mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 19.03.2024 : 12:01:02

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Nov pravilniik o zasciti hisnih zivali
Strani: 1 2 [3] 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: Nov pravilniik o zasciti hisnih zivali  (Prebrano 24276 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #30 : četrtek, 09.07.2009 : 11:16:28 »

ok, grem jutr Barka 40kilskega privezat na 1,8 metra ketno (dolg je 60cm)...samo pazit moram da ne bo tezja od 1,8 kile na meter

kake budale so tile veterinarsi upravljalci...a bo inšpektor z vago okol po kmetijah letal?

Če pa ja piše, da minimalna ketna je vseeno 3m, se pravi kak irski volčji hrt mora imet samo malo daljšo Tongue
Logiran
Diamond winner
midi
*
Sporočil: 4



WWW
« Odgovor #31 : četrtek, 09.07.2009 : 11:25:38 »

hmm, a zdaj rabim dovoljenje VURSa, da sploh lahko prodam (rodovniške) mladičke (8.člen)?  Shocked Shocked Shocked
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #32 : četrtek, 09.07.2009 : 13:17:33 »

Jaz pa ne berem tako tragično te točke...to v bistvu pomoje pomeni, da lahko ti svoje mladiče prodajaš samo pri sebi doma, kjer imaš vse v skladu s predpisi o lastništvu psov, ne pa tudi na razstavah, tržnicah, parkiriščih in podobno, se pravi ne izven svojih, če hočeš temu reči "poslovnih" prostorov, v tem primeru so pač to prostori tvoje psarne, tvoja hiša ali stanovanje.
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #33 : četrtek, 09.07.2009 : 14:51:27 »

Jaz pa ta osmi člen berem tako, da se od sedaj naprej lahko pasje in mačje mladičke prodaja v trgovinah Shocked.
Logiran
Nota
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 53


« Odgovor #34 : petek, 10.07.2009 : 11:02:25 »

Ok, zdaj sem doma in se bom ponovno lotila temeljitega branja tega čudesa ...

Ampak še vedno me zanima, če morda kdo ve
- kakšen je postopek da se sprejme novi pravilnik, dopolnitve
-ali je kakšna možnost sodelovanja pri nastajanju,
- kako in komu poslati prirpombe na tega, sedaj obstoječega ...
- kdo je AVTOR tega sedaj veljavnega ...
- na podlagi česa so bile delane te spremembe ...
- ali je sploh možno, da se kaj spremeni


 .. pa še par vprašanj se mi poraja in bi res želela prit v stik z avtorji.
Logiran
saba
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 153


« Odgovor #35 : petek, 10.07.2009 : 11:41:59 »

Bom še jaz malo na glas razmišljala  Roll Eyes

- zakaj ni v členu o dolžnostih lastnika domačih živali alineje, da mora lastnik/skrbnik živali poskrbeti za preprečitev nezaželene brejosti? Sterilizcija, kastracija, izolacija,... za te pojme na ministrstvu za kmetijstvo še niso slišali?

- vse mogoče neumnosti uzakonijo in predpisujejo, a obvezne prijave legla/brejosti pri lokalnem veterinarju pa ni mogoče predpisat? Potem bi se dalo slediti tako preobremenjenosti samic, kot tudi mladičem. (Eh ja, potem bi morali inšpektorji dvignit rit, hodit okoli in delat Angry )
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #36 : torek, 14.07.2009 : 18:52:59 »

hmm, a zdaj rabim dovoljenje VURSa, da sploh lahko prodam (rodovniške) mladičke (8.člen)?  Shocked Shocked Shocked
kako pa VURS definira "rodovniške"HuhHuhHuh??

KZS ni oseba z javnim pooblastilom da definira ČISTOPASEMSKE
rodovnik ima vsak pes katerega predniki so zapisani.
čisopasemskost resda definira rodovnik ampak spet...a je nujno KZSjev
dejte vi kzsjevci malo bolj skrbet za kastracije in sterilizacije in osveščanje novih lastnikov psov da zadnji v rangu nikol ne bo genetike prenašal in svinjal genskega poola. samo ker menite da je leglo registrirano potewm vsak PRVI lastnik slej ko prej ko nuca gume na avtu dela vzrejne in ima leglo al pa skok. a to je pa v redu?HuhHuh??
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #37 : torek, 14.07.2009 : 21:07:09 »

Je bilo notri, pa so vrgli ven oz. jaz ne najdem vec.

Če gre za pasemsko žival, mora prodajalec kupcu ob prodaji izročiti original potrdila o poreklu (rodovnik, certifikat), ki potrjuje, da je žival pasme, za katero jo deklarira.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #38 : sreda, 15.07.2009 : 18:48:07 »

Če gre za pasemsko žival, mora prodajalec kupcu ob prodaji izročiti original potrdila o poreklu (rodovnik, certifikat), ki potrjuje, da je žival pasme, za katero jo deklarira.
kdo definira pasemsko žival če je pri nas edina vsepasemska organizacija KZS, KI PA NIMA JAVNEGA POOBLASTILA?HuhHuhHuh?
kar je sicer kar se mene tiče super, ker taki organizaciji res ne bi dal niti P od kakega pooblastila.
Meni je to ok, ker ko bom imel naslednje leglo z psico ki sicer ima tud vzrejno...oz ji zdaj poteče pa ne bom podaljsal...bom lepo dal 5 gen rodovnik lastnikom. ker imam boljso bazoo za svojo pasmo in linijo kt KZS
se prav vse ok.
Tisto kar sem pred leti govoril o KZS pa se danes ponavljam, je pa evidentno. Ko je bivsi predsednik sedel v DZju danes je predsednik DSja...kaj je naredil pa za svoj hobi, kje je lobiral??? samo kataloge je tiskal pa sluzil na racun te organizacije pa  v politiki rit greje. Torej je ocitno da za pse niti zveza ne dela nic ce njeni najvisji predstavniki ne nardijo nic niti ko so pri koritu
prasice navadne.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #39 : sreda, 15.07.2009 : 19:02:04 »

Alti, to je pisalo v bivsem pravilniku, v tanovem ni vec.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #40 : sreda, 15.07.2009 : 22:34:53 »

aja, ok, sem mal slabo gledal, jap...
sej je res  edino prav, ker v bistvu je res cisto vseeno a je pasemska  al pa ne. Žival je žival neglede na to a je pasemsko definirana
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #41 : sreda, 15.07.2009 : 22:38:48 »

Vidis, meni se pa ne zdi prav, da so to ven vrgli.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #42 : četrtek, 16.07.2009 : 00:10:01 »

Citat
aja, ok, sem mal slabo gledal, jap...
sej je res  edino prav, ker v bistvu je res cisto vseeno a je pasemska  al pa ne. Žival je žival neglede na to a je pasemsko definirana

Po prejšnjem pravilniku si lahko kot pasemsko prodajal žival samo v primeru, če si imel potrdilo o njeni "pasemskosti".

Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #43 : četrtek, 16.07.2009 : 03:17:10 »

- V 7. clenu je zanimiva navedba "Izgubo hišnih živali tistih vrst, ki morajo biti označene v skladu s predpisi o veterinarstvu oziroma v skladu s predpisi o varstvu prosto živečih vrst živali in ohranjanju narave ...", kar je zdaj omejeno samo na pse, saj morajo biti po zakonodaji oznaceni samo psi.


Označevati je potrebno tudi druge živali (v skladu s predpisi) - tako naše prosto živeče, ki se jih zadržuje v ujetništvu kot tudi tuje - beri CITES (za lažjo predstavo - vse skobčevke morajo imeti zaprte obročke na nogicah)

Drugače pa mene moti že opredelitev (oziroma njihovo pomanjkanje) izrazov v 2. členu. Kdo je zdaj skrbnik (opredeljeno sicer v zakonu) živali? Kakšna je torej razlika med skrbnikom (do 6. člena) in lastnikom (6. člen)? Lastnik je sicer omenjen v ZVMS, ampak samo kot razlaga imetnika. A res ne gre imet enega samega izraza?

Pa a je težko vtaknit notri člen, kjer piše, da mora biti vsako leglo načrtovano (torej prijavljeno)? Zaradi mene tudi mešančki - samo da ni to posledica upsa? Recimo nekje pri gojitvi? 

- Umaknjen je clen, ki je govoril o nevarnih psih.

Načeloma so opredeljeni v zakonu, je pa res, da tam ni omenjenega nagobčnika.

Hm ..., kot jaz tole razumem, je dvignjena meja s 5 zivali iste vrste na 10, pri cemer ne rabis dovoljenje VURSa?

Hja, malo ni jasno vse skupaj. Ker, če bereš skupaj s tem:

14. člen (ZVMS 93/05)

(hišne živali)

(1) Za gojitev hišnih živali, hotel za živali in zavetišče za zapuščene živali morajo biti izpolnjeni predpisani pogoji glede objektov, namestitve, oskrbe in zdravstvenega varstva živali; biti morajo pod veterinarskim nadzorom in registrirani pri območnem uradu VURS. Postopek se začne z vlogo imetnika živali oziroma nosilca dejavnosti. Z odločbo, izdano po preveritvi pogojev, se odloči tudi o največjem možnem številu odraslih hišnih živali.
(2) Določbe prejšnjega odstavka ne veljajo za:
1. posedovanje več kot 5 odraslih hišnih živali iste vrste do vključno 30 dni v 12 mesecih na stanovanje;
2. ljubiteljsko rejo, ljubiteljsko vzrejo in ljubiteljsko gojitev drugih domačih ptic, akvarijskih rib, okrasne perutnine in malih glodalcev.
(3) Natančnejše pogoje iz prvega odstavka tega člena predpiše minister.


v bistvu res pravi, da je minister v pravilniku predpisal te pogoje... Bi se bilo treba malo bolj poglobiti. Trenutno jst razumem tako, da je posedovanje več kot 5 odraslih živali iste vrste še vedno gojitev, vendar za gojitev do 10 živali ni posebnih pogojev. Torej moraš imeti gojitev vseeno prijavljeno, ni pa potrebno imeti npr. prostora za skladiščenje hrane. Za p.s. mene tukaj zanima še (ker je opredeljeno 5 živali na stanovanje) - kaj pa, če so recimo pesjaki izven stanovanjskega območja (  Roll Eyes ), jih je več kot 5, vendar so psi v njih različnih lastnikov? Po mojih izkušnjah, je to za VURS ok.  Smiley

Prijavljen je bil tudi pes, ki smo ga morali zaradi hude in neozdravljive bolezni evtanazirati
pri veterinarju se pravi odjava pride avtomatsko.

Kam pride odjava avtomatsko?

hmm, a zdaj rabim dovoljenje VURSa, da sploh lahko prodam (rodovniške) mladičke (8.člen)? Shocked Shocked Shocked

Hm, na tole se sicer ne spoznam (mi ni toliko v interesu, bi me pa seveda zanimalo), ampak mislim, da se tole nanaša na:


11. člen (ZVMS 93/05)

(prijava)

(1) Imetniki živali morajo gojitev, posedovanje rejnih živali, hotel za živali ali zavetišče za zapuščene živali ter dejavnost zbiranja, prodaje, prevoza, prometa ali trgovanja z živalmi in spremembe prijaviti VURS, ki o tem vodi evidence in registre.
(2) VURS lahko za zbiranje prijav in vodenje evidenc oziroma registrov iz prejšnjega odstavka pooblasti drug organ.
(3) Lastnik psa mora v sedmih dneh od pridobitve prijaviti psa veterinarski organizaciji, ki to vnese v centralni register psov, ki se vodi pri VURS. Mladiča mora prijaviti najkasneje do dopolnjenega tretjega meseca njegove starosti. Prijaviti je treba tudi pogin, odtujitev, pobeg ter vsako drugo spremembo v zvezi s psom.
(4) Natančnejši pogoji iz tega člena so določeni s predpisi Skupnosti oziroma jih predpiše minister, če ni s predpisi Skupnosti drugače določeno.


Torej - kakršnokoli prodajanje (lahko pa je bila prej pooblašena KZS - o tem pa jst pojma nimam) . Pa ko sem že ravno prebrala tale člen - kaj pa je dejavnost zbiranja živali?  Huh


Mene pa še vedno nadvse moti tole:

31. člen

(pesjak)

(1) Minimalna velikost pesjaka skupaj z uto glede na težo psa in število živali v pesjaku je določena v Prilogi 3, ki je sestavni del tega pravilnika.
(2) Če so v pesjaku nameščeni psi različnih težnostnih kategorij, je minimalna velikost pesjaka lahko manjša za 15 odstotkov od predpisane velikosti, ki ustreza številu psov težjih kategorij.
(3) Ne glede na določbe prvega in drugega odstavka tega člena so možna odstopanja glede velikosti pesjaka, če uradni veterinar pri izvajanju nadzora strokovno oceni, da odstopanje od predpisanih pogojev ne povzroča nepotrebnega trpljenja živali.

32. člen

(pasja uta)

(1) Pasja uta mora biti dovolj velika, da lahko pes v njej normalno leže, vstane ter se obrne oziroma mora biti vsaj velikosti, kot je določena v Prilogi 4, ki je sestavni del tega pravilnika.
(2) Ne glede na določbe prejšnjega odstavka so možna odstopanja glede velikosti pasje ute, če je omogočeno, da se žival nemoteno obrne, leže in vstane in če uradni veterinar pri izvajanju nadzora strokovno oceni, da odstopanje od predpisanih pogojev ne povzroča nepotrebnega trpljenja živali.
(3) Pasja uta mora biti primerno izolirana in dvignjena od tal. Pasja uta mora biti dvoprostorska, razen če uradni veterinar pri izvajanju nadzora strokovno oceni, da to ni potrebno.


Sicer so bile bivalne razmere tudi v prejšnjem pravilniku podvržene "strokovni" presoji na terenu, vendar so zdaj za vsak slučaj vtaknili v to še dvoprostorskost in izoliranost ute Smiley  Pa prav zanima me, kdo bo šel tehtat verige.


Bom še jaz malo na glas razmišljala Roll Eyes

- zakaj ni v členu o dolžnostih lastnika domačih živali alineje, da mora lastnik/skrbnik živali poskrbeti za preprečitev nezaželene brejosti? Sterilizcija, kastracija, izolacija,... za te pojme na ministrstvu za kmetijstvo še niso slišali?


Je v zakonu ZZZiv - UPB2 .

- vse mogoče neumnosti uzakonijo in predpisujejo, a obvezne prijave legla/brejosti pri lokalnem veterinarju pa ni mogoče predpisat? Potem bi se dalo slediti tako preobremenjenosti samic, kot tudi mladičem. (Eh ja, potem bi morali inšpektorji dvignit rit, hodit okoli in delat Angry )

Se strinjam........................................ Razen tega, da bi imeli več dela - če dobijo prijavo, morajo it tako ali tako pogledat. In če bi bilo to v zakonu, bi ravno tako kot zdaj, ko pokimajo na odgovor "sej smo si jih želeli", lahko pokimali na papir (potrdilo) o registraciji (prijavitvi) legla.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #44 : četrtek, 16.07.2009 : 04:09:51 »

Pa ko sem že ravno prebrala tale člen - kaj pa je dejavnost zbiranja živali?  Huh

To sem pa čisto spregledala.
Imamo torej uzakonjeno zbirateljstvo ali... Huh
Logiran
Strani: 1 2 [3] 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Nov pravilniik o zasciti hisnih zivali
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines