mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 11:45:42

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Pes v družini in gospodinjstvu  |  Tema: Saj je le pes
Strani: 1 ... 10 11 12 13 14 [15]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Saj je le pes  (Prebrano 59228 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Samoyed lover
rad pišem
****
Sporočil: 400


WWW
« Odgovor #210 : torek, 01.06.2010 : 20:06:37 »

Se opravičujem tam sem mislila GOVORICO TELESA!
Logiran
airedale10
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 244


WWW
« Odgovor #211 : četrtek, 31.03.2011 : 12:30:03 »

Jaz pa sem najprej hotela psa ko se preselimo v hišo in bi ga imela v pesjaku (tam je že en pes). Mama ga ni pustila da bi ga imeli že v bloku. Potem pa sem se odločila, da psa sploh ne bom imela, saj bi se starši npr. izmislili da bo pes na verigi, jedel pedigree in ne bo hodil v pasjo šolo in ne bi imela kaj. Pa tudi v srednjo šolo bi šla. Potem smo razmišljali (začelo se je, ko smo gledali royal caninovo reklamo za hrano za pasme mačk in smo se pogovarjali, katera je najlepša) da bi kupili mačko - maine coonko. Vse smo se pozanimali a potem so se pri babičinih sosedih skotili 2 mešaknki sta se nama takoj prikupili. Z mamo smo se pogovorili (ni kaj preveč za živali,čeprav ne da jih sovraži) in rekla je, da jih lahko imamo, če mislimo da se ne motimo. Odločali smo se le, če bomo vzeli le samičko ali oba. Obločili smo se za oba (ko bosta sama se ne bosta dolgočasila, enega mucka ne moremo kar pustiti na kmetiji ko bo drugi odraščal v stanovanju, vsaka bo imela svojega, prikupil se mi je...to so bili moji argumenti). Ko so odraščali smo jim kupovali hrano, cepljevali...ko pa so bili stari 3 mesece so prišli. Zdaj bodo kmalu 1 leto in se jih nismo naveličali, imajo še vedno kvalitetna hrano in ne gredo prosto ven (na povodcu in zamreženem balkonu). Mama jih sicer še vedno ni nikoli pobožala in je še vedno malo živčna, vendar je ok, muca se je sploh ne bojita. Vsi starši se pa spet ne spreobrnejo. Zdaj imamo Kikija in Čupo, pes pa bo pozneje.
Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #212 : četrtek, 31.03.2011 : 12:52:19 »

Ja, tudi živali imajo duše - kar se pa nekateri ne zavedajo!

Sicer že star zapis, ampak vseeno ... ker je ravno na vrhu.
Kako pa veš? Jaz namreč nisem prepričana. Wink
Logiran
enaNika
rad pišem
****
Sporočil: 312


« Odgovor #213 : četrtek, 31.03.2011 : 22:39:46 »

Sicer že star zapis, ampak vseeno... ko si že ravno vprašala.   Smiley

Najprej je treba definirati "dušo", da sploh vemo, o čem se pogovarjamo.
Če gre za "dušo", kot jo ima žoga, potem imajo podoben organ samo ribe, ljudje pa ne.
Če govorimo o "duši" kot o zmožnosti razmišljanja in čustvovanja, potem jo imajo bolj ali manj jasno izraženo vsi vretenčarji, za druge živali bi si pa upala samo reči, da ne vemo - ker se nismo sposobni toliko poglobiti v njihov življenjski slog, da bi jih razumeli.
Če gledamo po poganskih prepričanjih, je duša pri živalih še kako prisotna. Mnoge živali s svojimi telesnimi in duševnimi lastnostmi služijo kot vzor, celo kot božanstva, spet druge so v vlogi "žrtve", kjer so njihove duše nekakšni odposlanci, ki naj bi pri višjih duhovih (bogovih) izposlovale kaj dobrega za ljudi.
Če uporabimo krščanski nazor, je v njem toliko nedoslednosti, nasprotij, tudi sovraštva, da bi težko bil merodajen.
Če povzamemo budistične nauke, je duša pri živali sicer na nižji (zgodnejši) razvojni stopnji kot pri človeku oz. bolj oddaljena od stopnje, ko bi lahko dosegla nirvano. Kar ne pomeni, da je ni treba v popolnosti spoštovati in ne izvajati nasilja.
Iz Korana je naslednji citat: "Vse živali, ki hodijo po zemlji, vse ptice, ki letajo s svojimi krili, so nacije - tako kot vi..."


Torej?
Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #214 : petek, 01.04.2011 : 07:03:33 »

Sicer že star zapis, ampak vseeno... ko si že ravno vprašala.   Smiley

Najprej je treba definirati "dušo", da sploh vemo, o čem se pogovarjamo.
Če gre za "dušo", kot jo ima žoga, potem imajo podoben organ samo ribe, ljudje pa ne.
Če govorimo o "duši" kot o zmožnosti razmišljanja in čustvovanja, potem jo imajo bolj ali manj jasno izraženo vsi vretenčarji, za druge živali bi si pa upala samo reči, da ne vemo - ker se nismo sposobni toliko poglobiti v njihov življenjski slog, da bi jih razumeli.
Če gledamo po poganskih prepričanjih, je duša pri živalih še kako prisotna. Mnoge živali s svojimi telesnimi in duševnimi lastnostmi služijo kot vzor, celo kot božanstva, spet druge so v vlogi "žrtve", kjer so njihove duše nekakšni odposlanci, ki naj bi pri višjih duhovih (bogovih) izposlovale kaj dobrega za ljudi.
Če uporabimo krščanski nazor, je v njem toliko nedoslednosti, nasprotij, tudi sovraštva, da bi težko bil merodajen.
Če povzamemo budistične nauke, je duša pri živali sicer na nižji (zgodnejši) razvojni stopnji kot pri človeku oz. bolj oddaljena od stopnje, ko bi lahko dosegla nirvano. Kar ne pomeni, da je ni treba v popolnosti spoštovati in ne izvajati nasilja.
Iz Korana je naslednji citat: "Vse živali, ki hodijo po zemlji, vse ptice, ki letajo s svojimi krili, so nacije - tako kot vi..."


Torej?


Priznam, da sem nekoliko provocirala in pričakovala drugačen odgovor - jaz pa bi se potem delala nekakšnega sodobnega Sokrata in spraševala dalje, dokler ne bi "nasprotnik" ugotovil, da ne ve niti tega, kaj JE duša. Smiley
Ampak vseeno: zakaj si to za vretenčarje upaš trditi? Ajde, sesalci, ki jih "vidimo" čustvovati. Jaz še pri ptičih tega ne vidim več, da o drugih vretenčarjih ne govorim (pustimo ob strani razne "svatbene rituale" ali za branjenje svojih mladičev - tu gre za preživetje vrste, ne za "ljubezen").
In po drugi strani povsem nasproten argument: zakaj bi ravno vretenčarji imeli "dušo" (ali pa dušo na višji stopnji", druge živali pa ne? Ker je človek vretečar, gleda svet s tega vidika - se pravi, da ni sposoben videti v možgane rib, na primer. Kaj pa, če je v resnici vinska mušica sposobna globljega čustvovanja in razmišljanja kot človek, a mi tega le nismo sposobni videti?
Logiran
Laeja
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 186


« Odgovor #215 : petek, 01.04.2011 : 07:20:46 »

Pri pticah se kar lepo vidi ... tudi ko ne gre za mladiče, ali pa paritvene rituale ... kdaj jih kaj prizadane, koga imajo rajši ..
Logiran
Strani: 1 ... 10 11 12 13 14 [15]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Pes v družini in gospodinjstvu  |  Tema: Saj je le pes
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines