik ne zna in ga je skoraj nemogoce nauciti prinesti predmet, ker so mu na racun zunanjosti z nacrtno vzrejo unicili delovno sposobnost.
Vzela sem primer NO, kjer je to zelo izrazito, saj se je sama vzreja locila na delovne in lepotne, s tem pa so tako mocno skodovali pasmi, da se kotijo ze napol invalidi ali pa taki, ki niso NO niti malo podobni.

Cakam eno vprasanje, pa me zanima, kdo ga bo postavil. Grin Grin
Logiran
mm
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 156


« Odgovor #32 : četrtek, 24.10.2002 : 11:56:56 »


Citat

Ali pa anatomske napake - npr. neprilezni komolci, nepravilna okotenost, ki v principu spremljata "delovne" pse, manj pa jih je opaziti med "razstavnimi" psi. Ceprav ravno pravilna anatomska zgradba omogoca pravilno (in pasmi tipicno) gibanje.


Huh Huh - vsaj v primeru NO ima razstavna linija napačno anatomsko zgradbo

Pa tudi sicer se mi zdi, da gre največkrat do različnih pretiravanj (anatonskih) na račun lepote. To se ponavadi opazi kadar se spremlja kakšno pasmo skozi zgodovino. Npr. kraški ovčar je imel vedno gosto podlanko, ni pa imel vedno tako zelo dolge dlake, kot jo mora imeti sedaj. NO niso bili vedno tako "podrti", kot so sedanji lepotni prvaki, buldogi niso bili vedno...kar dodajte si sami.

Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #33 : četrtek, 24.10.2002 : 12:14:43 »

Ja Simi, NO so nekaj posebnega in mogoce vsem nam v poduk, kam lahko pretiravanje pripelje. Ceprav je dejstvo, da so NO ze od nekdaj morali opraviti delovne izpite za vljučitev v vzrejo (tako v Nemčiji kot pri nas).

In - Simi - dober razstavni pes je zelo temperamenten in večinoma so nori na igrače ali pa jih visoko motivira hrana. Če tega ni bo razstavna kariera kratka (tako, kot "delo" brez pozitivne motivacije ne pripelje nikamor). Je pa res, da so nekateri razstavljalci "leni" in svojim psom ne privoscijo uzitkov ob igranju. Tako, kot nekateri prisegajo na solanje z izrazito prisilo.

Tisto negibno stanje v ringu je t.i. "ring dresura" - vrsta dela, namenjena razstavljanju psov.  Je pa res, da lahko "ring dresure" naucis doma in ne potrebujes 6x na teden v vsakem vremenu laziti cez polja in postvljati sledi ali prepricevati psa, ki je v visokem nagonu, da ne sme "pikati" rokava.

Ampak - v cem je point pri drugih pasmah. Rada bi v principu vedela, zakaj je pes brez dlake nezne konstitucije, slabih kotov in v barvi na meji pravilnosti bolj "delovni" pes od svojega bratranca, ki ima tipicnejsi izgled. Samo to bi rada vedela.
Standardi delovnih pasem vsebujejo tako opis zunanjosti kot opis pasemsko tipicnega dela. Zakaj se meni, da pri vzreji ni potrebno upostevati pasemskega standarda v delu "lepota" ce vzrejas delovne pse in v delu "način dela, razvoj pasme, namembnost pasme", ce vzrejas razstavne pse.

Saj vem, da je to dilema, ki je ne bomo razresili, me pa zanimajo mnenja.
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #34 : četrtek, 24.10.2002 : 12:29:49 »


Citat



In - Simi - dober razstavni pes je zelo temperamenten in večinoma so nori na igrače ali pa jih visoko motivira hrana.


Mogoce vprasanje. Koliko je dobrih razstavnih psov?
Kaj ti mislis s pojmom dober razstaven pes?
Spet smo na subjektivni oceni najprej tebe da se podas v te vode, potem pa sodnika.


Glede NO, so pac priljubeni (=denar) in zaradi tega uničeni.
Danes je NO na tleh, jutri bodo prinasalci, pojutrisnem borderji,....
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #35 : četrtek, 24.10.2002 : 12:30:26 »


Citat


Cakam eno vprasanje, pa me zanima, kdo ga bo postavil. Grin Grin


Kero? Dej mi posl zasebno pa ga bom postavila jaz, ce si ze ti ne upas  Tongue

Sicer pa ok vse se trenutno vrti okoli NO...tuki so malo bolj atipicni razstavni kot pa delovni.

Ajde dejmo recimo skusat razlozit na primeru zlatega prinasalca ali pa border collieja  Huh
Ne pri eni ne pri drugi pasmi se ne srecujejo s tisto nesrecno "podrtostjo", so pa problemi drugje in obe pasmi sta ze naravnost nezdravo razdeljeni na razstavne in delovne...kot da so to razlicne pasme in ne iste...

Logiran
lester
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 227


« Odgovor #36 : četrtek, 24.10.2002 : 12:34:34 »


Citat


Ampak - v cem je point pri drugih pasmah. Rada bi v principu vedela, zakaj je pes brez dlake nezne konstitucije, slabih kotov in v barvi na meji pravilnosti bolj "delovni" pes od svojega bratranca, ki ima tipicnejsi izgled. Samo to bi rada vedela.



mislim, da vsakega lastnika prizadane (pa tudi če noče priznati), če je pes označen , da je zanič - ali na enem ali na drugem področju.

Kar pa zadeve NO, mislim, da so res nekaj posebnega.

Kar pa zadeva vzrejo , recimo primer Nemčija , ki je tudi nekaj posebnega. Mislim, da imajo v tej državi  vse službene pasme zelo visok kriterij na vzrejnih pregledih  glede karakterja in naravnih zasnov  in ne samo pri NO (vsaj za dobermane sem prepričana) .

Logiran
lester
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 227


« Odgovor #37 : četrtek, 24.10.2002 : 12:39:14 »

Citat

Ajde dejmo recimo skusat razlozit na primeru zlatega prinasalca ali pa border collieja  Huh


sirtaki ne me za besedo držati. Bordečke samo z tečaja, kaj več pa ne
ampak koliko vem imajo odlične psarne borderčkov tudi ovče Cheesy Cheesy Cheesy glasujem ZA, da je borderček lahko lep in  hkrati talentiran za pasenje  ovčk Cheesy
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #38 : četrtek, 24.10.2002 : 12:40:21 »


Lester ze vredu, ampak vseeno ne znamo razloziti fenomen, da pes ki ima recimo veliko dlake (ceprav je zahtevana v standardu) je takoj oznacen za razstavnega, pes ki pa mu kvaliteta dlake pesa pa delovnega...

Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #39 : četrtek, 24.10.2002 : 12:41:50 »

Za mene je dobre razstavni pes tisti, ki bo z veseljem in samozavestno prisel v razstavni krog in brez vecjega stresa zdrzal celotno ocenjevanje (ki vcasih, pri nekaterih pasmah traja lahko tudi dve, tri ure). Ki bo komuniciral z vodnikom in s sodnikom. Ki mu bo izvajanje vaj (ker razstavljanje je pac izvajanje vaj v dolocenem zaporedju) v veselje. Ki bo pustil, da ga pretipamo, ali mu pogledamo in prestejemo zobe, ker bo vedel, da tej vaji sledi nekaj lepega (hrana ali igracka) . In ki bo navdusen, ko ga bomo pripeljali na razstavo. Ce tega ni, potem lahko vidimo nesrecne lastnike, ki za seboj vlecejo "teleta", pse, ki se obupano poskusajo iztrgati iz vrvice pri pregledu zob in pse, ki ne bodo trznili ne z usesi in imeli tako zalosten obraz, kot da je na smrtni postelji.
Imam sreco, da sem tri pse, ki so uzivali v razstavah, imela doma, eno tako pa imam v solastnistvu.
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #40 : četrtek, 24.10.2002 : 12:47:54 »


Citat

Ce tega ni, potem lahko vidimo nesrecne lastnike, ki za seboj vlecejo "teleta", pse, ki se obupano poskusajo iztrgati iz vrvice pri pregledu zob in pse, ki ne bodo trznili ne z usesi in imeli tako zalosten obraz, kot da je na smrtni postelji.


Ali pa vidis lastnike, ki predno gredo na poligon "zbrcajo" pse in ko gredo iz poligona proti avtu ga brcejo, vrzejo v avto in prodajo.
Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #41 : četrtek, 24.10.2002 : 12:59:13 »

No - vprasala si me za razstavne pse. Vendar ce psa potegnejo z vrvico, da bi ga spodbudili k teku ni isto, kot grobost, ki se (pogosteje) dogaja pri vseh vrstah solanja. Ampak - to ze ni tema pogovora.
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #42 : četrtek, 24.10.2002 : 12:59:34 »


Nooo pol pa povejte kako lahko potem razstavni NO dobi vzrejno dovoljenje, kjer je pogoj IPO 1.
Logiran
Sally
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 846


« Odgovor #43 : četrtek, 24.10.2002 : 13:10:07 »

Citat


Nooo pol pa povejte kako lahko potem razstavni NO dobi vzrejno dovoljenje, kjer je pogoj IPO 1.

To je to "nesrecno" simi-no vprasanje?  Cool
Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #44 : četrtek, 24.10.2002 : 13:13:34 »

So ga pa ze verjetno pripravili  Wink
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Tema: Kaj naredi psa za psa, sposobnega delati
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines