mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 11:16:06

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Oprostite jim, saj ne vedo, kaj delajo!
Strani: 1 [2] 3 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: Oprostite jim, saj ne vedo, kaj delajo!  (Prebrano 23291 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #15 : četrtek, 05.03.2009 : 13:26:40 »

Uh sedaj izgleda, kot bi Jana tole zgoraj napisala... A se da dodat še nekaj teksta prej, da bo vidno, da gre za citat iz Kinologa?
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #16 : četrtek, 05.03.2009 : 13:26:59 »

Mene pa pri tem uvodniku moti predvsem odnos njegovega pisca, priznanega kinologa in njegovo "tiščanje glave v pesek", kot pravi Jana. Po njegovem, slovenski kinologiji nič ne manjka, vsi smo fajn, delamo po reglcih, tisti, ki tega ne počnejo, pa itak niso naši.

A to pa nikogar ne moti? So zaplankani samo veterinarji?
Logiran
Klavdija
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 868


« Odgovor #17 : četrtek, 05.03.2009 : 13:27:36 »

Pri veterinarjih vidim jaz tako ali tako problem. Vpišejo to, kar pove skrbnik. (pasmo).
Ni dolgo nazaj, ko sem peljala k veterinarju mešanca beaucerona. Pa mi je rekel, preden se je vpisala pasma - to pa je doberman z daljšo dlako, je še nekaj drugega vmes! Tongue
Ampak kako od veterinarjev zahtevati, da se bodo spoznali na pasme?
Kako nepoučenim skrbnikom razložiti, da imajo mešanca, ko pa veterinar potrdi, da imajo to kar oni mislijo da imajo?
Kako naj veterinar vpiše pasmo, ko pa je za to edin dokaz rodovnik, veliko psov pa rodovnika še nima in še nanj čakajo, a k veterinarju že morajo...? In vsak normalen veterinar vodi kartoteko. In tja se vpiše pasma.

Logiran
ninalai
novinec
*
Sporočil: 9


« Odgovor #18 : četrtek, 05.03.2009 : 13:29:44 »

Saj, ampak ali je res dolžnost veterinarja, da se ukvarja s kinologijo? V pravilnikih KZS piše, kdaj je pes določene pasme - ko ima rodovnik. Kolikor mi je znano, ti pravilniki nikakor ne vežejo veterinarjev. Ko prideš na obisk k veterinarju, te na recepciji vprašajo, kakšne pasme je pes. Večina veterinarjev načeloma pozna pasme in ne bo napisala, da je nek mešanec labradorec ali že kaj. Debata gre lahko tu naprej, ampak reši jo lahko le zakonodaja. Če bi v nekem zakonskem ali podzakonskem aktu to opredelili, bi veterinarji morali brati tudi rodovnik in samo rodovniškega psa vpisati v register kot predstavnika določene pasme. Zdaj veterinarji tega niso dolžni.
Logiran
lunca
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 583


« Odgovor #19 : četrtek, 05.03.2009 : 13:31:55 »

Klavdija,čisto preprosto.Pri nas velika večina lastnikov pri prvem cepljenju psa prinese s seboj rodovnik iz katerega potem prepišem tetovirno številko.Če tega nima,je pes mešanec.Simpel kot pasulj!
LP Tjaša
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #20 : četrtek, 05.03.2009 : 13:33:53 »

Teski, kar naj bo, saj je z lezecim tekstom Smiley.

Kalsang. Mene moti. Zelo, vendar sem v tej temi zelela izpostavit to, kar zdaj ugotavljamo, tudi Klavdija je pravkar napisala o tem.

Klavdija, resitev je tik pred nosom Grin. Samo z original rodovnikom se vpise pasma v register. Za mladice, ki rodovnikov se nimajo (roki, v katerih posamezne zveze izdajajo rodovnike), bi se predvidel nek "vmesni" status - pogojno vpisana pasma - in rok, do katerega je treba prinesti rodovnik, sicer se prekvalificira v mesanca.
Vsi psi, za katere rodovniki niso predlozeni, so mesanci (z opisom izgleda: podoben blabla pasmi ...)

Nikomur ni treba poznati pasem. Totalno nepotrebna informacija za veterinarje, po mojem mnenju. Razen za tiste, ki se ukvarjajo s vecjo populacijo predstavnikov posamezne pasme, je dobro, da le to poznajo.
Logiran

Klavdija
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 868


« Odgovor #21 : četrtek, 05.03.2009 : 13:35:15 »

Klavdija,čisto preprosto.Pri nas velika večina lastnikov pri prvem cepljenju psa prinese s seboj rodovnik iz katerega potem prepišem tetovirno številko.Če tega nima,je pes mešanec.Simpel kot pasulj!
LP Tjaša

Kaj pa na to pravijo skrbniki, ki še čakajo na rodovnik?

No..me zanima koliko so občutljivi skrbniki na to, če jim rečeš da imajo mešanca, pa vedo, da imajo pasemskega - kot tisti, ki mislijo, da imajo pasemskega, a imajo mešanca? hehe  Wink
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #22 : četrtek, 05.03.2009 : 13:35:22 »

Klavdija,čisto preprosto.Pri nas velika večina lastnikov pri prvem cepljenju psa prinese s seboj rodovnik iz katerega potem prepišem tetovirno številko.Če tega nima,je pes mešanec.Simpel kot pasulj!
LP Tjaša

Ja, ne...  Grin Ker potem je potrebno napisati več besed in vzame več dela - npr. mešanec z border collijem ali mešanec v tipu dobermana, itd...   Smiley
Logiran
Klavdija
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 868


« Odgovor #23 : četrtek, 05.03.2009 : 13:36:39 »

Teski, kar naj bo, saj je z lezecim tekstom Smiley.

Kalsang. Mene moti. Zelo, vendar sem v tej temi zelela izpostavit to, kar zdaj ugotavljamo, tudi Klavdija je pravkar napisala o tem.

Klavdija, resitev je tik pred nosom Grin. Samo z original rodovnikom se vpise pasma v register. Za mladice, ki rodovnikov se nimajo (roki, v katerih posamezne zveze izdajajo rodovnike), bi se predvidel nek "vmesni" status - pogojno vpisana pasma - in rok, do katerega je treba prinesti rodovnik, sicer se prekvalificira v mesanca.
Vsi psi, za katere rodovniki niso predlozeni, so mesanci (z opisom izgleda: podoben blabla pasmi ...)

Nikomur ni treba poznati pasem. Totalno nepotrebna informacija za veterinarje, po mojem mnenju. Razen za tiste, ki se ukvarjajo s vecjo populacijo predstavnikov posamezne pasme, je dobro, da le to poznajo.

Ja..saj..simpl kot pravi lunca. Ampak ko se bodo te stvari izvajale.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #24 : četrtek, 05.03.2009 : 13:38:07 »

Mislim, da ne bi bil potreben noben nov zakon, temvec bi na podlagi interesov taksna navodila lahko dal kdo drug. Mora pa biti za to dovoljsen interes tistih, ki se s to problematiko srecujejo. Ocitno KZS-ju in njihovim vzrediteljem ustreza, da so v isti malhi vsi - mesanci in njihovi rodovniski psi, tako pri vetu, kot na cesti, kot v oglasih, kot pac vsepovsod, pocasi bodo najbrz se celo na KZS.

Eden od problemov je tudi evidenca napadov psov. Saj najbrz veste - najvec napadajo zlati prinasalci. Hm ... ali sploh imamo v Sloveniji toliko rodovniskih zlatih prinasalcev, kolikor ugrizov "zlatih prinasalcev" kazejo statistike?
Logiran

Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #25 : četrtek, 05.03.2009 : 13:40:09 »

Pravzaprav je dobro, da veterinar pozna pasme, vendar je žal to prepuščeno na faksu vsakemu posamezniku, da se o tem pozanima sam... Fajn pa je zato, ker veš h katerim težavam so povečano nagnjene določene pasme in posledično njihovi mešanci...
Logiran
Klavdija
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 868


« Odgovor #26 : četrtek, 05.03.2009 : 13:42:57 »

Citat
Eden od problemov je tudi evidenca napadov psov. Saj najbrz veste - najvec napadajo zlati prinasalci. Hm ... ali sploh imamo v Sloveniji toliko rodovniskih zlatih prinasalcev, kolikor ugrizov "zlatih prinasalcev" kazejo statistike?


Ja..tukaj pa je spet šmoren.  Grin Wink Lips Sealed Tongue
Namreč, če npr.moj pes, ki ima videz dobermana a ker nima rodovnika je mešanec - vendar, če bo napadel oz. ugriznil bo vseeno "grdi in hudi doberman"... Cool
Logiran
ninalai
novinec
*
Sporočil: 9


« Odgovor #27 : četrtek, 05.03.2009 : 13:47:17 »

Teski: seveda je dobro, ni pa nujno.


Jana: Ja, če bi bili zmožni konstruktivnih dogovorov. Če pa se na vseh straneh tišči glavo v svoj kup peska, pa ne. In v takih primerih je najbolje imeti jasna pravila, ki držijo za vedno. O, ali pa, da bi pri vpisu v register psov imeli na izbiro vpis pasme samo, če bi prej vpisal številko rodovnika. Prav utopično pa verjetno bilo pričakovati, da bi se bazi KZS in registra psov povezali???

Logiran
Klavdija
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 868


« Odgovor #28 : četrtek, 05.03.2009 : 13:48:41 »

Citat
Prav utopično pa verjetno bilo pričakovati, da bi se bazi KZS in registra psov povezali???
Ni slaba ideja; vendar ne prijavijo vsi uvoženih psov na našo KZS.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #29 : četrtek, 05.03.2009 : 13:50:12 »

Teski, vsekakor se strinjam, da je dobro, da veti poznajo pasme, vendar menim, da je to le "nadstandard znanja" in ne obveza ali celo tako, kot je zdaj, da se s tem "znanjem" sopiri vsak po svoje in ker so veterinarji samo malo za zdravniki v oceh "navadnih smrtnikov", vecina njihove besede jemlje za na pol svete. Zato je se toliko tezje kogarkoli prepricati, da pa le nima na striku tistega, kar je placal. In glede na to, da je treba narediti toliko in toliko vaj in izpitov iz sojenja, bi clovek rekel, da pac ocena o pasemskosti le ni "kar nekaj", s cimer veterinarji na splosno silno radi opletajo. Najbrz bi bili veti zelo nezadovoljni, ce bi se sodniki za ocenjevanje zunanjosti vtikali v postopke zdravljenj, ki jih izvajajo.

Ce smo odkriti, pasemski standardi niso v domeni veterinarskih faksov in torej veterinarji niso usposobljeni za oceno, katere pasme je ali ni nek pes. Moja Luna je na izgled tipicna prevelika bokserka, vendar je zal le mesanka, ki je podobna bokserju. Za veterinarja je ona le pes, ki je podoben bokserju in lahko ima dolocene bolezni, ki se v pasmi pojavljajo, nikakor pa me ne bo preprical, da je to bokserka po standardu.

Ko se bodo na KZS zaceli zanimati tudi za dogajanje izven njihovih malih svetov, lahko morda racunamo tudi na resitev tega problema, ki je dejansko kljucen za nadaljni uspeh pri preprecevanju preprodaje, oglasevanja, statistik ... rodovniskih/nerodovniskih psov v istem cekru.
Logiran

Strani: 1 [2] 3 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Oprostite jim, saj ne vedo, kaj delajo!
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines