mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 16:07:42

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 10  |  Tema: Afganistanski hrt - čvek
Strani: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9   Dol
Natisni
Avtor Tema: Afganistanski hrt - čvek  (Prebrano 32819 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #75 : ponedeljek, 10.12.2007 : 21:19:20 »

Vidim, da ima Thor po hrbtu kratko dlako, pes eno sliko visje pa ne. Je to kaksna razstavna varianta strizenja ali kako? Sem bila letos na CACIB Ljubljana v ringu pri afgancih in se mi zdi, da so imeli vsi bolj kratko dlako po hrbtih.
Logiran

italijancek
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 61


« Odgovor #76 : ponedeljek, 10.12.2007 : 22:16:36 »

kaja, afganci se po hrtbtu ne strižejo. to je naravno. nekateri psi imajo po hrtbtu krajšo dlako, drugi spet ne. pri ocenjevanju je zaželjeno, da je dlaka na hrbtu krajša. je pa seveda od sodnikov odvisno kaj jim je bolj všeč.
kratka dlaka na vrhu hrbtenice je še posebaj izražena pri psicah, kadar zaradi gonitve ali brejosti odvržejo dlake. aspara je včasih po hrbtu kratkodlaka vse do polovice bokov. v bistvu zelo zanimivo izgleda Wink
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #77 : ponedeljek, 10.12.2007 : 22:31:44 »

Zanimivo. Sem bila prepricana, da se jih strize. Grin No, vsakic izvem nekaj novega.
Pise pa v standardu takole:
HAIR : Long and very fine texture on ribs, fore and hindquarters and flanks. In mature dogs from shoulder backwards and along the saddle, hair short and close.  Hair long from forehead backwards, with a distinct silky « top-knot ».  On foreface hair short.  Ears and legs well coated.  Pasterns can be bare.  Coat must develop naturally.

In ce bi ga prej prebrala, ne bi sprasevala neumnosti. Wink

Torej, ce se kdaj odlocam za afganca moram izbrati svetlo psico, da ne bo toliko dela.  Smiley
Logiran

italijancek
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 61


« Odgovor #78 : torek, 11.12.2007 : 08:42:47 »

kaja, več kot sprašujemo in beremo, več vemo Wink
očitno se svetle psičke evropske(!) vzreje resnično bolje obnesejo kar se tiče nege  Roll Eyes
upam, da se tudi tebi kmalu izpolni želja o hrtih Wink
Logiran
Ferry
rad pišem
****
Sporočil: 257


« Odgovor #79 : torek, 11.12.2007 : 08:44:52 »

Kaja,

Tisti zgoraj nad Thorom je res najbolj odlakan afghanec, kar sem jih jaz v živo videla (tudi bolj od Thora), pa sem prepotovala v tem letu že celo Evropo in se nagledala vseh vrst teh lepotcev.

Drugače je tako, kot je napisal Italijanček, afghanec z odraščanjem izgubi dolgo dlako po hrbtu, repku  (dobi po vrhu trdo, kratko, skoraj žimasto)- ostane mu samo na spodnjem delu repka, in pa po vratu - psice izgubijo po vratu vso dlako, razen spredaj in jo imajo samo na glavi, psi pa malo manj, predvsem na zadnjem delu vratu in spredaj. In vse to se zgodi samo po sebi - seveda pa lastniki ta naravnemi proces pospešijo (predvsem, če hodijo na razstave), ko mu s trimanjem (absolutno se ne sme kuža pobriti) odstranijo odvečno dlako - npr, kuža v razredu mladih mora že imeti malo "frizurice". Ne sme pa se pretiravati, da bi npr. kužka pobril oz. postrigel, kar nekateri tudi delajo, vendar bi morali takega sodniki diskvalificirati (pa se večinoma to ne zgodi).

Ravno zaradi izredne odlakanosti, si ti opazila, da je Thor manj odlakan, kot zgornji, ki res, kljub svoji starosti (cca. 6 let) ni s hrbta odvrgel skoraj nič dolge dlake - ima izredno ozek pas po hrbtu, kjer ima kratko dlako. Velikokrat pa je po razstavah videti pse (psičke bom izpustila, ker velikokrat dlako izgubljajo ravno zaradi gonitve), ki se jim dolga dlaka začne šele sredi telesa - to pa je že znak slabše odlakanosti psa (lahko je vzrok slaba genetika, lahko slaba nega, ...). Res pa je, da spet ni dobro, če je pes preveč odlakan (potem izgleda kot bobtail) in npr. ta iz Švice je deloval izredno neelegantno, preveč širok, pretežek, kot kakšen delovni konj. Tako da, preveč spet ni dobro!  Wink

Italijanček, sploh ni problema, da bi se kje srečali, naš Nahid pa je tako dobrovoljček, čene drugače se srečamo na razstavi v Lj.

Lp
Logiran
Ferry
rad pišem
****
Sporočil: 257


« Odgovor #80 : torek, 11.12.2007 : 08:48:37 »

Drugače pa je res nega psičke lažja, ker so že po genetiki manj odlakane, pa še ko se gonijo, tudi kar nekaj dlake odvržejo.

Npr. mi se že 5 mesecev mučimo z nego, ki je najbolj zahtevna v tem obdobju, ko pes menja puppy dlako za pravo odraslo dlako - rezultat je izredno velika količina cofov in ta obdobje lahko traja tudi leto. Medtem, ko se je Nahidova sestrica pri 9 mesecih prvič gonila in je ob tem odvrgla skoraj vso puppy dlako in sedaj ji je lepo začela rasti nova odrasla dlaka in to vse brez kakršnihkoli problemov z nego, razčesavanji, pranjem, .... Res super!

Lp
Logiran
italijancek
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 61


« Odgovor #81 : torek, 11.12.2007 : 09:22:40 »

ferry, a boste nahida prijavili tudi na CAC Lj, ali zgolj CACIB. jaz bom ravno danes plačalla prijavnino za gyasija za CAC Wink
a ima vaš lepotec tudi pri nas kakšne sorodnike?
lahko prosim sporočiš iz katere znane francoske psarne bo prišel novi afgan v slovenijo?
Logiran
Ferry
rad pišem
****
Sporočil: 257


« Odgovor #82 : torek, 11.12.2007 : 09:50:09 »

Mi gremo z Nahidom na vse 3 razstave, sobota CACIB in specialka in nedelja CACIB, samo za nedeljo sta mi Sanda in vzrediteljica že vnaprej povedali, da sodnik ni dober za afghance (Espen Engh). Ampak, mi smo že prijavili in zdej bomo vseeno šli, čeprav najbrž zastonj, tako pač je, če razstavljaš in mi smo tega že navajeni.  Wink

Ne, pri nas ni nobenega Shams-an-Naharja, drugače jih je pa že kar nekaj po Evropi, psarna je stara že 25 let (in ženska je imela v svojih najboljših letih več kot 15 afghancev).

K nam pride oz. je najbrž že prišel (moram se pozanimati) kužek iz psarne du Manuel Galopin.

Lp
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #83 : torek, 11.12.2007 : 10:11:01 »

italijancek, hrti in izbira med njimi bodo ostali kar domena mojega fanta. Se bo sam odlocil kako in kaj( in predvsem kdaj Grin), jaz se bom samo strinjala. Wink Sem mu vceraj namignila, da se v tej temi nekaj dogaja in verjetno zdajle ze bere. Smiley

Ferry, no potem nisem cisto zgresila. Sem namrec ze videla, da so jih pred odhodom v ring tudi trimali. Je pa meni osebno vsec, da imajo kratko dlako po hrbtu, ker res delujejo bolj elegantno od psov, ki so prevec kosmati. No, saj Thor nima malo dlake, ampak v primerjavi z drugim res izgleda slabse odlakan. Pa hvala za obrazlozitev. Smiley
Mogoce se pa vidimo v ringu, ce bo sreca na moji strani bom spet delala pri hrtih. Smiley lp
Logiran

kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #84 : torek, 11.12.2007 : 10:20:45 »

Aha, se eno vprasanje. Kako se afganci (oz. na splosno hrti) navadijo na sobivanje z ostalimi zivalmi? Povsod sem namrec naletela na opozorilo, da niso primerni kot sostanovalci malih zivali, pri nas pa se sprehaja in frci kar nekaj taksnih. Wink lp
Logiran

italijancek
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 61


« Odgovor #85 : torek, 11.12.2007 : 10:32:05 »

ferry, hvala za odgovore. ta psarna pa ima res krasne pse. vau! od črnih do svetlih. tukaj bi še laura kaj zase našla Wink
ja, dajmo se za rokave pocukati. sicer pa, če bo sanda tam, se bomo lažje našli Wink
želim vam veliko uspeha na ocenjevanju!

kaja, glede sobivanja hrtov z drugimi živalmi je veliko odvisno od vsakega posameznega psa. odvisno tudi katere male živali so to. hrti so pač lovci, ki imajo izredno močno prisoten nagon. in vse kar se giba je zanje plen. večina se jih lahko navadi na življenje z muco ali manjšimi psi. drugi pa tega nikoli ne bodo sposobni. tako, da pomoje točnega recepta ni. vsekakor pa je potrebna velika pozornost na začetku. da se živali navadijo duga na drugo. aspara recimo v harmoniji živi z mačkom. moj mali pa še sedaj ni sprejel mačk, ki živijo pri mojih starših. v bistvu se jih strašno boji, medtem ko se z veseljem igra s kakšno dogo Wink kdo bi vedel Wink
Logiran
Ferry
rad pišem
****
Sporočil: 257


« Odgovor #86 : torek, 11.12.2007 : 10:38:04 »

Tukaj znaš imeti problem. Mi imamo doma beagelčka (lovski pes) in našega Nahida in moram priznati, da je z Nahidom več problemov - on lovi z očmi in mu je interesantno vse kar se premika. Tudi mi smo imeli doma papagajčka, ko je prišel Nahid (je bil že zelo star, tako, da sta z Nahidom preživela skupaj le par mesecev) in smo morali neprestano paziti nanj, ker ko ga je videl, ga je začel loviti.

Enako je s sobnimi zajčki - beagel - znani zajčar se je na njih navadil - brez problema  Grin, medtem, ko se Nahid vsakič ko jih opazi, začne plaziti kot levinja proti plenu in ga moramo potem zapreti v drugo sobo  Angry. Bolje, da o mačkah ne govorim, zunaj je neprestano na preži, kje so in ko jih vidi, se mu zmeša, tako, da če nisi pripravljen, te je pripravljen tudi podreti na tla. Vendar mogoče, če bi čisto majhnega takoj navadili na ostale člane družine (živalice), bi mogoče šlo, čeprav mene Nahid v teh zadevah, spominja na mačka Silvestra iz risanke, ki lovi kanarčka Twityja in je res pravi hinavček. Njegov način razmišljanja je tak: "prav počasi se približam, sej me nihče ne vidi, pa samo hitro lopnem in ptička ne bo več"!

Malo napiši, v katerem ringu boš delala, če boš seveda pravočasno zvedela.

Italijanček, hvala, no, sigurno se srečamo!

Lp
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #87 : torek, 11.12.2007 : 13:11:16 »

Macke nimam, pa zanje me tudi ne bi skrbelo. Imam pa nimfo, ki je sicer spuscena v enem prostoru, vendar je zelo druzabna tako, da jo je povsod dosti. Ostale male zivalice so po kletkah in jih itak spuscam le v enem prostoru, ker drugace bi nastal kaos.
Imam pa doma pasmo za katero tudi povsod pise, da jo je zelo tezko navadit na male glodalce, ker je bila v preteklosti tudi zatiralec misi, podgan in podobnega, vendar mi nimamo tezav z nasimi zivalmi. Scasoma se je tudi zunaj navadila na to da srecamo kaksnega zajca ali macka. Sicer stece za njimi, vendar imamo dober odpoklic. Pa tudi resno dvomim, da bi recimo ubila misko, ce bi jo ujela. Je pa nikoli ne puscam same s katerokoli zivaljo, ker je ze dokazala, da popolnoma spremeni obnasanje ko meni zraven. Tocno ve, da ne dovolim niti malo grsega pogleda ko nimfa pristane kje blizu, kaj sele kakrsnokoli rencanje. Medtem, ko moja starejsa psica prav obozuje moje zivali in ji brez skrbi pustim, da cuva cincilo ali morsko pujso. In dvomim, da bom imela se kdaj psa, ki bi mu lahko tako zaupala.
Mislim, da bi kar lahko normalno sobivali, itak sva ze zdaj navajena, da dvakrat preveriva ali so okna ali vrata zaprta, pa na vrata od kletke tudi paziva, da ne bi slucajno zivali prisle v stik med seboj, ko naju ni.

Sem se pa pravkar dogovorila, da bom v cisto drugem ringu. Bo prijateljica prvic delala kot zapisnikar in bom v njenem ringu, da ji bom pomagala. Zal jo potrebujemo ker zna rusko in je ne moremo prestavit h gospodu Braceu. Sad Mogoce bodo pa hrti kje blizu, ali pa bo kdo kaj fotkal.  Smiley lp
Logiran

Ferry
rad pišem
****
Sporočil: 257


« Odgovor #88 : torek, 11.12.2007 : 13:28:51 »

Kaja,

če si pazljiv in če svoje živalice poznaš, se da vse lepo uskladiti. Tudi mi imamo sobne zajčke, ki so pač, ko so spuščeni, v drugi sobi, če pa oba psa spustimo tja, pa jih imamo seveda na očeh in se ne more zgoditi nič nepredvidljivega. 

Mislim, da je za afghanca najbolj problematičen ptiček, zato, ker on že nagonsko reagira tako, da lopne za njim, ko mu prifrči mimo glave, žal ga skušamo tega odvaditi, ker dela enako z žuželkami (ose, čebele, ...), kar pa je lahko usodno za njega.

Škoda glede ringa, no mi imamo vedno s seboj fotoaparat, samo uporabimo ga bolj poredko, upam, da bom imela tokrat dovolj samodiscipline, da bom naredila par fotk!

Lp
Logiran
marjeticaK
novinec
*
Sporočil: 8


« Odgovor #89 : nedelja, 16.12.2007 : 01:54:53 »

Hmmm, mene tale forum od nekdaj malo bega. Nekam sem vpisala, da....Če koga zanima imajo pri ******* 12 krasnih punc, v različnih barvah, ki čakajo nove lastnike. Oče karakush and u know it, mama Karakush goes celestian. Torej, se ponavljam...Vredno vsaj pogledati..
Logiran
Strani: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 10  |  Tema: Afganistanski hrt - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines