mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 19:39:21

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Evropska domača mačka
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 14   Dol
Natisni
Avtor Tema: Evropska domača mačka  (Prebrano 47129 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #15 : sreda, 16.09.2009 : 10:09:24 »

Skoraj dvomim, da bo Helena in njej podobni, zivela se sto let. Vprasanje je, kaksen zagon za te stvari bodo imele generacije, ki prihajajo za nami, zato dvomim, da bi ta nas poseg s s/k izbrisal celotno populacijo mack. Razen, ce klonirate Heleno in Smetko in jih razprsite po Sloveniji, potem pa res mislim, da se lahko kdo pocuti ogrozeno, predvsem dvonozci s slabimi geni  Tongue.
Logiran
helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #16 : sreda, 16.09.2009 : 10:10:25 »

Iz izkušenj angleškega Cats protectiona, s katerim sodelujemo, oni po 80 letih delovanja, s/k vsega kar jim pride pod roke, oz.nož, ne zapažajo nobenega znižanja mačje populacije. Mačke so le bolj zdrave, dalj živijo. Po domače povedano ni toliko umiranja, kar živi, živi dalj in bolj kvalitetno.
Pa jih vsako leto s/k 100.000-130.000. In kdor se spozna na efektivo mačjega razmnoževanja, bo vedel, da jih razen z vesoljnim potopom ne bo zmanjkalo.
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #17 : sreda, 16.09.2009 : 10:12:57 »

Ok, potem pa srečno pri vašem trudu in naj vam ne zmanjka volje Smiley
Očitno gre le za večno gašenje požara.
Logiran
LooNee
odvisnež
*****
Sporočil: 916


« Odgovor #18 : sreda, 16.09.2009 : 10:13:35 »

Težko bi govorili, ali je ima navadna mačka bolj "zdrave gene" (so manj podvržene boleznim) kot pasemske...V teoriji naj bi ravno pri rodovniških vrstah s pravilno selekcijo in "odgovornim" razplodom se izognili nekim najbolj tipočnim zdravstvenim težavam, ki pestijo neko pasmo... A vsi vemo, da so pri vsaki pasmi tudi neke specifične zdravstvene težave...
Navadne mačke pa naj bi bile "bolj zdrave" zaradi večjega "genskega poola"...verjetno tako nekako kot pri psih mešančkih...A so tudi te podvržene nekim zdravstvenim tegobam, težko pa bi rekla, ali v večji meri kot rodovniške, saj nisem ne strokovnjak na tem področju, niti nimam nekih posebnih izkušenj.

V svojem življenju še nisem imela rodovniške mačke, imela pa vedno veliko navadnih muc...te so bile po večini zdrave, če pa imaš smolo (oz. jo ima muc), pa je to največkrat kakšen  FeLV, FIV, FIP in podobno... Jaz sem imela na mojo veliko žalost v 2 letih muca z FeLV in nato še enega z FIP...oba seveda nista prživela  Cry

Kar se pa tiče s/k prostoživečih mačk in posvajanje le-teh...kot so že povedale punce, je na svetu še toliko "primitivno mislečih" ljudi, ki menijo, da mačke NE SME biti s/k, ker to ni "naravno" in pustijo, da imajo njihove mačke vsako leto po ne vem koliko mladičev in da je to stvar "narave", koliko jih preživi in koliko se te muce razmnožujejo naprej...
in dokler naše zakonodajno telo ne bo malo bolj resno uredilo tega področja in seveda tudi preverjanja situacij in kaznovanje, bo odstotek ljudi, ki so bolj "ozaveščeni" na žalost še vedno le počasi rastel....
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #19 : sreda, 16.09.2009 : 10:35:13 »

ISSG Database

Management Information

Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #20 : sreda, 16.09.2009 : 10:48:26 »


Kar se pa tièe s/k prostoživeèih maèk in posvajanje le-teh...kot so že povedale punce, je na svetu še toliko "primitivno misleèih" ljudi, ki menijo, da maèke NE SME biti s/k, ker to ni "naravno" in pustijo, da imajo njihove maèke vsako leto po ne vem koliko mladièev in da je to stvar "narave", koliko jih preživi in koliko se te muce razmnožujejo naprej...
in dokler naše zakonodajno telo ne bo malo bolj resno uredilo tega podroèja in seveda tudi preverjanja situacij in kaznovanje, bo odstotek ljudi, ki so bolj "ozavešèeni" na žalost še vedno le poèasi rastel....

Ravo to sem hotela dodat - zavetišča, prostovoljci, občine... s/k predvsem nikogaršnje mačke, prostoživečke in pa tiste, ki se znajdejo v zavetiščih. Veliko mačk, ki niso s/k pa je pravzaprav lastniških in to lastnikov, ki namajo nikakršnega namena svojih mačk "prikrajšati" za "normalno" življenje ...
Logiran
šogunka
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 222


WWW
« Odgovor #21 : sreda, 16.09.2009 : 10:56:51 »

Morda bi bilo Slovenijo bolje primerjati s kakšno drugo državo, ki je v istem podnebnem pasu in ne s Sakndinavijo, vsaj glede prostoživečk.

Kaj bomo storili, ko bodo enkrat vse prostoživečke s/k? Jaz bom odprla šampanjec Cheesy in našla drug hobi, ki ne bo vključeval pobiranja (napol) mrtvih mladičev.

Glede strahu, da bo zmanjkalo mačk pa tole: če bi vse prostoživeče mačke sterilizirali, bi bila vsaj v trenutnih razmerah zavetišča še vedno polna, predvsem zaradi "vestnih" lastnikov, ki ne poskrbijo za svoje živali, ampak rajši posledice zapakirajo v škatlo/vrečko in jo odložijo nekje na prostem (če se imajo za etične, pa kar pred zavetiščem). Dejstvo je, da vsaj v Ljubljani večina mladičev, potomcev prostoživečih mačk, niti ne pride do zavetišča. Njihova s/k in preprečevanje kotitev prostoživečih mačk torej ne vpliva bistveno na tvojo možnost izbire, Zoia.
Logiran
LooNee
odvisnež
*****
Sporočil: 916


« Odgovor #22 : sreda, 16.09.2009 : 11:00:08 »

Pa pozabljate, da se veliko mladičkov tudi "uvozi" iz drugih držav, ko se ljudje "zaljubijo" v kakšne prostoživečke na dopustu....jaz pozanm ogromno primerov, ko se je prešvercalo mačke iz Hrvaške...in vsi taki "novopečeni" lastniki teh muc pač ne s/k...

Tako da, populacija bo ostala....
Logiran
Barbara10
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 216


« Odgovor #23 : sreda, 16.09.2009 : 11:14:00 »

Rodovniski perzijec (od odgovornega vzreditelja) umrl pri 8,5 letih za rakom (katastrofalen karakter), njegov brat pri 3 letih zaradi ledvicnih kamnov (krasen karakter), ostali 3 sorojenci se zivi (po mojem vedenju). Njuna mama je se ziva in jih ima krepko cez 15 let (katastrofalen karakter - je imela hvalabogu le 1 leglo, saj je karakterno res katastrofa).

Od teh, za katere vem tako ali drugace, je vecina zdravih, le tu in tam kaksen padalec - recimo moj Jaka, ki ima 1-krat letno neko vnetje (secil, prebavil, kamne... - imam ze vse pripravljeno za naslednjo rundo (se naucis)), ki se tudi izredno slini, ko se carta (naj bi se mu med cartanjem nekaj "vklopilo"). Ostali so vsi zdravi, krepki... doloceni s slabim karakterjem, tako bi jih v primeru razplajanja bilo potrebno izlociti kar vecino (veliko vzrediteljev mack zal ne gleda karakterja, ampak le zunanjost - razplajati bi bilo potrebno res najboljse tako in tako, pa se vedno bi se rodil kaksen manj prijazen...). So pa vsi K/S, ker je brezdomnih mladicev ze tako prevec oz. se jih dobi za vsakim vogalom.

Morda bi pa res resna mackarna "domacih mack" naredila kaksno spremembo (cez vec 10 let - sedaj je prevelika konkurenca za vsakim vogalom).
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #24 : sreda, 16.09.2009 : 11:56:18 »

S/k prostoživečih mačk ni vprašljiva, tu vse Ok , da smo si na jasnem.

Dejstvo pa je, da se s populacijo mačk nekaj dogaja. Še ne tako davno (nikakor ne nekaj človeških generacij) so bile mačke zdrave. Ok, če se je število mačk na določenem področju preveč povečalo, jih je zdesetkala hitra epidemija kuge. Ampak tako, drugače pa so bile zdrave in tiste, ki so preživele nevarno obdobje 1,5 leta (in jih niso likvidirali kot mladiče,  jih ni povozil vlak ali avto in niso požrle zastrupljenih vab, ki so jih včasih izdatno trosili lovci in deratizerji) so živele prav solidno dolgo (od moje tete zunanja mačka, ki je domov hodila samo jest in se pozimi pogret je recimo živela zavidljivih 20 let, veliko podobnih mačk pa blizu temu). Danes pa je stanje mačk, ki niso povsem izolirane v stanovanjih in cepljene proti vsem mogočim in nemogočim boleznim, naravnost katastrofalno. Velika večina mladičev je okužena s FRC, da o FIV ne izgubljam besed. Očitno nekaj ne štima s selekcijo. Stanje, ko vsi obupujejo nad prevelikim številom mačk se lahko zelo hitro (ni treba več človeških generacij) obrne na glavo.

O zdravju rodovniških in nerodovniških mačk pa samo to: rodovniške imajo prednost - večinoma so vzrejene v dobrih pogojih, so pocepljene in imajo zagotovljen dober štart v življenje. Ima pa evropska kratkodlaka (+ nekatere druge "naravne" pasme) to dobro stran (ki se zdaj očitno pospešeno izgublja) da so bile podvržene veliko bolj "naravni" selekciji kot tiste, ki so bile vzrejane selektivno za razstave. Ohranilo se je tisto, kar je bilo sposobno preživeti in ne tisto, kar je imelo kar  najbolj nenaraven videz.

Nanook: domače mačke delajo škodo v naravi. tam nimajo kaj početi. V okolici hiš, na njivah in travnikih so pa še vedno neprecenljive. Tiste ptiče, ki jih pospravijo več kot odtehtajo pojedeni glodalci. In včasih so znali kmetje dobro selekcionirati svoje mačke: mladiče so obdržali od tistih, ki so lovile predvsem miši in so to isto naučile tudi mladiče. tiste, ki so lovile ptiče, so šle rakom žvižgat.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #25 : sreda, 16.09.2009 : 11:59:14 »

Tocno tako. In meni je zanimivo (ne pa tudi presenetljivo) brat kako so se zadev lotili na otokih. Stanje je pa grozljivo
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Fitzgerald
novinec
*
Sporočil: 40


« Odgovor #26 : sreda, 16.09.2009 : 17:46:53 »

Zoia, tvoje vprašanje odpira pravzaprav širšo problematiko, ne zgolj izumiranje domače mačke.

1. Treba je pogledat, čemu se prostovoljci sploh zavzemajo za S/K prostoživečk - ali zato, da jih iztrebijo ali da zmanjšajo njihov glavni problem: nekontrolirano razmnoževanje (ki potegne za sabo še malo morje drugih zadev). Problem ne vidim v tem, da bi se vse mačke S/K (kar je itak nemogoče), ampak v človekovi napačni/neprimerni poziciji do domače živali: ja, domača mačka je domača žival, ljubljenček in ne divji ris, ki si sam lovi hrano, sam skrbi za zarod ipd. Ko bodo lastniki zavzeli pravilen odnos do svoje živali (jebiga, če jo hranijo pa ji po možnosti dajo ime, je lastniška, pa čeprav to zankiajo, ko pride do njihovih obveznosti), kar preprosto pomeni, da bodo sami kontrolirali rojstvo mladičev svoje mačke (oz. jo bodo prej S, če ne bodo želeli mladičev), jo primerno zdravstveno oskrbovali (ne ciljam toliko na cepljenja, ampak da peljejo mačko k vetu, če ima mačka vidno poškodbo noge ali ji sred trupa zeva luknja ipd. in ji občasno fliknejo tableto proti zajedalcem), skrbeli za prehrano in that's it. Ko se bo folk nehal (vsaj večinsko) obnašat do živali kot do objekta, od katerega ima samo korist (=lovljenje miši npr.), potem ne bo potrebe po množičnih prostovoljkah, ki hektično norijo z živolovkami in se je*ejo z "lastniki" glede izobraževanja, kar včasih deluje kot boj z mlini na veter.

2. Če definicijo "primerna oskrba" živali zavzameš širše in ne preveč ozko, potem dosežeš širš krog ljudi in imaš več šans za spremembe. Ker roko na srce, večina prebivalstva nima bajne plače in ne more svojim mačkam kupovati najdražje znamke hrane, kar pa še ne pomeni, da kaj slabše skrbijo zanjo (tisti, ki se zavedajo, da žival ni le objekt, ki se ga znebiš, ko se ga naveličaš ali ko nastanejo problemi). Cilj je za moje pojme doseči nek minimalni standard primerne oskrbe živali.

3. Kaj bo čez 50, 100, 300 let je nemogoče napovedat. Življenje danes je neprimerljivo že z življenjem pred 50, 60 leti in upam si trdit, da takrat ni bilo takšne problematike s prostoživečkami kot jih imamo danes. Življenski standard se ipak viša, rastejo želje ljudi itd. Kar pomeni, da bodo prostovoljke z živolovkami takrat lovile povsem kaj drugega kot zapuščene mačke.

4. Če se navežem na Lanabelin prispevek o porastu bolezni mačk, bi rada dodala še to, da se mi zdi, da je postal "trend" rešiti vsako mačko, ki ni ravno v zadnjih izdihljajih. Pod rešiti mislim kolikortoliko pozdraviti. Govorim za prepolna zavetišča. Morda bi blo bolje kakšno mačko zgolj evtanazirati, ne samo v primeru pozitivnega FIV, FeLV. Preveč je mačk, ki bodo celo življenje imele kronične težave (bodis telesne, bodisi psihične) in te mačke - pa naj se sliši še tako kruto - odžirajo mesta povsem zdravim mačkam, ki ravno tako čakajo na posvojitev ... ampak, ok, to je že debata za v kako drugo temo.

Na kratko: Ne, ni me strah, da bi domača mačka kdaj izumrla, ker je preprosto preveč dejavnikov potrebnih za kaj takega.

Sicer pa vsakodnevno izumirajo živalske (in rastlinske) vrste po celem svetu pa se lahko samo za glavo primemo. Sprememba je edina stalnica v življenju.
Logiran
helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #27 : sreda, 16.09.2009 : 18:04:02 »

Se sliši kruto tisto v 4.točki. Dejmo pol še evtanazirat tigraste in črne, ker odžirajo mesta belim in dolgodlakim, pa vse trinoge, pa s takimi in drugačnimi težavami,....
Ker oddajamo v domove itak le s/k, je za zdravje vrste (in podobne blabla) itak vseeno, če je mačka zdrava ali ne. Posvojitelj pa se sam odloča, če bo vzel v dom zdravo ali žival s kakšnimi kroničnimi težavami ali invalidnostjo.
Ne vem, kdaj bomo prešaltali na debate o tem, katere in s kakšnimi zdravstvenimi težavami ljudi bomo fentali, da bo človeška vrsta zdrava. Ker nas je tudi preveč in planetu najbolj škodimo.
Sej, tkole od daleč filozofirat je čisto izi, a ne?
Pa itak smo ljudje, ki se zavzemamo za živalske pravice malo čez les in fanatični in ubrisani. Sploh, če se zavzemamo za mačke, ki so za večino med mišjo in podgano.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #28 : sreda, 16.09.2009 : 18:15:42 »

Fitzgerald, seveda se strinjam, skoraj z vsem. No tisto v 4. točki  je pa malo mimo - če kdo rešuje živali za vsako ceno, naj jih. Prav toliko imajo pravico živeti kot vse ostale. Ker se ne uporabljajo za vzrejo ni nobene škode. Pač pa je škoda, če se kastrira preveč živali, ki so v vseh pogledih zdrave in vitalne.
Logiran
Fitzgerald
novinec
*
Sporočil: 40


« Odgovor #29 : sreda, 16.09.2009 : 20:46:54 »

Joj, helena, umiri se malo.

4. točka je bolj na temo prepolnih zavetišč. In, ja, bolje evtanazirat mačko s kroničnimi želodčnimi in še kakšnimi težavami, kot da se ne odda po več let. In kot odgovor o tem, da je bolje pustit pri življenju zdravo žival kot pa neozdravljivo. Glede na to, da selekcijo naredimo ljudje in ne narava. No, to je bila samo digresija v tej temi.
Logiran
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 14   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Evropska domača mačka
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines