mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 21:53:03

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Evropska domača mačka
Strani: 1 ... 9 10 11 12 13 [14]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Evropska domača mačka  (Prebrano 46921 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
enaNika
rad pišem
****
Sporočil: 312


« Odgovor #195 : ponedeljek, 26.10.2009 : 16:28:44 »

Takšno kolobarjenje lahko še danes opazuješ na podeželju. Na hišo pride 2 do 10 mačk, ob predpostavki, da dobijo nekaj hrane. Kjer ne hranijo, jih je manj (ponavadi sploh nič). Vse druge oblike "uravnavanja populacije" so brezpredmetne.

Enaka je situacija v manših, odročnejših krajih, kjer se z mačkami nihče posebej ne ukvarja. Vsak smetnjak ima po eno mačko in vsaka gostilna mogoče dve, pri noni na zgornjem trgu jih je pa ponavadi zbranih kakih 5, ker deli z njimi svojo večerjo. Letos, naslednje leto, čez 10 let. Samo da zelo težko srečaš 2 leti zapored isto mačko. 

Podobna je verjetno situacija s potepuškimi psi, kjer jih imajo.

Ampak pri nas s psi nekaj naredimo. Lastniške nadziramo, potepuške pospravimo do števila nič. Pa nič o tem, da bi takšno ravnanje škodilo naravnemu izboru ali čemu že. Še vedno je podeželje dovolj široko zaledje za produkcijo Štajerskih Pikijev (kot primer avtohtone sorte  Tongue), tržno zanimive so pa samo "umetne" pasme.

Mačke vidim enako. Lastniške pod nadzor, potepuške pospravit na očem prijazen način (avto to ni!). Domače mačke pa gojiti "v pozadini", kjer to stoletja funkcionira (kar ne pomeni, da nam je všeč!)
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #196 : ponedeljek, 26.10.2009 : 17:53:34 »

Moj post se je pravzaprav nanasal nekaj, kar je nekdo izpostavil pred mano, in sicer, da so nekje opazili, da se po s/k populacija mack ni niti zmanjsala niti povecala in je zato s/k neefektivna. Kar sem hotel izpostaviti je, da tudi, ce populacija mack ostane enaka, je storjeno veliko, saj je bil vpeljan faktor omejitve.

Ja, jaz sem vprasala kaj je cilj s/k. Menda je zmanjsanje stevila mack, vsaj tako sem razumela odgovor. Glede na to, da ostaja enako, cilj pa je zmanjsanje, ta torej ni dosezen, a je tako. Lahko pa seveda spremenimo cilj-ga prilagodimo rezultatom in recemo, da je metoda super.

http://www.informaworld.com/smpp/content~content=a783707826~db=all
http://avmajournals.avma.org/doi/abs/10.2460/javma.2003.222.42?cookieSet=1&journalCode=javma

Hvala za naslova, se bom potrudila jih nekje staknit. Eno glede s/k na univerzi sem ze nekje brala, pa je ne najdem vec. Ni bila nobena od teh, je bilo manj mack.

Ali imas morda kaksne linke studij, ki so za omejevanje populacije nasle brezpogojno ali pa vsaj pogojno boljso metodo - seveda cim bolj humano?

Tezko je primerjat, ker je malo podatkov, razlicna okolja itd.. Sicer pa evtanazija.

http://www.issg.org/database/species/management_info.asp?si=24&fr=1&sts=sss&lang=EN
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Strani: 1 ... 9 10 11 12 13 [14]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Evropska domača mačka
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines