mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 26.04.2024 : 01:12:15

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Glava  |  Tema: zobni kamen
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8   Dol
Natisni
Avtor Tema: zobni kamen  (Prebrano 37541 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
sammy82
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 167


« Odgovor #45 : sobota, 11.06.2005 : 18:41:38 »

Kje pa se dobi te homeopatske pripravke? In koliko to kaj stane???
Logiran
Tia
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 446


« Odgovor #46 : sobota, 11.06.2005 : 19:35:16 »

Jaz fragario naročam pri svojem homeopatu v Ljubljani; stane okoli 2000sit. Sicer jo je pa mogoče kupiti tudi v nekaterih lekarnah v Avstriji.
Lp Wink
Logiran
fairy
novinec
*
Sporočil: 29


« Odgovor #47 : nedelja, 19.06.2005 : 23:20:21 »

Kar težko verjamem, da se toliko pogovarjate o zobnem kamnu in tako neskončno precenjujete njegov pomen, nihče pa ne omenja  bakterij in s tem povezane parodontalne bolezni ter njen škodljivi vpliv na celoten organizem.
Tako je razmišljanje o raznih strgalih za zobni kamen, homeopatskih zdravilih za raztapljanje le-tega in podobno pravi nesmisel. Koliko od vas npr. hodi k homeopatu, zobne ščetke pa ne uporablja?
Prav tako je težko ocenjevati ceno čiščenja zobnega kamna na različnih klinikah. Na eni kliniki resnično samo očistijo zobni kamen, zob pa ne spolirajo, pri tem lahko pustijo globoke žepe ob zobeh in majave zobe nedotaknjene. Prav lahko se zgodi, da ima pes že izcedek iz nosnic, ker je kost med usti in nosno votlino popolnoma "zgnila", pa  se veterinar s tem ne "ukvarja". Tak poseg je strokovno neupravičen, ker je korist za žival neznatna, lahko rečemo, da žival več izgubi zaradi same anestezije in tveganjem povezanim z njo. Če veterinar poleg čiščenja zobnega kamna slika z rentgenom prizadeta področja, če izdere še številne zobe, če pri tem vse rane pokrije in zašije...., predpiše ustrezno zaščito z antibiotiki in protibolečinsko terapijo, če je pri posegu ves čas prisoten anestezist, ki pozorno spremlja žival, še pred anestezijo preveri kri in vse ostalo potrebno (srce, pljuča....) in če je za vse to potrebno 2 ali 3 ure anestezije in je žival mogoče že stara 14, 15 ali več let, pa poseg dobro prenese, potem je verjetno odveč razlagati, da to ne bo stalo 20. ali 30. 000 sit. Za tak poseg navadno lastniki odštejejo 70.000 do 100.000 sit, ali več, vendar jim je jasno zakaj. Ker jim žival veliko pomeni in menijo, da "zasluži" varno in strokovno obdelavo.
Še enkrat na kratko: vsi tisti, ki vas res skrbi samo zobni kamen, kupite zobne ščetke in pasto za živali in redno čistite zobe vsak dan. Če boste to počeli manj kot 4 krat na teden, je dokazano, da to nima nobenega učinka v smislu preprečevanja vnetja dlesni. Seveda vam s ščetkanjem ne bo uspelo odstraniti zobnega kamna, odstranili pa boste zobni plak, ki v večjem delu sestoji iz bakterij in škodljivo deluje na vse notranje organe vaše živali. Zobni kamen je problematičen samo zato, ker naredi zobno površino hrapavo in se zato bakterije še lažje lepijo.
Zdaj pa čakam, da se usujejo kritike Smiley
Lp, Fairy
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #48 : četrtek, 11.08.2005 : 14:55:38 »

Sicer to vprašanje ne sodi ravno v to temo je pa vsekakor povezano s slabom zadahom moje Bejbke. Zadnji mesec opažamo, da ji smrdi iz gobèka. Zobnega kamna normalno še nima, zobke umivamo dvakrat na teden, je brikete, dvakrat na teden dobi tudi kostke da si spuca zobke. N vem èe je kakšna povezava s hrano, ker je že od malega jedla ene in iste brikete. Ideje?
To pa tudi mene zanima, imam podobne problemčke s svojim psom. Prosim, če kdo ve kaj več o tem, da nama odgovori. Hvala in LP
Logiran
Primavera
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 600


« Odgovor #49 : ponedeljek, 05.09.2005 : 23:17:14 »

Kar težko verjamem, da se toliko pogovarjate o zobnem kamnu in tako neskončno precenjujete njegov pomen, nihče pa ne omenja  bakterij in s tem povezane parodontalne bolezni ter njen škodljivi vpliv na celoten organizem.
Tako je razmišljanje o raznih strgalih za zobni kamen, homeopatskih zdravilih za raztapljanje le-tega in podobno pravi nesmisel. Koliko od vas npr. hodi k homeopatu, zobne ščetke pa ne uporablja?
Prav tako je težko ocenjevati ceno čiščenja zobnega kamna na različnih klinikah. Na eni kliniki resnično samo očistijo zobni kamen, zob pa ne spolirajo, pri tem lahko pustijo globoke žepe ob zobeh in majave zobe nedotaknjene. Prav lahko se zgodi, da ima pes že izcedek iz nosnic, ker je kost med usti in nosno votlino popolnoma "zgnila", pa  se veterinar s tem ne "ukvarja". Tak poseg je strokovno neupravičen, ker je korist za žival neznatna, lahko rečemo, da žival več izgubi zaradi same anestezije in tveganjem povezanim z njo. Če veterinar poleg čiščenja zobnega kamna slika z rentgenom prizadeta področja, če izdere še številne zobe, če pri tem vse rane pokrije in zašije...., predpiše ustrezno zaščito z antibiotiki in protibolečinsko terapijo, če je pri posegu ves čas prisoten anestezist, ki pozorno spremlja žival, še pred anestezijo preveri kri in vse ostalo potrebno (srce, pljuča....) in če je za vse to potrebno 2 ali 3 ure anestezije in je žival mogoče že stara 14, 15 ali več let, pa poseg dobro prenese, potem je verjetno odveč razlagati, da to ne bo stalo 20. ali 30. 000 sit. Za tak poseg navadno lastniki odštejejo 70.000 do 100.000 sit, ali več, vendar jim je jasno zakaj. Ker jim žival veliko pomeni in menijo, da "zasluži" varno in strokovno obdelavo.
Še enkrat na kratko: vsi tisti, ki vas res skrbi samo zobni kamen, kupite zobne ščetke in pasto za živali in redno čistite zobe vsak dan. Če boste to počeli manj kot 4 krat na teden, je dokazano, da to nima nobenega učinka v smislu preprečevanja vnetja dlesni. Seveda vam s ščetkanjem ne bo uspelo odstraniti zobnega kamna, odstranili pa boste zobni plak, ki v večjem delu sestoji iz bakterij in škodljivo deluje na vse notranje organe vaše živali. Zobni kamen je problematičen samo zato, ker naredi zobno površino hrapavo in se zato bakterije še lažje lepijo.
Zdaj pa čakam, da se usujejo kritike Smiley
Lp, Fairy


S temle se pa bolj nebi mogla strinjati!


Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #50 : torek, 06.09.2005 : 08:34:40 »

Kar težko verjamem, da se toliko pogovarjate o zobnem kamnu in tako neskončno precenjujete njegov pomen, nihče pa ne omenja  bakterij in s tem povezane parodontalne bolezni ter njen škodljivi vpliv na celoten organizem.
Tako je razmišljanje o raznih strgalih za zobni kamen, homeopatskih zdravilih za raztapljanje le-tega in podobno pravi nesmisel. Koliko od vas npr. hodi k homeopatu, zobne ščetke pa ne uporablja?
Prav tako je težko ocenjevati ceno čiščenja zobnega kamna na različnih klinikah. Na eni kliniki resnično samo očistijo zobni kamen, zob pa ne spolirajo, pri tem lahko pustijo globoke žepe ob zobeh in majave zobe nedotaknjene. Prav lahko se zgodi, da ima pes že izcedek iz nosnic, ker je kost med usti in nosno votlino popolnoma "zgnila", pa  se veterinar s tem ne "ukvarja". Tak poseg je strokovno neupravičen, ker je korist za žival neznatna, lahko rečemo, da žival več izgubi zaradi same anestezije in tveganjem povezanim z njo. Če veterinar poleg čiščenja zobnega kamna slika z rentgenom prizadeta področja, če izdere še številne zobe, če pri tem vse rane pokrije in zašije...., predpiše ustrezno zaščito z antibiotiki in protibolečinsko terapijo, če je pri posegu ves čas prisoten anestezist, ki pozorno spremlja žival, še pred anestezijo preveri kri in vse ostalo potrebno (srce, pljuča....) in če je za vse to potrebno 2 ali 3 ure anestezije in je žival mogoče že stara 14, 15 ali več let, pa poseg dobro prenese, potem je verjetno odveč razlagati, da to ne bo stalo 20. ali 30. 000 sit. Za tak poseg navadno lastniki odštejejo 70.000 do 100.000 sit, ali več, vendar jim je jasno zakaj. Ker jim žival veliko pomeni in menijo, da "zasluži" varno in strokovno obdelavo.
Še enkrat na kratko: vsi tisti, ki vas res skrbi samo zobni kamen, kupite zobne ščetke in pasto za živali in redno čistite zobe vsak dan. Če boste to počeli manj kot 4 krat na teden, je dokazano, da to nima nobenega učinka v smislu preprečevanja vnetja dlesni. Seveda vam s ščetkanjem ne bo uspelo odstraniti zobnega kamna, odstranili pa boste zobni plak, ki v večjem delu sestoji iz bakterij in škodljivo deluje na vse notranje organe vaše živali. Zobni kamen je problematičen samo zato, ker naredi zobno površino hrapavo in se zato bakterije še lažje lepijo.
Zdaj pa čakam, da se usujejo kritike Smiley
Lp, Fairy

seveda bodo kritike.
predvem na tiste,ki z ukrepanjem čakajo do takrat,da je "čeljust že gnila", da so "v dlesnih globoki žepi" in "zobje gnili".
Tukaj govorimo o normalnih lastnikih, ki gredo čistit kamen (ki je osnova za razvoj parodontalnih bolezni- če ne verjameš vprašaj svojega zobozdravnika) takrat ,ko je to samo to- se pravi zobni kamen. Ko dlesen še ni ne vneta, ne prizadeta in še ni nikjer nobenega žepa ali gnilega zoba.
In če bi čisčenje zob samo po sebi preprečevalo nabiranje  zobnega kamna, ne vem zakaj moram jaz redno hodti čistit kamen na svojih zobeh,ki jih temeljito čistim večkrat na dan.
Logiran
fairy
novinec
*
Sporočil: 29


« Odgovor #51 : nedelja, 11.09.2005 : 11:55:51 »

Deteljica, te bom vseeno malo popravila. Čiščenju zobnega kamna se lahko izognemo ali pa vsaj zelo podaljšamo obdobja med čiščenji, če psu sami redno odstranjujemo zobni plak z zobnih površin.

Čiščenje samo preprečuje nabiranje zobnega kamna, ker mehke zobne obloge (plak, ki je sestavljen iz ostankov hrane in predvsem bakterij) mineralizirajo in postanejo trde, to imenujemo zobni kamen, v njem pa bakterij ni.

Jaz si v življenju še nisem dala čistiti zobnega kamna, tudi moji psi ga ne potrebujejo, ker imajo vsak dan očiščene zobe.

Vendar moram tukaj še enkrat poudariti, da obstajajo velike pasemske razlike in tudi razlike med pripadniki iste vrste.
Tako si npr. ti moraš čistiti zobni kamen, jaz pa ne, pa si predvidevam obe očistiva zobe vsaj 2x na dan.  In nekateri ljudje naredijo prav vse, kar je mogoče, pa jim ne uspe preprečiti napredovanje paradontalne bolezni. Vendar je na srečo takih ljudi (in tudi živali) zelo malo!

Bom kopirala še nekaj iz Lekove strani, če se da komu brati Smiley:


Parodontalna bolezen je najbolj pogosta bolezen pri psih in mačkah. Na pogostost pojavljanja vplivajo starost, telesna teža, oblika glave, prehrana in grizenje. Večinoma se lastnik živali ne zaveda težav, ker so zobje skriti v ustni votlini.

Glavni simptomi obolenj ustne votline so: neprijeten zadah ali celo smrad iz gobca, zlomljeni ali zabarvani zobje, sprememba prehranjevalnih navad, praskanje po gobčku in drgnjenje gobčka ob tla, slinjenje, krvavitve ali drugi izcedki iz ustne votline ali nosu, žival ne more ali pa se brani odpreti ali zapreti gobček, sprememba telesne temperature. Okužbe v ustni votlini imajo sistemske učinke, lahko povzročijo bolezni ledvic, jeter in srca. Splošno stanje se po zdravljenju parodontalne bolezni izredno izboljša, še posebej pri starih živalih.

Zobni plak ali mehke zobne obloge se nabirajo tako pri psih in mačkah kot pri ljudeh. Sestavljene so iz beljakovin (iz sline) in bakterij. Takoj ko pridejo površine zobnih kron v stik s slino, jih prekrije plast glikoproteinov, ki jo imenujemo pelikula. Čeprav je plast glikoproteinov nevidna, omogoča lepljenje bakterij, ki so vedno prisotne v slini. Če mehkih zobnih oblog ne odstranjujemo vsak dan, se bakterije hitro množijo in bakterijska flora prehaja iz prvotno po Gramu pozitivnih aerobnih kokov (pri psih in mačkah aktinomicete in streptokoki) v anaerobne organizme, po Gramu negativne bacile in spirohete, ki vdrejo v dlesni okoli zob. Posledica je vnetje dlesni ali gingivitis. Če se mehkih zobnih oblog tudi v tej stopnji ne odstrani, se vnetje iz dlesni razširi na kosti okoli zob in povzroči propad alveolarne kosti ali parodontalno bolezen. Izraz parodontalna bolezen zajema gingivitis in parodontitis (bolj napredovalo stanje, pri katerem alveolarna kost propade in zob izpade). Parodontalna tkiva sestavljajajo zobni cement, dlesen, alveolarna kost in pozobnica.

Vnetje dlesni se lahko popolnoma pozdravi, parodontalno bolezen pa prepreči oziroma nadzira. Dlesen in alveolarna kost bosta ostali zdravi, če se s ščetkanjem redno odstranjuje mehke zobne obloge, sicer pa nalaganje mineralov iz sline povzroči prehod mehkih zobnih oblog v trde zobne obloge ali zobni kamen. Za odstranitev le-tega je potrebna profesionalna ustna higiena.
Logiran
sammy82
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 167


« Odgovor #52 : sreda, 19.10.2005 : 16:44:05 »

Moja psička je nora na majhne kamenčke. Vsakič, ko smo na sprehodu, najde neko mesto, kjer koplje koplje koplje kot nora, da pride do določenega kamna. Potem ga ponosno nosi s sabo celo pot do doma, se z njim še malo poigra, ga meče v zrak in podobno, potem pa ga nese s sabo v stanovanje. Ta kamen nato po cele ure valja po gobcu in ga grize. Zdaj pa me zanima - ali je to lahko kaj škodljivo za zobe? Ali si lahko kako poškoduje sklenino? (zobnega kamna sicer še nima)
Logiran
oliver
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 212


WWW
« Odgovor #53 : sreda, 19.10.2005 : 18:35:15 »

Sammy82 nošenje, grizenje in igranje s kamni je za zobe zelo škodljivo. Seveda pride do obrabe sklenine, lahko tudi v taki meri, da se odpre zobna pulpa. Poleg tega lahko pride do zloma zoba. V obeh primerih je potrebne veterinarsko stomatološki poseg - plombiranje (če je mogoče) ali celo izpulitev zoba.
Svetujem ti, da jo igranja s kamni čimprej odvadiš in ji ponudiš kvalitetne pasje igrače, ki jih bo lahko nosila in grizla.
Lp K
Logiran
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #54 : sobota, 22.10.2005 : 12:16:25 »

Sammy je prav tako grizel kamne, ki smo jih imeli okrog zunanje pipe Roll Eyes včasih je kakšnega celo pojedel, ampak na srečo se je potem odvadil.
zanima pa me nekaj - ko se zobni kamen že pojavi, ga ni mogoče na noben način odstraniti (recimo z rednim ščetkanjem zob), razen s tistim veterinarskim posegom?
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #55 : sobota, 22.10.2005 : 13:12:10 »

Jaz uporabljam nohte in spraskam dol; gre kar lepo.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #56 : sobota, 22.10.2005 : 14:32:17 »

včasih ne vem več, kaj lahko pri tebi resno vzamem ... Roll Eyes

drugače pa - jaz imam premale nohte zato Tongue (klavir pa to ...)
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #57 : sobota, 22.10.2005 : 15:57:51 »

Ne ne, resno mislim. Saj jaz tudi nimam dolgih nohtov, cisto navadne pac. Se komot tipka in igra klavir, brez tezav. Smiley
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #58 : sobota, 22.10.2005 : 16:05:16 »

zanima pa me nekaj - ko se zobni kamen že pojavi, ga ni mogoče na noben način odstraniti (recimo z rednim ščetkanjem zob), razen s tistim veterinarskim posegom?
Dajaj mu Hill's oral care. Preiskušeno zmanjša zobni kamen Wink
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #59 : sobota, 22.10.2005 : 16:06:46 »

Aja, seveda pa to z nohti niti slucajno ni tako ucinkovito kot profi ciscenje pod narkozo. Pa vsakodnevno umivanje jasno (pasta, gel, sprej).
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Glava  |  Tema: zobni kamen
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines