mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 16.06.2024 : 01:03:11

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: shih-tzu - čvek
Strani: 1 ... 278 279 280 281 282 [283] 284 285 286 287 288 ... 353   Dol
Natisni
Avtor Tema: shih-tzu - čvek  (Prebrano 329987 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Mei Tashi
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 194


« Odgovor #4230 : sobota, 18.10.2008 : 13:40:37 »

Kalsang, tudi od mene čestitke tebi in tvojemu "webmojstru" za srebrnega maksa, si ga stran res zasluži! Cool  Wink
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #4231 : sobota, 18.10.2008 : 14:15:50 »

Oj, Anja, po dolgem času se spet slišimo! Smiley Sem mislila, da ne spremljaš več foruma.

Se ti opravičujem, če je izzvenela tista pripomba, kot da šinfam Tobyja. To nikakor ni bil moj namen in kot veš, sem Tobyja že večkrat pohvalila. Nedavno na nekem drugem forumu, kjer so tisti, za katere be bilo bolje, da se ne oglašajo, le preveč odpirali svoj kljun. (Za tiste, ki zadeve ne poznate, to vsekakor ni bila Anja.)

Pripomba je letela na Markovo poudarjanje določenih barv. Želela sem povedati samo, da je treba gledat še kaj drugega.

Toby je pa vsekakor lepotec. Tu ni debate.

Pobožaj kuštravčka v "mojem imenu".

lp

Logiran
Agnesana
Irena
odvisnež
*****
Sporočil: 583


« Odgovor #4232 : sobota, 18.10.2008 : 15:30:11 »

Je standard, ki ima poleg tudi slikice, najde tudi na netu?

Mislim, da se splaca poguglat po netu, mogoce pri kaksnem shih tzu klubu. Obstajajo pa odlicne knjige na to tematiko, s krasnimi slikami, in podrobno razlago standarda.
Logiran
pokica
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 503


« Odgovor #4233 : sobota, 18.10.2008 : 15:49:55 »

Kalsang, čestitke za osvojeno drugo mesto, tudi z moje strani, čeprav je šlo prvo mesto za las.  Smiley

Najprej, za vse tiste, ki boste v luft skočili in me obtožili, da sem kot nacist, ki trosi okrog ideologijo o arijski večvrednosti - pse imam rada, ne glede na to, ali so po standardu ali ne, ali so pasemski ali ne. Toda govoriti o pasemskem standardu je nekaj popolnoma drugega in ne pomeni, da zaničujem pse, ki od njega odstopajo. Izražam samo svoje mnenje, da imamo pasemske standarde zato, da se jih držimo, ne pa da jih prilagajamo glede na modne trende, saj to privede do velikih odstopanj v videzu pasme, kot se jasno odraža pri ameriškem tipu shih tzujev, kamor spada malček na sliki.

Sessa, če greva po vrsti:

- Glava tega psa je premajhna. Popravljena je s frizuro, kar se lepo vidi na drugi sliki, ki jo je pripopal Marko. Dlaka med očmi je močno natupirana, vendar če dobro pogledaš, boš opazila, da je gobček še vedno daljši od te "bunke", kar pomeni, da je predolg. Če pogledaš tega psa od spredaj (Markova prva fotografija), izgleda gobček normalne dolžine, vendar stvar je v tem, da je precej "prifrknjen", zaradi česar se od spredaj zdi, da ni predolg, saj linija smrčka ne pade pod linijo spodnjega roba oči. Če ga vidiš od strani, se pa jasno vidi, da gobček in glava nista po standardu. Poleg tega ima ta pes zelo malo stopa (stop je okroglo izbočeno čelo, ki mora biti izrazito). Tudi to je popravljeno z natupirano frizuro. Oči se mi zdijo premajhne.

- Prsni koš in stoja sprednjih nog: definitivno preozko. To je težje videti zaradi dlake, ki ustvarja vtis večje širine, kot je dejanska, toda poglej, kje so tačke, pa boš videla koliko je prsni koš dejansko širok.

- Sprednja okotenost: slaba. To spet lahko vidiš po tem, kje stojijo tačke in kje je postavljena glava.

- Vrat: že zdaj daje vtis, da je dolg. Ko bo ta pes zrastel, bo še daljši in s tem bodo proporci porušeni.

- Noge: že zdaj dajejo vtis, da so dolge. Z rastjo bodo postale še daljše in rezultat bodo porušeni proporci: shih-tzu ne sme biti kvadratičen, kar pa ta pes bo, ko bo zrastel (če ni že zdaj, samo se telo slabo vidi od strani in dlaka na prsih in zadnjih nogah daje vtis daljšega telesa kot je v resnici).

- Splošna konstitucija: veliko prenežna tudi za mladiča te starosti. Še zlasti, ker pes ni majhen (govorim o višini). Shih tzu mora biti močan (ne debel!), nabit, imeti mora širok hrbet. Pri tem psu je hrbet sicer raven, toda ozek. Še zlasti, če upoštevamo, da je še ves puhast zaradi mladičkaste dlake in zaradi tega izgleda bolj medvedkast, kot bi sicer.

Vse to so odstopanja od standarda, ki jih je moč razbrati samo iz fotografije. Če bi psa lahko pretipali, bi našli še kakšno odstopanje. Je pa to značilen ameriški tip shih tzuja, kjer so telesno zgradbo tako spremenili, da je primerjava s klasičnim tipom popolnoma nemogoča. Je pa ameriški tip razstavno veliko bolj glamurozen. Zakaj? Zaradi lažje konstitucije, daljših nog in kratkega hrbta se ti psi gibajo veliko hitreje od klasičnih shih tzujev, ki imajo v skladu s standardom veliko močnejši prsni koš in krajše noge ter daljši hrbet. Za ameriškim shih tzujem v ringu kar vse plapola, ponavadi hendlerji z njim tečejo, dlaka plava po zraku, zaradi dolgega vratu, ki je še podaljšan nosi takšen pes glavo zelo visoko (poleg tega mu jo še potegnejo v zrak z razstavno vrvico) in vse skupaj izgleda zelo spektakularno (če je v ringu več takšnih psov, je vse skupaj podobno že dirki). Standard predpisuje, da mora biti gibanje tekoče in povezano, v dobrih knjigah o pasmi (smešno, tudi v eni ameriški, ki jo imam doma), piše, da se shih tzuja ne sme v ringu predstaviti v hitrem gibanju. Ampak razstavna moda je svet zase in ambiciozni vzreditelji so shih tzuje konstitucijsko prilagodili tako, da ustrezajo tej modi (oziroma so jo s temi spremembami tudi povzročili). Seveda se pa lahko vsak odloči sam, kakšnega psa bi imel raje: tipičnega, klasičnega shih tzuja, ali drugačnega, sicer nepoučenemu očesu bolj glamuroznega, ki pa ga je treba ustrezno sfrizirat, da je ta vtis glamurja dosežen in da se zdi, da je pod dlako psa več skupaj, kot ga je v resnici.

Za primerjavo pa še fotka klasičnega shih tzu mladiča, predvidevam da približno iste starosti, ki jo je omenila že Mei Tashi:

http://www.elisanet.fi/shih_tzu/ClubShow05102008BesamanosOvoPicaro.jpg

PS: Marko, lepa obarvanost je pri shih tzuju, kjer so dovoljene vse barve in vse barvne kombinacije, zelo nepomembna. Pa tudi jaz bi imela zlatega enobarvnega psa s črno masko, ampak bi želela, da ima še kakšne druge odlike. Wink

To je zelo dobro napisano in razloženo, da je jasno tudi vsem laikom. Wink Jaz mislim, da je vsem jasno kako naj bi izgledal tipični shih tzu. Upam, da bom nekoč lastnica enega. Smiley
Logiran
.neža.
novinec
*
Sporočil: 38


« Odgovor #4234 : sobota, 18.10.2008 : 16:03:38 »

Citat
Mislim, da se splaca poguglat po netu, mogoce pri kaksnem shih tzu klubu. Obstajajo pa odlicne knjige na to tematiko, s krasnimi slikami, in podrobno razlago standarda
Agnesana hvala Smiley Bo treba v knjižnico pogledat Wink
Logiran
Kimi*
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 595


« Odgovor #4235 : sobota, 18.10.2008 : 16:28:45 »

Dokler vsi tipični, netipični pa ameriški in ne vem kakšni predstavniki pasme dobijo rodovnike in titule itak ne bomo prišli zadevi do dna...da pa ne govorim o boleznih, dednih pa pogojno dednih pa neraziskano dednih, pa o testih, ki se sicer izvajajo, pomena pa nimajo ne vem kakšnega, saj so npr. aktualni sam v tistem trenutku ko se izvajajo, v naslednjem pa je situacija mogoče že drugačna itd...Torej dokler netipičen šicu z rodovnikom dobi vzrejno dovoljenje je itak vse skupaj brezveze, je samo debata, ki je ali pa ni kredibilna, saj bi verjetno zagorovniki ameriškega tipa pasme laikom predstavili standard drugače (nisem zagovornica ne enih ne drugih, samo razmišljam na glas...sem pa zagovornica vzreje zdravih psov, mogoče zato ker imam doma predstavnico pasme za katero niti ne vem če ustreza standardom, je pa pokasirala od svoji prednikov ameriških al pa tipični kar velko bolezni...no za vse verjetno niso krivi predniki, da komu ne bom delala krivice)

Torej če povzamem svoje razmišljanje bom rekla da doker bo vzrejna komisija dala vsem netipičnim predstavnikom pasme vzrejno dovoljenje (kar pa pravzaprav pomeni nepoznavanje standarda, saj če bi ga poznali potem netipični prdstavnik nebi mogli dobiti dovoljenja, posledično rodovniških netipičnih predstavnikov pasme sploh nebi mogli kupiti - tukaj se vežm na zgornjo debato, saj sama ne poznam standarda dovolj dobro da bi lahko ocenila ali je določen pes tipičen predstavnik ali ne) do takrat bojo potekale debate o tipičnih in netipičnih predstavnikih.

lpk
Logiran
nezzek
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.483


« Odgovor #4236 : sobota, 18.10.2008 : 18:36:18 »

Kajsang zelo lepo napisano, se vidi da odlično poznaš pasmo. Jaz samo na videz poznam shih-tzu ja to je pa to.  So mi pa še vseeno fuul luštni kužki! Kiss
Me bolj zanimajo druge pasme.. Roll Eyes Cheesy
Logiran
Agnesana
Irena
odvisnež
*****
Sporočil: 583


« Odgovor #4237 : sobota, 18.10.2008 : 19:31:21 »

Kimi, te razumem... Ko kupis psa z rodovnikom pricakujes zdrav, tipicen primerek svoje pasme.

Vzrejna komisija oceni psa in ga postavi v doloceno vzrejno vrednost po kriterijih standarda. Mozni so trije vrednostni razredi plus pogojno vzrejno dovoljenje.
Visina ocene je odvisna od odstopanj od standarda.
Ko pripeljes na oceno tudi potomce je mozno zvisanje vzrejnega razreda, za pogojna vzrejna dovoljenja pa so ocene potomcev potrebne za odlocitev vzrejne komisije o podaljsanju dovoljenja.
Komisija zahteva tudi dolocena zdravstvena potrdila. V Sloveniji je to pregled oci (PRA).
Moje osebno mnenje je, da se komisija trudi v okviru svojih pooblastil, da prepreci razmnozevanje netipicnih primerkov z rodovnikom.

Veliko vecjo odgovornost za zdravstvene probleme in tipicnost pasme nosimo vzreditelji sami. Pri nas temu recemo "kennel blindness"... Pri vzreji ga ni policaja, ki bi ti lahko prepovedal to kar delas z vzrejnimi kombinacijami... pri tem nam postavlja okvire samo vzrejni pravilnik (v Sloveniji). Marsikje se tega ni...

 Odgovoren vzreditelj si pomaga tudi s povratnimi informacijami od lastnikov njegovih mladickov.
Veckrat znajo biti odlocitve izredno tezke, ce ugotovis, da se v tvojih linijah pojavi kak zdravstven problem in si ti sam preprican, da je to genetsko pogojeno.

Ko potencialni lastniki iscejo nove pasje druzinske clane ni dovolj, da kliknejo na bolho... Pred izbiro se moras informirat o pasmi, morebitnih zdravstvenih tezavah. Ko das vse to cez pa moras se izbrat med razlicnimi vzrejami, ki zadostujejo osnovnim pogojem.

Ko sem se odlocala za Pansiko, sem se s svojim skromnim znanjem o pasmi opirala na vzrediteljico. Vzreditelj ti lahko pri tem pomaga, saj je v njegovem interesu, da predstavi kvaliteto svoje vzreje.

Lp
Irena
Logiran
Kimi*
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 595


« Odgovor #4238 : sobota, 18.10.2008 : 20:08:48 »

Se popolnoma strinjam da ni vse črno in niti vse belo in se popolnoma strinjam da je največji delež na vzrediteljih. Saj to je ravno tisto kar je najbolj žalostno, nikjer ni nikogar ki bi vzrediteja po prstih ali pa bolje rečeno po žepih v primeru nepravilnosti. Ja vzrejna policija bi bila dobra zadeva  Smiley

Žal mi je tudi da tale tvoj odstavek 100% drži (pa na žalost ne samo za bolho):
Ko potencialni lastniki iscejo nove pasje druzinske clane ni dovolj, da kliknejo na bolho... Pred izbiro se moras informirat o pasmi, morebitnih zdravstvenih tezavah. Ko das vse to cez pa moras se izbrat med razlicnimi vzrejami, ki zadostujejo osnovnim pogojem.

Zakaj mi je žal, zato ker se trudim usmerjati ljudi na rodovniške pse, kar ni lahko delo (zakoreninjeno miselnost je potrebno prepričati v nekaj kar ne verjame), ampak še težje jim je potem povedati, da je tudi tukaj treba narediti selekcijo....predvsem ta del je najbolj žalosten. Pa ne govorim samo o tipičnem ali netipičnem predstavniku pasme, govorim o tudi o načinu vzreje in še mnogih drugih dejavnikih. U glavnem govorim o tem da je v večini vse sivo...le tu in tam se najdejo beli primerki...
Meni je sedaj jasno kje bi iskala šicuja, kako priti do informacij, kdo mi lahko pomaga itd.. ampak na žalost je ista situacija pri večini pasem in za kakšno drugo pasmo se mi ne sanja kdo je kdo  Sad In to je začaran krog, bi rekla moja učitejica iz srednje šole.
Logiran
zamaro
otrok do 14 let
****
Sporočil: 300


« Odgovor #4239 : nedelja, 19.10.2008 : 09:03:55 »

Kalsang čestitke!!!!
Vi si to RES,RES zaslužite.
Kaj zdej a bomo šli na kak sprehod?
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #4240 : nedelja, 19.10.2008 : 10:51:17 »

Hvala vsem za čestitke! Smiley

Za sprehod bi se pa res lahko zmenili, mogoče bi se lahko dobili v Celju?
Logiran
sessa
rad pišem
****
Sporočil: 447


« Odgovor #4241 : nedelja, 19.10.2008 : 16:26:44 »

jaz sem ze obupala s sprehodi Sad
Logiran
zamaro
otrok do 14 let
****
Sporočil: 300


« Odgovor #4242 : nedelja, 19.10.2008 : 18:33:54 »

Ja js pa Zem komot pridema.
Nama CE ali pa MB najbolj ugajata  bolj oddaljeni kraji pa bi bili  že malo problem Undecided
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #4243 : nedelja, 19.10.2008 : 18:39:26 »

Meni je CE super. Verjetno tudi Mei Tashi in še komu?
Logiran
Mei Tashi
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 194


« Odgovor #4244 : nedelja, 19.10.2008 : 19:22:27 »

Tudi Mei Tashi druščina pride, če bo sprehod v Celju ali okolici  Smiley

Kalsang, a veš kako luštno utrujene so bile moje mrcine po včerajšnjem norenju, so spali skoraj do poldneva  Cool, pa tudi ponoči ni nihče v luno tulil  Cheesy

Kje bi se potem dobili? Jaz Celje bolj slabo poznam, tako da naj pove nekdo, ki ve za kak fajn plac.

LP, Sara
Logiran
Strani: 1 ... 278 279 280 281 282 [283] 284 285 286 287 288 ... 353   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: shih-tzu - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines