mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 15:09:38

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Oprostite jim, saj ne vedo, kaj delajo!
Strani: 1 2 [3] 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: Oprostite jim, saj ne vedo, kaj delajo!  (Prebrano 23298 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
ninalai
novinec
*
Sporočil: 9


« Odgovor #30 : četrtek, 05.03.2009 : 13:53:44 »



Ko se bodo na KZS zaceli zanimati tudi za dogajanje izven njihovih malih svetov, lahko morda racunamo tudi na resitev tega problema, ki je dejansko kljucen za nadaljni uspeh pri preprecevanju preprodaje, oglasevanja, statistik ... rodovniskih/nerodovniskih psov v istem cekru.

Stem pa se 100% strinjam.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #31 : četrtek, 05.03.2009 : 13:54:50 »

ninalai, sama se nikakor ne zavzemam za primat KZS-ja na tem podrocju (v povezavi z veterinarji, VURSom, registri ...), saj zivim v Evropi in lahko kupim psa kjerkoli, pa mi ga nikakor ni treba vpisati v slovensko rodovno knjigo, torej ga ne bo v KZS-jevem registru.

Nikakor, ampak res nikakor ni za dovoliti, da ima vse niti v rokah KZS. Bi pa bilo razumno od njih pricakovati, da se bodo zavzeli za pravice svojih clanov, vendar vsaj malo vec od uvodnikov.
Logiran

Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #32 : četrtek, 05.03.2009 : 13:55:46 »

seveda je dobro, ni pa nujno.

Meni pa se zdi pomembno, da veterinar pozna pasme in njihove značilnosti. Zato, ker na primer dostikrat ne razumejo posamezne faze razvoja mladiča določene pasme (recimo, pri kratkogobčnih solzenje, ki je pri mladičih bolj izrazito dostikrat tretirajo kot bolezenski znak, v resnici gre pa za to, da so solzni kanali še nerazviti in se zato normalno živahnemu in igrivemu mladičku bolj cedi iz oči). Pa tudi ločevanje nerodovniških in rodovniških bi bilo zelo dobrodošlo, saj na osnovi obolenj nerodovniških ocenjujejo stanje pasme, ker pasmi kot celoti pripisujejo obolenja, ki so značilna za nerodovniško populacijo, v rodovniški pa jih ni (govorim na primer za shih tzuje, ki so baje po besedah znanke veterinarke na splošno zelo bolni - hmm, hec, da so rodovniški shih tzuji, ki jih poznam, zelo zdravi).

Potem so tu še debate okrog nege, ki se razlikuje glede na specifike pasme itd.

Za to gre. Bilo bi veliko več jasnosti in veliko več zanesljivih informacij. Še zlasti, ker ljudje dostikrat za nasvet o pasemskih zadevah sprašujejo veterinarje.
Logiran
ninalai
novinec
*
Sporočil: 9


« Odgovor #33 : četrtek, 05.03.2009 : 14:03:09 »

Meni pa se zdi pomembno, da veterinar pozna pasme in njihove značilnosti. Zato, ker na primer dostikrat ne razumejo posamezne faze razvoja mladiča določene pasme (recimo, pri kratkogobčnih solzenje, ki je pri mladičih bolj izrazito dostikrat tretirajo kot bolezenski znak, v resnici gre pa za to, da so solzni kanali še nerazviti in se zato normalno živahnemu in igrivemu mladičku bolj cedi iz oči).

Potem so tu še debate okrog nege, ki se razlikuje glede na specifike pasme itd.

Za to gre. Bilo bi veliko več jasnosti in veliko več zanesljivih informacij. Še zlasti, ker ljudje dostikrat za nasvet o pasemskih zadevah sprašujejo veterinarje.

Ja, se do določene mere strinjam. Ampak recimo v primeru solzenja pri mladičih - dober veterinar bi moral znati oceniti, ali gre za posledico vnetja ali z normalno stanje. Pri specifično pasemskih nasvetih pa bi pošten veterinar lahko priznal, da tega ne ve in usmeril na rejca, pasemski klub....


ninalai, sama se nikakor ne zavzemam za primat KZS-ja na tem podrocju (v povezavi z veterinarji, VURSom, registri ...), saj zivim v Evropi in lahko kupim psa kjerkoli, pa mi ga nikakor ni treba vpisati v slovensko rodovno knjigo, torej ga ne bo v KZS-jevem registru.

Nikakor, ampak res nikakor ni za dovoliti, da ima vse niti v rokah KZS. Bi pa bilo razumno od njih pricakovati, da se bodo zavzeli za pravice svojih clanov, vendar vsaj malo vec od uvodnikov.

Tudi jaz nisem za primat, bi pa bil le korak v pravo smer. Samo ideja, ki se mi je ravnokar porodila. Še zmeraj pa ne razumem, ali je pravica članov KZS kupiranje ušes? Se mi zdi, da te tako razumem, čeprav upam, da ne res.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #34 : četrtek, 05.03.2009 : 14:05:04 »

Kalsang, ce izhajava iz tega, kako je sedaj, lahko receva, da ze zdaj nekateri veterinarji poznajo pasme (s stalisca zdravja in skrbi za zdravje in ne po ustreznosti standardu) in se po tem razlikujejo od "vsevedih" veterinarjev, torej peljemo psa specificne pasme k veterinarju, za katerega vemo, da pasmo pozna. Vendar se to nanasa na zdravje in oskrbo psa, nikakor pa se ne sme nanasati na URADNE opredelitve, kateri pasmi kaksen pes pripada, ker za to veterinarji NISO usposobljeni.

Se enkrat - nadstandar veterinarjevega znanja se kaze v poznavanju znacilnosti posameznih pasem, nikakor pa ne more biti uradno opredeljevanje kaksne pasme je kateri pes v njihovi domeni. Zame je to nedopustno in se cudim, kako tako redki vidimo, kaj bi sprememba na tem podrocju kar naenkrat potegnila za seboj - resitev mnogih problemov na podrocju prodaje/nakupa/odgovorne oskrbe psov.

Logiran

Klavdija
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 868


« Odgovor #35 : četrtek, 05.03.2009 : 14:07:11 »

Citat
Še zmeraj pa ne razumem, ali je pravica članov KZS kupiranje ušes? Se mi zdi, da te tako razumem, čeprav upam, da ne res.
ne razumem najbolje.

Misliš, če članice KZS kakorkoli pogujuje oz. ne dovoljuje kupiranje?
Logiran
ninalai
novinec
*
Sporočil: 9


« Odgovor #36 : četrtek, 05.03.2009 : 14:12:33 »

ne razumem najbolje.

Misliš, če članice KZS kakorkoli pogujuje oz. ne dovoljuje kupiranje?

Ne, osnovnega Janinega sporočila ne dojamem. Ali jo moti, da VURS in Veterinarska zbornica skušata doseči, da bi se KZS bolj angažirala v tej smeri? Ali pa jo moti reakcija KZS?


Se enkrat - nadstandar veterinarjevega znanja se kaze v poznavanju znacilnosti posameznih pasem, nikakor pa ne more biti uradno opredeljevanje kaksne pasme je kateri pes v njihovi domeni. Zame je to nedopustno in se cudim, kako tako redki vidimo, kaj bi sprememba na tem podrocju kar naenkrat potegnila za seboj - resitev mnogih problemov na podrocju prodaje/nakupa/odgovorne oskrbe psov.



Kako pa bi se po tvojem to bolje uredilo? Kdo naj bi vodil evidence? In kaj bi bilo z mešanci?
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #37 : četrtek, 05.03.2009 : 14:13:57 »

ninalai, sama priznavam clanom katerekoli "sekte" Grin (tudi clanom KZS) tiste pravice, ki jim gredo po zakonih in predpisih, tudi internih, ce hoces. Rezanje uhljev je v Sloveniji z zakonom PREPOVEDANO! in kolikor vem, KZS ne dovoljuje nic vec, kot dovoljuje zakon, torej je rezanje uhljev pri psih prepovedano. Zakaj dovoljuje clanom svojih clanic (zal KZS pravi, da vzreditelji niso njihovi clani), da odhajajo drugam rezat uhlje psom iz slovenske vzreje, ne vem. Je treba vprasati njih. Sama dovoljujem oglasevanje psov s porezanimi uhlji ravno toliko, kot ga dovoljuje KZS, saj je le on tisti, ki lahko pove, ali je se lahko nekdo, ki "kaj" krsi, pod njihovo cepico ali ne.

Sama nikoli ne bi dala porezati uhljev nobenemu psu, ce te je to zanimalo.

Je pa rezanje uhljev dopusceno v okoliskih drzavah in glede na to, da nismo "zaprti" in (hvala bogu) sami sebi dovolj, je najbrz trenutno prepoved razstavljanja kupiranih psov nesmisel. Bi bilo malo za pogledati okrog, kaj se dogaja v drugih drzavah, kjer so prepovedali razstavljanje. Zal ne spremljam, ker me podrocje dejansko ne zanima prevec.
Logiran

ninalai
novinec
*
Sporočil: 9


« Odgovor #38 : četrtek, 05.03.2009 : 14:17:53 »

Hoj, Jana, saj se ne mislim kregat Smiley Vem, da nikakor ne podpiraš rezanja uhljev. To je pač te vrste debata, kjer nikoli ne prideš do konca. Celo področje je polno sivine. Me pa zanimajo ideje, kako bi uredili evidenco psov, da bi bilo za vse prav.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #39 : četrtek, 05.03.2009 : 14:21:57 »

Evidenca psov? Preprosto - pasmo lahko vpišeš samo skupaj s št. rodovnika (lahko tudi naknadno, če se na rodovnik čaka); če rodovnika ni in ni mogoče vpisati njegove št., se tudi pasme ne da vpisati - vpiše se mešanec. Stvar računalniškega programa. Takšnega ima že KZS za potrebe vodenja registra šolanih psov (KINOS).
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #40 : četrtek, 05.03.2009 : 14:23:37 »

Ok, je padlo vmes se nekaj vprasanj:

- Moja osnovna jeza je usmerjena na to, da se VURS (ocitno ne DURS) in Veterinarska zbornica obracata na KZS s prav nemarno zadevo, ki jo sami producirajo. KZS se v vsakem trenutku z vsemi mocmi totalno distancira od vsega, kar nima rodovnika. To vedo (najbrz) tudi na VURSu in na Veterinarski zbornici. Glede na to, da je v Sloveniji samo cca 30.000 rodovniskih psov (najbrz kaksen poginul tudi vmes ...) in cca 300.000 nerodovniskih, skrbijo na KZS za evidenco o manjsini. Vsi ostali, razen tistih redkih, ki so z rodovniki kupljeni v tujini, pa niso vpisani v SLR, so MESANCI.

Vemo, da je cca 3.000 rodovniskih mladicev skotenih v Sloveniji na leto, toliko nerodovniskih "cistokrvnih psov" (seveda mesancev) proda na leto pa samo en preprodajalec v Sloveniji (imamo jih vec, verjetno pa je prodaja se dosti vecja) in VSE TE PSE VETERINARJI VPISEJO KOT PASMESKE!!! S tem povzrocajo totalno katastrofo, tako na strokovnem podrocju (ali so zdaj vsi psi pasemski ali so mesanci, mi zdaj povejte), kot na veterinarskem / zdravstvenem podrocju (govori se o blaznih pasemskih boleznih, pa jih rodovniski psi ne poznajo), kot v statistikah, pri nevarnih psih, izgubljenih in zapuscenih psih po zavetiscih ...

A je zdaj kaj bolj jasna moja dilema in start te teme? Zakaj se obracajo z nekim problemom na nekoga drugega, ko pa problem sami ustvarjajo, vsak dan globlje in vsak dan bolj obsezno.
Logiran

Klavdija
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 868


« Odgovor #41 : četrtek, 05.03.2009 : 14:24:29 »

Tudi meni se zdi, da je to debata brez konca, vsaj hitrega ne. Ampak je prav, da se o tem pogovarjamo, če se že odgovorni za to ne. Vsaj ne na pravem koncu.  Tongue


Naj pa povem moje čist "trotelziher" mnenje.  Tongue Zame je KZS (ali KZ katere koli države) RODOVNIK PSA.  Grin Tako na kratko rečeno. Kdo drug je pa odgovoren za dajanje rodovnikov in s tem končno piko na I, katere pasme predstavnik je določen pes.
Kaj če od danes KZSja več ni?
Sedaj imamo pasemske pse in mešance in mešance podobne neki pasme in bla čistokrvne in kaj vem vse še. Če se KZS s tem strinja in jih to ne moti - zakaj bi to motilo VURS, veterinarje in navadne smrtnike, ki pač kupijo tisto kar se jim reče?
Potem KZS ne rabimo? Ali sem prestroga? sram Undecided
Če KZS imamo potem bi ona morala le prevzeti nekakšna resnejša in trdnejša pravila za pasemske pse. In oni bi morali debatirat v teh  smereh, kot debatiramo sedaj mi.

Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #42 : četrtek, 05.03.2009 : 14:26:10 »

Dajte mi malo veselja pri igri Grin in mi dovolite, da tole, kar je Kalsang tako lepo povzela v dva stavka, nekajkrat nalepim tukaj Smiley

Evidenca psov? Preprosto - pasmo lahko vpišeš samo skupaj s št. rodovnika (lahko tudi naknadno, če se na rodovnik čaka); če rodovnika ni in ni mogoče vpisati njegove št., se tudi pasme ne da vpisati - vpiše se mešanec. Stvar računalniškega programa. Takšnega ima že KZS za potrebe vodenja registra šolanih psov (KINOS).

Evidenca psov? Preprosto - pasmo lahko vpišeš samo skupaj s št. rodovnika (lahko tudi naknadno, če se na rodovnik čaka); če rodovnika ni in ni mogoče vpisati njegove št., se tudi pasme ne da vpisati - vpiše se mešanec. Stvar računalniškega programa. Takšnega ima že KZS za potrebe vodenja registra šolanih psov (KINOS).

Evidenca psov? Preprosto - pasmo lahko vpišeš samo skupaj s št. rodovnika (lahko tudi naknadno, če se na rodovnik čaka); če rodovnika ni in ni mogoče vpisati njegove št., se tudi pasme ne da vpisati - vpiše se mešanec. Stvar računalniškega programa. Takšnega ima že KZS za potrebe vodenja registra šolanih psov (KINOS).

Evidenca psov? Preprosto - pasmo lahko vpišeš samo skupaj s št. rodovnika (lahko tudi naknadno, če se na rodovnik čaka); če rodovnika ni in ni mogoče vpisati njegove št., se tudi pasme ne da vpisati - vpiše se mešanec. Stvar računalniškega programa. Takšnega ima že KZS za potrebe vodenja registra šolanih psov (KINOS).

 Grin Cheesy Wink
To je to!
In to je resitev 90% tezav!
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #43 : četrtek, 05.03.2009 : 14:27:35 »

Klavdija, vaaaaaabljena v temo http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,26531.0.html Smiley Wink
Logiran

Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #44 : četrtek, 05.03.2009 : 14:33:42 »

Joj Jana, pa ti sploh veš, kakšen problem je za VURS računalniški program? Že ta, ki ga imajo sedaj je živa katastrofa. Veterinarji ob vpisih obupujejo - če naredijo napako jo ne morejo popraviti, ne "zapomni" si podatkov od lanskega leta in je vse skupaj treba vselej pisati znova (skupaj z matičnimi številkami občanov, kar je spet tema za posebno debato)
Logiran
Strani: 1 2 [3] 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Oprostite jim, saj ne vedo, kaj delajo!
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines