mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 13:13:39

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Napadalnost  |  Tema: MLADIČEK MALINOIS - NEZAUPLJIV ALI NAPADALEN?
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: MLADIČEK MALINOIS - NEZAUPLJIV ALI NAPADALEN?  (Prebrano 8244 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
FIDA
novinec
*
Sporočil: 4


« : četrtek, 01.06.2006 : 11:04:40 »


Pozdravljeni vsi pasjeljubci!
Sva lastnika skoraj 5 mesecev stare psičke belgijski ovčar - malinois. Kužika je pametna, pridna, polna energije, rada ima vse pse, pri ljudeh pa se pojavljajo težave.
Domov sva jo prinesla pri treh mesecih - otroštvo je preživela v pesjaku s psico in 9 bratci in sestricami. Do 3 mesecev je bila zelo malo ali skoraj nič v stiku z ljudmi ( razen z vzrediteljem ), ni bila vajena avtomobilov, koles... Hitro sva jo navadila na čistočo ( prej so vse to opravljali v pesjaku ), rada se vozi z avtom, zelo rada se crklja ( je kot velika muca ) in uboga že kar nekaj ukazov ( sem, sedi, prostor, počakaj, le pri poleg vleče naprej ).  Veliko je zunaj, čez teden na bližnjih hribčkih, za vikend pa malo dlje - sicer ima energije za najmanj 8 urno hojo pa še kej zraven ( to sva pričakovala glede na pasmo ).
No, pa k težavam. Od samega začetka se je umikala tujim ljudem , ni hotela da jo božajo...ji pa noben ni hotel nič slabega. Potem je začela renčat, ko so ljudje stegnili roko proti njej, da jo pobožajo. Moram povedat, da je veliko med ljudmi ( pred hišo, na sprehodih ), praktično povsod je z nama, edino v službo je ne vzameva. V zadnjem času pa tujih ljudi ne ignorira več, ampak steče proti njim in jih hoče šavsnit. Ko to počne jo skušava umiriti z ukazom "ne, fuj, pridi sem " in če pride jo pohvaliva. Ne vem od kod tako obnašanje?   Tudi če kdo pride na obisk in je cel dan pri naju mu ne dovoli, da jo poboža ampak renči, ko se ji približa in hoče šavsnit. Praktično ima rada le naju in pa moževe starše, ki živijo v sosednji hiši in jih vidi skoraj vsak dan.
Upam, da ima kdo od vas nasvet kako jo to odvaditi, ker res ne želiva imeti psičko privezano ( do zdaj je na vseh sprehodih spuščena, razen ko je blizu cesta ). Lahko, da je to kakšna slaba izkušnja, vendar je pri naju ni doživela, mogoče prej pri mamici.
Nameravava iti v pasjo šolo, vendar v jeseni, saj je zdaj še premlada.
Sicer se mi pa zdi, da v zadnjem času kar nekak hoče malo uveljavljati svojo voljo - mogoče je to že puberteta??!!
res prosim za nasvet, saj bova drugače primorana psičko voziti na sprehode tja kjer ni nobenega, tudi ostalih psičkov ne s katerimi se lahko igra tud 3 ure skupaj, samo njihovi gospodarji jo motijo....

hvala za nasvet fida       
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #1 : četrtek, 01.06.2006 : 11:48:08 »

Menim, da ste za solo ze malo prepozni. Cimprej jo vpisite v kaksen tecaj male sole. Kar se tice nezaupljivosti do ljudi, pa preprecite kakrsnokoli drezanje v psicko s strani tujcev. Raje ji naj od dalec in nevsiljivo ponudijo kaksen priboljsek, kot, da jo poskusajo bozati. Ce ga bo sama zelela vzeti OK, ce ne pa je nikar ne silite. Tudi sama imam psicko, ki je bila zelo nezaupljiva do ljudi, obnasala se je podobno kot vasa, le, da ni nikoli tekala do drugih ljudi in jih poskusala ugrizniti. Je pa zato kazala zobe na stegnjeno roko. Nezaupljivost je zacela pocasi izginjati, ko sem preprecila, da jo poskusajo tujci prijemat (je pac majhna in ljubka Roll Eyes). Zdaj vecino ljudi ignorira (sploh, ce je brez vrvice), pusti se tudi rahlo pobozat, potem pa se umakne. Z obiski nimam nobenih tezav vec odkar sem jim prepovedala bozanje. Zdaj sama pride blizu in se pusti pocohat.
Moj nasvet je torej, da naj ima psicka cimvec pozitivnih izkusenj z nakljucnimi sprehajalci, naj ugotovi, da je ne bodo vsi bozali, da ce je pridna dobi tudi priboljsek, od vas ali od sprehajalca, predvsem pa naj bo psicka na vrvici, da ne bo res koga ugriznila. Pri nas je pomagalo. lp
Logiran

bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #2 : četrtek, 01.06.2006 : 11:50:11 »

Ne, psica ni premlada za pasjo šolo Angry jaz pravim čimprej! Ponekod imajo tudi pasjo šolo za mladičke (2-5 mesecev).

Drugo pa: mi imamo doma enega psa, ki ne pusti, da ga ljudje božajo. On se jih v bistvu boji. Laja na njih in ko ga hoče tujec pobožat, on odskoči in začne lajat. Ja, in? Kje je to problem? Zakaj morajo vsi ljudje vse pse božat? Nekaterim to pač ne paše. Jaz bi edino pazila, da ne bo še naprej grizla tujih ljudi. In jaz bi jo pustila, naj sama naredi prvi kontakt do tujca... Saj če gre lahko z vama povsod in vedno in če ni problemov, zakaj jo morajo ljudje božat?? Jaz ne vidim nobenega problema. Razen v tem, da grize ljudi. To jo je pa treba odvadit. Ali strogi NE, vedno ko šavsne nekoga ali ko šavsne PROTI nekomu ali pa naj bo ob srečanju z ljudmi na povodcu in naj nima možnosti, da šavsa na ljudi. In ko je pridna, naj bo pohvaljena.

V bistvu niti ni važno, zakaj ima tako obnašanje. Verjetno je pač tak karakter. Saj naš pes je bil tudi veliko med drugimi ljudmi, pa še vedno ne pusti, da ga ljudje božajo... In ko ga želi kdo pobožat, mu lepo rečem: ja, lahko, ampak pes bo začel lajat...
Logiran
FIDA
novinec
*
Sporočil: 4


« Odgovor #3 : četrtek, 01.06.2006 : 12:18:10 »

hello bina in kaja in hvala za nasvet
glede pasje šole - po izkušnjah lastnikov "  belgijcev - malinovcev " je starost 8 mesecev primerna eden od lastnikov je dal psa pri 6 mes v šolo pa ni blo ok sej pravim da obvlada veščine ki se delajo v mali šoli - sem, sedi, lezi, počakaj, pa poleg jo učiva in tud kr zna

bomo probal čim manj stika z ljudmi - neposrednega in pa vrvica če so ljudje zraven

lp fida
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #4 : četrtek, 01.06.2006 : 12:26:21 »

poleg in sem in počakaj za 5 mesecev starega psa?? Tega se ne uči niti v mali šoli, ko so psi stari 1 leto, kaj šele 5 mesecev...
Zna sedi? Hmmm...se usede vedno in povsod? Naredi na prvo komando? Sedi, dokler ji vi ne rečete, da lahko vstane?

Pa saj v mali šoli ni strogega učenja; ja, pokaže se, kako se nauči sedi, prostor, da pes ne vleče, spoznava se ovire, pes dela na tujem poligonu med tujimi ljudmi, tujimi psim, naučite se igro... Ne vem, zakaj bi bil belgijec tako drugače od drugih pasem, da ne bi smel v šolo pri 5 mesecih...

Logiran
martinca
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 140


« Odgovor #5 : četrtek, 01.06.2006 : 12:31:07 »

Po izkušnjah ste glavno pri že zamudili. Ja, za nadaljevalno šolanje je primerna starost 8 mesecev, ampak za socializacijo je pa že prepozno. V bistvu je bilo že prepozno, ko ste psičko kupili. Dober vzreditelj bi moral mladiče navaditi na druge ljudi, avtomobile, po možnosti tudi na druge živali.....kar vaš očitno ni storil. Lahko pa je to tudi karakter psa. Kolikor jaz vem malinovci niso ravno najbolj zaupljivi do tujcev, če pa še v zgodnji mladosti ni pravilne socializacije pa je lahko nezaupljivost še hujša.

Kaj storiti? V bistvu ni problema, pač na ljudem rečite, da naj psičko pustijo na miru in je pač ne božajo. Kot je napisala Bina to ni neka posebna tragika. Preprečiti pa morate, da bo psička kar sama odšla do ljudi in jih grizla, kadar se počutila ogroženo.
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #6 : četrtek, 01.06.2006 : 12:42:50 »

Aha, da se pokomentiram tisti moj zadnji stavek, da je pri nas pomagalo. Torej, njena nazaupljivost do ljudi ostaja in mislim, da bo ostala tudi pri vasi psicki, vendar se da s poslusnostjo marsikaj doseci. Moja psica zdaj dostikrat ko srecamo "sumljivo" osebo zacne gledati mene kot bi hotela reci: "Opazila sem ga, zdaj pa mi daj priboljsek!". Tako lahko poskusite tudi vi. Ko sem vam kdo pribliza, preusmerite psickino pozornost na igraco ali priboljsek. Od zacetka se tudi vi malo umaknite, da ne bodo ljudje hodili preblizu nje in ce bo gledala vas naj dobi nagrado. Pocasi in z dolednostjo vam mora uspeti. Smiley lp
Logiran

FIDA
novinec
*
Sporočil: 4


« Odgovor #7 : četrtek, 01.06.2006 : 14:29:15 »

 :)Martinca, ja se strinjam dober vzreditelj mora psa navaditi na življenje med ljudmi ne pa v pesjaku brez normalnih stikov
vem, da so malinovci nezaupljivi, saj to naju ne moti ( pač ni kuža ki bo tekel k vsakmu ) , moti naju le "napadalnost " v zadnjem času
bova jo imela na vrvici, ko bodo ljudje zraven, pa nič vtikanja vanjo

preusmerjam ji pa že zdaj pozornost in ji mečem palice ali pa storže - pa v zadnjem času to ne pomaga vedno - jo pa tudi vedno pohvaliva ko je pridna

Bina, naša malinovka upošteva sem, sedi, prostor in počakaj na prvo komando če ni motečih faktorjev, če smo pa zunaj pa na tretjo komando - to sva jo naučila brez prisile, le s pohvalo in piškoti

glede malinovcev in šole - sem napisala samo izkušnje ostalih lastnikov - mislim da je nekaj na tem

se pa strinjam z vsemi, da to ni tragika če se pes ne pusti božat kr vsakmu
Logiran
Stellka
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 66


« Odgovor #8 : četrtek, 01.06.2006 : 15:49:32 »

Halo Smiley

Še jz neki napišem. Jaz sem tud bolj prepričana, da je psička pač nezaupljiva. Moja Stella (rotica, 5 let) je tudi taka, kljub temu, da sva opravili šolanje. Pač vsakemu, ki bi  jo rad pobožal, povem da se ne pusti in da, če ima res željo, naj raje počaka da bo sama prišla do njega (če sploh).

Na sprehodih sva pa razno lajanje na mimoidoče rešili tako, da se je vsakič , ko je kdo prišel mimo, morala vsesti in potem sem ji govorila da naj bo pridna itd. toliko časa dokler ni šla oseba mimo. Sledila je pohvala (od začetka piškotki), in danes je v večini primerov bp. razen kadar res kak sumljiv prihaja, se mora še vedno vsesti...

Je pa loh to tud prednost, da ne zaupa vsakomur - vsaj veš, da ti jo ne bodo ukradli Smiley

LP
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #9 : petek, 02.06.2006 : 12:41:56 »

Torej, naučiti morate brezbrižnost do tujcev, s preusmerjanjem pozornosti.
Začnite že doma, brez motilnih dejavnosti nagrajevati, ko vas pes gleda in temu početju dodajte tudi ukaz.
Ne mečite ji stvari, ko se približujejo tuji ljudje, ampak jo imejte ob sebi in se z njo igrajte.
Na začetku, se igrate, ko gre tujec mimo, na dolši razdalji, pol pa to razdaljo zmanjšujte. Ne je takoj postavit v najhujšo možno situacijo.
Je treba it po stopnjah, ne prehitro, ampaktudi ne prepočasi.

Šola je pa za to, da vodnike naučijo, kako reagirati v določenih situacijah. Veste kaj je bila ena med najpomembnejšimi vajami v naši mali šoli?
(Vpisala sem se ko je imela psička pol leta pa še malo.)
Vaja je bila: pes sedi in rokovanje s tujcem!
Tega sami zunaj s tujcem, ki ne ve kaj dela ne boste tako zlahka dosegli...

Vaja GLEJ ME, je pa itak ponavadi osnova za poleg in bo kasneje uporabna tudi za to. Sama vaja glej me je pa za mladiča kar primerna ni prezahtevna...

Na sprehodu pa mejte vedno s sabo najljubšo igračko...
Logiran
FIDA
novinec
*
Sporočil: 4


« Odgovor #10 : petek, 02.06.2006 : 13:09:33 »

 :DJa Stellka enga renčača pa res ne bodo ukradl
bomo pa res probal rešit tole nezaupljivost s preusmerjanjem pozornosti - al pa vsaj ublažit oz. da ne bo napadala neznance

pa definitivno gremo jeseni v šolo do takrat bova pa nasvete prakticirala

Aja kakšen ukaz se pa uporablja za vajo GLEJ ME - a kar " glej me "?

Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #11 : petek, 02.06.2006 : 13:27:36 »

kar hočeš

Jaz mam kar: glej ali glej me...
En, ki ma baseta, reče: Kje so učki? he he he
In pol pogleda gor s tistimi "žalostnimi" očmi... Wink
Logiran
lejca
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 599


« Odgovor #12 : petek, 02.06.2006 : 13:59:17 »

Lahko ga naučiš tudi na zvok. Jaz naredim ta zvok z usti im ne na to pogleda. Pomembno je samo, da imata narejeno pozornost.
Da pa se pes vsede šele na tretji ukaz, to vsekakor ni vredu. Vajo zelo dobro utrdite doma, potem jo morate pa enako vajo naučiti še zunaj. Pa če boste dali en ukaz morate biti dosledni in toliko trmasti, da ga naredi.
Logiran
Stellka
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 66


« Odgovor #13 : petek, 02.06.2006 : 17:02:02 »

Ja ste kar srečkoti, da vam je ratala ta vaja. Mojo Stello vse drugo bolj zanima, k je res tak firbec. Sam sem nekako pol uspela to skupi spravt na ta način, da sem ji najprej na tleh pokazala kako zanimivo stvar in rekla KAJ JE TUKI (itak je čist not padla in iskala ko zmešana). Tko da sva pol uspešno to prenesli tudi name. Tko da moram rečt in nakazat z roko nase, da dosežem učinek.....no ja, deluje pa vendar Smiley
Logiran
aska2005
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.672


« Odgovor #14 : sobota, 03.06.2006 : 08:16:16 »

Glede pozornosti jaz uporabljam besedo glej ali glej me, drugače pa lahko mu rečeš karkoli, pač samo da zastopi oz ugotovi pomen in je pozoren nate...lp
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Napadalnost  |  Tema: MLADIČEK MALINOIS - NEZAUPLJIV ALI NAPADALEN?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines