mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 05:09:09

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Z ALI BREZ RODOVNIKA
Strani: 1 ... 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11   Dol
Natisni
Avtor Tema: Z ALI BREZ RODOVNIKA  (Prebrano 49973 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #105 : četrtek, 16.09.2010 : 15:41:51 »

Za kakrsnekoli verodostojne primerjave rabis za zacetek velik vzorec. 5 psov to ni.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Samoyed lover
rad pišem
****
Sporočil: 400


WWW
« Odgovor #106 : četrtek, 16.09.2010 : 15:46:11 »

Aha, hvala Smiley

Še nekaj me zanima, zakaj imajo hrvati cenejše pse z rodovnikom? A so njihovi psi "slabši?"
Logiran
Pepsi
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.033



« Odgovor #107 : četrtek, 16.09.2010 : 15:47:12 »

Eden od razlogov je tudi manjša kupna moč na Hrvaškem. Nižje plače itd. Gotovo pa ni edini razlog.
Logiran

A home without a dog is just a house.
(Anonymous)
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #108 : četrtek, 16.09.2010 : 15:48:03 »

Cena ni vedno odraz kvalitete.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Samoyed lover
rad pišem
****
Sporočil: 400


WWW
« Odgovor #109 : četrtek, 16.09.2010 : 15:54:21 »

Aha res najlepša hvala za odgovore Smiley
Logiran
ika
odvisnež
*****
Sporočil: 644


« Odgovor #110 : četrtek, 16.09.2010 : 15:56:16 »

V bistvu je res tako, da se moraš kot kupec sam najbolj potruditi, da dobiš psa kot si želiš. Tako kot pravijo ostali, ko enkrat veš kaj je rodovnik, ga boš znal tudi uporabiti. In s pomočjo le tega lahko preveriš prednike.
Ni pa nikakršno zagotovilo, da bo pes zdrav. Tudi če vse potomce preveriš se lahko vseeno zgodi,da pes zboli.

Je pa seveda tudi od vzrediteljev odvisno kakšni so. Tudi vzreditelji rodovniških psov obstajajo takšni, ki jim gre le za denar. In bodo opravili le tiste stvari, ki so nujno potrebne, da bodo lahko imeli rodovniško leglo. Pri veliko pasem obstajajo zdravstveni pregledi, ki se priporočajo in niso nujni. Vesten vzreditelj jih bo vseeno opravil, sploh če ve, da so se v kakšni generaciji te težave že pojavile.
Da primerjam pri naši pasmi:
Sama imam s svojim prvim papillonom že opravljen vzrejni pregled, paril še ni. Z letošnjim letom je obvezen pregled pogačic in PRA. Kljub temu, da mi z njim tega ni (bilo) potrebno opraviti, ga nameravam peljati takrat ko bom šla z mlajšim (razen v primeru, da se najde prej kdo, ki bi paril psico z njim.potem ga bom opravila prej). In tu je odločitev samega vzreditelja/lastnika ali si želi delati v dobro pasme ali si želi samo mladičkov, denarja...
Isto je tako, kot je bilo v enem postu prej omenjeno pri iskanju samca. Nobeden ga ne bi šel iskati izven meja. Večina jih je parilo s samci v sloveniji, ki so bili bolj dostopni, cenejši. Zdaj ko so že skoraj vsi v sorodu, je težko že najti samca za parjenje.
To leto sem se odločila, da pripeljem malo sveže krvi in kupila še enega samčka in še isti dan, ko je prišel k meni domov, so me začeli obletavati,da bi parili z njim. Spet želijo delati isto napako. Sploh ne pregledajo rodovnikov, aha vredu psarna je, nova kri, nič v sorodu, dajmo parit. druga jih nič ne zanima. Žal bom morala tukaj marsikoga razočarati, ker bi rada da se pasma pri nas razvija, ne pa da so vsi v sorodu, da so si predstavniki tako različni, da bi jih lahko razvrstil med 10 pasem. Potem se čudijo, ker ne gredo mladiči v prodajo in se čudijo, ker so pri psih zunanja odstopanja in ker ne dobijo dobrih ocen na razstavah..Parijo iste kombinacije, čeprav vidijo,da pri prejšnji ni bilo uspeha... Nekaterim je samo fajn,da lahko govorijo, da so vzreditelji pa o vzreji sploh nimajo pojma.

Zato rodovnik nikakor ni zagotovilo.Rodovnik se moraš pač nekako naučiti˝brati˝ in s pomočjo njega izbrati psa.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #111 : četrtek, 16.09.2010 : 16:34:44 »

Joj pa saj ni taka umetnost no. Rodovnik ni nič drugega kot potrdilo, da je žival res potomka napisanih prednikov. Kolikokrat je bilo to že povedano.

Zdravje živali je pa odvisno od dednosti in okolja. pojma nimam, od kod ideje, da naj bi bili "pasemski" nerodovniški bolj zdravi od rodovniških iste pasme. Saj navsezadnje imajo  prav vsi nerodovniški, ki so še podobni svoji pasmi nekje zadaj rodovniške prednike. Pa niti ne prav daleč zadaj, saj se ponavadi pri nerodovniški vzreji podobnost s pasmo v parih generacijah zgubi. Res pa je, da tudi  nakladanje o tem, kako pa so kar vsi nerodovniški psi po vrsti slabega zdravja je mogoče dobronamerno, a ker ni resnično in se o tem lahko vsak prepriča na lastne oči, tudi škodljivo.

Pa še nekaj je res. Pri nekaterih pasmah se pojavljajo hiperselekcionirane linije, pri katerih so namerno poudarjene lastnosti, ki so všeč sodnikom na razstavah. Ker so pretiravanja izjemno redko koristna, ker se za utrditev teh lastnosti pretirano pari v sorodstvu in ker se tem lastnostim daje prednost pred zdravjem, so tovrstni šampionski primerki v povprečju res dosti slabšega zdravja kot manj izraziti primerki bodisi rodovniški bodisi nerodovniški.

Rodovnik ni in ne more biti garancija za zdravje, saj imamo opravka z živim bitjem in ne s strojem. Če imajo starši DNA teste za določene preproste dedne bolezni in so clear, potem sicer  lahko vzreditelj garantira, da točno te bolezni mladiči ne bodo imeli. Ampak potem imaš pa en miljon bolezni, za katere testov ni in jih tudi ne bo, pa tiste, pri katerih se deduje samo nagnjenost, pa tiste, ki so povezane s samo telesno zgradbo ali barvo psa in jih ni mogoče odpraviti, če ne spremeniš telesne zgradbe ali barve značilne za pasmo.

Pri psarnah, ki vzrejajo že več generacij se mi zdi smiselno pogledat, pri kakšni starosti poginjajo njihovi psi in kakšni zgledajo recimo pri 12, 13 letih. Pri ostalih pa po rodovniku poiskati čimveč prednikov in drugih sorodnikov in pogledati isto. Zdaj ko imamo strička gooogla to ni nobena umetnost več.  Saj tisti, ki imajo zdrave stare pse se radi pobahajo z njimi in objavljajo njihove slike. Svoje rodovniške pse sem izbirala na ta način (+vedno sem vzela mladiča, ki je odraščal v hiši z ljudmi, pa makar od povsem neznanega vzreditelja) in do sedaj so bili vsi zelo solidnega zdravja in noben ni poginil pred 13 letom.

Pri nerodovniških te možnosti nimaš, kupiš mačka v žaklju. čisto vse je odvisno od sreče (pri kolikor toliko lepo vzrejenih mladičih. Pri tistih iz farm imaš itak zanič štart). Moji nerodovniški so bili vsi dobljeni odrasli in povprečno so imeli veliko več težav z zdravjem kot rodovniški - a to je bilo bolj posledica okolja.

Zdej tisti dve zlati prinašalki z rakom - odvisno kakšnega raka sta imeli. Lahko da je bilo res kaj dednega in sta bili obe psici v sorodstvu. lahko je bilo kaj iz okolja, lahko pa da sta preprosto imeli tumorje na seskih, ki jih ima več kot pol nesteriliziranih psic ne glede na rodovnik in pasmo, pa jih lastniki niso pravočasno odstranili. Premalo podatkov. Ali so imeli neverjetno smolo, ali nakladajo, ali pa so vse psice v sorodu.

cena je odvisna od kupne moči in od povpraševanja. Niso vsi psi na hrvaškem cenejši - pri nekaterih pasmah so cene znatno višje kot pri nas.
Logiran
Samoyed lover
rad pišem
****
Sporočil: 400


WWW
« Odgovor #112 : četrtek, 16.09.2010 : 16:55:51 »

Hvala Smiley

Glede prinašalk vem samo to, da bi naj ena imela kostnega raka. V sorodstvu pa mislim, da nista.
Logiran
Sreda
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 627


« Odgovor #113 : četrtek, 16.09.2010 : 21:38:26 »

Jaz sem se ravnokar skregala z gospodom od katerega sem dobila Ayco. Trdil je, da samo nekaj psov v leglu dobi rodovnik in ne vsi ter da je to samo za razstave. Bolj, ko sem mu govorila, da nima prav in da me ne bo prepričal, bolj je vztrajal. Po nekaj navedenih dejstvih je odnehal. Bistvo pogovora je bil sicer, da ga obvestim, da Ayce ni več. Potem me vpraša kako to in mu povem, da je imela raka. Začudeno praša kako to, v isti sapi pa pove, da je Aycin oče tudi imel raka in kako čudno je to, da ga je tudi ona imela. V bistvu reakcija je bila, kot da mi je pred 5 leti dal 2 vijaka in 5 matic, ne pa psa. Povrh vsega pa še "reklamira" nakup nerodovniških psov, ker je papir itak samo za razazstave.
Razočaranje na celi črti. Resnično upam, da me ne bo še kdo vprašal, zakaj že 1 mesec gledam psarne in iščem informacije.
Resnično žalostno, da ljudje širijo take neresnice in da jim ne moreš ničesar dopovedat.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #114 : petek, 17.09.2010 : 06:49:07 »

Rak dandanes je itak eden izmed najpogostejsih zadev, tako da... 20% je virusnih, ostalo pa toliko faktorjev, da... Mislim res, to je tko kt pirati pa CO2 in global warming. Ja, sevede je korelacija, ma to ne pomeni, da je eno vzrok drugemu.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #115 : petek, 17.09.2010 : 08:55:39 »

Rak dandanes je itak eden izmed najpogostejsih zadev, tako da... 20% je virusnih, ostalo pa toliko faktorjev, da... Mislim res, to je tko kt pirati pa CO2 in global warming. Ja, sevede je korelacija, ma to ne pomeni, da je eno vzrok drugemu.

Ja, res, raka ne moreš pripisati dednosti (včasih tudi, ampak redko), pač pa okolju.
Kaj je v vodi, ki jo pijemo, v hrani, ki jo uživamo, v zraku, ki ga dihamo ...
Logiran
Sreda
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 627


« Odgovor #116 : petek, 17.09.2010 : 12:21:21 »

Sej ubistvu nisem mislila, da je to kot dedno. Ampak njegovo sprenevedanje in potem še, da je rodovnik samo papir za razstave. Poleg raka je imela še epilepsijo, kar pa je večinoma dedno. Ampak tega po njegovih besedah tudi noben drug ni imel. Bistvo je to sprenevedanje in laganje. Psico sem dobila in smo jo imeli ravno tako zelo radi me pa zmotil ta odnos, kot da je stvar in prepričevanje za kaj je rodovnik.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #117 : petek, 17.09.2010 : 12:28:50 »

Pri nekaterih oblikah "človeškega" raka ima dedna zasnova kar pomembno vlogo (rak na dojki je tak tipičen primer) in najbrž je pri živalih enako, žal.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #118 : petek, 17.09.2010 : 14:24:50 »

Mogoče je še najbolj znan primer pri berncih.
Drugače pa: imunski sistem se deduje in s tem tudi odziv na snovi iz okolja.
Logiran
catjusa
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 532


« Odgovor #119 : petek, 17.09.2010 : 15:25:07 »

Mogoče je še najbolj znan primer pri berncih.
Drugače pa: imunski sistem se deduje in s tem tudi odziv na snovi iz okolja.


Meni je veterinar rekel: berni sta 8 let, pa tako zdrav? Brez večjih "tipičnih" bernskih težav??? Da smo lahko veseli, da smo se tako pozanimali in dobro izbrali.

Tko da je ena je prej napisala, če narediš "mini tržni raziskavo" pa imaš pri tem še malo sreče... je lahko čist ok.

Se opravičujem če sem OT, nisem vsega brala, na pol spremljam tole temo.
Logiran
Strani: 1 ... 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Z ALI BREZ RODOVNIKA
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines