mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 07:47:27

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Strani: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 56   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?  (Prebrano 183948 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #75 : sreda, 04.08.2004 : 19:52:03 »

Ninci,
hvala, ker si prostovoljno prezentirala tipičen primer nerodovniške vzreje in v zagovor navedla tipičen izgovor, ki je naveden že v začetnem postu.

Torej še kakšni prostovoljci za ostale izgovore?  Grin  Grin Grin
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
MISSA
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 813


« Odgovor #76 : sreda, 04.08.2004 : 20:09:51 »

LP!
Evo, mene! Pa ne zato, da bi kogarkoli križala! Ampak za to, da opozorim vsakega, da ga bom križala, če si bo to upal privoščiti z našimi mastini!
Sem sama na svoji koži izkusila čistokrvni produkt brez papirjev ( čeprav so trdili, da so). Za psa dala 1.500 nemških mark, potem pa še nov avto prodala, da sem lahko plačevala račune naslednjih 9 mesecev, da sem na koncu imela denar  ( pardon bone smo takrat imeli) samo še za tisto zadnjo injekcijo.
 In nikar se ne čudite, če bom grožnjo tudi uresničila.
LP,Miša
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #77 : sreda, 04.08.2004 : 21:01:25 »

V bistvu smo že skoraj pozabili kaj je bil smisel te teme Wink.

Moramo se nekako odločiti ali smo proti vzreji čistokrvnih mešancev ali smo proti vzreji mešancev na splošno.
Zakaj se moramo nekako definirati proti komu smo. Enačiti Ninci, ali pa nekoga, ki štepa mladičke na veiko je razlika.

Pa opišem 2 primera.
Prvi je moj sosed kateremu sem lansko leto (ali pa predlanskem, leta bežijo hitro) celo pomagala pri prodaji mešancev med škotskim in škotskim ovčarjem (če me spomin ne vara je bil naslov oglasa tak).
Imata psičko, ki ima rodovnik. Imata samca za katerega sem ju prosila če ga vzameta, ker ga je drugače čakala smrt.
Oba sta že v penziji. Za psa skrbita zelo vzorno, redno ju cepita, pa ne samo proti steklini, ampak vsako leto tudi z 5 valentnim cepivom. Vseskozi dobivata dobro hrano, celo kuhata jima. Dostikrat, si jima ne upam povedati koliko stane Frontline, ker ga kupata za psa in mačka in jima ga enkrat na leto šenkam. Nekako imata pol stroškov zaradi mene, ker mi je bilo škoda evtanizirati lepega in zdravega psa.
Za vsako sranje me prosita, če jima pokličem veterinarja, ki pride k njima domov. O stroških niti ne bi govorila.
Ko se je Tara gonila sta psa ločila, ju vozila ločeno na sprehod, naredila vse da ne bi bilo upsa.
A se je ups zgodil. Imata namreč sina na invalidskem vozičku, ne spomnim se točno kaj je že bilo, ampak misil da bi se sin prekucnil, če ga ne bi opazila mama, ki je bila ravno namenjena v garažo. Sony je izkoristil trenutek  - naj temu rečem nepazljivosti? - prišel na dvorišče, skočil na Taro in rezultat so bili mladički.
Tukaj je bil definitivno  ups, ker je mama pobirala sina, ali pa preprečevala, da  bi padel.
Za Taro so skrbeli, ji kupili hrano za breje pa za doječe psice,....... imela je 7 mladičkov, 3 so evtanizirali, da ne bi obremenjevali Tare.  Psi so bili razglisteni 3x, cepljeni in prav lepo rejeni. Bili so sobno čisti in socializirani.  Za poslovilno večerjo so jedli pečeno raco. Jokali smo vsi. Cena mladička je bil 15.000 za samičko, 20.000 za samčka.

Drugi primer je moj sodelovec. Ima nemško ovčarko, ki jo pari vsako leto, nima rodovnika, parit jo pelje k sosedu v vas. Psica nima nobene eksta prehrane, niti med brejavostjo niti med tem ko ima mladičke, mladiče oddaja pri 5 tednih, kaj je to pratel ali pa cepljenje ga ne briga, ker za to bodo poskrbeli novi lastniki, pa še malo cenej so, ker niso cepljeni.
Dober teden nazaj me je vprašal koliko naj da letos ceno, ker bi bil odobro, da jih malo podraži. Ga vprašam koliko so bili lansko leto. Psice 40 samci 50. Ga gledam in vprašam kaj bi rad, ker se da za 60 dobiti že kakšnega z rodovnikom.  Moji so bili po 500 Eur, a sem bila 4 tedne na dopustu, 1 na bolniški potem je imel pa dopust brat. Premišljuje, da bi ceno dvignil vsaj za 5 jurjev. Je pa rekel, da si bo eno psičko obdržal, ker ta stara je bila letos res boga na koncu tudi hodit ni mogla več, jo verjetno že kolki zezajo. Aja letos jih je ima 7 lani 9.

Zato mislim, da bi bilo dobro definirat katere zagovarjamo in katere grajamo. Jaz ne odobravam tistih, ki so podobni mojemu sodelavcu.

No pa da se končno čisto točno teme dotaknem. Pozdravljam Barbkin predlog o "rodovnikih".
Na primer moji starši si bodo želeli psa, ko se bom odselila.  Naj jima ali pa naj ona dasta  500 EUR za nemškega ovčarja, ki bo izključno kavč pes. Zakaj imata psa? Da gre fotr z njim na sprehod - po pravici povedano, da lahko malo od žene pobegne. Mama pa gre tudi ven zato, ker je potrebno peljati psa na sprehod. Drugače dvomim če bi šla.   Torej naj jima kupim rodoniškega nemškega ovčarja za ne vem kakšen denar? Naka. Raje najdem takšne ljudi kot so moji sosedje in jima tam kupim psa, ki bo podoben nemškemu ovčarju pa zanj plačam bistveno manj. Spet se bomo vrnili k boleznim. Oba sta lahko ali popolnoma zdrava ali pa popolnoma bolana.
Vprašanje, zakaj ne grem raje v zavetišče in vzamem mladička od tam. Zato, ker ne vem kaj bo iz tistega "No-ja" nastalo. Predvsem mislim tu na velikost in obliko.

Kako bi rešili služenje mastnega denarja z reprodukcijo mešancev in krš rodovniških psov. Z davkom na pse. Me prav zanima koliko ljudi bi potem imelo sploh pse, če bi zanje morali plačati davek, koliko bi bilo zaradi zmanjšanja števila psov sploh brezdomčkov, koliko bi se še splačala vzreja čistokrvnih mešancev, ker bi morali obdavčiti ali pa recimo drugače, plačati neke vrste takso državi tudi za vsakega mladička.
Kazni bi morale biti seveda tudi temu primerno visoke.

Jaz vem, da jih ne bi imela več, ker sem že tako bila in sem še v minusu, pa sem jih imela 7.
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #78 : četrtek, 05.08.2004 : 06:46:43 »

Simi, jaz sem proti razmnozevanju nerodovniskih psov v obliki, kot se dogaja pri tvojem sosedu, pri tisti "moji" gospe in njima podobnih. Udarec po zepu bi prav gotovo za dolocen procent tako produciranje zmanjsal, toda ta udarec bi zadel tudi tiste, ki posteno in dobro vzrejajo rodovniske pse. To bi bil zanje se dodaten strosek k ze tako veliki financni obremenitvi z leglom. Kajti, ce bi uvedli davek na pse, bi bil verjetno za vso pasjo populacijo in ne samo za nekatere. Sploh pa so nekateri razmnozevalci zelo pregnani in bi se tudi temu znali izogniti, tako kot se znajo marsicemu.
Ce ne bo povprasevanja po nerodovniskih psih, bodo svojo "proizvodnjo" morali zmanjsati. Bolj mi ugaja predlog, da bi vsi cistokrvni dobili rodovnik in korenita sprememba vzrejne politike pri vseh pasmah, potem bi se pa itak naredila naravna selekcija.  Pri dobrih bi bilo vec povprasevanja po mladicih, pri slabih bi zamrlo.
Logiran
cookie
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 155


« Odgovor #79 : četrtek, 05.08.2004 : 08:03:28 »

Večkrat berem, skoraj nikoli se ne oglasim Smiley Smiley. Ta tema me pa tudi osebno prizadeva, ker smo izkusili blišč in bedo tako rodovniških, kot nerodovniških legel. Kupili smo psičko, z ogromno entuziazma, veselja, za ne tako majhen denar (takrat 1000 Dem), od najbolj priznane vzrediteljice te pasme v SLO. Rezervacija je bila že pred njenim rojstvom, ogled pri treh tednih, povedano, da bo za razstave in vzrejo... Že ko smo prišli ponjo, je bilo presenečenje, ker je izmed štirih samic nismo smeli izbrati (kljub predplačilu), ampak nas je že čakala skopana in počesana, stara šest tednov, en dan po tetoviranju. Hranili, vzgajali, ring dresura... kot se šika. Kolčna displazija  takrat še 0 0 . Razstave - ponavadi prav dobra ocena, ker je bila predolga, prevelika, z večjimi ušesi... pa tudi kaka odlična ocena. Vzrejna ocena III. Vzrediteljica naše psice predsednica vzrejne... Utemeljitev: veste, sicer smo takrat mislili pariti z enim drugim psom, pa je imela psica bolhe (ker je bila v nekem solastništvu, kar nam ob nakupu ni bilo znano, da je pri njej psica samo kotila), pa smo potem peljali kar k psu v Sloveniji. V prvem rod lahko narediš napako, potem pa... (niti ne bom omenjala, da se je sama hvalila, kako so na račun psov zgradili hišo) Parimo, s psom, ki predsednici ni bil najbolj po volji (meni všeč, kolki 00), vendar ni izključeno, da ne zato, ker ga z njenimi psicami niso hoteli pariti pri desetih mesecih, ampak šele potem, ko je bilo tudi v skladu s predpisi KZS. Obdržimo ljubko psičko. Ocene prm, cac, odlična... kolki A1, vzrejna vrednost II. Za njeno mamo vzrejna prepoved, čeprav so po mnenju komisije mladiči - tudi ta psička (že veliki) boljši kot psica...
Ko smo prodajali mladiče pa vprašanja : kaj takega brez papirjev pa nimate? Ko je psica/ mlajša/ skotila 7 mladičev, nam pa nadštevilčnega vzrejna ni priznala... "A pet psic je? Eno odstranite!" Italijan, lastnik samca, ki je za skok želel mladiča, se je držal za glavo... Saj samičke potem nismo odstranili, smo jo prodali brez papirjev... Samica v isti kombinaciji (ampak njena lastnica v sorodu s predsednico vzrejne) in slabšimi kolki pa 8 mladih, vsi rodovnik. Mož je po spoznanju te kuhinje dobil napad besa in potem smo imeli kužke brez rodovnika... (še dve legli).
Tako da se pridružujem Barbki, če imata pes in psica rodovnik in obvezne preglede, naj imata mladiče brez vmešavanja nestrokovnih, kuhinjsko usmerjenih vzrejnih komisij. Tako bi hitro propadla vzreja nerodovniških psov, saj bi se z ustreznim obveščanjem oznanilo, da imajo tisti dedne napake in zaradi tega mladiči nimajo rodovnikov. Pa bi "ljubiteljski" vzreditelji prodajali ceneje, s titulami pa dražje. Sicer pa se mi zdi, da večina, ki jih vzreja z ljubeznijo in čisto ljubiteljsko vzreja prvič, zadnjič in nikoli več! Pri nas imamo trenutno tri psice  - ena je še tista ta mlada iz zgodbe, sterilizirana, ker je imela drugič carski rez, druga (6 let) zaradi tega, ker mi njen značaj ni všeč (zame ne ustreza pojmu ovčarske pasme), ne bo nikoli imela mladih (pa po zunanjosti in zdravstveno perfektna, dober rodovnik), tretja pa bo stara 5 let, ima kup naslovov, zdrava, lepa, pa je imela samo eno leglo lani in vprašanje, če bomo parili še enkrat... Delo in skrb z mladički, potem pa spet ... a kakega brez rodovnika nimate... ja 80.000 je pa drago... (druga in tretja psica nista pod pristojnostjo iste vzrejne komisije....)

Veliko veselja in uspehov vsem tistim, ki se trudite in izboljšujete stanje v slovenski kinologiji. Upam, da vam bo uspelo, pa se vam mogoče še kdaj, ko bo za mojo najljubšo pasmo situacija drugačna, pridružim....

Cookie.     Wink
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #80 : četrtek, 05.08.2004 : 08:31:59 »

Uh, vidim, da ste vceraj full intenzivno pisali Cheesy. In zapisali ste kar nekaj ugotovitev, namigov, moznih resitev, zapletov...

Naj na to se sama strnem nekaj svojih misli (ob branju vedite, da sem popoln laik glede vzrejnih predpisov, postopkov za pridobitev rodovnikov, politike KZS in klubov..., na formalne zadeve se ne spoznam nic vec kot vecina ljudi, ki se nikoli ni imela opravkov s katerimkoli delom KZS, nisem v nobenem drustvu ali klubu, nikoli se nismo imeli nobenega legla, nikoli se nisem imela rodovniskega psa).

1.   dilema:
Ne glede na to, kaj dovoljujejo napisana ali nenapisana pravila v FCI, KZS, pasemskih klubih ali kje drugje, kaksna vzrejna politika velja v vzrejnih komisijah, koliko smo prijatelji s posameznim kinoloskim strokovnjakom in koliko mocno si zelimo denar, pasje potomce, lepega psa ali uspehov na kinoloskem podrocju..., s kaksno pravico se odlocimo za paritev svojega psa ali psice, pri kateri lahko po raziskavi zdravja prednikov (starsi, stari starsi, sestre, bratje, morebitni potomci iz prejsnjih legel) predvidevamo, da bo slo pri zdravju mladicev kaj narobe? Kdo je odgovoren, ce imajo potomci nasega psa tezave z zdravjem, za katere se je ze pred parjenjem vedelo, da so mogoce? Pri tem ni vazno, za kaksno zdravstveno tezavo gre (kosti, notranji organi, koza..., nenazadnje tudi pasje mentalno zdravje). Jaz sem prepricana, da smo za zdravstvene tezave mladicev odgovorni mi in lastnik pasjega partnerja. Tu so izvzete tezave, ki se pojavijo ob slabem ravnanju novega lastnika pasjega mladica.

2.   dilema:
Na 1. dilemo se navezuje tudi moja druga dilema. Kako lahko sploh raziscemo zdravje sorodstva nasega psa, ce lahko o sorodstvenih razmerjih izvemo samo iz ust tistega, ki je za »rojstvo« nasega mladica kriv? Svet zal ni lep in vsi lastniki pasje zlahte niso pripravljeni po resnici govoriti o zdravju svojega psa. Se najmanj tisti, ki so "krivi", da je slo pri katerem od legel kaj narobe.
Ker kljub vsemu gledam na svet s svetlejse strani, sem mnenja, da zadeve lazje raziscemo tam, kjer se vzreditelj nasega psa vseh pasti vzreje ze sam zaveda in nam bo pripravljen pomagati in svetovati ter posredovati vse mogoce podatke, ki jih bomo potrebovali (kontakte "pasjih zlahtnikov", informacije o njihovem zdravju...). In kdo je to? Mnenja sem, da samo tisti vzreditelji, ki skrbno izbirajo pasja partnerstva in ki "vedo, kaj delajo pri izbiri", ki vedo za zdravje vseh mladicev iz svojih legel (tudi za zdravstvene zaplete kasneje), ki ne izgubijo stika s "svojimi psi", ki poznajo zdravstveno stanje konkurence...
Ninci, o tem, kaj je narobe ob tvoji odlocitvi za Smartovo paritev, so ti ze nekaj napisali. Naj se pridruzim se sama – izgubil se je "stik" z zlahto. Ceprav trdis, da se med seboj vsi novi lastniki poznajo in ne bo problemov za medsebojne stike, lahko z gotovostjo predvidevam, da se bo to zgodilo, ko bodo imeli ti mladicki svoje potomce. Preprost izracun govori: od teh 10 mladicev ima cez dve leti polovica potomce – vsak cca. 8 mladicev = cez dve leti bo 40 vnukov tvojega Smarta. Tezko verjetno, da se bo ustavilo pri enem leglu v zivljenju vsakega drugega Smartovega sina ali hcere. Ce si sama preskrbela Smartovim mladicem skrbne lastnike, s katerimi boste ostali v stikih, ne verjamem, da ti bo to uspelo pri populaciji, ki jo lahko pricakujes v prihodnjih letih. Zal ne bos mogla pogledati v noben "papir", s kom in koliko mladicev se je skotilo, temvec bos lahko samo verjela na "postene besede" neznancev.

Sama vidim pomen rodovnika predvsem v tem, da se da slediti "pasji zlahti". Ce tega nimamo, nam samo bog lahko pomaga. Na dobro voljo in posteno besedo takih in drugacnih steparjev se ni za zanasati. In iz tega razloga sem z vsem srcem in pametjo proti mladicem "brez papirjev". Vseeno mi je, kaksen razlog za nerodovnisko leglo kdo navede.

Med vceraj napisanim je tudi dilema glede rodovnikov, ki jih dodajo ob prodaji psov preprodajalci, oz. rodovnikov, ki se jih da dobiti ponekod na vzhodu in niso pristni.
Moj komentar: Toliko sem se v teh letih naucila, da lahko z gotovostjo trdim, da se da pristnost rodovnika tako ali drugace ugotoviti, ne glede na to, v kateri drzavi "naj bi bil izdan". Seveda, ce imamo interes in smo vztrajni. Iz tega izhaja, da lahko, ce smo ze kupili psa z laznim rodovnikom, napako pripisemo sebi, svoji nevednosti, naivnosti... ali kakorkoli ze hocete. Kot posledico svojega nakupa lahko sprejmemo edino pravilno odlocitev, da predvsem sebi priznamo, da imamo nerodovniskega psa in preprecimo vsako nadaljno razmnozevanje tega pasjega primerka.

Tudi razstave so bile omenjene. Po mojem mnenju so razstave in razstavni uspehi samo nadgraditev informacij o dolocenem psu. Niso pa razstave vse, zato je nesmiselno trditi, da ne potrebujemo rodovnikov, ker ne bomo razstavljali. Na razstavi se predvsem ocenjuje izgled psa in pokaze na nekatere vidne napake (tudi zdravstvene). Vecina sodnikov, ki ocenjuje, nima pojma, s kaksnimi zdravstvenimi tezavami se bori pes, ki ga je ravnokar pregledal, ce le te tezave niso vidne "na zunaj". Na razstavah se da videti pasjo in vzrediteljsko konkurenco, izmenjati informacije in izvedeti, kaj se na vzrediteljskem podrocju dogaja.
Zato trdim, da je rodovnik predvsem vazen za sledenje "zlahti" in ima zagotovo izjemno funkcijo. Mesanje razstav z rodovnikom je oslarija. Prav tako je oslarija trditev, da obstajajo rodovniki samo zato, da lahko peljemo psa na razstavo.

Iz zgoraj napisanega lahko sklepate:
1.)   Da sem striktno za rodovniska legla. Ce pomeni, da je potrebno dati vsem psom v Sloveniji rodovnike (z razlicnimi oznakami – dosmrtni, pogojni, prepoved vzreje...), da bomo s tem nadzor nad pasjo populacijo sploh vzpostavili, sem takoj za to.
2.)   Da sem strogo proti kakrsnikoli paritvi, pri kateri lahko vnaprej napovemo najmanjso moznost za zdravstvene zaplete pri potomcih. Oba lastnika (psa in psice) sta se dolzna pozanimati o vseh morebitnih informacijah, ki jih lahko pridobita o zdravju in morebitnih napakah "pasje zlahte".
3.)   Da je vsak vzreditelj (ne samo lastnik psice, temvec tudi lastnik psa) polno odgovoren za vse zdravstvene napake, ki jih od starsev dobijo mladici. Pri tem ni razlik med rodovniskimi ali nerodovniskimi legli in ne glede na to, ali sta oba ze prej vedela ali ne za morebiten prenos tezav in napak.
4.)   Da je vsak kupec "kriv" za svoj nakup, pa kakrsnegakoli psa kupi. Vsak zna vprasati, kar je potrebno in se pravilno odlociti, ce ne dobi pravih odgovorov – pac ne kupi psa. Vsak kupec se je dolzan pred nakupom pozanimati, kaj kupuje (poznati pasmo, vedeti o morebitnih znacilnih boleznih, zapletih..., kaksni dokumenti morajo nakup spremljati...).
5.)   Da si ne delam nobenih utvar, da se bo stanje v nekaj letih kakorkoli spremenilo, saj je v slovenski kinologiji toliko "fig v zepih", da tudi najvecji optimist ne more upati na kratkorocen uspeh. Lahko pa kaj spremenimo na dolgi rok.

Zakljucek, ki se nanasa na osnovno vprasanje – med vsem napisanim ste me prepricali v obstoj samo enega dodatnega razloga za nerodovnisko leglo:
-   s krizanjem priti do pasjih primerkov, ki so najboljsi za specificno doloceno delo.

Se vprasanje za "poznavalce razmer": Vsi, ki se v Sloveniji ukvarjamo z razvojem cesarkoli ze (regionalni razvoj, solstvo, zaposlovanje, nataliteta, gospodarstvo...)  pripravljamo najrazlicnejse kratkorocne, srednjerocne in dolgorocne strategije. Se pripravlja/je pripravljeno karkoli v tej smeri s podrocja kinologije? Morda nam bi tak dokument dal vedeti, "kam gre uradna kinoloska javnost", pa bi se k nacrtom tako ali drugace prikljucili tudi vsi ostali.

Sorry, da sem tako dolga. Imam isto bolezen, kot Nanook Grin - ne znam napisati na kratko Smiley.
Logiran

simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #81 : četrtek, 05.08.2004 : 08:36:47 »

Simi, jaz sem proti razmnozevanju nerodovniskih psov v obliki, kot se dogaja pri tvojem sosedu, pri tisti "moji" gospe in njima podobnih.

Dani verjetno si mislila mojega sodelavca, pa saj niti ni važno.

Torej jaz osebno nimam nič proti razmoževanju mešancev, dokler bodo rodovniški mladički tako dragi.
Ko sem prodajala mladičke, sta prišla tudi starejši gospod in gospa. Povedala sta, da bosta psičko sterilizirala, da bi rada imela zdravega psa zato sta se odločila za rodovniškega. Čisto samoumnevno mi je bilo, da jima ceno spustim. Lahko bi se nategnila in bi se šla vzrejo z njo. Na srečo ne instink ni prevaral in gre Beti konec meseca na sterilizacijo.
Sem za to, da imajo kvalitetni psi ceno, ampak da imajo kar vsi po vrsti ceno se pa ne strinjam.
Tudi pri avtu, pa se opravičujem za primerjavo, a tak je zakon trga. Če si ne morem privoščiti recimo pasata, ker je drag, se bom odločila za Škodo, ki je cenejša, a ima vse dele od pasata.
Torej, če si ne morem privoščiti nemškega ovčarja z rodovnikom, si bom kupila čistokrvenga nemškega ovčarja brez rodovnika.
Pri Škodi bom reskirala, da bo kaj narobe, pri nerodovniškem bom reskirala, da bo kaj narobe. A tudi pri Pasatu se mi lahko zgodi, da bo imel avto tovarniško napako, kot se mi lahko zgodi, da bo imel rodovniški pes zanič kolke.
Razlika med Pasatom in Škodo je okoli 3 miljončke, razlika med rodovniškim in nerodovniškim je 300 Eur.

Jaz vidim problem le v ceni rodovniških krš psov.
Logiran
Lilit
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.364


« Odgovor #82 : četrtek, 05.08.2004 : 08:41:19 »

Jaz imam se par vprasanj; mogoce sicer ne pasejo direktno v temo, posredno pa so s tem povezana:

1. Kaj je torej potrebno, da dobis vzrejno dovoljenje? Enkrat je bila dovolj telesna ocena in vzrejni pregled, pri delovnih pasmah tudi kaksni izpiti ali preizkusi delovnih sposobnostih - je se kaj novega?

2. Ali si lastnik psa ne more sam izbrati, s kom bo paril - oz. kdo mu to doloci?

3. Glede na to, kar je napisala simi - se pravi pri nas vzreditelji ne prodajajo mladickov "show quality" in "pet quality", ampak je za vse enaka cena?

lp
Logiran
mefisto
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 507


« Odgovor #83 : četrtek, 05.08.2004 : 08:49:21 »

Citat
Zanimajo me izkljucno vasa mnenja, podprta z argumenti (navedbe clankov, lastne izkusnje...) glede vzrokov za parjenje dveh psov, katerih mladici ne dobijo rodovnikov

Fajn tema, Jana, samo sem jo malce pozno opazila Sad, pa ste že vse povedali.

Tega pa nisem zasledila:

1. zato, ker jih še mnogo ne ve, kakšna je razlika med psom z rodovnikom in čistokrvnim psom brez rodovnika=čistokrvni mešanec.
( pišem iz izkušenj iz pogovorov z ljudmi, ki iščejo psa. Tudi na klub se marsikdaj kdo obrne s stavkom: iščem to in to pasmo, rodovnik mi ni pomemben, ker ne bom hodil na razstave - kot da imaš rodovniškega psa samo zaradi razstav! )

Zagotovo pa je največji razlog mnenje Kemista: $$$$ z minimalnim začetnim kapitalom.

Zato se vsekakor pridružujem Barbki in enako mislečim: vzrejnih dovoljenj naj ne bi bilo, vsi potomci 2 rodovniških psov naj dobijo rodovnik, selekcijo naj naredi trg, KZS in pasemski klubi pa se naj potrudijo za čimvečjo osveščenost ljudi, zakaj in predvsem kje kupovati pasemske pse.
Cene rodovniških psov bi bile nižje, evidenca lastnikov boljša, zaslužkarski vzreditelji pa bi hitro ugotovili, da se jim ta biznis ne izplača in bi našli drug vir dohodka.
Ostali bi le entuziasti, ki bi vzrejali top kvaliteto in jo tudi prodajali po visokih cenah in tisti, ki sedaj vzrejajo čistokrvne mešance, le ti pa bi prodajali rodovniške pse po nizkih cenah za vsak žep.
Korist bi imela tako  KZS zaradi več rodovnikov kot VURS zaradi boljšega nadzora.
Logiran
ninci
gost
« Odgovor #84 : četrtek, 05.08.2004 : 08:50:15 »



LP nina
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #85 : četrtek, 05.08.2004 : 08:52:30 »

Jana, popolnoma se strinajam s tabo.
Tudi sama sem v bistvu zagovorik rodovniških psov, premišljene vzreje, predvsem pa dela na dolgi rok. Tako v vzreji kot šolanju.
Mogoče si delam utvare ali pa tudi ne, da sem malo bolj seznanjena z mučkami v kinoligiji, tako iz strani kinologije same kot iz veterinarske stroke.
Ko greš z vetom na kavo slišiš svega in svašta, sešteješ dva + dva in se ti film odvrti do konca.
Ali pa povedano drugače. Greš z vetom na kavo, govori o primeru brez imen, srečaš kinoliškega kolega, govori o primeru brez imen. Sešteješ dva + dva in dobiš rezultat.

Na žalost je v kuhinji že vse tako zažgano, da težko verjamem, da bi se dalo kakšno stvar rešiti.
Predvsem pa me žalosti, da mladi kinologi, ki vstopajo v svet kinologije (pa naj bo na področju vzreje ali šolanja) kmalu pokleknejo starim kuharjem in tudi on ne znajo ali pa ne morejo nič drugega kot jed zažgati.

Kako rešiti problem naše kinologije v smeri vzreje in šolanja mi ni jasno. Stari se ne dajo, mladi pokleknejo ali pa grejo.
En drugemu tako ščitijo rit, da tudi do hlač ne prideš, kaj šele nage riti.
Dokler so tožniki in rablji v isti osebi se ne bo spremenilo nič.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #86 : četrtek, 05.08.2004 : 08:55:00 »

Simi, strinjam se samo s tistim delom tvojega sporocila, ki govori:

... ampak da imajo kar vsi po vrsti ceno se pa ne strinjam.
... Pri Škodi bom reskirala, da bo kaj narobe, pri nerodovniškem bom reskirala, da bo kaj narobe. A tudi pri Pasatu se mi lahko zgodi, da bo imel avto tovarniško napako, kot se mi lahko zgodi, da bo imel rodovniški pes zanič kolke.
Razlika med Pasatom in Škodo je okoli 3 miljončke, razlika med rodovniškim in nerodovniškim je 300 Eur.

Zdaj ni nadzora ne nad enimi in ne nad drugimi. Kot nadzor ne mislim, da je treba dihati za ovratnik vsem, ki imajo legla, temvec mislim kot nadzor nekaj (papir), kjer se bo dalo ugotoviti, "kdo in s kom", na podlagi tega pa tudi "kaj je prislo ven".
Ker ni nadzora, ker zadeve niso transparentne, ker vsem ljudem ne moremo zaupati na besedo, ker naceloma ne zaupamo v delo vzrejnih komisij... trg ni uravnotezen in cene se oblikujejo "prosto po Presernu". Ce bi bil nadzor, bi se dobro vedelo, kateri psi in psice dajejo mladice s hibami, kateri pa zdrave in tudi sicer ustrezne. Dobra vzrejna politika (morda tudi davcna) bi prvim in njihovim mladicem onemogocila nadaljni razplod. Cene takih mladicev zagotovo ne bi mogle biti visoke. Locilo bi se pse, ki so za nadaljno vzrejo in tiste, ki so za na kavc. Ce je edina moznost, da se prepreci nekontroliran razplod psov, za katere vemo, da prenasajo napake, sterilizacija/kastracija, je verjetno smiselno o tem razmisljati generalno.
Dokler se lahko za vsakim voglom kotijo mladici, je tezko upati na kakrsnekoli resitve. Tudi v smislu razlik v ceni. Nisem povsem prepricana, da so za totalno konfuzno situacijo krive visoke cene rodovniskih pappyjev. To je le posledica. Treba je pogledati vzroke, zakaj je tako.
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #87 : četrtek, 05.08.2004 : 08:59:23 »

Hehehe, simi, sva pisali istocasno, zato v mojem prejsnjem sporocilu ni komentarja na tvoje nadaljnje pisanje.

Evo ga: Ja, se strinjam s tabo, seveda kot opazovalec, saj razmer ne poznam tako od blizu. Bi pa lahko bile tvoje ugotovitve vzrok za vsesplosen "status quo" na vecini kinoloskih podrocij, ki ga opazam tudi sama.
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #88 : četrtek, 05.08.2004 : 09:06:12 »

Zato se vsekakor pridružujem Barbki in enako mislečim: vzrejnih dovoljenj naj ne bi bilo, vsi potomci 2 rodovniških psov naj dobijo rodovnik, selekcijo naj naredi trg, KZS in pasemski klubi pa se naj potrudijo za čimvečjo osveščenost ljudi, zakaj in predvsem kje kupovati pasemske pse.
Cene rodovniških psov bi bile nižje, evidenca lastnikov boljša, zaslužkarski vzreditelji pa bi hitro ugotovili, da se jim ta biznis ne izplača in bi našli drug vir dohodka.
Ostali bi le entuziasti, ki bi vzrejali top kvaliteto in jo tudi prodajali po visokih cenah in tisti, ki sedaj vzrejajo čistokrvne mešance, le ti pa bi prodajali rodovniške pse po nizkih cenah za vsak žep.
Korist bi imela tako  KZS zaradi več rodovnikov kot VURS zaradi boljšega nadzora.

 Grin Grin Grin, vidim, Natasa, da mi beres misli in uspelo ti je narediti najkrajsi mozen povzetek bistva.
Logiran

MISSA
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 813


« Odgovor #89 : četrtek, 05.08.2004 : 09:06:45 »

LP!
Vidiš, Lilit, v tretji točki svojega vprašanja si zadela bistvo zakaj producirati mladičke brez rodovnika?
Jaz pravim, da se vse začne in konča pri vzrediteljih.
Če bi že vzreditelji sami opravili " cenovno lestvico" za mladičke, ki bi po moje morala izgledati nekako takole:
mladički za domačo uporabo ( tu sem spadajo kavčarji, ketnarji, cufkoti, fufkoti in vsa ostala domestik zalega) nižja ali zelo nizka cena. Mladički z razstavnim in reprodukcijskim potencialom pa normalna cena tam okrog 1000 evrov.Zaradi mene lahko potem plemenjake prodajajo tudi po 40, 50 ali 60 tisoč bivših dem, tako kot se to dogaja v mastino pasmi. Da nadaljujem moj zgornj če... potem bi takozvanim šteparjem, preprodajalcem in pedigrejskim zasluškarjem hitro odzvonilo po Hemingweyu. In še predlog glede rodovnikov. Če bi  bilo vse skupaj  ceneje in lažje pridobivanje dokumentacije,potem bi tudi Ninci in podobni razmišljali v drugi smeri. Glede zdravja samih mladičkov pa bi bilo potrebno uvesti kazensko odgovornost do lastnikov psov, ki bi dopustili takšno paritev v bodoče.Ali pa vzrejnega referenta, ki je tako paritev svetoval oz. požegnal! In vse škart mladičke bi bilo potrebno na human način odstraniti že par dni po kotitvi. Država bi morala imeti posluh za takšne zadeve in subvencionirati veterinarje pri takšnem početju.
Vso tole naše škrabanje tukaj bi nujno potrebovalo širšo bralno občinstvo, to pomeni, da bi bilo potrebno pisati v javne medije, delati tedenske  tv prispevke in radijske oddaje. Zakaj ni tega pri nas??? Oddajo o živalih imamo enkrat na vsake kvarte pa še čas predvajanja je v najmanj gledanem terminu. Včeraj sem gledala oddajo o živalih na hrvaški tv. Bila je v večernem programu. Halooooo!!!
Naš odnos do osveščanja ljudi  je na psu in reprodukcija zgoraj omenjenih mladičkov je odgovor na to.In takšna problematika bi morala imeti prioritetno mesto.
LP,Miša
Logiran
Strani: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 56   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines