mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 15:43:57

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Evropska domača mačka
Strani: 1 ... 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14   Dol
Natisni
Avtor Tema: Evropska domača mačka  (Prebrano 47251 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Smetka
mega
***
Sporočil: 20.189



WWW
« Odgovor #120 : sobota, 24.10.2009 : 13:09:00 »

imamo pa pisano paleto mačk, ki pa jim dejansko grozi izumrtje.

??

podložnikov, ki za vašo zavetiško/kmečko/ulično muco skrbite z redno veterinarsko in gurmansko oskrbo. Kakšne zdravstvene probleme imajo vaše mačke?

Tako kot pri vseh pasemskih se srečujemo s pogostimi ledvičnimi obolenji. Vsega ostalega je strašno malo, če odmislimo običajne težave cestnega življenja: okužbo s herpesom, klamidijo, mikrosporijo, kugo.

Poleg tega pa me zanima, kako si vi, ki pridno skrbite za s/k mačk, ki jih jemljete s ceste in ki izboljšujete mačjo problematiko, predstvljate prihodnost "evropske domače mačke"? Kje bom lahko dobila oranžnotigrastega muca, sivodimasto lepotico, navadnega felixa ali strahvzbujajočega črnuha, ko bo čez 20, 50, 100 let sterilizirana vsaka muca in kastriran vsak maček?

Sem predlagala branje obširnega gradiva. Ali pa obisk kakega kongresa, pa gotovo ne boš na oranžne tigre gledala z nostalgijo.
Logiran

fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #121 : sobota, 24.10.2009 : 15:31:25 »

Jaz bi pa dejansko gledala z nostalgijo, če jih sploh ne bi bilo več.
Ampak to je trenutno nekako tako, kot rečt, naj se Afrike prosim ne podučuje o uporabi kontracepcijskih sredstev - nič hudega, če so vsi po vrsti prestradani, v stiski in bolni, samo da se ohrani naravna selekcija in zdravje rase - pa bohnedaj, da bi črnčki slučajno začeli izumirat, ko so pa tako luštni.
Se opravičujem za primerjavo z ljudmi...
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #122 : sobota, 24.10.2009 : 15:38:16 »

Saj precej ljudstev tam doli zares izumira. Res, raje ne dajaj takih primerjav.
Logiran
Smetka
mega
***
Sporočil: 20.189



WWW
« Odgovor #123 : sobota, 24.10.2009 : 15:58:29 »

Zaradi s/k gotovo ne. In FŽ ni mislila na posamezna plemena.
Logiran

Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #124 : sobota, 24.10.2009 : 20:06:14 »

Nanook - dvomis v S/K prostoziveck zaradi (ne)uspeha? Mislim, da ti je ze nkedo odgovoril, ampak ce (se) ni uspeha je to zaradi vecih dejavnikov:
1.finance
2.delovne sile

Dvomim v S/K prostoziveck, ker  ni efekta oz. je pocasen, ce je. Pa se ene par drugih zadev. Nekaj odgovorov je bilo, npr. ta, da efekta ni, potem, da efekt je (zmente se med sabo), se vedno ne vem kaj tocno so cilji, naslovov studij ni, ker:
1.) jih noben ne pozna
2.) nikogar ne zanimajo
3.) jih sploh ni
4.) rezultati teh studij niso v prid S/K in se o njih ne govori
5.) ? ? ?

Medtem (se pravi v casu med mojim postom o dvomu v S/K prostoziveck in temle, ki ga sedaj pisem) sem nasla se nekaj studij (ne, ne mislim jih posiljat po mailih, ne mislim povzet ugotovitev). Ne zato, ker bi zelela o tem s kom debatirat, ampak preprosto zato, ker me je zanimalo. Na nekaj vprasanj so odgovorili, predvsem pa, na zalost, potrdili marsikateri dvom. Se vedno iscem naslove, po moznosti studij, ki so s/k kaj bolj v prid, tako da se priporocam za naslove.


O tem kako je s/k prostoziveck uspesna (pri nas) bomo lahko govorili cez x/y let, ko bo vsaj mehanizam stimal kot je treba: torej bodo zagotvoljene finance za vecletne plane in bo upam da vec tistih, ki bodo v okviru zavetisc lovili macke za s/k in vrnitev v okolje. Je papreuranjeno sodit o uspehu sedaj/danes in seveda je preuranjeno na podlagi tega omejeno sklepati (danes), da s/k prostoziveck ne deluje in je zato vprasljiva metoda.

Ne govorim o uspesnosti pri nas, ampak na splosno. Ne iscem studij narejenih v Sloveniji, kraj ni vazen, ker sicer pa res ne  bi nic nasla.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #125 : sobota, 24.10.2009 : 21:37:30 »

Na vse nebuloze za nazaj ne bom odgovarjala, ker se mi ne da. Ampak res ne vem, zakaj ni jasno, kaj je cilj S/K. Ker je preprosto: zmanjšati preveliko število protoživečih mačk (torej, da ne bo nesporazumov - prostoživeča mačka kot ekvivalent ang izrazu "feral cat") in s tem preprečiti veliko število evtanazij v zavetiščih in trpljenja na cestah. Tudi ne vem, kaj ti točno bereš, ampak če prebereš tale dva prispevka:

Why can't we spay/neuter our way out?Full Text Available  By: Novy, Lowell L.. DVM: The Newsmagazine of Veterinary Medicine, Jan2007, Vol. 38 Issue 1, p27-27, 1/7p; (AN 23738133)


New strategies, technologies are helping in the overpopulation war.Full Text Available DVM: The Newsmagazine of Veterinary Medicine, Jul2005, Vol. 36 Issue 7, p12S-12S, 1p; (AN 17560997)

...zveš, da je posledica s/k prosto živečih mačk 18% manj evtanazij v zavetiščih.

Naši sosedje pa so naredili tole študijo:
The Effects of Implementing a Feral Cat Spay/Neuter Program in a Florida County Animal Control Service.Full Text Available  By: Hughes, Kathy L.; Slater, Margaret R.; Haller, Linda. Journal of Applied Animal Welfare Science, 2002, Vol. 5 Issue 4, p285-298, 14p; DOI: NO_DOI; (AN 9442439)

Kjer lahko med drugim tudi prebereš, da se je v 6ih letih s/k evtanazija mack zmanjsala za 6%. Hkrati lahko prebereš v tej študiji, da je vzrok za nezmanjšanje števila tudi velik dotok na novo zapuščenih in zavrženih živali oziroma rast prebivalstva.

Seveda ni vse samo s/k in je dolgoročno najučinkovitejša metoda pravilna vzgoja otrok/ljudi in grajenje odnosa.  Zadeva je precej kompleksna in kot vedno so pro in kontra razlogi. Pomembno je, da plusi pretehtajo minuse. Vsekakor pa prepuščanje mačk "naravni selekciji" (  bruham bljah kake nebuloze) in govor o "izumrtju" mačk, katerih število se lahko v naši mali deželi ocenjuje samo z intervalom zaupanja +/- nekaj tisoč, ni ravno dober razlog kontra s/k. Sploh je za moje pojme tole nekaj, kar lahko zraste samo na glavah Sivčkov in učenih Sov.  Smiley
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #126 : sobota, 24.10.2009 : 21:47:26 »

Uf. Citirala sem napačno študijo, ampak, sej je vseeno. Ista fora.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #127 : sobota, 24.10.2009 : 21:51:54 »

Hvala za naslove, upam, da mi uspe dobit studije. Pri prvem mi napise, da je to pismo uredniku. Je prav?
Zakaj ni jasno? Ne vem, sem vprasala pa dobila nazaj...
Berem pa studije.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #128 : sobota, 24.10.2009 : 21:55:41 »

No sej, tega ne razumem - kako tebi ni jasno. Ko si ze toliko casa tu. In sodelujes v temah zavrzenih zivali. Ne razumem. In razumem, da tebi ni do debate o tem, ampak jst bi res rada razumela, zakaj ni jasno, kaj bi radi dosegli (pa ce bomo uspesni ali ne). Mislim, ker ce tebi ni jasno...
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #129 : sobota, 24.10.2009 : 22:00:13 »

Aja, pa se to - v nekaterih dezelah nimajo tezav s prostoziveckami. Oziroma so te njihove tezave zelo omejene in jim je nepredstavljivo, da se lahko macke same od sebe zunaj prosto razmnozujejo. To, da so zunaj ja, ampak da se uspesno mnozijo pa ne. In, ko se jim pojavi problem, je za njih takole:  Shocked To bi jst osebno rada dosegla pri nas.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #130 : sobota, 24.10.2009 : 22:03:48 »

Jaz tudi, zdej si bo pa oči zatiskala ali kako?! Grin

 Grin Zdej si grem pa nazaj oci zatiskat. Itak nima smisla prepricevat prepricane in itak naj si vsak misli kar si pac ze misli in svet bo se naprej lep (al kako je ze bilo takrat receno?).
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Smetka
mega
***
Sporočil: 20.189



WWW
« Odgovor #131 : sobota, 24.10.2009 : 22:10:37 »

Zakaj ni jasno? Ne vem, sem vprasala pa dobila nazaj...

Kaj?
Logiran

helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #132 : sobota, 24.10.2009 : 22:14:45 »

 Roll Eyes Sad
Logiran
helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #133 : sobota, 24.10.2009 : 22:18:59 »

Hvala za naslove, upam, da mi uspe dobit studije. Pri prvem mi napise, da je to pismo uredniku. Je prav?
Zakaj ni jasno? Ne vem, sem vprasala pa dobila nazaj...
Berem pa studije.


Bemti študije, okrog sebe se ozri, poglej v grmovja, v jarke in v kontejnerje  in v zamrzovalnike pri vetih, pa malo po mačjem delu foruma. Mislim, kaj ti je še potrebno, da ti bo jasno??
Al pa pridi k meni na obisk, da ti v živo pokažem in razložim.
Logiran
helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #134 : sobota, 24.10.2009 : 22:30:52 »

.....je tale tema postala ne več smešna, ampak recimo zame osebno že prav boleča in nadležna.
Logiran
Strani: 1 ... 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Evropska domača mačka
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines