mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 06:15:36

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Evropska domača mačka
Strani: 1 ... 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14   Dol
Natisni
Avtor Tema: Evropska domača mačka  (Prebrano 47240 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #150 : nedelja, 25.10.2009 : 11:20:17 »

A sem kje napisala v tej temi, da mi ni v interesu zmanjsanje stevila teh zivali? Ker res ne najdem.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #151 : nedelja, 25.10.2009 : 11:27:17 »

Pa še nekaj. Če volk v naravi ubije srno in jo poje, to stori zato, da preživi. Če avto povozi mačko, to stori zakaj??? Da preživi??? S človekom mora biti nekaj zelo narobe, da reče, da je to pač naravna selekcija. Ker dokler ne bodo avtomobili rastli iz drevja, to ne bo nikoli naravna selekcija, ampak človeška brezbrižnost.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #152 : nedelja, 25.10.2009 : 11:33:51 »

Ja Nanook saj je jasno, ne, da so S/K prostoživečk v bistvu reševanje teh živali in poskus obdržati njihovo število  na manj kot eksponencialni rasti. Ne pa zmanjšanje populacije prostoživečk. Za kaj takega se najprej  prepove hranjenje nelastniških mačk, se jih nato postreli, kolikor se jih more, preostale pa poberejo lakota in bolezen.

Za gozdno žiuval je njeno okolje gozd, za puščavsko puščava in za mestno mesto. Gozdna lahko pade v jamo recimo, puščavsko pobere žeja, mestno pa povozi avto. Prosto ko pasulj.
Logiran
Zoia
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 717


« Odgovor #153 : nedelja, 25.10.2009 : 11:37:16 »

Izmurtje teh in teh vrst se dogaja zaradi odnosa človeške vrste (brezbrižnost) do narave.  

Izraz "mačja problematika" obstaja zaradi odnosa človeške vrste (brezbrižnost) do mačk.
Logiran
Gargamel
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.064


« Odgovor #154 : nedelja, 25.10.2009 : 11:42:06 »

Za gozdno žiuval je njeno okolje gozd, za puščavsko puščava in za mestno mesto. Gozdna lahko pade v jamo recimo, puščavsko pobere žeja, mestno pa povozi avto. Prosto ko pasulj.

ampak je menda jasno do "mestna" prostozivecka ni divja zival in povoz ni naravna selekcija? Samo preverjam.

Poleg tega s/k ni le s/k, tmevec malo sirsi pojem - cel pojem gre nekako takole: hranjenje prostoziveck z namenom s/k ter vrnitve v varno okolje. To zadnje (varno okolje) je sicer hudo raztegljiv pojem ampak naceloma to pomeni, da jo vrnes, ce obstaja tam hranitelj, ki jo bo po s/k naprej hranil in opozoril, ko/ce bo macka zbolela, da se jo ponovno odlovi.

Najbrz je tudi jasno, da se pac le hranjenje prostoziveck (brez namena hranitelja, da karkoli naredi v zvezi z s/k) ne podpira.
Logiran
šogunka
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 222


WWW
« Odgovor #155 : nedelja, 25.10.2009 : 11:44:37 »

In morda tudi, da morebitno izumrtje prostoživečk niti najmanj ne pomeni konca evropske domače mačke ?
Logiran
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #156 : nedelja, 25.10.2009 : 11:45:29 »

Za gozdno žiuval je njeno okolje gozd, za puščavsko puščava in za mestno mesto. Gozdna lahko pade v jamo recimo, puščavsko pobere žeja, mestno pa povozi avto. Prosto ko pasulj.

Seveda. Ampak ti ne moreš v gozdovih zakopati vseh jarkov, zravnati terena, narediti oaze sredi puščav, da bodo te živali varne. Prav tako ne moreš nehat voziti avtomobila. Lahko pa imaš mačko pod nadzorom in preprečiš, da konča pod kolesi. Gre se samo za to, kar lahko človek naredi in ko se gre za mačke, domače živali, lahko človek marsikaj stori, če le hoče, ker res lahko, za divje pač ne more, ker jih ne moreš dati na povodec in se šetati po gozdu z medvedom!  

Izmurtje teh in teh vrst se dogaja zaradi odnosa človeške vrste (brezbrižnost) do narave.  

Izraz "mačja problematika" obstaja zaradi odnosa človeške vrste (brezbrižnost) do mačk.

Ja. In tu se pogovarjamo o domači mački. Vem pa, kako se to prenese tudi na druge vrste in zakaj se tam dogaja to kar se in človek ima kot ponavadi svoje prste vmes. Pa to sploh ni pomembno. Tale tema je namenjena domači mački in njenem obstoju, oziroma našem odnosu do njih.
Logiran
Zoia
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 717


« Odgovor #157 : nedelja, 25.10.2009 : 11:55:54 »

Khm khm..Wink

In rekla sem, da si človek ne zasluži mačk in ne neke rože ali druge vrste, ki izumira, o kateri nisem tako poučena in ne poznam situacije, da bi sodila.

Vem pa, kako se to prenese tudi na druge vrste in zakaj se tam dogaja to kar se in človek ima kot ponavadi svoje prste vmes.

Jaz sem res posplošila tvoj "človek si ne zasluži mačke ker je brezbrižen do nje" na "človek si ne zasluži raznoraznih vrst ker je brezbrižen do njih". In si mi lepo razložila, da govoriš zgolj o domači mački, ker le to poznaš, o drugih pa pojma nimaš in te ne zanimajo (brezbrižnost?). Torej, dost o tem, pustimo temo evropski domači mački, za katero upam da ne bo izumrla, čeprav si je velika večina človeške populacije morda res ne zasluži.

Mi je pa všeč, da se tema ni sprevrgla v splošno kreganje in da ostaja na nivoju.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #158 : nedelja, 25.10.2009 : 11:56:55 »

saj pravzaprav niti nismo govorili o prostoživečkah. od začetka.
Logiran
šogunka
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 222


WWW
« Odgovor #159 : nedelja, 25.10.2009 : 11:58:47 »

Že dvakrat sem napisala komentar na temo raziskav, pa zbrisala, ker se mi zdi ta debata neproduktiva in zaradi nje ne bo s/k nobena prostoživečka več kot sicer. Pa vseeno ne morem mimo.

Zakaj se priznava izključno internetne vire raziskav?  Ni to nekoliko pristransko za nekoga, ki želi široko teoretično podlago za oblikovanje mnenja? Sama sem na netu takoj našla kar nekaj raziskav, še več pa naslovov objav v lit., ki sicer niso na dosegu roke, so pa nedvomno vsaj tako tehtne kot prve.

Zakaj se daje takšna teža raziskavam, ko je vendar jasno, da pogoji za poskus niso zagotovljeni: okolje se ves čas spreminja, populacijo je nemogoče v celoti ponovno odloviti, kontrolne skupine ni moč ustvariti, kolonija mačk ni zaprta, saj ves čas "odgovorni" lastniki odmetavajo lastniške mačke itd. In ravno zaradi teh faktorjev avtorji ne morejo z gotovostjo trditi , da je situacija boljša, lahko pa vsaj trdijo, da ni slabša)

In kot pravi pregovor: konja lahko pripelješ do vode, ne moreš pa ga prisiliti, da bo vodo tudi pil. Nekateri ste se pač odločili, da verjamete nekaj. Ker tako pač verjamete. In na tem stališču ostajate, ne glede na vse. V redu, tudi na terenu srečamo en kup takih. In počasi sem se naučila, da je neuspešno prepričevati, ker je zguba mojega časa, dovolj velika zmaga pa je, da vsaj dovolijo, da njihove mačke vseeno peljem na poseg. Tudi če ga plačam sama.
Logiran
šogunka
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 222


WWW
« Odgovor #160 : nedelja, 25.10.2009 : 12:00:24 »

Tu me zanimajo predvsem izkušnje vestnih podložnikov, ki za vašo zavetiško/kmečko/ulično muco skrbite z redno veterinarsko in gurmansko oskrbo.
...
Poleg tega pa me zanima, kako si vi, ki pridno skrbite za s/k mačk, ki jih jemljete s ceste in ki izboljšujete mačjo problematiko, predstvljate prihodnost "evropske domače mačke"? Kje bom lahko dobila oranžnotigrastega muca, sivodimasto lepotico, navadnega felixa ali strahvzbujajočega črnuha, ko bo čez 20, 50, 100 let sterilizirana vsaka muca in kastriran vsak maček? Se resnično strinjam z s/k vsakega prostoživečega mačka in upam, da tole niste razumeli, kot da bi bilo treba zaradi želj "potrošnika" prenehati s skrbjo za tele muce, nekako pa se mi ne zdi prav do naših mačk, da se jih bomo nekoč spominjali le še z nostalgijo..

Da ne?
Logiran
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #161 : nedelja, 25.10.2009 : 12:10:32 »

Jaz sem res posplošila tvoj "človek si ne zasluži mačke ker je brezbrižen do nje" na "človek si ne zasluži raznoraznih vrst ker je brezbrižen do njih". In si mi lepo razložila, da govoriš zgolj o domači mački, ker le to poznaš, o drugih pa pojma nimaš in te ne zanimajo (brezbrižnost?). Torej, dost o tem, pustimo temo evropski domači mački, za katero upam da ne bo izumrla, čeprav si je velika večina človeške populacije morda res ne zasluži.

Narobe. V tej temi tukaj me ne zanimajo problemi o drugih rečeh. Lahko pa odpreš novo temo, o tem, kako se topijo ledeniki in zakaj in bomo tam kaj rekli. In ja, seveda me zanimajo in ni za prezreti drugih stvari, ki so ogrožene. Mačke so pa tu in se z njihovim problemom srečujemo vsak dan, ker vidiš to na lastne oči. In glede na to, da je to tema o ogroženi evropski mački, nekako ne spada sem govoriti o toplogrednih plinih, zakaj, kako, kdo. Nisem en prdec, ki mi je vseeno za to, kjer živim. In tu konkretno,mi ni vseeno za naše mačke.
Vsekakor, če bo človek v prihodnje sposoben spremeniti svoj odnos do mačk, si vsekakor želim tega, da se stvari normalizirajo do te mere, da bo več takšnih, ki jim je mar in manj takšnih, ki jim ni. Trenutno je situacije obratna. Je le ščepec tistih, ki jim je mar, za domačko mačko, in večina tistih, ki jih briga za njih. In če se bo to nadaljevalo ali pa stanje še poslabšalo, za domačo mačko, je res bolje, da je ni, kar dvomim, da bo do tega prišlo.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #162 : nedelja, 25.10.2009 : 12:17:35 »

Kaj pa sploh je "internetni vir raziskav"? Meni je kar se vsebine tice vseeno ali je clanek objavljen npr. na spletni strani revije Science in ga berem na ekranu ali pa ga berem v tiskani izdaji; razen ce je v tiskani izdaji zapisano, da je na netu se kaj dodatnega teksta.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #163 : nedelja, 25.10.2009 : 12:21:17 »

Sicer se mi zdi debata v osnovi cisto brezvezna, oz. ne vidim kaj je njen smisel, saj je vzorec mack, cetudi bi se javili vsi lastniki mack na tem forumu precej majhen, ampak ....

2 ljubljanska potpuri mackona, oba pobrana s ceste - mackon pri 10ih dneh, macka pri pribl 5ih tednih. Sta sicer malo mlada, da bi bila
- macka 1,5 let - kronicni rinits (neodziven na kakrsno koli terapijo, test na klamidijo negativen, ravno tako zadnji dve bakterio-mikoloski preiskavi), najverjetneje posledica FRCa, kuge in ostale cestne navlake, ki jo je prinesla s seboj, prej kot cesa drugega. Je pa res, da ji glave oz. nosnega predela nismo nikdar slikali.
- macek 3,5 let - hiperaktiven in vedenjsko malo poseben (in s tem mislim res hiperaktiven in poseben, v smislu tega kot obstajajo otroci s tako motnjo, kdor ga je spoznal se strinja, da ni "cisto gladek"). Ni znanstveno dokazano in dopuscam moznost, da je posledica vzgoje (jaz pac nisem mama macka), ampak mislim, da ga, ce bi bila samo jaz vzrok, vseeno takega ne bi mogla narediti ...
Drugih zdravstvenih tezav nista imela, sploh ne takih, ki bi jih kakorkoli lahko klasificirala za dedno pogojene. Vem pa (nekaj jih je tudi tukaj na forumu) za veliko "obicajnih" mack, ki imajo tezave, ki bi lahko bile dedno pogojene - epilepticne macke (moznih vzrokov kar nekaj, se ne da posplosit samo na dednost), macke s kolcno displazijo, macke, ki so imele policisticne ledvice oz. druga ledvicna obolenja, kardioloski pacienti, gluhe macke, macke s koznim rakom, macke s hepaticnim shuntom, tudi dolocen odstotek FIV in FeLV + je okuzen "dedno", zagotovo se kaj, ampak se ta hip ne spomnim.
S podatki kaksna je razlika v % (vsaj priblizna) med pasemskimi in "navadnimi" mackami z zdravstvenimi tezavami, ki bi lahko bile dedno pogojene, ne morem postreci. Vem za primere, na katere slucajno naletim na KKMZ oz. o njih slisim (obicajno o kaksnem bolj zanimivem ali trenutno aktualnem pacientu), vem za nekaj primerov s patologije, poznam primere nekaterih svojih prijateljev in znancev in vem za primere, ki jih lahko spremljamo na raznih forumih.
Meni se trditev, da je evropska domaca macka bolj zdrava od pasemskih zdi toliko za lase privlecena kot trditev, da so mesanci bolj zdravi od pasemskih psov (ja, na tem mestu se strinjam, da to najbrz - nisem nikoli delala dejanskih primerjav ali celo studij Roll Eyes, velja za nekatere pasme).
Logiran
Gargamel
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.064


« Odgovor #164 : nedelja, 25.10.2009 : 13:22:57 »

saj pravzaprav niti nismo govorili o prostoživečkah. od začetka.

torej ne o prostoziveckah, ampak o mackah (ne/lastniskih), ki zivijo "zunaj"?
Logiran
Strani: 1 ... 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Evropska domača mačka
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines