mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 08.06.2024 : 05:17:08

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Z ALI BREZ RODOVNIKA
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 11   Dol
Natisni
Avtor Tema: Z ALI BREZ RODOVNIKA  (Prebrano 50323 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
manchyka
novinec
*
Sporočil: 40


« Odgovor #30 : nedelja, 24.08.2008 : 12:16:51 »

Dobro, jaz sicer trenutno ne razmišljam o novem psu, ker imam trenutno 2 in se še nobenemu ne mudi na drugi svet, sem pa pri drugem psu razmišljala, kaj in kako in ker mi ni v interesu hoditi po razstavah in imeti mladičev, iskala sem samo psa za svoje veselje, sem se mislila odpeljati v zavetišče. Pred tem pa mi je prijateljica povedala celotno zgodbo o tem, kako si je njen stric omislil haskija zaradi otrok, potem se seveda ni znjim nihče hotel ukvarjati, ker jim je pes uhajal in ga je hotel najprej prodati, potem pa celo ustreliti. Še meni ga je ponujal kot rodovniškega psa, pa mi je bilo malo čudno, ker je takrat za njega odštel 40.000 SIT, pa smo ugotovili, da naj bi bila kao rodovniška samo starša. U glavnem, se mi je ta kužek prikupil, čeprav o tej pasmi nisem nikoli razmišljala, in sedaj prav lepo dopolnjuje mojo živalsko familijo Cheesy
Logiran
Samoyed lover
rad pišem
****
Sporočil: 400


WWW
« Odgovor #31 : torek, 31.08.2010 : 17:11:56 »

Ker nisem vedela kje vprašati, bom kar tukaj Smiley Sama definitivno podpiram rodovniško vzrejo in tudi vem o dobrih/slabih vzrediteljih, o rodovniku, ter njegovem pomenu, zakaj kupovati rodovniške pse itd. Vglavnem vse.

Že dalj časa pa me pesti eno vprašanje. Ali lahko pes vseeno zboli če je križan med NErodovniškim psom npr Malamutom in ŠE med NErodovniškim  npr. Samojedom? Samo zanima me, ne misliti, da sama to načrtjujem, definitivno ne, ker je preveč mešančkov Smiley Zanima me zakaj JA ali zakaj NE? Hvala!
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #32 : torek, 31.08.2010 : 17:18:35 »

Vsak pes lahko zboli.
Logiran
Samoyed lover
rad pišem
****
Sporočil: 400


WWW
« Odgovor #33 : torek, 31.08.2010 : 17:34:27 »

To vem, ampak naj bi mešanci imeli manjšo možnost za nastanek dednih bolezni?
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #34 : torek, 31.08.2010 : 17:42:05 »

Odvisno, kaj s seboj nosijo starši. Torej, če imaš dva psa različnih pasem ali celo mešanca, ki sta prenosnika dedne bolezni, potem bodo mladiči prav tako skasirali svoje...
Logiran
Samoyed lover
rad pišem
****
Sporočil: 400


WWW
« Odgovor #35 : torek, 31.08.2010 : 17:56:25 »

Aha, najlepša hvala, zdaj mi je vse jasno Smiley
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #36 : torek, 31.08.2010 : 21:17:58 »

Večina dednih napak je recesivnih, kar pomeni, da morata biti nosilca oba starša, če naj bo mladič prizadet. Pasme se med seboj bolj ali manj razlikujejo tudi v tem, katere dedne napake imajo, in včasih so  celo za  podobne napake krive različne okvare istega ali drugega gena. Zato je pri križancih prve generacije načeloma malo prizadetih mladičev. Čeprav lahko nosijo s seboj zanimivo zbirko okvar od obeh staršev. Kar pride na dan že takoj v naslednji generaciji.
Tiste, bolj kompleksne bolezni, ki so odvisne od telesne zgradbe (displazije, razne bolezni hrbtenice nagnjenosti k zasukom želodca in podobne zelo zoprne težave) pa pri križancih niso nič redkejše. Če je pes nesorazmerno grajen (kar je pri križancih pogosto) pomeni to še dodatne probleme.
Pri križancih med rodovniškimi starši, lahko preveriš zdravje prednikov in sorodnikov obeh, nerodovniški so pa popolna neznanka.
Logiran
Lynn
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.504


« Odgovor #37 : sreda, 01.09.2010 : 00:52:34 »

Mene pa zanima kako je s plahostjo, ali se ta deduje po enem izmed staršev ali se preprosto razvije pri mladiču in se pokaže že v leglu ali potem kasneje?
Logiran
Samoyed lover
rad pišem
****
Sporočil: 400


WWW
« Odgovor #38 : sreda, 01.09.2010 : 13:09:13 »

To tudi mene zanima.

Lanabela hvala za tudi tvoj odgovor.
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #39 : sreda, 01.09.2010 : 13:14:11 »

Mene pa zanima kako je s plahostjo, ali se ta deduje po enem izmed staršev ali se preprosto razvije pri mladiču in se pokaže že v leglu ali potem kasneje?
Plahost se deduje. Pokaže se že v leglu veliko, ne pa vse.
S pravilnim delom od mladička dalje in optimalnim okoljem se da precej plahosti prikriti, popolnoma tak kot naravno stabilen pes pa stahopetec ne bo nikoli.
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #40 : sreda, 01.09.2010 : 13:28:20 »

Poleg tega je plahost lahko tudi pridobljena. Plaha psica svoje reakcije prenaša na mladiče v leglu.
Logiran
Lynn
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.504


« Odgovor #41 : sreda, 01.09.2010 : 14:00:01 »

Ja, ampak moj Sacha v leglu ni bil videti plah, plah je postajal oziroma sem to opazila okoli petih mesecev, pred tem je bil sicer bolj v ozadju v leglu ni pa zdaj kazal nekih očitnih znakov tako kot danes ko se npr. boji tovornjakov, kolesarjev, vsega hrupa nasplošno.. Kako sploh lahko veš da bo pes plah, če v leglu ne zgleda plašen?
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #42 : sreda, 01.09.2010 : 17:28:12 »

Itak je tako kot vse karakterne značinosti splet dednosti in okolja. Tistega, kar je vtisnjeno v leglu sploh ni mogoče ločiti od podedovanega.
To, da je mladič plašen, se da videti, vendar v znanem okolju med bratci in sestricami to ni tako izrazito in lahko spregledaš. Poleg tega se prvo obdobje strahu začne šelo tam nekje po osmem tednu. Veliko bolj zanesljivo se da najti v leglu mladiča, ki pa po naravi zanesljivo ni plašen.
Po mojih izkušnjah psi, ki po naravi niso plašni, pa taki postanejo kasneje, zaradi slabih izkušenj, v ustreznem okolju prej ali slej popravijo brez nekih posebnih ukrepov.
Logiran
Lynn
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.504


« Odgovor #43 : četrtek, 02.09.2010 : 11:54:32 »

Aha, hvala za razlago. Torej je najbolje v leglu izbirati mladiče ki zagotovo niso plašni.
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #44 : četrtek, 02.09.2010 : 12:09:01 »

... in kasneje plašnosti ne povzročati Roll Eyes.
(se ravno ukvarjam z novo idejo o groznosti mimovozečih avtov - smo se zaradi ozkih poti tu naokrog ustavili vsakič, ko se kdo pripeljal mimo, pa mi je to narobe povezala, da imava zdaj kaj delat in nama ni dolgčas...)
Logiran
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 11   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Z ALI BREZ RODOVNIKA
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines