mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 08:06:04

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Holandski ovčar
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Holandski ovčar  (Prebrano 7660 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
spelcyyy
novinec
*
Sporočil: 4


WWW
« : petek, 03.07.2009 : 15:14:14 »

Zgodovina

Pasma izvira iz Norveške, kjer so pastirji s križanjem različnih ovčarskih psov, želeli dobiti popolnega ovčarja za varstvo svojih čred. Uspelo jim je, v obliki psa, ki ga danes poznamo kot holandskega ovčarja.
To je bil srednje velik pes, popolnoma predan svojemu lastniku in čredi, zelo pameten in samostojen, vendar vreden zaupanja in zanesljiv. Dovolj velik da je pregnal plenilce a obenem tudi dovolj lahek, da ga je pastir po potrebi lahko nosil na ramenih. Močan, vzdržen, pravi delavni pes, na katerega se je pastir zanesel, tako za varstvo črede kot za prijateljstvo.
Konec 19. stoletja je holandski ovčar skoraj izginil. Država je bila v krempljih industrijske revolucije. Ovce, pastirji in njihovi psi zato niso bili več potrebni in so eden za drugim izginjali. Takrat je nekaj ljubiteljev te pasme stopilo skupaj in ustanovili so prvi klub rejcev holandskih ovčarjev. 12. junija leta 1898 je norveška ovčarska zveza pasmo potrdila.

Temperament

Po mnenju ljubiteljev, so holandski ovčarji popolni psi. Obdržali so vse kvalitete ovčarskega psa, vendar se njihov značaj s pravim šolanjem lahko izpopolni za veliko drugih dejavnosti. Ta pasma je zelo družabna in ima velik čut za naravno ureditev v "krdelu", radi imajo družbo, še posebaj svojih ljudi.Holandski ovčarji se praviloma dobro razumejo z otroci.
 Te psi so precej neodvisne narave, znajo biti trmasti in svojeglavi. To pomeni, da jim mora lastnik zagotoviti strogo in konstantno vzgojo. So družinski psi in čeprav bodo vsakega člana družine smatral za svojega, bodo najbolj zvesti lastniku, oz. tistemu ki jim bo posvetil največ časa. Dosleden in ljubezniv odnos je potreben, da se iz teh psov razvije njihov pravi potencial. Ne poskušajte jih vzgajati s silo in trdo roko, saj so zelo občutljivi na čustveno vzdušje okoli njih. Najsrečnejši bodo v domu, kjer jim bodo nudili veliko gibanja in ljubezni. Dnevni sprehodi ali tek ob kolesu je zanje popolna vadba.
Holandski ovčarji so še vedno delavni psi. Uporabljajo jih za agility, policijsko delo, kot reševalne pse in seveda njihov prvotni poklic, ovčarstvo.

Opis pasme
 
Izgled
Srednje velik in srednje težak pes, z mišičasto in dobro uravnoteženo konstrukcijo in inteligentnim ter živahnim značajem.

Velikost
Samci : 57 - 62 cm
Samice : 55 - 60 cm

Teža
Samci : 28 kg
Samice : 23 kg

Vrste
Obstajajo 3 vrste holandskih ovčarjev, ki se razlikujejo po dlaki; kratkodlaki, dolgodlaki in resasti.
Kratkodlaki in dolgodlaki ne potrebujejo veliko nege, razen v obdobju menjanja dlake, enotedensko krtačenje popolnoma zadostuje. Resasta dlaka pa potrebuje profesionalno oskrbo vsaj 2x letno.

Barva
Od črne z zlatimi in/ali srebrnimi lisami, do tigraste, resasti pa tudi modro-sive. Občasno imajo tudi bele lise na prsih.
Logiran
spelcyyy
novinec
*
Sporočil: 4


WWW
« Odgovor #1 : petek, 03.07.2009 : 15:32:32 »

No pa še slikice:
****

Zaradi nespostovanja avtorskih pravil so slike izbrisane, Jana, 3.7.2009
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #2 : petek, 03.07.2009 : 15:58:49 »

spelcyyy, si ti avtor tega teksta in fotografij? lp
Logiran

spelcyyy
novinec
*
Sporočil: 4


WWW
« Odgovor #3 : petek, 03.07.2009 : 18:26:22 »

Teksta ja fotografije so pa iz interneta, upam da ni nič narobe...
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #4 : petek, 03.07.2009 : 18:29:49 »

Slik z interneta se ne sme kopirati in objavljati drugje. Se posebej takih fotk ne trpim na mojpes.netu.
Za kakrsnekoli objave je potrebno imeti dovoljenje avtorja in/ali lastnika fotografij.
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #5 : petek, 03.07.2009 : 18:31:51 »

Aja, glede na to, da psa nimas, si verjetno uporabila kaksen vir, od koder si crpala podatke za zgornji tekst?
Logiran

spelcyyy
novinec
*
Sporočil: 4


WWW
« Odgovor #6 : petek, 03.07.2009 : 18:38:53 »

Za kakršne koli nevšečnosti se opravuičujem, moj namen ni bil kršiti pravil foruma, priznam pa da jih nisem prebrala in sedaj vidim, da bi jih morala.
Imam sicer holandsko ovčarko, vendar je brez rodovnika.
Informacije o pasmi sem pa dobila na internetu iz različnih angleških in nemških strani.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #7 : petek, 03.07.2009 : 19:24:40 »

Oprosti, ampak holandski ovcar brez rodovnika ne obstaja.

Prepoved kopiranja fotk ali linkanje na streznike, ki jih placuje nekdo drug, prav tako prepoved kopiranja tekstov ni moja pogruntavscina, temvec je to osnovno avtorsko pravilo (uzakonjeno po celem svetu in ne samo v Sloveniji) - ne jemlji tistega, kar ni tvoje in ne objavljaj brez, da bi dobil za objavo dovoljenje od tistega, cigar nek material je, oz. za kar je on porabil energijo, denar, cas ..., da je ustvaril, pa ceprav samo skljocnil na sprozilec fotoaparata in dal na svoj streznik. Slike so tam zato, da jih tam gledate in ne da jih dajete na ogled drugam brez dovoljenja.
Logiran

kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #8 : petek, 03.07.2009 : 20:39:18 »

Po mojih informacijah je edina "holandska" ovcarka doma v Lendavi, pri moji znanki. Seveda prava nizozemska ovcarka. lp
Logiran

PaAnja
novinec
*
Sporočil: 14


WWW
« Odgovor #9 : ponedeljek, 27.09.2010 : 16:22:14 »

A si kdo lasti to pasmo pri nas? Pa bi bil pripravljen kaj napisati o karakterju in podobno?
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #10 : sreda, 08.06.2011 : 11:53:38 »


(http://www.working-dog.eu/dogs-details/940970/Ernesto-Carlos-Alvero-Bize-Arkadas)

taprav tiger Cheesy
nič zanimanja za te lepote pri nas? Undecided
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #11 : sreda, 08.06.2011 : 13:18:55 »

Malček ga je Wink
Ampak so kar specifična pasma. Eno psičko pa poznaš...   Smiley
Logiran
alja123
novinec
*
Sporočil: 8


WWW
« Odgovor #12 : sreda, 26.06.2013 : 19:29:32 »

Pozdravljeni.
Tudi sami imamo to pasmo in imamo mladičke. Če koga zanima, me lahko kontaktira na privat.

Lp  Smiley
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #13 : sreda, 26.06.2013 : 19:37:58 »

Hm, na privat te tukaj ne more nihče kontaktirati.

Pravila oglaševanja legel na mojpes.netu najdeš tukaj - KLIK.
Logiran

alja123
novinec
*
Sporočil: 8


WWW
« Odgovor #14 : sreda, 26.06.2013 : 19:57:18 »

Ajaaa, potem se pa opravičujem. Hvala Smiley
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Holandski ovčar
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines