mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 15:01:21

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: Kdaj je samec primeren za parjenje
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kdaj je samec primeren za parjenje  (Prebrano 10170 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
ninci
gost
« : torek, 08.04.2003 : 17:19:31 »

 Grin Grin Firbec Wink

LP nina
Logiran
Floki
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 131


« Odgovor #1 : torek, 08.04.2003 : 18:23:29 »

Ninci!
Glede na to, da je pes star 1 leto, najbrž nima vzrejnega dovoljenja. Tudi če bi ga imel in bi ga parila, bi bilo po paritvi kar se tiče "razganjanja" in letanja za psičkami samo še slabše (lastne izkušnje  Wink. Če je "primeren" za parjenje, ti bodo povedali na vzrejnem pregledu, tega ne more noben ocenit, ne da bi psa videl. Priporočam ti, da malo pobrskaš še po drugih temah na forumu in temeljito razmisliš, preden psa pariš. Če bi ga namreč parila samo zato, ker ga razganja, bi namreč dosegla ravno nasproten učinek, kot si ga, predvidevam po napisanem  :-/, želiš. Naj bi pa, pri tej starosti, teoretično že bil sposoben oploditi psico, če je to tisto, kar si želela izvedeti.
Logiran
Lola
novinec
*
Sporočil: 16


« Odgovor #2 : torek, 08.04.2003 : 22:25:55 »

Ninci, zivjo.

To, da leto dni starega psa razganja je nekaj najbolj normalnega. Ampak v puberteti ga mika tudi cel kup drugih stvari in ima milijon neazelenih lastnosti, pa jih ne bos takoj izpolnila.
Floki ima popolnoma prav. Vzrejni pregled za retrieverje bo 25. maja v Lipcah (vec informacij o vsem kar poleg psa Smiley potrebujes za vzrejni pregled in datume vzrejnih pregledov najdes na **
Ampak preden psa peljes na vzrejni pregled in se ga odlocis prepustiti, pa to muslim povsem dobronamerno, dobro razmisli! Pes, ki je enkrat paril s tem ne zadovlji svoji potreb, ampak se te se povecajo sram, pes postaja res naporen in mnogi se potem, ko jim "plemenjak" s svojimi fintami (tuljenje, nervoza, cudne vonjave, vlecenej na sprehodih, beg od doma, itd.) zrase cez glavo in ne morejo vec noramlno ziveti odlocijo za kastracijo.
Sama imam samca, ki ga tudi razganja, a na podlagi izkusenj (svojih in tujih) niti razmisljam ne o parjenju ali vzrejnem prgledu.
Koncno, ne pozabi, da si delno tudi ti kot lastnica samca odgovorna za mladicke in njihovo zivljenje. In verjemi, mladicev je ze itak prevec, dobrih domov zanje pa relativno malo Lips Sealed.
To so moje izkusnje. Naj svoje povedo tudi drugi, ti se pa le se kaj oglasi in povej, kako si se odlocila.

Lola  
Logiran
Tomster
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 325


« Odgovor #3 : sreda, 09.04.2003 : 12:51:34 »

Ninci, podobna debata (podobna, da ne bo pomote!) je potekala tudi tu:
http://www.mojpes.net/cgi-bin//YaBB.pl?board=pasme&action=display&num=1007407073&start=165
in sicer od posta Luckyja naprej... mislim, da ne škodi, če prebereš; ne glede na to, da je šlo za nerodovniškega psa...
Logiran
ninci
gost
« Odgovor #4 : sreda, 09.04.2003 : 19:44:06 »


LP nina
Logiran
Lola
novinec
*
Sporočil: 16


« Odgovor #5 : nedelja, 13.04.2003 : 20:00:10 »

Ninci, zivjo.

Se nekaj. Vzrejno dovoljenje je samo papir, zaradi njega se pes prav nic ne spremni. Tezave s samcem, ki bi "se in se" Grin pa nic manjse. Hocem ti samo rect, da tudi ce ga prepustis z vzrejnim dovoljenjem, zna to prinesti nemalo tezav in enake tezave z uhajanjem za gonecimi samicami (no, saj "nedolzni" psicki tudi to pocnejo Cool), rane od tekmecev in udarcev lastnikov psick, pa kaka zlomljena okoncina od avta...
Razmili, res. Nikjer ni zagotovila, da bo Smarty potem, ko mu bos "zrihtala" psicko, srecen. Vrhunski rodovnik gor ali dol. Roll Eyes
Logiran
Patrishk.
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #6 : torek, 21.04.2009 : 12:28:09 »

mene zanima, pri koliko mesecih je samec spolno zrel. Grin samo firbec me daje , ne ? lp Cheesy
Logiran
SunnyDay
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.364


« Odgovor #7 : torek, 21.04.2009 : 12:42:00 »

Tako laično rečeno takrat, ko začne dvigovat taco med lulanjem.
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #8 : torek, 21.04.2009 : 13:17:52 »

Spolno zrel je takrat ko začne taco dvigovat, primerenost za parjenje, pa je odvisna od pasme, kluba, države, pri nas večinoma nekje 15 mesecev, ponekod 12, v Nemčiji pa recimo tudi 9.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #9 : torek, 21.04.2009 : 14:20:02 »

Ja, v bistvu bi bilo za plemenjaka bolje čimprej. A tam, kjer morajo biti narejeni tudi kakšni izpiti, pa slikanje kolkov ali kaj podobnega pred letom in pol ne gre.

Pa ne strašite vendar ljudi. Naj jih gre čimveč naredtiti vzrejno dovoljenje. Pravi greh je, da tako malo samcev pride tja. Včasih so bili pregledani skoraj vsi rodovniški samci, čeprav so potem le redki od njih tudi dejansko dobili samice. Zdaj se pa dogaja, da imaš pri kakšni dokaj pogosti pasmi enega ali dva plemenjaka z veljavnim vzrejnim dovoljenjem.
Drugače je pa večji problem to, da samci ne znajo skakati, kot pa to, da jih po skoku kaj bolj razganja kot jih je prej.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #10 : torek, 21.04.2009 : 14:26:06 »

Dotični samec je mešanec.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #11 : torek, 21.04.2009 : 15:21:13 »

No, potem se bo moral pa posloviti od jajc, če ga bodo preveč mučila. Se pa nanaša na odgovor od Lole, sem šele pozneje videla, da je že pet let star.
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: Kdaj je samec primeren za parjenje
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines