mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 23.04.2024 : 08:39:40

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Dilema - res ne zmoremo ali...
Anketa
Vprašanje: Ste pogledali film Earthlings v celoti in če ne, zakaj ne?
da, sem pogledal/a film Earthlings v celoti
pogledal/a sem samo del filma Earthlings
ne, filma Earthlings nisem pogledal/a

Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 12   Dol
Natisni
Avtor Tema: Dilema - res ne zmoremo ali...  (Prebrano 63003 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
honki
rad pišem
****
Sporočil: 398


« Odgovor #30 : četrtek, 15.03.2007 : 11:03:18 »

jaz delam nekaj na tem podrocju -in to je vse kar je v mojih zmoznostih!!!! vsak ima omejene zmoznosti, in dosti ljudi dela po svojih, ampak to se vedno ni dovolj in tudi ne bo!

in sleepy sorry samo od kje pa pride blago za murine, liscine in ostala oblavila.... nikar tako ozko.....in ne nimam doma v omari 10 majc namesto 1!
Logiran
Maja.
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.065


« Odgovor #31 : četrtek, 15.03.2007 : 11:12:46 »

jaz delam nekaj na tem podrocju -in to je vse kar je v mojih zmoznostih!!!! vsak ima omejene zmoznosti, in dosti ljudi dela po svojih, ampak to se vedno ni dovolj in tudi ne bo!

No, prosim!

Če bi vsak delal po svojih zmožnostih, tega sploh ne bi bilo.

Jana je apelirala na nas, da bi se malo zamislili, če lahko še kaj naredimo. Koliko, pa vse vsak posameznik zase.
Logiran
Sleepy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.129


« Odgovor #32 : četrtek, 15.03.2007 : 11:33:50 »

Honki res ne vem od kje pride blago v Muro, bombaž pridelujejo na mnogih delih tega planeta. Kje ga obirajo še ročno, kje pa tudi z mehanizacijo. Vem pa, da v Muri dobijo delavke vseeno za svoje delo več kot pest riža, da lahko mi lepo zgledamo.


na kratko odgovor na vsa vprasanja - ne morem spremeniti sveta in tega se zavedam!!!
se vedno bodo klali zivali, se vedno bo osnazevanje okolja , se vedno bodo mali otroceki delali,....  nehajte lagati sami sebi ker je brezveze - nikogar ne napadam, ampak vsakdo od nas dela nekaj kar muci ljudi ali zivali ali pa samega sebe!!!


Ni res! Lahko spremeniš zelo pomemben del sveta, sebe in daješ dober zgled svojim potomcem, torej posledično spreminjaš svet na boljše. Kot je že rekla Smetka, šele ko se zavedaš, lahko spremeniš. In to je smisel vsega. Se zavedati in poskušati delati boljše. Trmasto vztrajanje češ, sej ne morem nič nardit, pa sigurno ne bo nikogar pripeljalo v boljši jutri. Star kitajski pregovor pravi: potovanje dolgo tisoč milj se začne z enim samim korakom.


in mi je ful zal ampak zdravo zivljenje je drago zivljenje - kaj je drazje fast food, ali bio hrana,...in ljudje delajo vse kar delajo v 90% samo zaradi denarja!!!
zaradi denarja koljejo tjuljne, zaradi denarja so ustvarili fancy restavracije kjer lahko narocis macko, zadradi denarja delajo 7 letni otroceki, mi je zal ampak zivimo v kapitalizmu in ljudem ni zal bitij ampak jim je zal denarja.
moje opravicilo je samo da si ne zatiskam oi pred rensnico in zaradi tega ker smo hoteli spremeniti eno rec so se zacele rusiti ostale - kako pa je prislo do stanja v katerem smo?!?!


Res je. In to lahko spremeni vsak od nas s tem, da nečesa ne kupi. Mene ne zanima, če je ljudem žal denarja, če gledajo najprej samo profit, če....  jaz se hočem obnašat drugače, ker samo jaz lahko odločam, kdo si zasluži moj denar in kdo ne. Ker lahko izbiram! Isto kot ne bom (zavestno) kupila ukradenega avta, čeprav je mnogo cenejši in so sledovi kraje že zdavnaj odstranjeni. In ko bo večina nehala kupovati fast food, ga bodo nehali prodajat - ker ne bo profita. In ko bo profit v zdravi in "miroljubni" prehrani, ko bo povpraševanje dovolj veliko, bo cena padala.... ja, kapitalistična logika je to, ki pa jo usmerjamo potrošniki.
Najlažje je reči zaradi mojega zrezka ne bo nobena krava dlje živela.... Najbrž res ne. Lahko pa vplivaš na to kako bo živela.
Ravno zato, ker vidiš in si ne zatiskaš oči imaš možnost, narediti drugače. Če ne vidiš, tega ne moreš...

jaz delam nekaj na tem podrocju -in to je vse kar je v mojih zmoznostih!!!! vsak ima omejene zmoznosti, in dosti ljudi dela po svojih, ampak to se vedno ni dovolj in tudi ne bo!
Odlično! To je vse kar lahko kdorkoli nardi! Samo po tem pa ne razumem ostalih tvojih postov 
Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #33 : četrtek, 15.03.2007 : 13:10:06 »

Se povsem strinjam s Sleepy!
Logiran
Gargamel
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.064


« Odgovor #34 : četrtek, 15.03.2007 : 14:17:29 »


se pa zavedam da tudi ce postanem vegeterjanka, ali neham nosit usnjene stvari - bo zaradi tega trpleo manj zivali ampak vec ljudi!!!!

No ne vem , če samo jaz tega ne razumem ampak res - ne razumem Smiley Tvoja "teorija" da vse vpilva vse na vse je res da resnična - do neke mere. Svatri se da spremeniti, če že tega ne, vsaj izboljšati. Da je fast food cenejši od bio hrane tudi pravzaprev ne vem v čem je poanta. Mogoče si samo domišljam ampak če bi živeli od fast fooda vsi z nizkimi dohodki bi verjetno bankrotirali. Sem študentka in s fantom živiva že ker lep čas samo od ene plače pa nama lepo znese, da jeva zdravo in bio in vse kar paše zraven. Priznam pa da sem predkratkim šla v eno od fast food restavracij, da si naročim solato z polivko, pa sem videla ceno in skoraj padla v nezavest Grin

Torej...ni vse le črno in belo, tudi sivo je lahko Wink In da - lahko vplivamo na stvari. Če že samo pogledaš npr. podjetja, ki testirajo na živalih in potem tista, ki ne testirajo na živalih vendar kupujejo teste od njih in bi potemtakem vsi lahko rekli, da je vseeno - itak so neposredno ali posredno živali izkoriščene v te namene. Pa je po mojem mnenju vseeno boljše, da npr. na živalih testira le eno podjetje, vsa ostala pa kupujejo teste od njih, kakor da bi imelo vsako podjetje svoj testni laboratorij...a ni? Roll Eyes

Sem malo zdrsnila iz teme...moj point je bil, da se da nekaj storiti - izobraževati, osveščati, da imamo sisteme, ki sankcionirajo nepravilno ravnanje, dajmo jih izkoristih. Ker ima velika večina ljudi še vedno babice in dedke in sosede in tete in strice, ki 3x letno lomijo vratove mladičem ali jih mečejo v steno, pa se jih ne prijavi, ker bi pokvarilo familijske ali sosedske odnose...in ravno v tem je finta, ker pač takšni ravno ne cenijo podrejenega živega bitja in si jemlje pravico, da dejansko vzamejo življenje. Mislim, da bi si hmalu premislili, če bi jim jim inšpektor mahal pred nosom z kaznijo, ker samo tako se da nekaterim dopovedati stvari - preko denarja.

In še nekaj bom omenila glede vegeterjanstva; ne vem sicer kakšne izkušnje imate drugi ampak jaz raje ne govorim več tega na glas, ker vsakič ko povem da sem, se nekako ljudje okoli mene počutijo ogrožene ali kaj in grejo direkt v ofenzivo, kakor da sem pravkar na glas razglasila, da obsojam vse, ki jedo meso. Ker jih ne, to je odločitev posameznika in to spoštujem. Želela bi si le, da bi bilo tako tudi obratno, ker se vsakič znajdem na "vročem" stolu, da kaj pa potem sploh jem, in če rastline niso živa bitja in kaj pa ribe, da je zarad vegetrejancev, ki jedo ribe, pol morja že skoraj iztrebljenega....to pišem zato, ker sem nekatere poste z omenjenim vegeterjanstvom spet razbrala kot podoben napad...ker film kaže pujske in kokoške in ostalo"bodoče kosilo" ste se pač nekateri nekje podzavestno počutili ogrožene, ker jeste meso in udarili nazaj v stilu: Kaj pa vi vegeterjanci, ki z sojinimi polpeti onesnažujete zemljo! A smo 5 let stari al kako?  Huh

No, se oparvičujem za roman, pa da ne bo zamere Wink

Lp, Maja
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #35 : četrtek, 15.03.2007 : 20:59:08 »

Včeraj sem prebrala temo, danes me ni bilo za računalnikom, pa me je dostikrat furbec zagrabil, kaj je bilo še napisano od včeraj.

Pridružujem se replikam na post od Honki. Najbolj enostavno je skomignit z rameni, reči saj ne morem nič naredit, pokazat s prstom in živet naprej. Priznam, tudi meni je težko brat vsa ekološka poročila, ki se kopičijo zadnje čase. Naročena sem na National Geographic, ki je v zadnjem letu postal zelo al gorovsko obarvan in prav je tako. Čeprav ga zelo z rešpektom odprem, ker me mrazi ob misli na vse kar se dogaja in se še bo, pa smo pri nas doma že pred časom začeli malo drugače početi stvari. Ker živimo v centru mesta lahko na srečo zelo šparamo z avtom. V bistvu se z njim vozimo povprečno enkrat na teden, ko ga res rabimo in brez njega ne gre. Po mestu se vozim z avtobusom, kolesarim, pešačim. Odkar sem bolj redna uporabnica mestnega potniškega prometa, sem opazila nenavaden fenomen: ko se dobimo s prijatelji in se menimo, kako bomo šli, ponavadi edina grem z busom. Ko takšen transport predlagam drugim, me debelo gledajo in me na vse pretege prepričujejo, da brez problema naredijo ovinek (pokurijo več bencina, ustvarijo več CO2 itd.) da me poberejo. Bus? Ne, z busom pa že ne... Kot da bi bil mestni potniški promet huda stigma. Meni se na srečo ni treba kilometre dolgo vozit v službo, ampak vsakič ko gledam promet, ki drvi mimo mene, podzavestno štejem, koliko ljudi sedi v vsakem avtu. V 90% samo eden. In tako je vsak dan. Ljudje se vsak s svojim avto vozijo v službo. V nekaterih drugih državah jim je že davno kapnilo, da prišparajo kar nekaj denarja za gorivo, pa še manj onesnažujejo, če se sodelavci skupaj vozijo v službo. Upam, da bo tako kmalu tudi pri nas.

Doma smo začeli uporabljati energijsko varčne žarnice. V vsaki hiši so prostori, kjer nam luč kar naprej gori (veža, kopalnica, WC), pa tam ne rabimo neke ekstra super močne razsvetljave. V teh prostorih se žarnice komot zamenja z energijsko varčnimi...
Smeti - brez pardona recikliramo in mislim da smo na žalost skoraj edini v naši večstanovanjski hiši. Ko me je videla soseda pri zabojnikih za reciklažo se ni mogla načuditi, ko sem jo vprašala, če ona pa ne reciklira, je zafarbala in odšla. Reciklira še vedno ne.
Čistila. Že dolgo uporabljamo takšna, ki so biološko 99% razgradljiva - od sredstev za pomivanja posode do mehčalcev za perilo.
Peremo perilo večinoma na nižjih temperaturah.
Vodovodna voda je precej zanič, ampak ne kupujemo vode v plastenkah. Smo jo, pa me je bilo groza ob kupu smeti. Smo kupili vodni filter pa je zadeva rešena.
Hrana. Že dolgo jemo izključno jajca talne reje. Baterijska reja je zame ena najhujših oblik mučenja in nočem, da bi se za moj zajtrk kokoš celo življenje mučila. Ja, ekološka pridelava zelenjave je tudi zame predraga, zato pa kupujem skoraj izključmo integralno pridelano zelenjavo iz Slovenije.

Sem vegetarijanka. Mesa ne jem zadnjih 12 let. To je moja osebna odločitev, nikoli nikogar nisem silila v vegetarijanstvo niti pokonci ne skačem, če si za isto mizo v gostilni nekdo naroči steak. S tem se ne ponašam, mi je pa kristalno jasno, da zaradi te moje odločitve mesni industriji odklanjam delček zaslužka, s tem je povpraševanje mičkeno manjše in kakšni živali ni treba umreti. Pred kratkim sem videla številke, koliko živali samo v Sloveniji v enem letu umre za šnicle. Da te kap.

Zelo smešno mi je, ko ljudje začnejo o vegetarijanski hrani govoriti kot umetni. Kaj je tu umetnega? Sojini polpeti? Kaj mislite, da jih jem? Ne, jih ne. Mi jih ni treba. Vegetarijanstvo niso sojini polpeti, niti soja. Vegetarijanstvo je prehrana brez mesa, ne prehrana s sojo. Največ soje se ne porabi za vegetarijanske izdelke, ampak za dodatke k mesnim izdelkom (hrenovke itd.), za proizvodnjo zdravil, dodatkom k hrani, pasje brikete, če hočete. Proizvodnja vegetarijanske hrane tu zavzema zelo majhen delež.

Tudi meni ne gre v glavo, zakaj se vsakič, ko se začnemo pogovarjat o teh stvareh spravite na vegetarijance. Nihče vas ne provocira, nihče vam ničesar ne očita, vas v nič ne sili. Tudi meni gre to pošteno na jetra in tudi jaz se vedno znova znajdem na vročem stolu v kakšni veseli druščini klenih državljanov. Tudi jaz si tega ne znam drugače razložiti kot s tem, da se podzavestno počutite krive in potem svoje slabe občutke projicirate navzven na prvo tarčo, ki vam gre na živce, ker ne je mesa. Dajte, odrastite že enkrat! Sploh ne gre za to, kdo je meso in kdo ne. To je osebna odločitev in tu ne mislim razpravljat, kaj je bolje. Gre za to, da smo s svojim početjem odgovorni za trpljenje drugih bitij in da je skrajni čas, da premislimo in začnemo drugače ravnat v vsakdanjem življenju. In da se marsikaj naredit. Majhnih stvari, ki vseeno nekje nekaj pomenijo.

lp
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #36 : petek, 16.03.2007 : 08:17:20 »

Sem pogledala dokumentarec v celoti. Caka me se Gorova An inconvenient truth.

Hja, kaj naj recem. Vecino posnetkov sem ze videla, da se to dogaja, mi je znano. Se mi je pa zdel precej PETA-isticno obarvan, kar mi ni vsec. Klasicni glejkakosemluskanpuhast, ceprav sem upala, da so bodo spomnili tudi na tiste, ne tako zelo luskane, na ne-Flipperje in ne-Willyje, ampak recimo na Jaws. Pa se mi zdi, da se je vse vrtelo bolj ali manj le o teh talusnih in simpaticnih.
Sem tudi jaz razumela, da ni toliko namenjen prepricevanju "ne tega ne onega", ampak bolj poskusa vzpodbudit ljudi k razmisljanju. Glede na odzive, ki sem jih bila delezna (ne tu Wink ), ko sem pred leti omenila, da resitev ni vegetarijanstvo, ampak ponudba mesa zivali, ki so bile humano usmrcene in so zivele v dostojnih pogojih, me je pa kar strah, kaj bo.

Deloma se strinjam s honki, saj je moje mnenje podobno. Sama marsicesa ne nosim, ne jem, ne pocnem, pa se ne slepim, da pa zdaj resujem zivali in delam dobro delo. Z najvecjim uzitkom pa ponavadi spiknem (v zivo) kakega tapametnega (ponavadi je tapametna), ki se hvali naokrog, kako zaradi njega res ne umre nobena zival (hkrati ima pa toliko make up-a na sebi, da bi ji ksiht spiral en teden, pa se ne bi ugotovil prave barve koze  Grin ). Mnja, sicer pa jem vse zivo, najrajsi piscanje in puranje meso, tudi konjsko vcasih (nimam izbire-horseburger je predober  Grin ), zajcka, ribe, rake, skoljke (Boter je nevarno blizu Wink ), govedina in teletina mi pa nista tako vsec, razen ce se spravi burritose delat.

Citat
Sej ne bom izumila nič novega, če rečem, da nas tiste, ki nas skrbi za živali, skrbi tudi za ljudi. Več al manj smo proti vsakršnemu izkoriščanju, ubijanju in kaj vem čem še. Zakaj bi si morala ogledati gorov dokumentarec? A me slučajno ne sme skrbet za dobrobit živali? A je kaj narobe če me?  Za nihovo humano rejo in zakol? A me je treba od tega odvrnit? A misliš, da mi je za okolje pa vseeno, če ne jem mesa? 

Zakaj pa ne pogledat Gorovega dokumentarca? Jaz ga se nisem, ga nameravam v kratkem. Priznam-pomanjkanje casa. Zakaj takoj ogenj v strehi, ce honki predlaga ogled se enega dokumentarca? Tega odziva ne razumem.

Se posebej, ker potem preberem:

Citat
Ravno zato, ker vidiš in si ne zatiskaš oči imaš možnost, narediti drugače. Če ne vidiš, tega ne moreš...

Bio hrana? Kaj pa pravzaprav je bio hrana? Isto sr. drugo pakovanje, prodano po visji ceni?

Citat
n še nekaj bom omenila glede vegeterjanstva; ne vem sicer kakšne izkušnje imate drugi ampak jaz raje ne govorim več tega na glas, ker vsakič ko povem da sem, se nekako ljudje okoli mene počutijo ogrožene ali kaj in grejo direkt v ofenzivo, kakor da sem pravkar na glas razglasila, da obsojam vse, ki jedo meso. Ker jih ne, to je odločitev posameznika in to spoštujem. Želela bi si le, da bi bilo tako tudi obratno, ker se vsakič znajdem na "vročem" stolu, da kaj pa potem sploh jem, in če rastline niso živa bitja in kaj pa ribe, da je zarad vegetrejancev, ki jedo ribe, pol morja že skoraj iztrebljenega....

Mam podobne izkusnje, le da v luft skocite vegetarijanci, ko me vidite, da (malo karikirano, pa vseeno Wink ) jem snicel (ali dva), horseburger (ali dva), ribo (ali dve). Ce sedim na klopci in cvekam s kolegicami od katerih sta dve vegetarijanki, pa omenim, da grem na horseburger, zakaj ena skoci luft, da kako morem, bogi konjicki, kako lahko jem meso, ona ga ne... Ja, itak sledi spikanje z make upom. Grin Tadruga pa rece, grem s tabo.  Grin Ne na horsa, sam do tja, da ne bo pomote. Pa se vseeno na glas povem, da grem na horseburger, joj, kako se razkuri!  Grin In zdaj vas vprasam, za kaj se pa ona pocuti krivo, da mora nonstop blebetat, kako je "high", ker je vegi?

Se pa popolnoma strinjam s tem:

Citat
Prepricana sem, da nihce, ki neha jesti meso, ne bo spremenil tega misljenja, temvec bo s svojim prepricanjem, v kolikor o tej svoji osebni odlocitvi razlaga okrog na dolgo in siroko (in tezi tistim, ki se za to niso odlocili), le se okrepil nasprotovanje muciteljev in posredno pomagal, da so zivali morda celo se bolj mucene. Ni vazno, ali odlocitev o zavracanju mesa pride zaradi "klika" ob spoznanju, kaj je to meso bilo prej, ali zaradi zavedanja, da je bila za nas zrezek mucena zival ali pa zaradi gledanja slik in filmov o mucenju zivali. Zaradi 50 ljudi s tega foruma, ki bodo nehali jesti meso, zato ker so gledali film Earthlink (ali kaksnega drugega razloga), ne bo nobena krava manj v klavnici, prav tako ne bo noben kmet imel manjkrat kolin.

In ne vem, kako je spet prislo do vegi-ne vegi debate, se mi niti ne da it se 10x brat za nazaj, da bi videla, kdo je zacel. Niti ni vazno, kljub temu, da se mi je namrec film zdel PETAisticen, nisem imela obcutka, da zeli vse spremeniti v vegije.

Mimogrede-vegetarijanci, ki jedo ribe, pac niso vegetarijanci, ane. Wink Oziroma-jaz sem tudi vegetarijanka, jem samo kure, purane, konje, zajce, krave, ribe, rake, skoljke. Ne jem pa kitov, delfinov, morskih psov Cool in... soje. Undecided Malo za salo, malo za hec.

Tale z energijsko varcnimi zarnicami je tudi fletna, mi imamo eno in je mati sveto prepricana, da zarnica manj kuri, ce je prizgana kot pa ce jo ugasne in prizge le, ko je nekdo v prostoru (kuhinja). Tisti, ki je pogruntal kaj takega-svaka mu cast (mislim da smo celo na faksu racunali porabo in se precej nasmejali). Jaz luc vedno ugasnem, ko me ni v prostoru. Pa ce je varcna ali ne.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Sleepy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.129


« Odgovor #37 : petek, 16.03.2007 : 11:04:33 »

No, pa naj najprej odgovorim na tole:

Zakaj pa ne pogledat Gorovega dokumentarca? Jaz ga se nisem, ga nameravam v kratkem. Priznam-pomanjkanje casa. Zakaj takoj ogenj v strehi, ce honki predlaga ogled se enega dokumentarca? Tega odziva ne razumem.

Kdo pa pravi da je bil ogenj v strehi? V svojem prvem postu v tej temi sem napisala zakaj NE bom gledala tega dokumentarca.
Citat
Tega se zavedam ne da bi gledala prizore, ki mi za zelo dolgo pustijo neprijetne občutke. Nenazadnje se s tem, ko se izognem ogledu takih posnetkov, izognem stresu. In ker se nekaterih reči zavedam, mislim da si ta stres lahko prihranim.

Seveda me potem zanimajo argumenti, zakaj pa naj si ogledam drugega? Pa brez ognja v strehi. Jaz pač predloga ne razumem. Kaj naj bi se po ogledu še enega dokumentarca spremenilo?

Sej ni, da se mi pogosto dogaja, pa še vseeno prevečkrat, da mi ljudje, ki vedo kaj počnem v življenju pa jih s tem ne obremenjujem, pritežijo, da naj se rajši bolj brigam za ljudi ne pa za živali.... zakaj? 

Citat
Se posebej, ker potem preberem:
Ravno zato, ker vidiš in si ne zatiskaš oči imaš možnost, narediti drugače. Če ne vidiš, tega ne moreš...

Bio hrana? Kaj pa pravzaprav je bio hrana? Isto sr. drugo pakovanje, prodano po visji ceni?

Ja to naj ne bi bilo res. Ne vem, lahko si preskočla, ampak sem napisala tudi tole:
Citat

Mislim da nas je več tukaj reklo, da sploh ni problem oz. njegova rešitev v vegetarijanstvu ampak v načinu kako pridemo do hrane. En klinc dobrega nardiš, če si vegetarijanec in pokupiš na tone špricane in gnojene zelenjave.
Omenjala sem tudi miroljubno poljedelstvo, kolobarjenje, dobre in kaj vem kašne še rastlinkse sosede. To naj bi bilo bio. Lahko pa seveda živim v zmoti. Da ni problem, da nekdo poje zrezek, pač pa kako žival živi in umre, da lahko nekdo poje...

Več al manj se vse lahko razvrsti v Galussovo krivuljo. Tudi ljudi in njihov odnos do bitij tega planeta. Krivulja me zelo širok vrh, potem pa na obeh straneh strmo pade. Večina ljudi je v tistem osrednjem delu, manjši procent pa je na eni ali drugi strani. Izogibam se prepričevanju prepričanih (če sebe štejem v eno manjšino, se torej izogibam drugi    ), debatiram lahko s tisto neopredeljeno večino, če se mi zdi da ima smisel. S tistimi, ki si pač mnenja še niso ustvarili, ker o tem ne razmišljajo. S tistimi, ki se pravzaprav niti ne zavedajo. Prepričevanje prepričanih se mi zdi nepotrebna zguba časa in energije. (isto velja, če hoče mene kdo prepričat v nekaj drugege, seveda.)

Kaj naj rečem? Naj ti tekne horseburger. Jaz bom rajši še kdaj v življenju šla konje jahat....., če mi ne boste prej vseh pojedli    Tongue
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #38 : petek, 16.03.2007 : 11:34:56 »

Tako kot mi gredo na živce mesojedci, ki me cel večer mučijo, zakaj za vraga nočem jest šnicla, mi gredo na živce tudi vegetarijanci, ki so prepričani, da so več vredni in da morajo svoje prehranjevalske odločitve vsiliti vsemu stvarstvu. Njihove vzvišenosti sem bila že sama deležna, ko so mi npr. očitali, da kot vegetarijanka pa ne bi smela  jest belega kruha, ampak samo polnovrednega...

Ne, ne želim mesojedcev preobraziti v rastlinojedce. Nikakor. Mi niti na kraj pameti ne pade. Sem pa pogosto mnenja, zakaj za vraga je treba pojest vse kar leze in gre...

In če smo že pri horseburgerjih... Povprečna življenjska doba konja, ki lahko sicer doživi tudi več kot trideset let, je v naši ljubi državici 7 let. Za to niso krivi konji, ki jih redijo za zakol, ampak je ta številka nizka predvsem zaradi vseh športnih konj, ki jih prehitro sforsirajo v vrhunski šport ali jih preprosto prehitro ujahajo in potem grobo ženejo po vseh mogočih terenih, jim uničijo noge in jih potem evtanazirajo. Takšni konji predstavljajo velik del mesa, ki gre za človeško uporabo. Ne, ni treba nehat jest mesa, samo malo razmislite, odkod prihaja. Ne nehat jest konjsko meso, ker so to take luštne živali (kako bedast argument), ampak bi se pa mogoče veljalo zamisliti, odkod prihaja to meso. Namreč, pri nas ni konjskih hlevov za upokojene konje, ki jih poznajo v tujini. Zakaj bi si delali stroške? Konja pač uporabljaš, dokler lahko, ga izžameš, potem bo pa šel za klobase.

To pa je nekaj, kar je zame etično sporno, posledično pa je etično sporno tudi uživanje konjskega mesa.

Samo za primer. Saj takšnih je še veliko.

lp
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #39 : petek, 16.03.2007 : 11:44:16 »

No, pa naj najprej odgovorim na tole:

Kdo pa pravi da je bil ogenj v strehi? V svojem prvem postu v tej temi sem napisala zakaj NE bom gledala tega dokumentarca.

Sem sklepala, da govoris o dokumentarcu, ki je predmet te debate. Jaz pa v citatu omenjam Gorov dokumentarec.
Mogoce je bolj zanimivo suhoparno nastevanje stevilk (na dan gospodinjstvo porabi 150-250L pitne vode, od tega 41% za WC, 37% tus, 11 kuhanje in pitje, 7 pranje, 4% pa ostalo, iz zapiskov, ker ravno urejam vse).

Seveda me potem zanimajo argumenti, zakaj pa naj si ogledam drugega? Pa brez ognja v strehi. Jaz pač predloga ne razumem. Kaj naj bi se po ogledu še enega dokumentarca spremenilo?

Huh Kaj pa naj bi se po ogledu prvega? Se mi zdi, da so dokumentarci namenjeni predvsem temu, da se informiramo, da vidimo, kaj se dogaja in se ob tem zamislimo. Ce ne vidis, tega ne mores... pise. S tem se popolnoma strinjam. Ce vidis enega, si videl vse? Ne bi rekla.

Sej ni, da se mi pogosto dogaja, pa še vseeno prevečkrat, da mi ljudje, ki vedo kaj počnem v življenju pa jih s tem ne obremenjujem, pritežijo, da naj se rajši bolj brigam za ljudi ne pa za živali.... zakaj? 

Nimam pojma, tudi meni se to veckrat zgodi.

Ja to naj ne bi bilo res. Ne vem, lahko si preskočla, ampak sem napisala tudi tole:Omenjala sem tudi miroljubno poljedelstvo, kolobarjenje, dobre in kaj vem kašne še rastlinkse sosede. To naj bi bilo bio. Lahko pa seveda živim v zmoti. Da ni problem, da nekdo poje zrezek, pač pa kako žival živi in umre, da lahko nekdo poje...

Tegale na razumem popolnoma; z mojega stalisca to, da se je zivali sploh ni problematicno, problem je kako zival zivi in umre.

Kaj pa je miroljubno poljedelstvo in kaj je recimo potem eko hrana? Meni osebno se zdi vse to bio in eko flancanje ena navadna traparija, kako naj bo neka stvar namrec bio in eko (=vzgojena brez kaksnih pesticidov in hudih gnojil), ce pa sosed na veliko sprica povrsine...

Kaj naj rečem? Naj ti tekne horseburger. Jaz bom rajši še kdaj v življenju šla konje jahat....., če mi ne boste prej vseh pojedli    Tongue

Huh Kdo se zdaj pocuti ogrozenega? Menda ste vegiji revezi, ker se v vas vtikajo grozni vsejedci, zdaj sem pa, zanimivo, na vrocem stolu jaz (ki sem totalno nasprotje vegija).  Grin Grin Grin

Skratka, ce potegnem crto-dokumentarci naj bi po mojem mnenju vzpodbudili ljudi k razmisljanju, kako stvari spremeniti. Ce si jih ne bomo ogledali, ne bomo vedeli. Ce ne bomo vedeli,... ne bomo razmisljali in tako dalje in tako naprej. Jasno bi bilo idealno, ce bi namesto ogleda sli citat knjige in obiskali predavanja o zasciti narave, ampak to je lazje reci kot storiti, poleg tega pa slika pove vec kot 1000 besed. Marsikdo se zaveda, kaj se dogaja, ne more pa pogledati filmckov, slik teh mucenj. To se nekako gre. Problem so tisti, ki se ne zavedajo, dokumentarca (dokumentarcev) pa tudi ne pogledajo.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #40 : petek, 16.03.2007 : 11:51:02 »

Ja madonis, kako mi je pa to ratalo; upam, da se vseeno da izluscit kaj je moje in kaj ne.

Kalsang, mene pa ravno to, da se je vse kar leze, gre, raste, visi dol, pada z dreves, se izkoplje iz zemlje, skratka, da se je toliko razlicnih zivali IN rastlin!, na nek nacin fascinira. Jasno, dokler te zadeve niso ogrozene, ampak s katere strani prihaja pretiravanje je itak znano. Sicer ne vem, ce bi jaz probala vse kar bi nasla na trznici, ampak sem v bistvu kar navdusena, ko vidim, kako raznoliko prehrano imajo nekje.

S konji se pa ne ukvarjam, me je vse skupaj minilo pred par leti.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Sleepy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.129


« Odgovor #41 : petek, 16.03.2007 : 12:10:40 »

 Grin no, zdej si pa ti vse v en lonec zmetala, pa zdej niti jaz več ne razumem nič   Tongue Grin Wink
Po moje je boljše da se izugnem citatom....  Huh  Grin

Torej. Verjetno bi si sicer res želela, da živali ne bi uporabljali za hrano, ampak tak obupan utopist vseeno nisem. Čisto enako kot ti vidim problem v tem kako živali živijo in kako umrejo, da lahko pridejo na krožnik in ne v tem, da nekomu služijo za hrano. Če je žival dostojno živela in umrla brez muk, se mi to ne zdi sporno. Jaz sicer mesa ne bom pojedla, bom pa si obula čevlje iz njene kože ali pa si dala pas na hlače. Kot sem že rekla, sem kljub vsemu redna stranka pri mesarju - moje zveri pač niso vegi. Bi lahko celo rekla, da še dobro, da kdo je meso.

Kar se tiče špricanja pri sosedu.... ne vem, kolikor sem jaz uspela videt, so te miroljubne kmetije več al manj nekje bolj bogu izza nogu. Drugače se sicer do neke mere strinjam, da če sosed šprica.... ampak še vedno. Če bo sosed s tržnice domov odpeljal tolko robe kot jo je pripeljal, ker je špricana, bo mogoče naslednjo sezono razmislil, če ne bi česa spremenil.

Tudi kar se gledanja dokumentarcev tiče se čisto strinjam. Ja, res sem govorila o tem zakaj ne bom do konca gledala Zemljanov, in seveda po istem principu vseh podobnih. Pa ne zato, ker sem z enim videla vse ( u bistvu celega nisem videla nobenega), ampak ker se hočem izognit stresu in se že brez njih (mislim da) dovolj zavedam vplivov na okolje. Ogledali naj bi si jih tisti, ki pokrivajo večinski del Galussove krivulje.

Kakorkoli že, mislim da se ne glede na to kaj jemo premalo zavedamo, kot je nekdo rekel, da nismo podedovali planeta od svojih staršev, ampak da smo si ga sposodili od svojih otrok. Ni važen končni efekt (recimo kaj pojemo) ampak pot, po kateri do tega efekta pridemo. In jaz pač vidim smisel teh dokumentarcev v tem, da lutajoče prepričajo, da razmislijo katero pot mislijo ubrat.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #42 : petek, 16.03.2007 : 12:32:47 »

No, vidis, ti se bos obleka, jst se bom pa najedla. Wink Cheesy

Mislim, da je problem vse te hrane tudi v prenaziranju, ko ljudje preprosto jedo zato, da jedo, ne pa ker bi bili lacni. Ko sem jaz sita, ne jem vec (sam to traja...).
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Sleepy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.129


« Odgovor #43 : petek, 16.03.2007 : 15:17:57 »

 Cheesy Deal!  Cheesy
Sej bistvo je, da če že, potem se porabi vse od živali.

Itak da se strinjam da je preseravnje mnogovečji problem kot pa prehranjevanjem z mesom. 
Logiran
honki
rad pišem
****
Sporočil: 398


« Odgovor #44 : petek, 16.03.2007 : 16:52:12 »


Deloma se strinjam s honki, saj je moje mnenje podobno. Sama marsicesa ne nosim, ne jem, ne pocnem, pa se ne slepim, da pa zdaj resujem zivali in delam dobro delo. Z najvecjim uzitkom pa ponavadi spiknem (v zivo) kakega tapametnega (ponavadi je tapametna), ki se hvali naokrog, kako zaradi njega res ne umre nobena zival (hkrati ima pa toliko make up-a na sebi, da bi ji ksiht spiral en teden, pa se ne bi ugotovil prave barve koze Grin ). Mnja, sicer pa jem vse zivo, najrajsi piscanje in puranje meso, tudi konjsko vcasih (nimam izbire-horseburger je predober Grin ), zajcka, ribe, rake, skoljke (Boter je nevarno blizu Wink ), govedina in teletina mi pa nista tako vsec, razen ce se spravi burritose delat.


hvala nanook to je bilo moje bistvo

Sem pogledala dokumentarec v celoti. Caka me se Gorova An inconvenient truth.

Zakaj pa ne pogledat Gorovega dokumentarca? Jaz ga se nisem, ga nameravam v kratkem. Priznam-pomanjkanje casa. Zakaj takoj ogenj v strehi, ce honki predlaga ogled se enega dokumentarca? Tega odziva ne razumem.


pri tem je bila poanta to da vem kaksne svinjarije delajo zivalim ampak se vecje svinjarije delamo pa samim sebi, naravi v kateri zivimo, hrani katero jemo.....to se ne pomeni da mi je totalno ravno ce nekje enmi zivalci prerezejo vrat.... ne vem pa ce je vam vseeno zakaj je februarja, marca meseca zunaj 20 stopinj!!




Zelo smešno mi je, ko ljudje začnejo o vegetarijanski hrani govoriti kot umetni. Kaj je tu umetnega? Sojini polpeti? Kaj mislite, da jih jem? Ne, jih ne. Mi jih ni treba. Vegetarijanstvo niso sojini polpeti, niti soja. Vegetarijanstvo je prehrana brez mesa, ne prehrana s sojo. Največ soje se ne porabi za vegetarijanske izdelke, ampak za dodatke k mesnim izdelkom (hrenovke itd.), za proizvodnjo zdravil, dodatkom k hrani, pasje brikete, če hočete. Proizvodnja vegetarijanske hrane tu zavzema zelo majhen delež.


mislim da bi ti ob vsem skupaj lahko bilo jasno da so bili sojini polpeti predvsem primer in ne nekaj na cemer temelji celotna poanta!!!!

zakaj se spravljamo na vegeterjance!! hmmm... mogoce zato ker so vegeterjanci v prvi fazi bili tisti ki so se lotili mesojedcev in jih dali na javni linc - morilci zivali!!! a sami se ne zavedajo da imajo a nogah usnjene cevlje in sedijo na kravi doma v novi sedezni garnituri....

mah ni bitno mislim da je edin nanook tukaj skupaj razumel poanto mojih postov! tako da vsem skupaj en lep pozdrav, resujte svet in poglejte se kaksen dokumentare, pa ne pozabite ugasniti luci!!!
 Tongue sram
Logiran
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 12   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Dilema - res ne zmoremo ali...
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines