mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 21.05.2024 : 02:16:28

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: zakaj živali sploh obstajajo?
Strani: 1 ... 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 ... 38   Dol
Natisni
Avtor Tema: zakaj živali sploh obstajajo?  (Prebrano 107424 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Alba
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.517


« Odgovor #450 : četrtek, 12.05.2011 : 13:09:58 »

A riba pa ni meso? Meni je riba meso. Tud jaz jem izredno malo vrst mesa in redko, pa niti slučajno nisem vegetarijanec. In se mi ne zdi pošteno, da bi rekla da sem.
Logiran
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #451 : četrtek, 12.05.2011 : 13:12:51 »

... medtem ko drugod ljudje ne umirajo ampak dobesedno crkavajo od lakote. Ej, živimo v svetu, kjer je gorivo pomembneje od življenja...

morda bi bila rešitev v tem, da bi jih humano uspavali - saj se da, ane 
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #452 : četrtek, 12.05.2011 : 13:15:30 »

Nisem mislila na Itlam (če je pripomba bila namenjena meni), pač pa na post FŽ v tem delu:

Če danes ogromen delež rastlinske hrane (soje ipd, ne trave) poje živina, potem je jasno, da bi v svetu, kjer bi se pojedlo bistveno manj mesa (odpoved mesu je itak povsem iluzorna), te površine šle za rastline namenjene prehrani ljudi.
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #453 : četrtek, 12.05.2011 : 13:23:43 »

Jaz ne vem, a sem preveč idealistična, če mislim, da se pridelava dolgoročno ravna po povpraševanju (tratkoročno sliko mogoče zamegljijo subvencije, kvote itd.). Prideluje se tisto, kar je dobičkonosno in po čemer je povpraševanje. Če je moderno kurit biodizel in je po njem povpraševanje, bo kmet sejal to. Če se poveča potreba po nemesni hrani, bo pa porasla tudi ponudba. Ni mi jasno, zakaj bi obstajala večja verjetnost, da bo kmet sejal oljno repico, če pa folk želi kupit sojo in jo je pripravljen plačat?
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #454 : četrtek, 12.05.2011 : 13:31:10 »

Ko smo že pri Ihanski farmi - kolikor je meni znano, iz norveške ne uvažajo samo semena, ampak se tam tudi učijo, kako naj bi zgledale pujsom bolj prijazne farme po reorganizaciji. (vsaj načrte so imeli take, če jim jih ni kriza pojedla)

FŽ - tudi soja ni posebej "prijazna" kultura, skoraj še slabša kot repica. 

Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #455 : četrtek, 12.05.2011 : 13:35:01 »

Ker se to že dogaja. Kupna moč povprečnega prebivalca takoimenovanega zahoda (ki hoče in potrebuje gorivo) ni primerljiva s kupno močjo prebivalca centralne Afrike (ki potrebuje hrano za preživetje). Kdo od njiju bo torej bolj zanimiv za lastnika zemljišča, ki ima opcijo pridelovati eno ali drugo? O temu govorim - točno zaradi tega:
Jaz ne vem, a sem preveč idealistična, če mislim, da se pridelava dolgoročno ravna po povpraševanju (tratkoročno sliko mogoče zamegljijo subvencije, kvote itd.). Prideluje se tisto, kar je dobičkonosno in po čemer je povpraševanje. Če je moderno kurit biodizel in je po njem povpraševanje, bo kmet sejal to. Če se poveča potreba po nemesni hrani, bo pa porasla tudi ponudba. Ni mi jasno, zakaj bi obstajala večja verjetnost, da bo kmet sejal oljno repico, če pa folk želi kupit sojo in jo je pripravljen plačat?
Torej: če bi se ogromno ljudi odpovedalo mesu, bi bilo manj povpraševanja po mesu, zagotovo pa ne manj gorja na svetu - mogoče še več lakote, ker bi manj hrane pristalo na krožnikih in več v rezervoarjih.
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #456 : četrtek, 12.05.2011 : 13:44:52 »

No, dajmo bit realni. Vsa zelenjava tudi ni na domačem vrtu zrasla. Česen s Kitajske, banane iz Afrike, paprika iz Španije, lubenice iz Makedonije itd. itd... Tudi to onesnažuje okolje zaradi transporta, skladiščenja, hlajenja in pesticidov. Da ne govorimo o ceni sadja in zelenjave - za eno instant melono sem odštela 7 EUR, kar je skoraj primerljivo s kakšnim kosom mesa. In kvalitetna bioekoipd. zelenjava in sadje sta še dražja kot tista plastika iz supermarketov.
Logiran
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #457 : četrtek, 12.05.2011 : 13:48:38 »

Jaz ne vem, a sem preveč idealistična ...

ne. ponudba se vedno prilagaja povpraševanju.
ko sem jaz nehala jesti meso, sem zunaj lahko naročila samo pomfri in solato ali pa klasično pico brez šunke.
povečano povpraševanje nemesojedcev je povzročilo, da je dandanes izbire precej več.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #458 : četrtek, 12.05.2011 : 14:03:28 »

Včasih se prav zgrozim. Ne samo česen iz Kitajske, tudi fižol iz Kitajske in Kanade, jabolka iz Alžira....pa tega vsega lahko doma pridelamo za izvoz! Pa ne rečem, če se vozi znotraj EU, ampak iz drugih kontinentov!
Pa o tistem, kar se prodaja v štacunah kot "eko" zelenjava tudi raje ne bi...Trikrat dražja od konvencionalne, pa v plastiki zavita, pripeljana iz bohve kod...Nič v plastiko zavitega in iz drugega konca Evrope pripeljanega ne bi smelo biti označeno kot "eko". Doma pa preganjamo vrtičkarje kot tanajhujše razbojnike, imamo rajši zanemarjeno in neobdelano zemljo, ali pa vse skupaj kar pozidamo.
Logiran
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #459 : četrtek, 12.05.2011 : 14:16:57 »

ja, ljudje pač hočejo to obsevano in bohvesčim poštupano hrano kupovat in jest. ponudba se je pač prilagodila povpraševanju.
glede preganjanja vrtičkarjev delim mnenje. katastrofa. ampak lepo še naprej korakamo v to smer (nedavni umotvor oblastnikov glede prepovedi medsosedske pomoči).
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #460 : četrtek, 12.05.2011 : 14:22:00 »

Moksa, ne, ni letelo na tvoj post, je letelo na tistega pred tabo-od FZ.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #461 : četrtek, 12.05.2011 : 14:26:15 »

Ne da jo hočjo jest, nekateri to morajo jest. Ker nimajo svoje zemlje, da bi si pridelali, boljše si pa kupiti ne morejo (kg navadne cvetače - evro pa še neki, kg "eko" cvetače pa 3 pa še neki, ko sem nazadnje gledala....)
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #462 : četrtek, 12.05.2011 : 14:46:15 »

Verjamem, Lanabela, da ni prijazna kultura. Ampak jo pa gojijo že zdej za živino, pomoje bi bilo bolj optimalno, če bi jo pojedli direkt ljudje. Jaz ne posegam glih pretirano po njej, jo pa vsejedi veliko pojeste v salamah in ostalih brezobličnih proizvodih, kamor se jo da fajn skrit za polnilo, ker je precje cenejša od mesa. Mi je pa hecno, da se najprej reče, da so živali tu v bistvu skoraj samo zaradi krajjine in da živijo od trave, potem ko se to ovrže, se pa preskoči na zelenjavo, ki da je tudi od daleč. Dejmo najprej priznat - večina živali ni pomembna za krajino, ampak je skoncentrirana na majhnem prostoru, veliko slovenskih krav še vedno živi privezano, piščanci so po halah, pujsi na farmi. Z naravo imajo bore malo. Jaz sem resno za to, da ostanejo kot ohranjevalke krajine, da kosijo sadovnjake itd. magari se kako tako vmes tudi poje, za ostale rejne živali naj se pa prizna, da od njih razen za meso ni kake resne koristi.

Moksa, zakaj je alternativa mesu direkt samo sajenje oljne repice, ne razumem? Povečalo bi se tudi povpraševanje po povrtninah, ne samo padlo povpraševanje po mesu. Direktne zveze med več manj mesa in več hrane v rezervoarjih ni, to je samo ena od možnosti, zakaj pa si prepričana, da sta tako neizpodbitno nujno povezani, bi blo treba pa pojasnit.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #463 : četrtek, 12.05.2011 : 14:47:51 »

Zivina poje samo 3% soje direkt, ostalo je pa stranski produkt pridobivanja sojinega olja, ki je v svasta zadevah.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #464 : četrtek, 12.05.2011 : 14:55:46 »

Ne da jo hočjo jest, nekateri to morajo jest. Ker nimajo svoje zemlje, da bi si pridelali, boljše si pa kupiti ne morejo (kg navadne cvetače - evro pa še neki, kg "eko" cvetače pa 3 pa še neki, ko sem nazadnje gledala....)

mnja. ne vem katera zdrava oseba je v to primorana.  

mislim, da se cene najema njive za 1ha gibljejo tam nekje do 400 evrov na leto (odvisno od kakovosti zemlje in regije).
za zelenjavno oskrbo 4 članske družine z zelenjavo, pa ne rabiš celega hektara ampak samo par sto metrov.
za 500m2 bi za najem torej keširali 200 evrov, pa recimo še ene 300 za semena, kako gnojilo, gorivo itd. torej max 500 evrov na leto - torej cca 40 evrov mesečno.

v primeru nabave nehibridnih semen je strošek prvega leta nekoliko višji, naslednja leta pa ga ni.

vse to je krepko ceneje od od stroška nuklearnih kitajskih česnov ipd., s tem da imaš vso kontrolo nad uporabo žnj-cidov.
seveda pa kdaj pride tudi do obrabe fizičnega materiala, ko te od lopate štihne v križu - kar te pri popoldanskem preživljanju prostega časa z latinskimi limonadami, ziher ne.
brez upoštevanja stroškov dela je lasten vrt (kljub najemu) stroškovno gledano čista zmaga - kar mi je potrdilo precej znancev.
ampak čez komot ga ni.

dopuščam pa možnost, da je tvoja kalkulacija popolnoma drugačna.  
Logiran
Strani: 1 ... 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 ... 38   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: zakaj živali sploh obstajajo?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines