mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 09:54:58

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: Posvet o dvigu DDV na hrano za male živali, Ljubljana, 22. 10. 2012
Strani: [1] 2  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Posvet o dvigu DDV na hrano za male živali, Ljubljana, 22. 10. 2012  (Prebrano 12188 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« : ponedeljek, 22.10.2012 : 07:54:21 »

SEEPFA (GIZ proizvajalcev hrane za hišne živali JV Evrope) organizira posvet za podjetja in strokovnjake (seznam naveden na koncu vabila), ki jih napovedani dvig DDV-ja za hrano za hišne živali prizadeva tako ali drugače - radi bi problematiko in posledice osvetlili s čim več zornih kotov, tudi s strokovnega vidika - in vladi pokazali, da tako čiste številke kot drugi razlogi govorijo v prid temu, da se DDV za hrano za hišne živali naj ne povišuje.

V SEEPFA menijo, da prinaša povišanje DDV za hrano za hišne živali več negativnih kot pozitivnih posledic tako za javni proračun kot za slovenska podjetja in družbo v celoti, in sicer iz več razlogov, med njimi pa predvsem:
1. Višje cene -> inflacija -> višji stroški za skrbnike hišnih živali
2. Manjša dostopnost varne hrane za hišne živali -> slabša kakovost prehranjevanja hišnih živali -> več bolezni hišnih živali -> višji stroški za skrbnike hišnih živali
3. Upad prodaje v Sloveniji -> več nakupov drugod (sosednje države, internet) -> -> manj zaslužka za podjetja -> izguba delovnih mest -> manj DDV in drugih davkov ter skupno večji stroški za državo
4. Več zapuščenih živali -> višji stroški za zavetišča

Srečanje zagovornikov dostopne hrane za hišne živali je v ponedeljek, 22. 10. 2012 ob 17. uri, v Ljubljani, Dimičeva 13, stavba GZS, dvorana C.
Udeležba je brezplačna, je pa zaradi omejenega prostora obvezna prijava (več informacij je v vabilu).

- Vabilo na posvet
- Razlogi proti dvigu DDV za hrano za male živali

www.seepfa.org
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #1 : ponedeljek, 22.10.2012 : 07:58:28 »

Upam, da bo tam tudi KZS s konkretnimi argumenti proti dvigu DDV.
Logiran

SunnyDay
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.364


« Odgovor #2 : ponedeljek, 22.10.2012 : 08:05:32 »

3. Upad prodaje v Sloveniji -> več nakupov drugod (sosednje države, internet) -> -> manj zaslužka za podjetja -> izguba delovnih mest -> manj DDV in drugih davkov ter skupno večji stroški za državo


Ravno pred kratkim mi je nek vet, ki ima obenem tudi trgovino s hrano in opremo za male živali, rekel na to temo nekaj v tem smislu: "Pa saj nismo leta 1980, bodo ljudje pač kupili čez mejo ali naročili prek spleta, pa država še zdajšnjega DDV-ja ne bo zaslužila." Ampak kaj, ko ne vidi tako "daleč".
Še bolj pa me skrbi, da bo še več živali deležnih fastfooda iz supermarketov, bencinskih servisov ipd. sram
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #3 : ponedeljek, 22.10.2012 : 08:24:23 »

Pri 4. točki jih je treba dopolniti:

- 4. Več zapuščenih živali -> višji stroški za zavetišča in s tem občine

Upam, da kdo ne pričakuje, da so dolžna zavetišča kriti razliko, ki bo nastala v ceni hrane zaradi dviga DDV? V kolikor na občinah ne bo denarja, bodo skrčene zavetiške storitve - predvsem bo hrana verjetno slabše kakovosti, kar prinaša s seboj tudi podaljševanje bolezenskih stanj zavetiških živali ali celo nova obolevanja.

Upam, da bodo tam tudi predstavniki občin s svojimi trdnimi argumenti.

Predvsem pa upam, da ne bo tam nikogar, ki bi bluzil povšalno in trkal na vest kogarkoli. Štejejo trdni argumenti, konkretni podatki in številke. Raznih pravljic v stilu 'nekateri', 'dobili smo vtis', 'ponekod' ... smo se že preveč najedli.
Logiran

SunnyDay
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.364


« Odgovor #4 : ponedeljek, 22.10.2012 : 08:46:01 »

- 4. Več zapuščenih živali -> višji stroški za zavetišča in s tem občine

Upam, da kdo ne pričakuje, da so dolžna zavetišča kriti razliko, ki bo nastala v ceni hrane zaradi dviga DDV? V kolikor na občinah ne bo denarja, bodo skrčene zavetiške storitve - predvsem bo hrana verjetno slabše kakovosti, kar prinaša s seboj tudi podaljševanje bolezenskih stanj zavetiških živali ali celo nova obolevanja.

No, to. Pa smo spet pri tem, da je suma sumarum vse skupaj lahko še precej dražje ...
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #5 : ponedeljek, 22.10.2012 : 17:55:58 »

 Angry Obcina pa bo uvedla davek na budale - beri: lastnike psov, ki imamo vse urejeno (tudi pse) - in odirala nas, namesto, da bi spodrecala krila in za vrat zagrabila in oglobila tiste cvetke zaradi katerih se zivali kopicijo po zavetiscih.
Ampak zakaj bi se matrali, ce pa imajo nas, ki smo lepo zapisani v enotni bazi. Poberes bazo in razposljejo poloznice. Simpl k pasulj...
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #6 : ponedeljek, 22.10.2012 : 18:12:50 »

Drejči, tole, o čemer pišeš, če bo po sreči, ne bo šlo, če bo Predlog sprememb ZZZiv v delu, ki govori o novih občinskih taksah, sprejet. Govori namreč takole:

18. člen
Za 31. členom se doda 31.a člen, ki se glasi:
»31.a člen
Občina lahko zagotavlja sofinanciranje izvajanja kastracij in sterilizacij zapuščenih živali ter drugih ukrepov za zmanjševanje prenaseljenosti živali, zagotavljanja varnega okolja občanom v povezavi z zapuščenimi živalmi ter spodbujanja odgovornega lastništva hišnih živali.

Za izvajanje nalog iz prejšnjega odstavka lahko občina gospodinjstvom, ki so zavezana za plačilo storitve zbiranja in odvoza komunalnih odpadkov, predpiše prispevek, pri čemer višina prispevka na gospodinjstvo letno ne sme presegati 1,5% minimalne bruto mesečne plače v Republiki Sloveniji za preteklo leto. Občina predpiše prispevek z odlokom, v katerem podrobneje predpiše način obračunavanja, višino, oprostitve, postopek pobiranja in postopek prisilne izterjave.

Prispevek odmerja in pobira občinska uprava.

Prispevek je prihodek občine in se uporablja samo za namen, določen v prvem odstavku tega člena.«.


Razlaga predlagatelja:
Predlagani 31.a člen zakona uvaja pravico lokalnih skupnosti, da predpišejo prispevek z namenom izvajanja dodatnih nalog v zvezi z oskrbo zapuščenih živali na svojem ozemlju.
Občine se soočajo s problemi v zvezi z večjim številom na primer mačk in golobov, ki nimajo lastnika, bi pa s sterilizacijo in kastracijo lahko bistveno izboljšale stanje prekomerne naseljenosti in občanom zagotovile varno okolje tudi z vidika preprečevanja kužnih bolezni. S spodbujanjem odgovornega lastništva živali  se lahko  zmanjša  tudi  število zapuščenih živali. Za izvajanje naštetih nalog lahko občina predpiše plačilo prispevka, iz katerega se krijejo navedeni stroški kot namenski prispevek. Občina se odloči za uvedbo prispevka, če je problematika zapuščenih živali v občini pereča (npr. večje število zapuščenih mačk).
Kot zavezance za plačilo prispevka predlog zakona predvideva gospodinjstva, ki so zavezana za plačilo storitve zbiranja in odvoza komunalnih odpadkov. S tem je omogočeno pobiranje prispevka na način, ki je v občinah že vzpostavljen in zato ne bo predstavljalo uvedbe novih evidenc in drugih administrativnih ovir.
Zaradi čim boljšega poenotenja teh prispevkov je v predlogu določena tudi najvišja dovoljena stopnja prispevka, ki je vezana na minimalno bruto plačo v Republiki Sloveniji.


Vir: KLIK
Logiran

spuppisf
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 237


« Odgovor #7 : ponedeljek, 22.10.2012 : 20:46:51 »

Jaz žal nisem utegnila iti, ker sem prepozno izvedela in sem imela druge obveznosti, me pa prav zanima, kaj so pametnega pripravili.
V tujini je ponekod SEEPFA uspela preprečiti dvig DDV na hrano za male živali (npr. v Belgiji).

Prav je, da se nekaj dogaja, vendar se meni zdi to malo pozno, kajti reagirati bi bilo potrebno TAKOJ, ko je bila objavljena novica. Tako so pa tudi mediji samo poudarjali dvig DDV na revijah, pa bodimo si odkiti, kdo kupuje Finance, jih bo še naprej, če pa bo kakšna Lady manj prodana, pa po moje ne bodo kršene človekove pravice do obveščenosti, saj se tam objavlja samo čvek. Prodaja Večera, Dela in podobnih tiskanih medijev pa upada zaradi drugih razlogov. Poleg vsega je glede na nizko kupnino za časopise ta dvig minimalen (govorimo o centih), za hrano pa je malo drugače, če se ti velika vreča podraži kar za nekaj eurov, pa tudi tja do 10 EUR. To bo veliko bolj prizadelo gospodinjstva, še posebej tista ranljiva in ta kratko jo bodo potegnile živali, služili pa bodo trgovci iz tujine... Seveda pa to ni politično tako zanimiva tema kot so revije.



Logiran
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #8 : ponedeljek, 22.10.2012 : 21:07:43 »

Bili s(m)o predstavniki vseh, ki nas to zadeva - zastopniki, prodajalci, lastniki zivali, predstavniki pasemskih klubov, predstavniki vet. zbornice, veterinarji, vodje zavetisc, predstavniki trgovinske zbornice, gzs, pa najbrz se kdo. Vsi smo se strinjali s tem, da tak ukrep niti slucajno ne bo dosegel zeljenih ucinkov, verjetno ravno nasprotno.

Ljudje bodo hrano kupovali v tujini ali hranili z manj kvalitetno hrano, vec bo zapuscenih zivali, vec bo bolnih zivali, bolj polna bodo zavetisca, vecji bodo stroski za obcine (zaradi vecjega stevila zivali in zaradi neposredno drazje oskrbe), ker bo nizja prodaja (ki je ze tako slabsa kot v preteklih letih), bodo sledila odpuscanja, marsikatera trgovina, sploh manjse, bodo zaprla vrata, ...

Ni bilo nic kaj blazno drugega kot to kar vsi vpeteni ze vemo, bolj je bilo vse skupaj strnjeno in se enkrat povedano, potem je pa sledila daljsa razprava.

Dogovor je bil, da se sestavi obvestilo za medije in (upam, da se bom prav izrazila, nisem prav domaca v politicnih izrazih in parlamentarnih procedurah) predlog za amandmaje k predlogu zakona. Da se zapise kaksni bodo ucinki in predvsem, da se zadevo podkrepi s konkretnimi stevilkami. Predvsem to zadnje bo morda le premaknilokaksen jezicek na tehtnici, zavedati se je namrec treba, da bo slo tudi tukaj bolj ali manj za politicne "igrice". Zal.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #9 : ponedeljek, 22.10.2012 : 21:26:00 »

Meni se zdi super, da se je zadeva na nek način organizirala, predvsem pa, da se bo organizirano nastopilo še naprej. Spolitizirano je zdaj itak že skoraj vse, tako da tudi tukaj ni računati na veliko zdrave pameti pri končnem odločanju, pa vendar - če se predstavijo argumenti in cifre, če skupaj stopi toliko akterjev, se bo vsaj poskusilo nekaj narediti in morda celo uspelo, da povišan DDV za hrano za živali pade ven iz zakona.

maja01, hvala za poročanje. Smiley
Od Arha pa pričakujemo kakšno uradno izjavo.
Logiran

jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #10 : torek, 23.10.2012 : 19:37:48 »

pa bodimo si odkiti, kdo kupuje Finance, jih bo še naprej, če pa bo kakšna Lady manj prodana, pa po moje ne bodo kršene človekove pravice do obveščenosti, saj se tam objavlja samo čvek. Prodaja Večera, Dela in podobnih tiskanih medijev pa upada zaradi drugih razlogov. Poleg vsega je glede na nizko kupnino za časopise ta dvig minimalen (govorimo o centih), za hrano pa je malo drugače, če se ti velika vreča podraži kar za nekaj eurov, pa tudi tja do 10 EUR. To bo veliko bolj prizadelo gospodinjstva, še posebej tista ranljiva in ta kratko jo bodo potegnile živali, služili pa bodo trgovci iz tujine... Seveda pa to ni politično tako zanimiva tema kot so revije.


Ah, ko bi se ljudje začeli zavedati, da smo vsi v istem čolnu - razen tistih, ki se še vedno vozijo z luksuzno ladjo ... bi mogoče le lahko kaj dosegli.
To, da bodo zaradi dviga DDV-ja na časopise naročnine močno upadle in da bodo zaradi tega nekateri novinarji ostali na cesti, je seveda povsem nepomembno.

Sploh pa, če že primerjaš, potem primerjaj prave strani. Tudi pri pasji hrani bo podražitev le nekaj centov - na dan. Na mesečni ravni pa seveda veliko več. Enako kot pri časopisih.

Ampak ne, briga nas, dokler so prizadeti eni drugi. "Jaz časopisov ne berem, briga me. Moji otroci ne hodijo več v šolo, briga me za zniževanje standardov." In tako naprej. In tudi to je razlog, zakaj spremembe sicer so, ampak ne na bolje.
Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #11 : torek, 23.10.2012 : 19:42:18 »

Dogovor je bil, da se sestavi obvestilo za medije in (upam, da se bom prav izrazila, nisem prav domaca v politicnih izrazih in parlamentarnih procedurah) predlog za amandmaje k predlogu zakona. Da se zapise kaksni bodo ucinki in predvsem, da se zadevo podkrepi s konkretnimi stevilkami. Predvsem to zadnje bo morda le premaknilokaksen jezicek na tehtnici, zavedati se je namrec treba, da bo slo tudi tukaj bolj ali manj za politicne "igrice". Zal.

Tale dvig DDV je že v predlogu proračuna za naslednje leto, ki je že v proceduri v državnem zboru. Res se lahko vlagajo amandmaji (najlažje prek poslancev, ki sedijo v odboru za finance - vsaj mislim, da bo to pravi odbor), ampak stavim kar koli, da tole ne bo šlo čez. Žal. Parlamentarn stroj deluje tako, kot deluje. Razen če bi v tak amandma prepričali poslance koalicije ...
Sicer pa se bojim, da je to šele začetek in nas čakajo še precej hujša "varčevanja".
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #12 : četrtek, 25.10.2012 : 21:06:33 »

Kompletna izjava za javnost s posveta je objavljena na http://www.mojpes.net/modules/news/article.php?storyid=1973
Logiran

jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #13 : petek, 23.11.2012 : 11:47:58 »

Kot kaže, selektivnega zvišanja DDV na določene proizvode in storitve vendarle ne bo! Predlog je umaknjen iz procedure!
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #14 : petek, 23.11.2012 : 12:17:45 »

Odlično Smiley
Logiran

Strani: [1] 2  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: Posvet o dvigu DDV na hrano za male živali, Ljubljana, 22. 10. 2012
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines