mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 19:30:41

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 56   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?  (Prebrano 183971 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #45 : sreda, 04.08.2004 : 09:43:40 »

Se ena resnicna zgodba, stara 14 let.
Leta 1990 sem vodila vrsto tecajnikov v nekem kinoloskem drustvo. Vodila sem tedanji B, zdajsnji C, v tecaju pa so bile t.i. delovne pasme - nemski ovcarji, rotweilerji, dobermani in boskerji. In ko je tako 30 tecajnikov hodilo v vrsti, vadili smo "poleg" na povodcu, je kar na lepem majhna, drobna psicka pasme nemski ovcar z zadnjim delom omahnila.  S sprednjimi nogami je se hodila, zadnji konec pa je vlekla za seboj. Nobenega sunkovitega giba, nic. Samo, naenkrat, je bila spodrezana. Lastnik je bil tedanji zupnik v Goricah pri Kranju, prijazen gospod, in ta psicka mu je pomenila zelo veliko. Dali smo jo v avto in naslednji dan, ko se psicka se vedno ni pobrala, jo je peljal na Kliniko v mestni log (takrat edino kliniko, ki je premogla t.i. kirurski oddelek). Ko so psicko preslikali so ugotovili, da je imela zelo hudo displazijo in da sta ji stegnenice "zaplavali" po nogi, ker ni bilo prostora, ki bi ju drzal. Psicka je bila stara 14 mesecev. Injekcijo je dobila se isti dan. Solza, ki jih je pretocil ta gospod, si ne morete niti predstavljati. Kasneje je kupil kraskega ovcarja in kot vem, ima se vedno pse.

Ninci - tvoj Smart ima kolke C. Samo moli, da ne bos "kriva" za zalost kaksnega od kupcev. Da se jim ne bo zivljenje podrlo, ko bo njihov kuza, ki ga ljubijo, skrbijo zanj , umiral pred ocmi na tako krut nacin. Kajti, kriva trpljenja bos - ti.
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #46 : sreda, 04.08.2004 : 09:57:45 »

Ninci,  Wink Upajmo na najboljse.
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
kemist
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 267


« Odgovor #47 : sreda, 04.08.2004 : 10:21:09 »

jast mislim da je prav da vsaka psičke ma enkrat u živlenju mladičke ker pridejo zelo lepi in to je čisto naravno. Pa še pol ko se skotijo so tako lušni, prave kepice in je taka škoda ko morajo pri 4 tednih proč. lepo je če se jih navadi na makarone čim prej tako ko grejo od doma ne čutijo domotožje. mamica je pa tudi zadovolna ker doji in jo ne grizejo pol ko dobijo zopke pa že grejo. samčka ki je sin iz prvega legla od naše kužike ima sosed ampak ga ima vedno spuščenega in pride h nam in jih pustimo da se sparijo. sosed nič ne ve Wink in je letos že plačal za samičko ki jo hoče. lani mi je mami kupla novo kolo ko smo prodali mladičke letos pa sem si zažel motorno žago da bom preganjal  sosedove mačke ki lulajo in kakajo na našem vrtu.

rrrrrrrrrrrrrrrkamadona, ce bi bile zadeve tako easy. Kaksni upokojenci in krajsanje časa. Ali je vstajanje sredi noči za hranjenje mladicev krajsanje casa? Ali je veckrat dnevno ciscenje bivalnega prostora, tehtanje mladicev, priprava obrokov, pobiranje drekov krajsanje casa? Vse to mora biti delano zaradi entuziazma, veselja in jasno z namenom. Namen pa je izboljsati pasmo, karkoli ze to pomeni. Zivali imajo nagon in ne zavest (baje da se zaradi tega locimo). V naravi se parijo, poleg tega da ohranijo vrsto, zato, da vzdrzijo nek kvalitetni nivo ali pa da ga celo izboljsajo. Niso kot ljudje, ki se sparijo, da zadostijo potrebe svojcev, sosedov ali prijateljev oz. zaradi nekih okultnih razlogov Wink. Pri vzreji psov pa bi moralo vse biti postavljeno na neko skrajnost. Psice si pac ne morejo, tako kot v naravi, izbrati samca, za to moramo poskrbeti mi, vendar ne tako kot moj alterego iz zacetka posta, ampak malenkost bolj poglobljeno. Ne bom nadaljeval.


ODGOVOR na vprasanje z naslova je MONEY MONEY MONEY IT'S SO FUNNY .....
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #48 : sreda, 04.08.2004 : 11:06:41 »


Bina:
na tvoji www piše, da se prvo leglo bernardincev pričakuje v 2005  Roll Eyes


Alti:
heheh nauš verjel, zaenkrat se še nikjer v svetu ne stvarja za agility ultimativne pasme...bi bilo pa zanimivo videti recimo kaj bi dosegli kaki mešanci med aussiejem in BC  Cool

Ok grem zdej prebrat kaj vse ste napisali. Sm najprej odgovorila haha.


Logiran
JennyK
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 435


« Odgovor #49 : sreda, 04.08.2004 : 11:15:16 »

Tudi jaz se ne strinjam s produkcijo ne-rodovniskih mladicev.  Ker je tudi moje osebno mnenje oz. videnje  isto, kakor pri mnogih zgornjih odgovorih: denar.
Bi pa rada izpostavila se eno podobno problematiko oz. prebrala Vasa cenjena mnenja. In sicer vzreja sicer mladicev z rodovnikom, kar pomeni, da imata oba starsa rodovnik, vzrejno; se pravi vse potrebne dokumente, ki so doloceni po pravilniku, AMPAK s predpostavko, da sta starsa cisto povprecna psa.  Torej brez kakrsnih koli vidnejsih uspehov in razstavnih rezultatov. Torej so predvidoma tudi potomci pac.... povprecni?!!
Ker pa zagrizeni in  predani vzreditelji/kinologi zagovarjajo/te nacrtno parjenje in studiranje linij...   me skratka zanimajo Vasi pogledi na zgoraj opisano parjenje in produkcijo mladicev.
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #50 : sreda, 04.08.2004 : 11:33:46 »

Barbka, sva že dva s podobnim pogledom na vzrejne komisije. Sam se sicer (še) nisem srečal z to "srečo" da mi bo vzrejna komisija določila ali priporočila plemenjaka, ampak se kar bojim, da bo katastrofa, ker imam pač "pogojno" psico.
Konkretno primer: pogojna bo zaradi nekoliko slabših kolkov. In naša vzrejna teorija je zadnje čase (pa tudi med ljudmi se je ustvarila enaka fama okoli tega), zelo fokusirana na kolke. Ni važno, če ima pes slabe komolce, ali srce, ali še huje (kar je v moji pasmi resničen problem) spondilozo. Ne. Samo da so kolki bp, pa je vse v redu. Kaj prenaša pes drugih napak je irelevantno. Takih, ki imamo res pregledane pse, je za na prste ene roke preštet, drugim so še tisti bogi kolki prevelik strošek in jamrajo. Pa ni važno. Ni važno če je pes rotvajlerju podoben, pa ima rodovnik bokserja. Samo da so kolki ok. Vsi pa vemo, da je treba pri vzreji komplet psa gledat, in včasih tudi zavestno "spustit" kak feler, ker vsega pač ne moreš popravit naenkrat. Vzreja je delo na dolgi rok.
No in potem, mi bo komisija v kateri sedi tudi vzreditelj moje psice, ji predseduje, priporočila samca z A kolki. In kaj potem? Ja malo čudno je to, da mi o vzreji z mojo psico, katere prednike in linije poznam bolje od tistega ki jo je vzredil (to mi sam priznava, pa čeprav s tem ne trdim da kaj več vem od njega, razen da sem res "nadrkan s podatki", pa nič izkušenj konkretnih), govori komisija. Sam recimo sem si izbral samca, ki kriterija komisije ne izpolnjuje. Ima namreč kolke B. Zavestno sem ga izbral. Ker je eden najboljših reproduktorjev in "genetikov" zadnjih let in ga med velike pse štejejo tisti, ki res nekaj pomenijo v svetu moje pasme. In ker ima psica močno genetsko ozadje po ženski liniji, ki prenaša ene in iste felerje, ki so vidni v skoraj polovici potomcev, sem seveda izbral enakovredno močnega, močno linijsko parjenega samca. Karkoli manj, bo (predvidevam) povzročilo zgolj še eno generacijo psov, s katerih napakami se bo ukvarjal nekdo drug, oz. komisija. Do tiste točke, ko bo cela linija izločena iz vzreje. Pa bomo imeli s ficka drobiž. Ampak to ne šteje, ane. Niti to, da ga nisem izbral na osnovi njegove razvpitosti, temveč po skrbnem raziskovanju in preverjanju njegovih potomcev. Doma imam celo njegovo vnukinjo po neki drugi liniji, ki je izrezan ded. Ne šteje niti to, da samec, katerega mati je imela kolke D, in ded C, sam pa ima B v franciji in A v nemčiji (nevem, verjetno druga merila v različnih državah) daje v povprečju boljše, kot pa jih ima sam. In si kar ne morem predstavljat, kaj bi bilo, ko bi bili italijani in francozi tako kratkovidni, pa ne bi vzrejali z njegovimi predniki. Pasma bi potem tega psa sploh ne imela. Kar bi bila škoda.

In če se znajo take bedastoče dogajati tam, kjer so v vzrejni komisiji specijalisti za pasmo, si niti ne morem predstavljat kako je tam, kjer komisija pokriva več pasem.

Ok, razumem, da je nekomu ki bi rad imel eno ali dve domači legli, v pomoč priporočilo komisije. Ampak tam, kjer te pomoči ne rabiš, ker jo iščeš pri bolj strokovnih ljudeh, vzrediteljih ki so ti mentorji in katerih mnenje res šteje, je pa vloga komisije malo mim, resnično.

Kar ne morem mimo nam vsem ljubega, "največjega slovenskega kinologa", ki je vzredil enega lepega psa, dalmatinca brez rodovnika, ker so mu dali vzrejno prepoved. In potem ta mladi pes brez rodovnika, stoji lani na stopničkah v portorožu. Haha, dvakratna sramota za uradno kinologijo. Ja mislim....jaz bi v njegovem primeru še komu ksiht stavšal na strokovnem svetu, ne samo znorel, kot je bil primer.

Zato tudi jaz pravim, naj svoje naredi trg. V moji pasmi so v državah kjer so vzreditelji minimalno omejeni, bokserji na zelo visokem nivoju. Nemčija kot domovina pasme, pa je z vsako "gasilsko akcijo" na slabšem. Bolj ko so vzreditelji potisnjeni v vlogo šolarčka, ki s sklonjeno glavo sprejema navodila in omejitve malih bogov v komisiji, slabše je to za pasmo. Ker na žalost v teh komisijah sedijo večinoma teoretiki, ki v vzreji niso naredili nič. Tisti ki pa se z njo ukvarjajo, pa seveda nimajo časa teoretizirat in politikarit. Plus: kjer so omejitve, tam cveti vzreja nerodovniških, ki jih redijo ljudje ki jim je samo do denarja, resni ljudje pa doma sedijo križem rok, ker jih je onemogočila komisija.

Malo sem zašel, ampak bi se s tega vidika celo strinjal z ninci. Po drugi strani pa seveda ne. Dokler je pri nas taka situacija kot je, je treba bit malce konformist. Se razburjat, tolčt z glavo v steno in delovat znotraj sistema.

Konkretno v mojem primeru vem nekaj: ali bom paril z žegnom pasemskega kluba samca po svoji izbiri, ki sem ga dve leti pazljivo izbiral med kar nekaj kvalitetnimi samci (pa noben ni domač, ker pač zame doma ni nič kaj prida psov) ali pa psice sploh ne bom paril. Pika, šlus. Ker bi jo z vsakim drugim (še posebej pa slovenskim), paril slabo. In ker ne želim vzrejati zaradi vzreje same, ampak želim kar se da zmanjšati možnost za nekvalitetno oz. povprečno leglo, ter nekaj dobrega prispevat k pasmi sami, bo to edina rešitev. Posledično bo pa seveda  pridobila konkurenca in seveda "šteparji", ki jim je vseeno kako, samo da parijo. Ampak ok, jaz imam glede svoje bodoče vzreje čisto vest.
Logiran
aleps
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 243


« Odgovor #51 : sreda, 04.08.2004 : 11:36:47 »

OJla!

JennyK saj ni nujno, da iz povprecnega legla dobis samo povprecne mladice, lahko je pa kaksen zelo dober oz. odlicen predstavnik svoje pasme. Saj lahko tudi pri kvalitetnem leglu dobis cisto povprecne mladice.


Lep pozdra!

 Spela, Indy in Goga!
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #52 : sreda, 04.08.2004 : 11:37:45 »

Jana, to sploh ni poletna tema  Grin

Ste toliko napisali, da vas ne grem citirat, ker bi se izgubila.
Mislim, da sem že velikokrat napisala, da se z vzrejno politiko v SLO ne strinjam.
Toliko ********* (Jana a lahko to avtoriziram) kot se dogaja na vzrejnih pregledih,......mah sploh ne bom pisala, ker je to kakor da poletna tema. Samo ni mi jasno zakaj mi srce razbija, pa ene 5 čikov sem med branjem pokadila, pa po vodo sem si šla  Grin Samo čakam še, da bom šla po žlico cukra, ker mi bo kmalu cuker padu.

Ok malo sem dala tole jezo ven in lahko pišem malo bolj normalno. **** so neberljivi, čeprav jih vsi razumemo, sploh pa tisti, ki so bili rojeni še v času Juge.

Torej: nekdo sprašuje Ninci zakaj za vraga ni šla delat vzrejnega dovoljenja, če ima C kolke in bi zaradi tega lahko mirno šla preko vzrejnega.

Pa ******* če se gremo neko kvalitetno vzrejo, kako za vraga (saj to ni huda kletvica, a ne? Wink) imamo lahko tako butaste in zaslužkarsko napisane vzrejne pravilnike, da dovoljujejo displazijo C.
Pa ne mi spet tisto pravljico o 30% dednosti prodajat, ker je to en sam ****.
Če nam vzrejna politika dovoli parjenje z 30% možnostjo displazije  ni vzrejna politika čisto nič manj neodgovorna in ne misli na čisto nič druga kot $$$, kot tisti, ki se odloči, da bo paril 2 psa iste pasme, ki nimata rodovnika, pa se ne gresta hinavca in krš uradno s papirji parita Shocked
Torej komu se grem bolj za denar ali kdo me je bolje nategnu?
a) tistemu, ki mu je vzrejna komisija dovolila parjenje in na svet spravlja pohabljence z 30% gensko predispozicijo kolnčne displazije, ki so zanemarljivo cenejši (ne vem če si lahko kupiš z razliko žaklj hrane na pumpi) ali
b) tisti, ki parijo 2 rodovniška psa in jih prodajata za pol nižjo ceno ali pa za 30% ceneje - tukaj vsaj veš da je tistih 30% genske predispozicije kolčne displazije všteto v nižjo ceno.
Vzrejna politika je druga tema, zato tukaj samo še enkrat in z velikimi črkami, ker sem jezna in se derem v prazno
DOKLER NAM BODO URADNO DOVOLILI PARITI KRŠ IN ZATO, KER IMA RODOVNIK TEMU PRIMERNO TUDI DRAGO PRODAJATI JE ČISTO ISTI K*** ALI PARIMO ČISTOKRVNE MEŠANCE IN SE NAM CELO USERJE, DA ZA POL MANJ DENARJA LAHKO DOBIMO CELO ZDRAVEGA PSA.
Uh se bolje počutim, pa vseeno grem vmes še na en čik.
Mah tudi po tem čiku sem jezna, tako da je za zdajle dovolj Undecided
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #53 : sreda, 04.08.2004 : 11:47:49 »

Aja, še to sem pozabil dostavit k svojem traktatu, hehe:
mama moje psice je bila 1 vzrejna grupa. Kolki bp. Ata tudi. Pa seveda ni bilo potrebno delat še 50% mladičev iz dveh legel ocene kolčne displazije kot bo to potrebno pri hčeri. Vsaj za eno vem, da ima D (eno leto prej skotena, ata tudi kolki ok, kolikor imam podatek) in za eno da ima A. od treh, torej 66,6% slabih kolkov.
Po drugi strani imamo pa recimo linijo samca s katerim mislim parit, ki je iz generacije v generacijo boljša v tem pogledu. A+A ni vedno A, Tudi D+C je lahko A.  smiselna vzreja "z glavo", da dobre rezultate, samo ta. Veterinarji so nas preprosto nategnili zato da lahko še oni služijo na našem polpoznavanju teh zadev. Me ne bo nihče prepričal v nasprotno.
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #54 : sreda, 04.08.2004 : 12:06:58 »


Jana, predlagam, da se tej temi doda še anketa, in sicer o temu kdo je za kak sistem vzrejne politike v SLO.
Recimo ena možnost je taka restriktivna politika, ki jo zagivarja Simi, ena pa odprta politika, ki jo zagovarjata Barbka in Alti.

Logiran
Tara
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 227


« Odgovor #55 : sreda, 04.08.2004 : 13:31:32 »

Malce pozno, ampak vseeno...
ninci, ne mislim vrednotiti tvojega početja, samo moti me eno od razmišljanj iz tvojega posta.. če sem prav razumela, je več možnosti da ima Smart v večji meri pridobljeno displazijo kot pa dedovano. Ja, ampak tudi če imajo njegovi predniki kolke v redu in ne morejo veliko doprinesti k temu, da bi Smartovi potomci dedovali displazijo kolkov, ima Smart displazijo C in jo lahko naprej prenaša on-torej obstaja verjetnost, da mladiči dedujejo to bolezen. Naj me kdo popravi, če napačno razmišljam? V tem primeru sama sebe negiraš, ko praviš, da želiš mladičkom samo najbolje... Undecided Samo moje skromno mnenje...  Wink

Lp
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #56 : sreda, 04.08.2004 : 14:11:01 »

Ok, zakaj se meni zdi, da je tema malo skrenila? Zakaj so sedaj kolki najbolj pomembni Huh Naslov teme je namreč o produkciji mladičev brez rodovnika! Pa ni važno ali z A ali s C kolki.

Sicer pa sem videla v Skandinaviji, da je nekdo celo paril bernardinko z D kolki....Kakšni mladički so ven prišli, ne vem. Pa tudi mi ni jasno, ali imajo iste oznake kot mi ali ne (ali njihov D pomeni isto kot naš D).

Lp Jana
Logiran
Geri
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.546


« Odgovor #57 : sreda, 04.08.2004 : 14:50:55 »

No pa še ena zgodba...
Prijateljica je kupila čistokrvnega pinča brez rodovnika očetu za 50 let. Vse je potekalo v tajnosti in nihče ni vedel, da kuža pride... Mladička je iskala že 2 leti prej in se dogovarjala z vzreditelji. Ker ima slabše plačano službo je pač rekla da bo vzela nerodovniškega saj pes niti za njo ni (živi s fantom). No potem pa jo vprašam kako je vzrediteljica razložila zakaj nima rodovnika. Pa mi reče, da psička ima rodovnik, ki ga tudi je videla in ima tudi vzrejno dovoljenje. Samča ima tudi doma, zanj pa je IZGUBILA papirje in zato pač ne more dokazati da so mladički rodovniški  Huh
Popravite me če se motim... ČE se zgodi da izgubiš rodovnik se lahko psu izda nov neoriginalen saj ima pes vtetovirano številko, ki je shranjena v registru kinološke.
No skratka... vse je zgledalo tako super, cena je bila 40.000, mladički nerazglisteni, necepljeni in oddala jih je pri 4 tednih, ker bi se drugače preveč navezala in jih ne bi mogla dat stran Lips Sealed
Ima pa čakalno vrsto ta gospa... je nekje iz Primorske.

Lp!
Logiran
kemist
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 267


« Odgovor #58 : sreda, 04.08.2004 : 14:55:55 »

moneytalks, come on come on.....
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #59 : sreda, 04.08.2004 : 14:59:13 »

sej sm rekla, da ne vzet narobe, me je pač zanimalo, sej jaz sem tudi konec koncev parila psico z B kolki s samcem s C kolki pa ne delam katastrofe...

in prav tako ne mislim križat ninci, sem ji že povedala svoje na medoverju  Wink
sej njen smart bi dobil vzrejno (to je če bi prišel čez tudi po drugih kriterijih, ne sam kolkih)...je pa res da vprašanje ali bi dobil kako psico za parit, saj je znano, da parijo večinoma samci, ki jih njegovi (ne)vestni lastniki znajo dobro tržiti...
ampak tega ne bo nikoli vedela, če ne bo sprobala ane? namreč obstaja napačno prepričanje lastnikov samcev, da njihovega psa pa že nben lastnik psice ne bo izbral zaradi slabih kolkov...no ja, če ne vedo da pes obstaja, da je lep in uspešen na keremkol področju, potem bo resnično lahko paril samo nerodovniško...
mene itak pri vsem skupaj najbolj moti to, da nekje trdi, da je psica streloplaha in da zato niso šli njeni lastniki delat vzrejnega (upam da se nism zmotila)...to je pa že druga zgodba, primeren ali neprimeren značaj za vzrejo...

po eni strani res podpiram način svobodne vzreje, naj trg določi ponudbo&povpraševanje, kar bi se zgodilo, če nerodovniški mladiči ne bi obstajali več in potem bi res hitro odpadli tisti, za katere se ve da imajo na tak ali drugačn način "federbane mladiče"...

vendar se tudi zavedam, da vsaj slovenci niso sposobni tega, ker izkušnje kažejo, da jih je treba dobesedno za rokce peljat ko pride do vzreje rodovniških mladičev...pa še to so za rezultat na koncu krive vzrejne komisije jasno  Roll Eyes
Logiran
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 56   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines