mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 15:41:57

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Odgovorno skrbništvo ...  |  Tema: Predlog zakona o odgovornem lastništvu psov
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 11   Dol
Natisni
Avtor Tema: Predlog zakona o odgovornem lastništvu psov  (Prebrano 51843 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #45 : četrtek, 10.08.2006 : 13:31:50 »

Tako, predlog zakona mag. Boruta Sajovica, poslanca LDS je z vsemi komentarji in spremnim besedilom objavljen tudi na mojpes.netu - http://www.mojpes.net/modules/news/article.php?storyid=1063.

g. Sajovic mi je po predhodnem tel. pogovoru napisal tudi tole:

Želim si, da skupaj napravimo dober zakon tako za ljudi kot tudi za pse, ki so zaradi nevednih in kinološko neizobraženih lastnikov od vsega še najmanj krivi. Vse, ki zakon berete pa prosim, če mi ga z vašimi predlogi in mnenji pomagate izboljšati. Pozdravljam in cenim kritično razpravo na forumu, saj mislim, da je nezadovoljstvo človeka prvi korak k spremenbi in napredku.
kinološki zdravo borut


Zdaj je na vseh nas, da podamo svoje pripombe (seveda argumentirane) in morebitne dodatne predloge ter se vkljucimo tudi v sirso razpravo o predlaganem zakonu in resevanju te problematike. Na voljo nam je samo ta predlog, saj predloga, ki ga menda pripravljajo na VURSu - torej vlada, se ni na spregled, oz. ni mogoce izvedeti, kaj vsebuje, torej ga tudi ni mogoce komentirati.

Ce bomo sedaj tiho in zdeli s svojimi mislimi v svojih luknjah, bomo potem zastonj lahko jokali in se jezili. Ze res, da ima zadnjo besedo parlament in vsi tisti, ki sedijo v njem, vendar bomo s tisino samo stoicno pristali na tisto, kar nam bodo ponudili. Vsak poskus, da v zakonodajo vkljucijo tudi kaksnega od predlogov "ljudstva" je vreden truda.

Torej, beseda je vasa Smiley, vzreditelji, lastniki, sprehajalci, drzavljani, tisti brez psov, mamice z otroki, kinologi, kinofili...
Berejo vas in morda bo prav vas predlog ali pripomba premik na bolje.
Logiran

marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #46 : četrtek, 10.08.2006 : 18:46:45 »

vsesplošne rešitve "pasjega" problema verjetno ni - nesreče se bodo dogajale neglede na to kakšni zakoni bodo ali ne bodo sprejeti....
kar nekaj "uzakoniti" zato, da se "pač nekaj" naredi pa verjetno ni smiselno.
če gledam spisek pasem, ki naj bi v bodoče veljale v sloveniji kot "nevarne" me n.pr. zanima -
 če bi bile vse te navedene pasme že leta 2004 prepovedane in v sloveniji ne bi bilo niti enega primerka navedenih pasem, koliko od 1789 ugrizov v letih 2005 in 2006 bi bilo s tem preprečenih?? 1%? verjetno celo manj!! - se pravi, če bi se že - kar je v vsakem primeru nesmiselno - lotili problema preko "pasem", bi morali začeti s tistimi, ki so v statistikah ugrizov najbolj "prominentno" prisotne.
v vsakem primeru nesmiseln je pristop preko pasem zato, ker bi do nesreč s psi prišlo prav tako, če bi v sloveniji bilo 160.000 kodrov in niti enega drugega psa...

šolanje lastnikov je v vsakem primeru zaželjeno, najbolje preden si nabavijo kakršnega koli psa in ne šele ko njihov pes nekoga "neizzvano" poškoduje...(kaj pa je "neizzvano" - psa lahko "izzivaš" samo s tem, da ga gledaš in "neizzvano" praktično noben pes ne napade)
da bi šolali tudi "nelastnike", ...je verjetno neizvedljivo - bi bilo pa smiselno, da bi ljudem dopovedali, da ni vsak pes vsesplošno "božalo".

vse pse v domačem okolju za ograjo, na sprehodih na povodec, spuščamo jih pa lahko na zato primernih, zagrajenih in označenih mestih (v avstriji in nemčiji je kar nekaj mest, kjer imajo v ta namen zagrajene "pasje travnike" - hundewiese), poligonih..., - to se mi zdi na prvi pogled še najbolj smiselno in izvedljivo. (čeprav to statistike pasjih ugrizov tudi ne bi kaj pretirano zmanjšalo, saj se vešina nesreč dogaja doma).

marko
Logiran
Zivc
rad pišem
****
Sporočil: 392


« Odgovor #47 : petek, 11.08.2006 : 01:35:37 »

No ja, priznam, da še nism prežvečla celega zakona, ampak...

Šolanje bi moralo biti obvezno za vse - vodnike in pesjanarje. Potem pa potrdilo tko samo nost, kt osebno izkaznco. Ravno danes sva z Bobijem nabasala na "ne nevarnega" mešanca brez povodca. In "zamašenimi" ušesi - odpoklic je popolnoma nepotrebna stvar sredi centra Ljubljane.

Najprej me je pa seveda pogrel spisek nevarnih pasem. Pri meni je stvar takale. Doma smo spomladi posvojili bogo maltretirano bitje nedoločljive pasme. Sama sem prepričana, da so skupaj zmešani čisto vsi terjerji. Pesek je manjše rasti, ampak IMA veliko zob. Očitno se je odločil, da bo na nas sprostil vse preživete travme.

Po drugi strani pa ima fant rotta, sicer brez rodovnika (mama je bila uspešna razstavna psica, oče pa ni dobil vzrejnega dovoljenja, ker je bil previsok). Kolikor imam zadnje čase pogrizene roke od malega mešančka Bobija, tako me rotti nikoli ni šavsnu.

Oh, pa predno me popolnoma narobe razumete - sama uvrščam rotte med NEVARNEJŠE pasme. Pač ni vsak človek za vsakega psa.

Na sprehodih je rotti relativno priden (no, popolnoma obvladljiv, da ne bo pomote), Bobi pa vsake toliko zelo agresivno zarenči na mimoidoče in bi tudi ugriznil - še malo, pa tudi tega ne bo več.

Sedaj pa mi povejte, po kateri logiki so rotti nevarne pasme, mešanci pa ne? Pa še, če prav razumem, potem fantov rotti niti ni nevaren, ker ni rodovniški?

Preveč luken...
Logiran
Bonie
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 349


« Odgovor #48 : petek, 11.08.2006 : 10:57:47 »

Najprej naj povem, da sem sama za obvezno šolanje vseh lastnikov psov, oz. še boljše vseh ljudi nasploh.

Bi pa prosila predlagatelja zakona naj razjasni izbiro "nevarnih pasem", ker sem sama npr. tukaj prvič izvedela, da naj bi bil Cane Corso "genetsko vzrejen za boj oziroma za napade na ljudi". Kolikor sem sama seznanjena, pa tudi v standardu piše enako, so CC-je na podeželju v Italiji uporabljali v najrazličnejše namene, uporabljali so jih za čuvanje posesti, družine, otrok, medtem ko so starši delali na poljih..., pa tudi za gonjenje živine in lov na veliko divjad. Nikjer še nisem zasledila, da bi bili CC-ji vzrejeni za boj oz. napade na ljudi (mimogrede, kaj sploh to pomeni?). Poleg tega je znano, da so CC-ji "čuvali" posest in odganjali nepovabljene predvsem s svojim videzom. Prav zato so jim Italijani kupirali ušesa...

Pa verjamem, da ni samo pasma CC, ki ni v skladu z obrazložitvijo nevarnih pasem, kot jo navaja predlagatelj zakona" psi ki so bili genetsko vzrejeni za boj oziroma za napade na ljudi, imajo visok prag bolečine in veliko glavo kvadrataste oblike, široke čeljusti in močno razvite žvekalne mišice". Naj še enkrat poudarim, da sama sem vsekakor za to, da je potrebno tudi zakonsko urediti pojmovanje nevarnega psa, da ne bomo govorili kar tja v en dan, ampak naj se to naredi tako, da bo uporabno v praksi in seveda naj se navedbe znotraj samega zakona ne izločajo. Če pa predlagatelj zakona res meni, da je to najlažje narediti z opredelitvijo določenih pasem za nevarne, pa naj prosim pregleda vse standarde (ne samo od FCI) in naredi seznam nevarnih pasem, ki ustrezajo njegovi definiciji "nevarnih", na osnovi podatkov, ne kar na pamet.

Sicer pa če po drugi strani pogledam, ne bi bilo slabo, če bi CC-je označili kot nevarno pasmo. Bi to vsaj zmanjšalo verjetnost, da si neprimerni lastniki nabavijo CC-ja in potem pasmo res spravijo na slab glas. Upam samo, da ne bo posledica tega ravno obratna, da bi po tem postala pasma zanimiva nekaterim...

Debate o bandogih itd. pa sploh ne bom omenjala. Je že bilo vse napisano...



Logiran
SamSvojMojster
rad pišem
****
Sporočil: 400


« Odgovor #49 : petek, 11.08.2006 : 12:23:47 »

Glede tistega solanja vodnikov,kaj pa v primeru ko moras biti dlje v sluzbi in ti potem nekdo iz druzine naredi uslugo in ti pelje ven psa.Kaj potem morajo tudi nase mame na solanje Smiley
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #50 : petek, 11.08.2006 : 12:50:55 »

Poglej to na ta način...moraš biti dlje v službi in je treba otroke pripeljat iz vrtca. Boš prosil človeka z ispitom al tistega brez vozniške, da ti naredi uslugo?

Po domač povedan, bi moral človek ko nabavlja psa vedet da bo tudi do takih situacij prišlo.

Teoretiziram zgolj. Se mi zdi dober "point", tale tvoj post.
Logiran
mefisto
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 507


« Odgovor #51 : petek, 11.08.2006 : 14:32:40 »

Citat
Kaj potem morajo tudi nase mame na solanje

Poglej to s pozitivnega vidika: koliko novih priložnosti za samozaposlitev!

p.s. če  plačujemo čistilko za pospravljanje, zakaj ne bi nekomu še plačali za sprehajanje psa! Oboje je neobvezni luksus in oboje je oz. bo težko dobiti.
Meni že zdaj mož plačuje, da sprehajam tudi njegovega psa Grin Grin Grin
Logiran
SamSvojMojster
rad pišem
****
Sporočil: 400


« Odgovor #52 : petek, 11.08.2006 : 15:04:35 »

Kar se tice pa placevanja sprehodov za psa vsi nimajo te moznosti,pa ne zato ker ne bi bilo denarja,ampak zato ker bodo prisli v dom po psa ,a zal ne bodo odsli Smiley,zakon jih bo pa opsodil, pse seveda,ker so samo branili svoje ozemlje,kar po moje ni vredno opsojanja kvecjemu pohvale Smiley,seveda v primeru ce gre za vlomilca.Se mi zdi da je treba vcasih gledati malo sirse,staro mamo,ali mamo,pa vcasih ne mores spustiti na sprehod s psom,ki ji bo ispahnil rame,kvecjemu s kaksnim pripomockom v stilu haltija.Lahko lastniki psov cuvajev placajo za sprehod,vendar ali bo placani sprehajalec prisel v popolni obleki za markerja? Smiley
Kar se pa tice otrok in vrtca,ce ne bo cloveka z ispitom bom pa dal denar za taksi in za pijaco frendu,da mi stvar zrihta(teoreticno).
Logiran
SamSvojMojster
rad pišem
****
Sporočil: 400


« Odgovor #53 : petek, 11.08.2006 : 15:10:59 »

Aja pa se nekaj malega o zakonu.Naj gre nekam zakon,ki je napisan v nasprotju z nekimi naravnimi pravili,torej da pes nagonsko sciti svoj dom in svojega gospodarja.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #54 : petek, 11.08.2006 : 15:15:31 »

Kar se tice pa placevanja sprehodov za psa vsi nimajo te moznosti,pa ne zato ker ne bi bilo denarja,ampak zato ker bodo prisli v dom po psa ,a zal ne bodo odsli Smiley,zakon jih bo pa opsodil, pse seveda,ker so samo branili svoje ozemlje,kar po moje ni vredno opsojanja kvecjemu pohvale Smiley,seveda v primeru ce gre za vlomilca.Se mi zdi da je treba vcasih gledati malo sirse,staro mamo,ali mamo,pa vcasih ne mores spustiti na sprehod s psom,ki ji bo ispahnil rame,kvecjemu s kaksnim pripomockom v stilu haltija.Lahko lastniki psov cuvajev placajo za sprehod,vendar ali bo placani sprehajalec prisel v popolni obleki za markerja? Smiley
Kar se pa tice otrok in vrtca,ce ne bo cloveka z ispitom bom pa dal denar za taksi in za pijaco frendu,da mi stvar zrihta
teoreticno).

Hja, tako, kot vozit ne more vsak, tudi psov ne more sprehajat vsak. Za sprehajalce (tiste, ki se z zadevo resno ukvarjajo in ne za "sprehajace", vlomilce in tatove) je cel kup reglcov, po katerih sploh pride do tega, da mu das kljuc in ti gre sam po psa. Saj menda ne mislis, da bi kdo dal neznancu kljuce od stanovanja, v katerem je "hud cuvaj", ki bi tega sprehajalca prvic v zivljenju videl.
No, tako, kot bos dal denar za taksi (ki ima licenco in je usposobljen za prevoz potnikov), bos dal denar za sprehajalca (ki je "uraden" in se profesionalno ukvarja s poslom).

Tako, kot se resni ne lotevajo stvari na tak nacin, tudi mi ne bomo resni, ce se bomo na tak nacin lotevali tegale zakona.
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #55 : petek, 11.08.2006 : 15:21:59 »

Aja pa se nekaj malega o zakonu.Naj gre nekam zakon,ki je napisan v nasprotju z nekimi naravnimi pravili,torej da pes nagonsko sciti svoj dom in svojega gospodarja.

Ne vem, ampak ne najdem nikjer v zakonu nic takega, da ne bi smel pes scititi doma in gospodarja. V predlaganem zakonu je namrec tole:

Citat
4. člen
(nevarni pes)

(1) Nevarni pes je žival vrste domači pes (lat. canis domesticus), ki je napadla človeka, posledica česar je huda ali posebno huda telesna poškodba, kot jo opredeljuje kazenski zakonik, ali smrt človeka, ali, ki je napadla drugo žival, posledica česar je huda telesna poškodba ali smrt živali. Za nevarnega psa ne velja pes, ki je hudo telesno poškodoval drugo žival, medtem ko je opravljal naloge kot lovski, pašni ali kot pes čuvaj, ali ki je napadel človeka oziroma žival, medtem ko je varoval posest lastnika oziroma skrbnika v ograjenem prostoru.

Dajmo komentirat tisto, kar v resnici pise in ne tistega, kar smo spregledali, sicer bomo izpadli otrocje in nekompetentno.

Najbrz vsi vemo, da je narobe, ce ne obvladamo svojega psa in bo napadel nekoga, ko ga bomo peljali na striku po cesti. Ce pa bomo imeli na ograjeni posesti (z jasnimi oznakami, da je za ograjo pes) psa spuscenega in bo napadel kaksnega mutibarica, ki tam nima kaj iskati..., potem ocitno ne bomo vec odgovarjali. Sedaj se veljajo stari zakoni, kjer pa res velja, da pes ne sme braniti niti tebe, niti tvoje posesti.

Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #56 : petek, 11.08.2006 : 15:32:22 »

Aja, se tole:

Se mi zdi da je treba vcasih gledati malo sirse,staro mamo,ali mamo,pa vcasih ne mores spustiti na sprehod s psom,ki ji bo ispahnil rame,kvecjemu s kaksnim pripomockom v stilu haltija.

Stari mami po novem zakonu ne bos SMEL zaupati psa, ki ga ne obvlada. V vsakem primeru je neumnost zaupat psa nekomu, za katerega ves, da ga pes lahko po nosu vlece na sprehodu. No, sicer, kakor kdo. Ce si odgovoren lastnik, ze zdaj ves, da stare mame za mocne in nevzgojene pse niso.

V novem zakonu pa pise tole:

Citat
2. člen
(načelo preventive)

(1) Vsak lastnik ali skrbnik psa je dolžan storiti vse, da prepreči ali zmanjša možnost napada svojega psa oziroma psa, ki ga ima v začasni oskrbi, na drugo osebo ali žival.

Citat
3. člen
(načelo odgovornega vedenja in dobrega ravnanja s psi)

(1) Vsaka posameznica oziroma posameznik (v nadaljnjem besedilu: posameznik) se je dolžan izogniti vedenju in dejanjem, ki bi lahko izzvali napad psa.

Z obojim se v celoti strinjam. Ze brez zakona bi moral imeti vsak lastnik psa (za 3. clen tudi nelastniki) oboje v podzavesti in bi moral tocno tako tudi ravnati v vsakdanjem zivljenju brez tega, da bi mu za vratom visel kakrsenkoli zakon.

Zal ne pise nic o kaznih za spuscene pse, pa za izzivalce, pa za ljudi, ki evidentno svojih psov ne obvladajo, pa za stare mame, ki jih psi vlacijo okrog, pa za...
Ok, to bo najbrz v naslednjem zakonu Grin
Logiran

SamSvojMojster
rad pišem
****
Sporočil: 400


« Odgovor #57 : petek, 11.08.2006 : 16:16:59 »

hvala za pojasnila ,moram priznati da si nisem predloga novega zakona prebral,vendar sem skepticen,si ga bom vsekakor cimprej,meni je po pravici povedano zadosti samo ce v zakonu pise da mora biti pes na vrvici in da ni kaznovan ce ti nekdo vlomi v bajto,pes pa nagonsko odreagira.Upam da v predlogu ne pise da moras opozoriti vlomilca ali roparja s kaksno tablo pozor hud pes in potem vlomilec ve da ti mora prvo psa fentat pol pa sele ostalo naprej poceti.Grem sedaj prebrati predlog novega zakona da ne bom naprej pisal neumnosti,Jana tebi pa resnicna hvala ker si za vsak post vzames cas in obenem odgovoris na nivoju.Na tak nacin tudi hehe nove forumovce prisilis k domaci nalogi Smiley
lp
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #58 : petek, 11.08.2006 : 16:36:50 »

meni je po pravici povedano zadosti samo ce v zakonu pise da mora biti pes na vrvici in da ni kaznovan ce ti nekdo vlomi v bajto,pes pa nagonsko odreagira.Upam da v predlogu ne pise da moras opozoriti vlomilca ali roparja s kaksno tablo pozor hud pes in potem vlomilec ve da ti mora prvo psa fentat pol pa sele ostalo naprej poceti.
V tem "celo" ne piše da moraš imeti tablo. Omenjena je zgolj za primer ko je nek pes ŽE spoznan za nevarnega. Če grem po tej analogiji naprej razmišljat, bo moj vzgojen pes mirno popapal vsakega ki bo nepovabljen vstopil na njegov (moj) teritorij, pa ne bom rabil table gor dajat, ker ga takšno dejanje (psa namreč) ne kvalificira za nevarnega.

Meni osebno bi zadoščalo poleg "pse na vrvico" tudi dolžnost lastnikov da imajo licenco za posest psa. In seveda licenco nad izdajanjem katere bi bila pristojna država in ne neka org civilne družbe, kot je npr KZS. Zgolj zato, ker sem proti temu načelu da država nekatere pristojnosti prenaša na t.i. civilno družbene org. Poglejmo Študentsko organizacijo oz. Zvezo študentov: še večja mafija je sedaj ko imajo celo nekaj pristojnosti ki jih je država prenesla nanje. Država naj bo država, privatniki privatniki, civilna družba pa civilna družba.
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #59 : petek, 11.08.2006 : 16:44:46 »

Me pa v tem smislu zanima kak status bo imel tale predlagani zakon če se sprejme. Bo "specijalni" ali "splošni" zakon. Kako bodo veljala določila "Zakona o zaščiti živali" v primerjavi z tem? Bo obveljalo da je "specijalni" močnejši od "splošnega" oz. da novejši "nadvlada" starejšega? Ker konkretno v tem določilu glede table, nista usklajena.
Tu bodo pravne službe še imele dela, haha...
Logiran
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 11   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Odgovorno skrbništvo ...  |  Tema: Predlog zakona o odgovornem lastništvu psov
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines