mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 10:38:44

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 56   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?  (Prebrano 183954 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #30 : torek, 03.08.2004 : 22:16:05 »

Citat
ena afna, ma ne tebe v bankrot, tega že absurdno načrtujem zase ob naslednjem parjenju

Aaaa, pa smo te dobili! Imam enega kandidata za naslednjic! Grin Saj ves, tvoja pasma postaja popularna! Wink Grin lp
Logiran

sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #31 : torek, 03.08.2004 : 22:18:07 »

ja javno priznam, da bom tvegala tud najprej začetni bankrot na račun zaslužka k bo vsega konc....ker tokrat se pa nam več pustila "nategnt" pri postavljanju cene mladičev  in pri solastništvih Wink Grin
Logiran
MISSA
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 813


« Odgovor #32 : torek, 03.08.2004 : 22:29:47 »

LP!
Vidiš, Bina, tudi mene ne motijo visoki zaslužki, če le niso na moj ( naš ) račun. Kar pa je na žalost v redkih primerih. Poanta mojega pisanja je bila, da ni važno ali kupiš psa z ali brez papirji v obeh primerih moraš imeti BLAZNO srečo, da je s psom vse O.K.
Nekje sem prebrala, da hranijo psa s tistim žaklom za 6 jurjev. Dekleta jaz vem za 20 kg žakelj samo za 5 jurjev. In hrana naj bi bila zelo kvalitetna po besedah poznanega vzreditelja.
Kaja, ne me razočarat z zamenjavo pasme. Jaz namreč razmišljam, da se bom kar pri tebi zmenila za enega mladička, ko mojega malega Miceka ne bo več. Čeprav ima že 15 let in računam, da bo še vzdržal kakšno leto ali dve, ampak večno pa tudi ne bo. Torej, bi že sedaj rezervirala enega samčka, pa nema veze, če ni rodovnika. Saj ga tudi Mc nima, pa je doživel več let kot moji 4 mastini skupaj!
LP,Miša
( joj se mi pozna, da so vse moje zverine na morju!)
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #33 : torek, 03.08.2004 : 22:38:53 »

bina ne vzet tega narobe ampak če se dobro spomnim si pred parimi meseci še pisala kako ima tvoja bernardinka slabe kolke, zdaj pa načrtuješ leglo z njo  Huh
hmmm...ne vem, kje si iz mojega pisanje prebrala, da bo Bina imela mladiče Huh O tem ni padla še nobena odločitev. Pa tudi, če jih bo imela (tukaj je velik ČE), bo vse po pravilih in z rodovnikom. Ker če psica ni dovolj dobra, da bi imela rodovniške mladičke, potem tudi nerodovniških ne bo imela Tongue

Citat
Poanta mojega pisanja je bila, da ni važno ali kupiš psa z ali brez papirji v obeh primerih moraš imeti BLAZNO srečo, da je s psom vse O.K.
Hja, to imaš pa prav. Šele sedaj ugotavljam, kako težko je pri nekaterih pasmah dobiti zdavega psa. Pa čeprav ima oh in sploh dobre starše. Ampak v nekaterih primerih so pa nerodovniški psi res bolj zdravi in lepši Undecided Včasih se tudi jaz sprašujem, zakaj dajem toliko denarja za rodovniškega psa, če je potem bolan?

Lp jana
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #34 : sreda, 04.08.2004 : 01:12:45 »

Jaz bi se pa samo na osnovno vprašanje navezal. Namreč zakaj parit nerodovniške, oz zakaj naredit nerodovniško leglo.
Primer je naš Musher. Vzreja športne pse. In to ne nerodovniške, ampak prave mešance. Zavestno meša pasme in pse. Pri vzreji se poslužuje enakih mehanizmov kot se jih poslužujejo vzreditelji rodovniških. Govorim o resnih, ki imajo željo producirat kvaliteto, ne tistih ki jim je važno da parijo kar neka dva psa z vzrejnim dovoljenjem in producirajo rodovniške pse ničprida kvalitete, kar je seveda enak drekecpekec, kot da psi ne bi imeli rodovnika.
Musher ne zasleduje tipa pri psu, ampak pari pse z namenom dobiti atletskega dolgoprogaša za tekme vpreg. Verjetno so na svetu tudi kakšni agilitaši, ki so si zadali za nalogo vzrediti superiornega agility psa. Itd. Take ljudi je vseeno treba ločit od navadnih šteparjev, ki najdejo vse mogoče izgovore in s svojimi čustvenimi izlivi bodočim kupcem slikajo lažno sliko o dejanskih ciljih svoje šteparije.

Vprašanje bi v bistvu moralo biti: kaj ljudi pripelje do tega da se želijo pečat z vzrejo kot tako. Ne glede na to a so psi rodovniški ali ne. Mi smo recimo letos imeli leglo bokserjev, ki je bilo daleč najdražje leglo celo za evropske razmere. Kvaliteta pa diskutabilna. Ja, ker je gospa s srcem in ljubeznijo vzredila svoje prvo leglo. In ker je bila skos z njimi. Praktično jim je svojo kri po infuziji dajala za razliko od ostalih, ki samo na denar mislijo. Po dveh drago prodanih, jo je nekdo "skuliral". Kdo, ne vem. Morda kar trg sam, ker je bilo potem še nekaj legel pri nas. seveda je s malo plačo in napol dokončano hišo, treba najt "višje" razloge za ceno itd. pajade.

Drugače pa: ja, se strinjam z vsemi. Kaj za vraga mene sili v to da sem pripravljen it nekam za karpate če je potrebno, al pa do atlantika parit psico, če bi lahko prvi donjuan z opravljenim vzrejnim skočil? Al pa domač samec, ki je zaenkrat še pravi dedec. In kaj za vraga me sili da grem psa iskat za devet gora, ko bi v bližini celja lahko dobil poceni psa z madžarskim fake rodovnikom. Pomojem eno samo razmišljanje o kešu ki ga bom potegnil iz bodočih legel. Uni ki je star in ne more v avto dat psa ter ga na vzrejno peljat, hkrati je pa zmožen za leglo komplet poskrbet....ja uni je pa idealist. Bravo sisi. Še en(a) sucker, ki je na suho nasedel blebetanju dveh metuzalemov.
In res, ja, zakaj pse z dobro hrano futram, mi je popolna neznanka. O dohtarjih pa niti ne bi, lol. Mi je ze samo samec "požrl" najmanj eno leglo, pa Brina niti kotila še ni. Ampak saj bom poračunali z dragimi rodovniškimi mladiči. No problemo.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #35 : sreda, 04.08.2004 : 05:57:04 »

Živjo!
Jana da ti razložim kako je bilo ;skoka niso rabili plačat ker imajo par,priznam ,ne vem kako so prehranjevali psičko v času brejosti jedla je brikete točno kakšne ne vem in tud kuhali so hrano,cepljenja so opravli in tud razglistli so jo imam knjižico,kotitev je potekala brez težav ,čeprav so bili ob morebitnih težavah dogovorjeni z veterinarjem za pomoč.Kar se tiče časa posvečenega mladičkom tema dvema ne manjka saj sta v pokoju in jima to krajša dneve in tudi v veselje jima je.Res nisem dobila napisanega seznama a ga tudi ne rabim saj je zdrav pes in to pomeni ,da vzreja tud ni tako slaba ,a ne.Naš pes ni stal le 10.000 sit ampak kar nekajkrat več a še vedno manj kot z rodovnikom.Ne trdim,da je vredu kupovat od vsakega nerodovniškega psa niti slučajno, če pa veš od koga kupiš pa tud ni tako slabo,vsaj pri nas ni bilo .Jana oprosti samo nekaj tudi mene zanima kako je to možno da se glede na stroške z leglom (veterinar,hrana,nega,delo,vzrejno dovoljenje,itd),ki ga imajo vsi vzreditelji potem cene mladičev tako razlikujejo glede na pasmo vem ,da titule nekaj veljajo samo ti praviš ,da mladiče računaš kolikor imaš stroškov.Sam tudi zaslužit moraš nekaj kaj ne.Kaj imajo iz ljubezni leglo samo tisti ki imajo rodovniške pse.Ljubezen ne merim v denarju zame je samo sredstvo za preživet nič več.Velikokrat sem že rekla te besede ;moja psička da meni toliko da ji jaz v vsem njenem življenju tega ne bom mogla povrnit pa naj še tako lepo skrbim zanjo.Sigurno pa ne bo končala v zavetišču .Žal pa jih je res zaradi določenih ljudi brez občutka tam vedno več.Pa brez zamere to je moje gledanje kar pa ne pomeni ,da je ravno prav kajne.Lep pozdrav Wink

sisi, nikakor ni bil moj namen napasti ali kako drugace diskreditirati tebe. Gre za to, da je vzreditelj tvojega psa idealen primer, ki jih zelimo tukaj obravnavati. Z vsemi svojimi izgovori, zakaj do legla tako in zakaj ne drugace. Tudi sama imam doma primerek (bokserke) brez rodovnika in zagotavljam ti, da jo imamo nadvse radi, da ji nudimo vse najboljse, vendar smo za njo pri veterinarju pustili ze nekajkrat toliko denarja, kot je bila kupnina. Komaj eno leto je stara, pa terapije najbrz se kaksno leto ne bo konec, ce bomo sploh kdaj uspeli njeno prebavo spraviti v normalne okvire. Pa kupnine nisem jaz placala, ker za noben denar ne grem kupit psa tja, kjer mi ne bodo znali povedati vsaj pribljizno, kaj me s psom caka.
Zato povdarjam se enkrat, mesanci in nerodovniski psi niso nic manj nasi, nic manj jih nimamo radi in popolnoma nic manj si ne zasluzijo, kot katerikoli rodovniski pes. Pri debati se ne gre za to, temvec za vzroke, da do nerodovniskega legla sploh pride. In moras priznati, da je razlog, ki pravis, da ga navaja tvoj vzreditelj, precej za lase privlecen. Verjamem, da je dvema penzionistoma v veselje, da skrbita za leglo. Se vedno pa mi ni jasno, zakaj potem psi nimajo rodovnikov, ce toliko sebe vlozita vanje.
In, srecna sem zate, da imas zdravega kuzka, ki je najbrz lep predstavnik svoje pasme. In zagotovo verjamem, da ga imas prav toliko rada, kot bi imela kateregakoli drugega. Vendar, ce gledava s financnega stalisca, si za psa dala manj, kot ce bi bil z rodovnikom, pa se vedno veliko vec, kot je v resnici bilo z njim stroskov. Prav zaradi tega ne vzdrzi razlaga, da je leglo iz veselja.
Me veseli, da je psicka sterilizirana. Tudi nasa je.

Da me ne boste narobe razumeli! Meni se "gravžajo" tisti, ki služijo na račun nerodovniških psov, pa naj bo to z upsom ali brez. Še bolj pa ne morem gledati ( ali poslušati) tistih, ki se "nekaj" gredo z rodovniškimi, potem pa se izkaže, da polovico legal ne dočaka drugega leta iz zdravstvenih vzrokov, druga polovica pa ima nenehne zdravstvene probleme.
Jana, odprla si temo z dvoreznim mečem.
Mi smo lahko tukaj pametni, dokler pa se na uradnem področju ne bo kaj premaknilo, se bo svet vrtel naprej...

Se povsem strinjam s temle. Enaka storija je z rodovniskimi in povsem enako (vcasih se slabse) je s produkcijo rodovniskih psov. Tudi vzroki za legla so tam velikokrat podobni.
In, ja, res je treba na uradnem podrocju kaj spremeniti. Ce pogledas nazaj, sem tudi jaz zapisala, da je potrebno najprej "porihtati" uradno vzrejno politiko.

Glede rodovniskih cen in stroskov so nekateri ze napisali svoje izracune. Cenovno politiko rodovniskih mladicev kroji marsikaj - od vrste pasme, tezavnosti kotitev (recimo buldog), povprecnega stevila mladicev, modnosti pasme, izbira plemenjakov in plemenk... Verjamem pa, da se cene rodovniskih mladicev ne razlikujejo prav veliko med tistimi, ki gredo parit za prvi vogal ali tistimi, ki parijo 1500 km dalec.

Ce gre za nacrtno parjenje, pri katerem se zasleduje cilj zdravje in tipicnost, nimam nic proti ceni rodovniskih mladicev in ce bi nasla bokserja, za katerega bi mi rodovnik dal upanje, da bo moj pes zdrav in lep predstavnik pasme, ne bom sprasevala za ceno in ja, sla bom ponj 1500 km dalec, ce ga blizje ne bo. Pa ne zato, da bo na razpolago se en plemenjak za tak ali drugacen razplod, temvec zato, da bo na nasem kavcu kraljeval zdrav in tipicen predstavnik pasme.

Zame so vestni vzreditelji tisti, ki se z Vzrejo ukvarjajo zaradi pravega hobija. Verjetno veste, kaj pravi hobi pomeni. Veliko znanja o zadevi, ki te veseli, veliko odrekanj, iskanj, kontaktov, studiranj podrobnosti... Pa ne tako, kot smo vcasih otroci zbirali znamke, temvec tako, kot jih zbirajo pravi filatelisti, ki ti ob polnoci znajo povedati, kje so kaksno novo znamko izdali, kaksen je njen pomen, koliksna je cena na trgu... In, ja, s svojo zbirko (lahko tudi samo z eno znamko) zasluzijo bogastvo. Nic ni narobe s tem.
Tisti, ki jim je vseeno, kaksne znamke imajo v zbirki, le da imajo cim vecje stevilo znamk (velika zbirka je vec vredna), o katerih ne vedo nic, zame niso pravi zbiratelji. Enako velja za vzreditelje rodovniskih psov. No, teh se bomo lotili kdaj drugic. Vem pa, da je tudi teh zelo veliko.

Jaz bi se pa samo na osnovno vprašanje navezal. Namreč zakaj parit nerodovniške, oz zakaj naredit nerodovniško leglo.
Primer je naš Musher. Vzreja športne pse. In to ne nerodovniške, ampak prave mešance. Zavestno meša pasme in pse. Pri vzreji se poslužuje enakih mehanizmov kot se jih poslužujejo vzreditelji rodovniških. Govorim o resnih, ki imajo željo producirat kvaliteto, ne tistih ki jim je važno da parijo kar neka dva psa z vzrejnim dovoljenjem in producirajo rodovniške pse ničprida kvalitete, kar je seveda enak drekecpekec, kot da psi ne bi imeli rodovnika.
Musher ne zasleduje tipa pri psu, ampak pari pse z namenom dobiti atletskega dolgoprogaša za tekme vpreg. Verjetno so na svetu tudi kakšni agilitaši, ki so si zadali za nalogo vzrediti superiornega agility psa. Itd. Take ljudi je vseeno treba ločit od navadnih šteparjev, ki najdejo vse mogoče izgovore in s svojimi čustvenimi izlivi bodočim kupcem slikajo lažno sliko o dejanskih ciljih svoje šteparije.

Ja, alti, to je eden od primerov, ki ga je treba lociti od ostalih zasluzkarjev. Ze na zacetku sem "take" izlocila iz debate, pa vendar je dobro tudi ta vidik vedeti. Kolikor je meni znano, musher ne "producira" mladicev zaradi zasluzka, temvec kot pravis, z dolocenim uporabnim namenom. In prepricana sem, da zelo dobro ve, kaj dela. Predvsem pa rabi zdrave pse in zagotovo ne pari za prvim vogalom, temvec skrbno izbira kombinacije, saj ne potrebuje kup bolnih in neuporabnih tekacev.
Logiran

Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #36 : sreda, 04.08.2004 : 07:13:42 »

Problematika nerodovniskih legel bi nujno zasluzila sirso pozornost, predvsem pa pozornost tistih, ki bi na tem podrocju lahko nekaj spremenili in uredili. Poskusi posameznikov so kot zaletavanje v zaprta armirana vrata, kajti "gresniki" svojega vira zasluzka pod nobenim brezposledicnim pogojem ne bodo opustili.  Njihovo prepricanje gre v smeri "kaj mi pa kdo more, s svojo zivaljo lahko delam, kar hocem".
Nisem pristas kaksnih vohunskih sluzb, ki bi oprezale okrog in prijavljale razmnozevalce. Sem pa za to, da se zacne dolgorocna nacrtna akcija osvescanja potencialnih kupcev. Njim je treba povedati, zakaj ne kupovati nerodovniskih psov. Malo bi morali izkoristiti medije in poskrbeti, da argumenti proti takemu nakupu dosezejo vsako slovensko hiso. Mnogi kupci so pred in ob nakupu popolni nevednezi in zacnejo informacije zbirati sele takrat, ko mladic ze odrasca.  Pred nakupom pa prav zaradi nepoucenosti nasedejo sladkim besedam in kupijo prvega mladica, ki jim je vsec in ki je malo cenejsi od rodovniskega.
Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #37 : sreda, 04.08.2004 : 08:06:20 »

Sama sem proti nerodovniski vzreji.
Sem pa tudi ena tistih, ki meni, da je sedanji sistem vzrejnih pregledov - brez veze.
Casi, ko so mi lahko "strokovnjaki" narekovali, s kom naj vzrejam, so po moje mimo.
Iz vec razlogov, seveda, najpomembnejsi pa je - kako naj ljudje, ki vodijo vzrejo, poznajo VSE pasme in VSE linije in se huje prednike MOJEGA psa (posebej, ce je uvozen)? In kdo da PRAVICO, da mi narekujejo, h komu in zakaj bom parila, ce ne prevzamejo ODGOVORNOSTI za mladice.
Konkretno - vzrejna komisija predlaga "zacetniku" paritev svoje psice pri Fifiju (ki je mogoce res super, fino in fajn), mladici pridejo ven pa - slabi. In dobijo vzrejno prepoved. Kdo je kriv? Lastnik psice, ki je ubogal ali vzrejna komisija, ki se je narobe odlocila? In, ce se je narobe odlocila, zakaj ne nosi posledic? Zakaj jih nosi lastnik samice in lastniki potmocev nacrtovane vzrejne kombinacije.
Res je, da kontrola mora biti. A osebno sem mnenja, da je najboljsa kontrola trg sam in pa razstave. O dobrih in slabih se govorice hitro sirijo. Vsak vesten vzreditelj pa bo itak naredil vse, da bi vedel, kaksno je zdravstveno stanje psice (in ne zaradi predpisov vzrejne komisije). In da bo vzrejal kvalitetne pse, s katerimi bo uspesen na razstavah/tekmah/delu.
Se pa vzreditelj sam odloci, kaksen tip psa (znotraj standarda) bo vzrejal - kaj mu je vsec.
Osebno rodovnika ne jemljem kot privilegij temvec kot dokazilo o izvoru psa (tako, kot je med drugim zapisano tudi v osnovnih aktih FCI). Za testiranje kombinacij/plemenjakov/plemenk se mi zdi, da je en, dva, pet skokov cisto premalo - upam, da je na forumu kaksen zivinorejec, ki bo vedel povedati, da o lastnostih plemenskega bika lahko sklepajo, ko je oplemenil veliko stevilo krav. In sklepanje o kvaliteti psa na podlagi njegove zunanjosti? Dajte no...
Osebno sem mnenja, da bi bilo smiselno dati rodovnike vsem mladicem neke pasme. Mislim,da smo edina drzava, ki sploh ima "cistokrvne pse brez rodovnikov" (ali pa vsaj ena redkih).
Sprasujete se, kako bi to resila sedaj, ko je ze veliko takih psov? Preprosto - imamo "pogojne rodovnike". Vse pse brez rodovnika bi vpisala v pogojni rodovnike in z njimi nadaljevala.

Zdaj pa se o psih brez rodovnika. Musher za svoj sport potrebuje posebno "pasmo" psov, in s svojimi paritvami sledi ideji, da jih pridobi.
Sama pa sem spoznala cloveka, ki vzreja "pasemske" pse brez rodovnika, ker jih selekcionira za posebno (redko) vrsto dela. Ko sem ga vprasala, zakaj ne bi pridobil rodovnikov je pac rekel, da ga to ne zanima in da so stvari, ki jih zahtevajo za pridobitev vzrejnega dovoljenja v nasprotju s tem, kar on potrebuje pri svojih psih. Psi, ki sem jih videla, so bili zelo tipicni, in, mirno lahko recem, da brez tezav odlicni, verjetno pa bi na razstavah dosegli najvisja priznanja.
Ko sem ga vprasala, kaj naredi z ostalimi mladici v leglih je rekel - kaj - "potalam" jih ljudem, ki bi jih zeleli imeti.
Ko sem premisljevala o njem sem prisla do zakljucka, da v bistvu slovenska kinologija (oziroma ta pasma) ogromno zgublja, ker teh psov ne more vkljuciti v svojo vzrejo (zaradi - do neke mere bedastih) vzrejnih dolocil.

Pa se to: malce kopljem po border collijih zadnje case. Sem pac "notr" padla. V katero smer bo sla vzreja v Sloveniji ve samo Bog. Imamo toliko tipov ene pasme, da skoraj ni za verjeti, da je to mozno. "Razstavno" - vizuelno - tipicnih je bistveno manj kot psov, ki imajo odlicne delovne znacilnosti. Imamo zelo ohlapen standard, ISDS organizacijo, katere rodovnike, ce so potrjeni od angleske zveze, so dolzne priznati vse FCI kinoloske organizacije, in vzreja pse na povsem drugacnih principih kot KC ali FCI (da ne recem AKC). O tem, kako pasma zgleda, so borbe tudi v Angliji - znotraj KC. V SLO imamo borderje brez rodovnikov (zelo tipicne), pa z rodovniki (manj tipice), pa kratkodlake, pa dolgodlake, pa brez dlake, pa popadljive in...

Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #38 : sreda, 04.08.2004 : 08:12:55 »

Missa, velja, si na seznamu! Grin Uf, se pa splaca tu gor pisat, se takoj javljajo potencialni kupci. Pa se vseeno jim je, ce imajo rodovnik ali ne. Bomo imeli pa enkrat z rodovnikom in enkrat brez, anede? Saj se psica 2x na leto goni predvsem iz tega razloga! Wink Samo nasi bo treba to se razlozit, bomo prej pihnili prvo svecko, preden jo bomo pripravili do gonitve! Smiley

Citat
Uni ki je star in ne more v avto dat psa ter ga na vzrejno peljat, hkrati je pa zmožen za leglo komplet poskrbet....ja uni je pa idealist.

Aja, to sta onadva penzota. Bi imela njuno telefonsko, da ju lahko naslednjic ko najdem kje kaksnega mladicka ali pa kar celo leglo poklicem. Bosta imela ravno taksno veselje z njimi kot s svojim leglom. Jima ne bo potrebno niti iz fotelja vstat, jih pripeljem na dom. Samo, potem na koncu ne bo dinarckov in nategnjenih kupcev. Le se spomin na dobro delo! lp
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #39 : sreda, 04.08.2004 : 08:16:36 »

Osebno sem mnenja, da bi bilo smiselno dati rodovnike vsem mladicem neke pasme. Mislim,da smo edina drzava, ki sploh ima "cistokrvne pse brez rodovnikov" (ali pa vsaj ena redkih).
Sprasujete se, kako bi to resila sedaj, ko je ze veliko takih psov? Preprosto - imamo "pogojne rodovnike". Vse pse brez rodovnika bi vpisala v pogojni rodovnike in z njimi nadaljevala.

hehehe, Barbka, zadela si zebljico na glavico Grin
In kaj bi se s tem doseglo? Vecja kontrola nad dogajanjem in v koncni fazi tudi postopna selekcija. Predvsem nezdravi, agresivni, bojeci... psi bodo odpadli. Ker bi bile zadeve bolj transparentne in bi se bolj vedelo "kdo s kom", bi se dalo tudi s prstom pokazati, "kdo gresi".
Zdaj je le-teh na obeh straneh prevec.
Nobene resitve pa ne bo cez noc.
Logiran

Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #40 : sreda, 04.08.2004 : 08:26:23 »

Če se navežem na osnovno vprašanje je zadeva pravzaprav čisto preprosta.
Na to vprašanje je treba pogledati s komercialnega vidika. Naša družba je pač takšna, da se ji zašibijo nožice, čim pride v igro denar.
Tržišče tvorita povpraševanje in ponudba. Večje je povpraševanje, večja je ponudba in obratno. Glavni "point" trga so torej kupci, ki so gonilna sila tržišča, prodajalci so samo odgovor na reakcijo kupcev. Obvezna sestavina trga pa je žal tudi dumping. In čistokrvni nerodovniški psi so na tem tržišču čisti dumping rodovniški vzreji.
Če dam za primerjavo živilsko industrijo. So III. razredna roba po izredno ugodni ceni v ovitku Mercator. In nekateri kupci bodo to robo kupili samo zato, ker je cenejša. Kvaliteta jih sploh ne zanima oziroma enostavno niso pripravljeni plačati več za kvaliteten izdelek dobre firme.
Al sem zakomplicirala  Grin.
Po moje bi bilo treba pikirat na kupce in jim na primeren način razložiti kakšne prednosti imajo, če je pes rodovniški.

Nedolgo nazaj mi je z argumenti uspelo (Sirtaki mi je bila v veliko pomoč) prepričati enega človeka, ki je želel nerodovniškega goldna, da ima danes doma kužka z rodovnikom.

Vse razlage, zakaj pride do paritev čistokrvnih nerodovniških psov, ki ste jih navedli, pa so res, samo izgovori.
Pri tem moram seveda izključiti tiste ljudi, en primer je navedel Alti, ki imajo delovne pse (lov, vleka itd.), niso zaslužkarji in pse potrebujejo izključno za delo, ter jim zakon to omogoča oziroma ne prepoveduje. V nekaterih državah je to pač nekaj čisto normalnega.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
evangelina
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 172


« Odgovor #41 : sreda, 04.08.2004 : 08:55:28 »

ninci tole si pa zelo dobr napisala Smiley Smiley Smiley. se cist v vseh pogledih strinjam s teboj!!!vse cestitke za tale tekst!
Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #42 : sreda, 04.08.2004 : 09:29:18 »

Ninci,
vse super.
AMPAK - a ni zalostno, da tvoj Smart ima potomce, pa tega ne bos mogla dokazati. Ker nimas "potrdila o izvoru". In imel bo vnuke, pa jih ne bos mogla dokazati. In, mogoce bo kaksen kuza zamenjal dom, pa ga ne bos mogla najti. In mogoce se bo izgubil, pa ga ne bos najdla, ker nima tetovirne stevilke.
Ce bi imel rodovnik, bi vse to lahko. Tako, pa se bo zal za, verjetno lepimi psi, izgubila vsaka sled.
Da ne recem, da se lahko zgodi, da se bosta sestrica in bratec nasla, ljudje pa ne bodo vedeli, da sta v sorodu. In ju bodo parili... In se lahko skotijo bolani kuzki... In bo kaksen kuza zato moral umreti, ker - bo npr. pretirano plasen, agresiven etc. Vse zato, ker ni papirja o poreklu (rodovnika), s katerim bi si vse to prihranili.
Kdo bo odgovoren za tako smrt? Ti...

P.S. COkolino, rizolino ipd. NISO primerna hrana za mladice, prav tako ne (samo) brietki. Ampak, to je druga tema.
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #43 : sreda, 04.08.2004 : 09:29:50 »

Ninci,
nobenega križanja ne bo.
Je pa škoda, da se na tak način,kot si ga opisala, ne ukvarjaš in trudiš za rodovniške mladiče. Mislim, da bi lahko veliko doprinesla k razvoju te pasme v pravo smer. Še toliko bolj ker bi, kot navajaš, lahko tvoj samec brez problema dobil vzrejno.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Afna
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 379


« Odgovor #44 : sreda, 04.08.2004 : 09:34:09 »

Citat
Sedaj mi boste spet vrgli v nos tisto, da ima kolke C ampak če pogledate vzrejni pravilnik, bi z tem dobila vzrejno dovoljenje!!!

Zakaj pa ga nisi?

Citat
Aja še to moj zaslužek, za skok psa, je ničen!! Sem celo v minusu, glede na to da se 2x na teden zapeljem na ogled mladičkov, ki niso v sosednji vasi, in glede na to, da bo en mladiček dobil dom "Pri meni", sem v minusu!!

Ali pa tudi ne... glede na to, da ti ne bo treba nekomu plačati nekaj sto evrov za mladiča si pravzaprav na plusu...

Citat
No na med.over sem sicer že pred časom odprla temo zaslužkarji, pa vam bom še tistim, ki tam niste sodelovali povedala isto zgodbo. Da boste vedeli kakšni so resnični zaslužkarji. Na mojpes.net se je pojavil oglas za rottija, ki išče samice za paritev cena STORITVE je 30.000 sit. In sem se gospe javila na oglas ker me je zanimalo bolj podrobno. Zmislila sem si zgodbico da prihajam iz okolice Litije in imam Nemško ovčarko oz. bolje rečeno vaško mešanko, ki bi jo parila z njenim rottijem. Seveda je gospa privolila brez problema,  dala mi je telefonsko številko in rekla naj jo kadar koli pokličem. Torej gospa bi bila za 30.000 sit z svojim rodovniškim rottijem, pripravljena sproducirati mešančke. Njen pes je paril že preko 11 samic, paril je tudi že psičko, ki nima bila pasme rott. To dragi moji so resnični ZASLUŽKARJI!!! Pomoje bi bilo vseeno, če bi ji rekla da imam ZP, maltežanko ali dalmatinko, v vsakem primeru bi bila pripravljena pariti mojo samico, saj tudi 30.000 sit ni tako majhen denar a ne?

Aja...potem je pa že vredu da ima pes brez vzrejnega rodovniške mladiče...če jih imajo "pri sosedu" tudi, a ne?

Citat
Tako da... z moje strani ne vidim problema. Konec koncev lahko kupim rodovniškega psa, tudi pri g. preprodajalcu, ki je cenejši, morda celo cenejši kot naši nerodovniški psi, in kaj mi tisti rodovnik garantira?

 Huh Huh

Ne skrbi ninci...ne bom te kot praviš linčala... Meni je vseeno kaj ti počneš...

Presenečena in razočarana sem pa nad tem, da si to privošči nekdo, ki redno prebira in sodeluje v debatah na mojpes.net...nekdo ki je seznanjen s slabostmi take vzreje... in večkrat napiše in popljuva ljudi, ki to počnejo...

RAzumela bi, da to naredi "sosedov Franci", ki o kinologiji nima pojma in pa nikogar, ki bi mu določene stvari razsvetlil in pojasnil... da pa gre to narest nekdo, ki mu je vse jasno...pa gre nalašč z glavo skozi zid... to pa..  Undecided

Logiran
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 56   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines