mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 21:38:06

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Psi terapevti in pomočniki (Moderator: Agnes)  |  Tema: pomočnik slepim
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7   Dol
Natisni
Avtor Tema: pomočnik slepim  (Prebrano 52637 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Lilit
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.364


« Odgovor #15 : nedelja, 28.11.2004 : 00:46:23 »

Pri druzinskih prijateljih, kjer je oce slep, so imeli psa vodnika vse do njegove smrti (psa namrec, ne oceta). Bil je normalen clan druzine, ne "pripomocek".

Potem nekaj let ni imel nic, zdaj pa ima spet labradorko vodicko, ki je tako kot prejsnji pes del druzine.
Ne vem, kako bi lahko bilo drugace Huh Glede na to, kaksno zahtevno delo imajo vodici slepih, si skoraj ne predstavljam, da bi slabo skrbeli zanj, ker bi potem verjetno tudi slabo delal Huh

Zivljenje slepih s psi je, kolikor sem videla, enako kot zivljenje "videcih" s psi, s tem da jih, ko je treba, psi vodijo.
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #16 : ponedeljek, 29.11.2004 : 12:38:28 »

čeprav je slišati neverjetno so bili tudi ti primeri napačnega oskrbovanja psa, čeprav so verjetno res izjemni. Mislim, da psi lahko zelo dolgo vodijo, saj je delo bolj počasne narave. Ko je pes tako star, da ne more več vodit,mu ponavadi ne ostane kaj dosti življenja. Slepi pa tudi raje malo počaka psa s katerim sta usklajena in mu zaupa, kot pa prezgodaj zamenja za novega neznanega.
Logiran
Bambi
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 682


« Odgovor #17 : ponedeljek, 29.11.2004 : 18:36:46 »

Lilit, gre mogoče za Tačko?

Drugače pa glede oddaje in preverjanja pogojev, v katerem tak pes živi - dober inštruktor se na psa naveže in brez skrbi, da mu je ob oddaji zelo hudo  Undecided . Pogoje pa če ne drugače preverjajo vsaj na začetku, ko se psa preda, ampak se še vedno 'uvaja' v novem domu ter se z inštruktorejm mislim da dobi 1x tedensko za obnavljanje snovi in popravljanje morebitnih napak, ki jih dela slepa oseba pri ravnanju s psom.
Logiran
Lilit
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.364


« Odgovor #18 : ponedeljek, 29.11.2004 : 18:44:19 »

Lilit, gre mogoče za Tačko?

Jap Wink
Jo poznas?
Logiran
Bambi
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 682


« Odgovor #19 : torek, 30.11.2004 : 14:03:13 »

Lilit, jo poznam, sem jo videvala vsak teden, ko je 'delala kariero'  Wink - jo je izšolala šefica našega ŠKKja. Baje je njen skrbnik nezadovoljen, ker se vse sodelavke lepijo nanjo, namesto da bi se nanj  Wink.
Logiran
bubika
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 22



« Odgovor #20 : torek, 18.01.2005 : 10:44:18 »

Pozdravljeni!

Imam eno precej zapleteno prošnjo, za katero še sama ne vem, če bo izvedljiva, ampak tale forum se mi zdi kar praavi naslov za to.
In sicer: ker sem sama precej navdušena pesjanarka, sem se odločila, da bom poskušala pri svojem štdiju to nekako stlačiti zraven. Zadeva pa je taka: študiram etnologijo in kulturno antropologijo. Vem ,a prvi pogled nič skupnega s psi.  Tongue
Ampak, zanima me predvsem neka "nova smer", ki je še precej neuveljavljena, in sicer zooetnologija. Na podlagi le te želim napisati krjšo seminarsko nalogo, opraviti pa moram tudi  terensko delo, uporabiti znanstveni aparat...
Skratka, da ne dolgovlačim, zanima me predvsem ODNOS MED ČLOVEKOM IN NJEGOVIM KOSMATIM SPREMLJEVALCEM, in sicer pri slepih ljudeh.
Morda se vam bo tema zdela nekoliko zlajnana, tudi sama sem o tem že neka slišala,pa vendar se vendo konča z izjavo (kot je nekdo tukaj že omenil) "moj pes mi pomeni vse, brez nega ne bi šlo".
Zanima me, ali bi kdo morda poznal osebo, ki bi bila pripravljena sodelovati z mano? Zavedam se, da je to zelo zahtevna prošnja, vendar pa moram poudariti, da ne gre za "nič takega"  - nimam namena viset cele dneve pri človeku, rada bi le opravila kašen normalen pogovor, morda naredila kakšno fotko (ni nujno)... ne vem. Ideja je še zlo v povojih, časa pa je le približno dva meseca... Tongue  Roll Eyes

Če ima kdo kakršno koli idejo ali informacijo, ki bi mi lahko prišla prav, naj proooooosim napiše!!!!!  Grin
Vam bom zelooooooooooo hvaležna!!!!


Lep pozdrav vsem vam in vašim kosmatincem!
Logiran
zalarjeva
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.197


« Odgovor #21 : ponedeljek, 21.04.2008 : 09:06:47 »

Kok sem vesela da tale tema obstaja. Moja želja je, da bi postala učiteljica psov vodnikov za slepe. Kakor sem se pogovarjala z bivšo šefico pravi, da sta v Sloveniji samo dva učitelja, ena izmed njiju je njena zelo dobra prijateljica. Poteka pa takole. Greš na razpis na ZZZS, kjer vidiš, da slepa oseba hoče psa te in te psame. Ti se prijaviš, da boš ti tega psa izšolal, greš pogledat legla, kjer izbereš najprimernejšega psa. Ta je ponavadi najmirnejši v leglu. Učiš ga kakšno leto in pol, je neprestano s teboj da se na vse navadi. Pri enem letu ga moraš peljati k veterinarju, da ga celega pregleda, če je zdrav in potem slepo osebo s psom spoznaš, ta pri tebi tudi nekaj časa živi, da se nauči kako psom ravnati. Potem psa oddaš. Šolanje plača država in ne slepa oseba. Zaslužek je bolj slab, vendar se ob tem da delati tudi kaj drugega. Ta učiteljica ima na primer tudi pasjo šolo. Zdaj pa takole: kako šolanje poteka sem izvedela od moje bivše šefice in če kaj ni prav napisano, oziroma je narobe razumljeno bi lepo prosila, če me popravite, saj me tole zelo zanima. Wink
Logiran
zalarjeva
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.197


« Odgovor #22 : sreda, 18.06.2008 : 23:14:47 »

No o tem imate kar nekaj napisano v današnjem oz. zdaj že včerajšnjem Deluindom (prilogi dela). Vendar še zmeraj o tem premalo vem. Sem pa vprašala sorodnico, ki živi v Švici, če se lahko o tem pozanima (tam so namreč 4 šole, ki izšolajo učitelje za pse vodnike slepih). Ko mi sporoči kako in kaj, sporočim v tej temi Wink Me je pa zanimalo: koliko časa šola traja, koliko stane, če je v angleščini itd. To je moja velika želja-učiti psa za vodnike slepih, saj tako človeku tako rekoč podariš vid (preko psa) in seveda s tem izboljšaš življenje. V tej reviji je tudi lepo napisano kako res pes pomaga slepemu človeku. Smiley Preberite si.
Ko sem prišla domov zdajle sem dobila to revijo odprto na tej strani na moji mizi. Sem zelo hvaležna mami, ker me pri tem podpira (oče še zdaj potihem upa, da me bo minilo karkoli se ukvarjati s psi skozi moje življenje Sad . Mu ni jasno, da me ne bo minilo, če sem že odkar vem da ta žival obstaja, njihova velika ljubiteljica Smiley ). Rada učim pse raznoraznih trikov in veščin in sem prepričana, da bi zelo uživala ob delu. Je pa nekaj res: glede na to, da ta pes s teboj kar nekaj časa živi 24 ur na dan, ga bom težko oddala. Ampak se bom že zmenila, da ga obiskujem Wink
Logiran
ZAKAJA
novinec
*
Sporočil: 4


« Odgovor #23 : četrtek, 30.10.2008 : 10:02:59 »

O vsem kar Vas zanima glede šolanja psov za vodnike slepih ali za terapevtske namene se lahko obrnete na naslov:  tackepomagacke@ognjena.com in si pogledate spletne strani www.ognjena.com/tackepomagacke
Logiran
zalarjeva
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.197


« Odgovor #24 : četrtek, 30.10.2008 : 12:02:15 »

Oooo, hvala! Ravno včeraj sem za bežigradom videla slepo osebo s psom vodnikom. Me je imelo, da bi jo vprašala kdo ji je izšolal psa in se potem obrnila na tega učitelja. Pa sem bila z avtom. No zagotvo dobite mail. Wink
Trenutno se s teto, ki živi v Švici pogovarjava kako tam izgleda šola. Jah 3 leta, 8 ur na dan-je pa plačano-ni nekaj veliko vendar se da preživeti. Šola ti najde tudi stanovanje v najemu v bližini šole. Je pa smotano mi to, da je samo v nemškem jeziku. Jaz sem pa že takooo pozabila ta jezik. Saj vem, da hitro nazaj noter padeš a vseeno...
Logiran
NusaInKlaj
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 316


« Odgovor #25 : četrtek, 30.10.2008 : 12:24:27 »

Zalarjeva v  oktobrski številki revije Moj pes je napisan en članek z naslovom Psi za pomoč invalidom. Če te mogoče zanima.
Logiran
Miss Teja.
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.261


« Odgovor #26 : četrtek, 30.10.2008 : 12:39:18 »

zalarjeva če hočeš ti skeniram članek.  Smiley
Logiran
zalarjeva
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.197


« Odgovor #27 : četrtek, 30.10.2008 : 22:18:32 »

Sem tole revijo kar kupila Smiley In notri je super članek o psih vodičih slepih Cheesy
Logiran
Sinica
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 69


WWW
« Odgovor #28 : petek, 06.02.2009 : 00:09:36 »

Pozdravljeni,
Joj, joj, sploh ne vem kje naj začnem. Se bom potrudila na kratko razložit par stvari, če kaj izpustim, mi, prosim, oprostite.
Vsi, ki jih zanima šolanje psov vodičev, naj se obrnejo na stran:
http://www.slo-canis.net
To je društvo, ki združuje kinologe, ki so se odločili, da bodo šolali psa za slepo osebo.
Toliko za začetek.
In zakaj odgovarjam na to temo?
Ker sem slepa oseba, skorajšnja lastnica labradorke vodnice, in so me vaši posti zelo razžalostili, saj si kot prvo sploh ne predstavljate kaj pes vodič sploh je oziroma čemu v resnici služi. Pes vodič je pes, ki slepemu ne nadomešča vida, ampak mu lajša določene situacije na poti. Konkreten primer: zdaj, ko je po mestu sneg, ki ga je na pločnikih polno, se pes na ukaz slepega kupu snega izogne, medtem ko se mu slepi ne bi mogel, oziroma bi moral najprej raziskati okolico, da bi sploh videl po kateri strani se kupu sploh lahko izogne. Drugi primer: slepi lahko uporablja ukaze »stopnica«, »semafor«, »zebra« in pes ga pripelje do omenjenih objektov. Seveda pes ne loči navadnega droga od semaforja, a se, če gre večkrat po eni poti, to nauči. Vedno je slepi tisti, ki korigira in daje ukaze. In še ena stvar: pes se ne uči poti na pamet, vsaj ni priporočljivo, saj je pes vodič priporočljiv slepim, ki se veliko gibajo, torej uporabljajo različne poti. Če pa se pes nauči eno pot na pamet in mu slepi neha dajati sprotnih ukazov, češ, itak me bo opozoril na oviro, se lahko zgodi, da pes tega v nepredvideni situaciji ne bo naredil, saj žival ne ve katera pot je »redna« in katera je »nova«. Torej, vedno je slepi tisti, ki ukazuje, pes je le izvajalec, ki poskrbi, da slepi pride prej na cilj. Tudi, ko se kuža šola, je dobro, da se znajde v čim več situacijah: tako bova šli z mojo Atheno kmalu na aerodrom, kjer bova vstopili v letalo, saj jaz kar dosti sama potujem, zato mora biti pes seznanjen s hrupom letalskega motorja.
Pes v avtobusu ne rabi nagobčnika, saj je delovni pes in ne »carkljavček«, zato nagobčnika ne potrebuje.

Pretreslo me je vprašanje »kam gre pes, ko 'odsluži'«. Hja, ne vem, čuden pogled na pse vodiče imajo ljudje, ki kaj takega vprašajo. Ne mislite, da je pes vodič ubogi revež, ki s slepim hodi naokrog, ko pa prideta domov, pa ga slepi vrže v en kot in pozabi nanj. Tisti slepi, ki imajo pse, jih imajo/imamo tudi radi, saj drugače ne gre. Za psa je treba skrbeti, redno, ne samo takrat, ko se nam zazdi. Pa saj to pa ja sami veste, saj ste ljubitelji psov. Ti kužki imajo vso toplino in igro, vso pozornost in najboljšo vzgojo, saj naj bi slepega spremljali povsod, torej si ne smejo privoščiti grdega obnašanja. Tudi dober lastnik takšnega psa se z njim veliko ukvarja, morda še več, saj je v to prisiljen, če želi, da ga bo družba s psom sprejemala. Kuža s slepim ostane do konca, kaj, a vi tudi evtanazirate vaše reševalne/terapevtske/ne-vem-kakšne druge kužke, ko ne morejo več delati?
Žal pa šolanje psov ni dober biznis, za tiste, ki morda mislite, da je. Niti ne zato, ker ni dobro plačano, ampak tudi zato, ker je pri nas zelo malo slepih, sploh mladih katerim je pes še najbolj namenjen, ki bi psa imeli. Med slepimi vlada veliko stereotipov, saj je bilo to področje pri nas svoje čase zelo slabo urejeno. Slepim, npr., ni bil dovoljen vstop s psom v javne prostore itd. kuža je včasih slepemu predstavljal bolj oviro kot pa pripomoček. Slepi ljudje, ki pa so ves čas doma in se ne gibajo na različnih terenih, pa psa vodiča ne potrebujejo tako zelo kot tisti, ki so ves čas nekje. Kot sem napisala že zgoraj, pes slepemu pomaga, da se izogne raznim oviram, kar mnogo skrajša čas poti in slepemu pobere manj koncentracije, ki jo bo potreboval kasneje, ko pride na cilj (npr. na fakulteto ali v službo). Žal pa se je za psa odločala bolj populacija, ki je živela bolj mirno življenje na vasi, ravno zaradi zgoraj omenjenih problemov, ki so jih imeli slepi s psi v mestih. In ker pes ni redno delal, je ukaze pozabil. In tako so se slepi pritoževali, da jih ne uboga. In ker je za psa začela skrbeti vsa družina, takšne stvari se pogosto dogajajo, je pes manj ubogal svojega »gospodarja«, zato je bila situacija le še slabša.
Toliko zaenkrat. Oprostite, ker je tako dolgo vse skupaj in morda rahlo pikro, nikogar nočem užaliti, le razjasnila bi rada par stvari. Papa!! Cheesy
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #29 : petek, 06.02.2009 : 00:25:09 »

Sinica, krasno, da nam pomagas razumeti vlogo psa - spremljevalca slepe osebe. Neprecenljive informacije nam lahko posredujes, saj se tukaj vsak dan zbere mnogo ljudi, ki smo tako ali drugace povezani s psi. Zagotovo lahko recem v imenu vseh mojpes.netovcev, da si zelimo tvojih sporocil v tej temi, saj bodo iz prve roke, nam pa bo napisano dalo sirino tudi na to podrocje.

Predhodni pisci v tej temi niso slepi in verjetno nimajo izkusenj, pa tudi informacij ne, zato jim ne gre zameriti, ce so gledali na to podrocje s svojimi ocmi. Zdaj si ti z nami in nam bos lahko odstrla vse skrivnosti Smiley o solanju tvoje Athene in seveda, ko bo pri tebi, bomo z veseljem spremljali vajine dogodivscine.

Torej, dobrodosla Sinica. Upam, da se bos prijetno pocutila med nami in upam, da te s kaksno hudo vroco polemiko ne bomo prevec prestrasili Wink. Pogosto se namrec kar iskre kresejo, pasja scena pri nas pa pod povrsjem niti zdalec ni roznata.
Logiran

Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Psi terapevti in pomočniki (Moderator: Agnes)  |  Tema: pomočnik slepim
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines