mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 12:40:04

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje  |  Tema: Medvedi v naselju
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 10   Dol
Natisni
Avtor Tema: Medvedi v naselju  (Prebrano 35241 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #15 : sobota, 25.06.2005 : 18:57:21 »

Ne ni bila kruta. Vem, da je zoprno hodit, je bilo tudi meni. Pa uro in pol se vozit z busom se bolj. Ce pa zivis na obmocju medveda in je starse strah, da se bo otroku kaj pripetilo, ko gre skozi gozd, je edina smiselna zadeva avtobus, ki bi jih pobral in odpeljal v solo. Prav-premalo otrok, nezainteresiranost ljudi-kot razlog, da avtobusa ni. Ni pa treba medvedov krivit. Kaj pa ce kakega otroka na poti skozi gozd kdo napade? A takrat bodo pa...odstrelili koga? Ministra?

Ja, ce gres v gozd tect in kolesarit, potem pa vzemi v zakup, da gres tja kot gost in da se ti lahko kaj zgodi (pa recimo da te napade kaka divja zival)-ne potem jamrat in cvilkat. Sam si se odlocil in nosi posledice.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
T.M.T
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 577


« Odgovor #16 : sobota, 25.06.2005 : 19:21:32 »

Pa saj ni bilo mišljeno kot protest Wink.

Je pa res da ta k***** država nič ne stori glede tega.Pa upam da nisem koga užalila.
Logiran
Agnes
Neža Vilhelm
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.127


Setri so carji!


« Odgovor #17 : sobota, 25.06.2005 : 21:19:22 »

Selitev vcenter? Hm, potem mi preostane le še Golovec pa Grad , Rožnik in Barje.

Ne skrbi, te mam jaz pod kontrolo Smiley. So vzgojeni. Hihi.
Logiran

Ne hodi pred menoj, morda ne bom sledil. Ne hodi za menoj, morda ne bom vodil. Hodi ob meni in mi bodi prijatelj.
(Albert Camus)
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #18 : sobota, 25.06.2005 : 21:53:34 »

Saj nisem vzela kot protest. Smiley Samo pojasnjujem.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Primavera
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 600


« Odgovor #19 : sobota, 25.06.2005 : 22:57:06 »

Ne ni bila kruta. Vem, da je zoprno hodit, je bilo tudi meni. Pa uro in pol se vozit z busom se bolj. Ce pa zivis na obmocju medveda in je starse strah, da se bo otroku kaj pripetilo, ko gre skozi gozd, je edina smiselna zadeva avtobus, ki bi jih pobral in odpeljal v solo. Prav-premalo otrok, nezainteresiranost ljudi-kot razlog, da avtobusa ni. Ni pa treba medvedov krivit. Kaj pa ce kakega otroka na poti skozi gozd kdo napade? A takrat bodo pa...odstrelili koga? Ministra?

Ja, ce gres v gozd tect in kolesarit, potem pa vzemi v zakup, da gres tja kot gost in da se ti lahko kaj zgodi (pa recimo da te napade kaka divja zival)-ne potem jamrat in cvilkat. Sam si se odlocil in nosi posledice.

V tem primeru se sicer otroci dnevno vozijo v šolo z busom, a tega dne je fantek bus zamudil in je tekel v dolino po zelo znani Jurčičevi poti, da bi čimprej prišel v šolo. Tam je naletel na medveda. Gre za območje gozda, kjer prej NIKOLI ni bilo medvedov, kakor jih ni bilo tudi v ostalih naših okoliških gozdovih in ljudje so varno hodili po gozdu. seveda so Kočevski gozdovi čisto nekaj drugega in tam je treba vzet v zakup, da si na področju medveda. Po podatkih neke raziskovalke naj bi v slovenskih gozdovih bivalo okoli 600 medvedov. Je baje celo delala magistrsko nalogo iz tega. Če grem v naš bližnji gozd teč , s psom ali kolesarit in ker živim v urbanem naselju, ki je od tega gozda oddaljeno le 250 m , mi na kraj pameti ne pade, da bi jemala v zakup še srečanja z medvedi in celo nosila kake posledice. Morda pa to pomeni, da lahko povabim kake italijanske lovce v gozd na zasebni lov na medveda  ali kaj? Slučajno je gozd v lasti naše družine.... Država bi morala stare komunistične zakone o zaščitenosti medveda malce renovirati in zredčiti medvedjo populacijo, saj ni niti malo ogrožena, v nekaterih kočevskih vaseh je medvedov celo več kot prebivalcev....
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #20 : nedelja, 26.06.2005 : 10:15:36 »

Naj ga pa starsi peljejo, ane. Res ne vem, zakaj se vedno krivi medvede... Gozd je gozd in v Sloveniji ga je precej. Ce se gre v gozd, je potrebno vzeti v zakup, da so tam divje zivali in pac sprejeti neko tveganje.
Katere raziskovalke? Jaz sem namrec se lani poslusala, da (med vrsticami povedano) nimajo blage veze koliko jih je. Ker jih nihce se ni prestel oz. se cifre zelo razlikujejo. Kakor vem, stetje na en drug nacin se vedno poteka. Ce je naselje oddaljeno 250m od gozda in gres ti v gozd, bos, hoces noces, morala nositi posledice-pa naj bodo kakrsnekoli so ze. In ja, moras vzeti v zakup, da gres TI v gozd, kjer so doma divje zivali (in ne ti, pa magari ce je gozd od svetega Petra). Ce tega ne vzames v zakup-prav. Ampak kot sem ze rekla, ne cmizdit in jamrckat kako je grozno, ko srecas to pa to in tega pa tega in bla bla bla bla bla. Si sel v gozd, si fasal, jebiga. Bos vedel za drugic in se bos obnasal bolj spostljivo. Na zalost pa najveckrat nastradajo ravno tisti, ki se teh zadev zavedajo. Smola pac.
Pa predvsem-poslusajte svoje pse. Ce vam nakazejo, da nekaj ne stima, ne rinite dalje, ampak se obrnite in pojdite nazaj.

Medvedje so ogrozeni, clovek pa ni. Toliko o tem redcenju...
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #21 : torek, 28.06.2005 : 08:14:26 »

Naj ga pa starsi peljejo, ane. Res ne vem, zakaj se vedno krivi medvede... Gozd je gozd in v Sloveniji ga je precej. Ce se gre v gozd, je potrebno vzeti v zakup, da so tam divje zivali in pac sprejeti neko tveganje.
Katere raziskovalke? Jaz sem namrec se lani poslusala, da (med vrsticami povedano) nimajo blage veze koliko jih je. Ker jih nihce se ni prestel oz. se cifre zelo razlikujejo. Kakor vem, stetje na en drug nacin se vedno poteka. Ce je naselje oddaljeno 250m od gozda in gres ti v gozd, bos, hoces noces, morala nositi posledice-pa naj bodo kakrsnekoli so ze. In ja, moras vzeti v zakup, da gres TI v gozd, kjer so doma divje zivali (in ne ti, pa magari ce je gozd od svetega Petra). Ce tega ne vzames v zakup-prav. Ampak kot sem ze rekla, ne cmizdit in jamrckat kako je grozno, ko srecas to pa to in tega pa tega in bla bla bla bla bla. Si sel v gozd, si fasal, jebiga. Bos vedel za drugic in se bos obnasal bolj spostljivo. Na zalost pa najveckrat nastradajo ravno tisti, ki se teh zadev zavedajo. Smola pac.
Pa predvsem-poslusajte svoje pse. Ce vam nakazejo, da nekaj ne stima, ne rinite dalje, ampak se obrnite in pojdite nazaj.

Medvedje so ogrozeni, clovek pa ni. Toliko o tem redcenju...
Iz tvojih ust se sliši vse tako preprosto, pa na žalost ni...
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #22 : torek, 28.06.2005 : 09:17:03 »

Vem.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Primavera
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 600


« Odgovor #23 : torek, 28.06.2005 : 14:21:45 »

Takole pa naša politika izvaja ukrepe v zvezi  s pojavljanjem rjavega medveda, kar so pred časom doživeli prebivalci velikih Lašč. Tam je namreč medvedka z dvema mladičema ogrožala prebivalstvo in njihovo lastnino. Vrli stručnjaki so se odločili, da ji ubijejo enega mladiča! Kaj se je izboljšalo , ne vem. In zakaj je bilo to potrebno, tudi ne. Preselitvam živali se seveda izogibajo, ker je to kao zamudno in stresno za žival. Kao. Društvo za zaščito medveda je na Agencijo RS za okolje poslalo protest, odgovor je tu spodaj. Po naših gozdovih tu v bližini pa še naprej kolovrati medvedja družina. Očitno bo res treba počakati na kako tragedijo, ko bo nič hudega sluteči prebivalec bližnje vasi ob svojem smetnjaku presenetil medvedko, kot se je pred kratkim zgodilo. ..


**********************************************************************************


Spoštovani!

Prejeli smo vae pismo, v katerem izraate nasprotovanje odloitvi Agenciji Republike Slovenije za okolje (ARSO) glede izdanega
dovoljenja za izjemni odstrel medvedjega mladia v vasi Rob pri Velikih Laah. Veseli nas, da ste s tem pokazali svojo podporo
ohranitvi rjavega medveda kot zavarovane prosto ivee ivalske vrste.

Naj v uvodu pojasnimo, da je ARSO organ v sestavi Ministrstva za okolje in prostor, ki na prvi stopnji odloa o upravnih stvareh s
podroja okolja, kadar zakon doloa, da je za odloanje o upravnih zadevah na podroju okolja na prvi stopnji pristojno ministrstvo.
Uradniki, ki vodijo posamezne postopke, odloajo na podlagi predpisov, stratekih dokumentov, ki jih sprejmejo pristojni organi in na
podlagi strokovnih mnenj pooblaenih organizacij.

Rjavi medved je zavarovana ivalska vrsta (Uredba o zavarovanih prosto iveih ivalskih vrstah), kar pomeni, da je poseg v populacijo
rjavega medveda dovoljen le s posebnim dovoljenjem, ki ga na podlagi strokovnega predloga Zavoda za gozdove Slovenije izda
ARSO, in sicer izkljuno po uradni dolnosti.

Kljub temu, da je rjavi medved v Sloveniji ogroen in zato tudi zavarovan, je v Strategiji upravljanja z rjavim medvedom (Ursus arctos) v
Sloveniji (sprejeta na seji Vlade Republike Slovenije dne 24.01.2002; v nadaljevanju Strategija) predviden odvzem medvedov iz narave,
ki je:
- »odstrel doloenega tevila medvedov z namenom omogoanja soitja s lovekom tako, da se vzdruje populacijska gostota primerna
danostim ivljenjskega prostora, ob upotevanju rabe in dejavnosti loveka,
- izjemni odstrel medvedov, ki neposredno ogroajo loveka in njegovo premoenje,
- odlov ivih medvedov za naselitev v naravo ali preselitev na drugo mesto v naravi,
- odlov osamelih mladiev ali pokodovanih medvedov,
- izguba zaradi povoza ali drugega razloga pogina.«


V Strategiji je doloena struktura odvzema medvedov iz narave po tei. Dele ivali, odvzetih iz narave, ki so laje od 100 kg, predstavlja
75% celotnega odvzema. Torej se posega predvsem v mlaji del populacije, manj pa v reproduktivni del populacije. Medvedi v starosti
do enega leta, ki se e vedno zadrujejo v bliini matere, so v povpreju teki od 60 do 90 kg.

Izjemni odstrel medvedov, ki ga predvideva Strategija, izhaja iz dejstva, da je medved lahko loveku nevaren. Medved se sreanjem s
lovekom sicer praviloma izogne, vendar pa velikost in fizina mo rjavega medveda kaeta na to, da gre za potencialno nevarno ival, ki
lahko ogroa, rani ali celo ubije tudi loveka. Vendar lovek ni plen za medveda, napade ga lahko le v primeru, ko se pouti ogroenega.
Akcijski plan za ohranjanje rjavega medveda v Evropi, ki ga je leta 2000 izdal Svet Evrope, tako npr. navaja tole sosledje situacij, ko
je medved nevaren (v vrstnem redu padajoe nevarnosti): navzonost mladiev, navzonost mrhovine, preseneeni medved, medved ob
brlogu, navzonost psa.

Pojavljanje medvedov v bliini naselij e poveuje verjetnost sreanja s lovekom. Posebej zaskrbljujoe je, e se v bliini naselij zadrujejo
medvedke z mladii. V tem primeru je ukrepanje nujno potrebno. Izjemni odstrel se izvede v primeru, ko medved neposredno ogrozi
loveka, to je ko ga napade, ko se dalj asa zadruje v neposredni bliini lovekovih bivali ali v primeru, ko napade domae ivali. Izjemen
odstrel je moen kjerkoli in kadarkoli, ne glede na strukturo po tei. V Strategiji je v poglavju 2.2.4 doloeno, da se v primeru nujnega
odstrela medvedke z mladii vedno najprej odstreli mladie in ele nato medvedko. Izjemni odvzem se izvaja na zakonsko doloene
naine. Po Strategiji je moen tudi odlov ivih ivali in preselitev na drugo mesto v naravi, e je preselitev ocenjena kot primerna reitev,
vendar je ta nain tehnino in asovno zelo zahteven, za ivali pa stresen in tudi vpraljivo uspeen. Obstaja namre velika monost, da bi se
ivali vrnile na kraj odlova, kar se je v preteklosti e dogajalo in se je zgodilo tudi pri zadnji preselitvi pred kratkim. Medvedi so namre
teritorialne ivali, zato obiajno mladii v teritoriju druge ivali nimajo monosti za preivetje, v Sloveniji pa je tudi teko najti predele, ki bi bili
primerni za medvede in hkrati ne bi bili e naseljeni.

ARSO mora kot upravni organ v primerih dovoljevanja izjemnega odvzema oziroma odstrela medvedov upotevati vsa zgoraj navedena
izhodia, poleg tega pa mora odloiti tudi razmeroma hitro. Tako je bilo tudi letos konec meseca marca in v zaetku aprila, ko so v vasi
Rob pri Velikih Laah prebivalci vekrat opazili medvedko z dvema enoletnima mladiema. Medvedka je dvakrat pokodovala ebelnjak v
bliini vasi. Zaradi navedenega so strokovnjaki Zavoda za gozdove Slovenije ocenili, da medvedka ogroa ljudi in njihovo premoenje in
predlagali odvzem iz narave z odstrelom enega medveda. Na Agencijo RS za okolje smo dne 25.3.2005 prejeli tudi pismo upana
obine Velike Lae, v katerem nas opozarja na prisotnost medvedke z dvema mladiema, ki se pojavlja v vasi Rob, zaradi esar so
prebivalci prestraeni.

V dovoljenju, ki smo ga izdali, smo se opirali na dolobo oziroma na navodilo iz Strategije, poleg tega pa nas je k odloitvi vodil e
strokovni premislek, da je ne glede na to, kako je mogoe na takno pravilo gledati iz zornega kota loveke etike dejstvo, da je ekoloko
vredneja ival reproduktivno sposobna samica kot pa njen mladi. Ob izdaji dovoljenja smo tudi upali, da bo ustrahovana medvedka s
preostalim mladiem umaknila od naselij in prenehala ogroati ljudi in njihovo premoenje v naselju.

V primeru izdaje dovoljenja za odstrel mlajega medveda na obmoju vasi Rob pri Velikih Laah menimo, da je Agencija Republike
Slovenije za okolje ravnala skladno s predpisi in trenutno razpololjivimi strokovnimi ugotovitvami in da pri tem ni storila napake.

S spotovanjem,

mag. Aleksander Golob
vodja sektorja za ohranjanje narave
Agencija RS za okolje

*******************************
Logiran
jessy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.407


« Odgovor #24 : četrtek, 30.06.2005 : 11:25:58 »

Takole je pa pri nas:  Tongue

KLIK

KLIK


Jaz sedaj hodim na sprehode, le v spremstvu psa, da me je malo manj strah.  Grin Pridejo pa tudi k hišam, blokom... Undecided
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #25 : četrtek, 30.06.2005 : 11:50:46 »

Mislim...pustis rukzak z malico v gozdu in medved jo poje. Uau! To pa je presenecenje!!!
Imas piknik v gozdu in odmetavas koscice naokrog-pride medved in jih poje. KAJ TAKEGA!!! Neverjetno! Kdo bi si mislil, da jih bo pojedel!!! Kako zanimivo...
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #26 : sobota, 09.07.2005 : 13:15:28 »

http://24ur.com/naslovnica/zanimivosti/20050706_2058713.php?Ara=1i12 Grin Grin Grin
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Desobediencia
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.488


« Odgovor #27 : sobota, 09.07.2005 : 14:54:07 »

Hja, koliko medvedov pa je pri nas? Ker kakor je meni znano, stevilka tudi slucajno ni znana (oz. gre za "tamo-negde-oko" oceno).

Sicer pa ne vem, zakaj se hudujete nad medvedi... Oni so bili prej tam. Saj vi rinete k njim v gozd, saj folk postavlja vikend prakticno sredi gozda, saj mi gradimo avtoceste in jim unciujemo zivljenjski prostor. Medved pa zal ne more najeti odvetnika.
Torej-ce zivis v obmocju medveda, se je temu pac potrebno prilagoditi.
Ej, si tipkala namesto mene..
Dodala bi še, da pridite enkrat sprehajat pse tam kjer jih občasno šetam jaz, obrobje gozda, okolica kmetij, povsod klavni odpadki.. Hiše seveda praktično že v gozdu.
Ampak ne, barabe medvedje se sprehajajo PO SVOJEM, mislim, kako so lahko take svinje, da ne vejo da se jih mi bojimo?!? In postavimo pašnik za ovčke 20m od gozda..ta barabin pa pride in jih poje?!?

Dol z medvedi!! Smiley
Logiran
Desobediencia
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.488


« Odgovor #28 : sobota, 09.07.2005 : 15:03:42 »

Za vas nevem, ampak meni pozimi ni bilo razurljivejšega kot sem pozimi našla sledove medvedke z mladiči ..Smiley Vsak dan novi sledovi, velike in male tacke.. In to ne v živalskem vrtu..  Cool Wink

Kaj bi naredila, če bi prišlo do bližnjega srečanja nevem, kriva pa bi bila izključno sama. Kdo je pa rekel, naj se šetam po gozdu? Wink Najbolj bosa mi je pa tista, da se greš jogging mimo gmajne in glej ga zlomka.. Srečaš medveda Shocked Grin

Sama se bojim edinole, da bi kdaj srečala medota ki mi pravzaprav nebi nič hotel, bi pa psi totalno popenili in ga mogoče sprovocirali do te mere, da bi napadel.

Ko smo šle s sestrično in dvema psoma 3 poletja nazaj na en vrh na vrhu gozda kjer je območje medveda, smo imele s sabo manjši radio, naše muzike bi se pa itak še medvedka z mladiči ustrašila Grin Grin
Logiran
Desobediencia
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.488


« Odgovor #29 : sobota, 09.07.2005 : 15:10:24 »


A ne me j***t Grin Grin Grin Grin
Logiran
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 10   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje  |  Tema: Medvedi v naselju
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines