mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 09:27:33

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  predpisi in dokumenti  |  Tema: Naskok... Pomoč!
Strani: [1] 2 3  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Naskok... Pomoč!  (Prebrano 18861 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
phonic
novinec
*
Sporočil: 2


WWW
« : ponedeljek, 11.01.2010 : 12:59:48 »

Pozdravljeni. Upam, da še takšne teme ni. Imam psičko staro skoraj 10 mesecev. Čez nekaj dnevi pa bo psička "dozorela" in bo plodna... Imam narejeno ceplenje, čip ter imam potni list... Je pa psička z rodovnikom.

In me zanima kako je z naskokom, oz. z vzrejo psov. Namreč nimam še narejenega tistega izpita (mi je padlo iz glave kako se mu reče)... Prosim, da mi kdo malo razloži o tem! Za odgovor se najlepše zahvaljujem...  lp
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #1 : ponedeljek, 11.01.2010 : 13:05:46 »

Kaj je pravzaprav vprašanje?
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #2 : ponedeljek, 11.01.2010 : 13:07:09 »

In kaj se tako mudi, da ne bi bilo možno posikati in prebrati nekaj na to temo?
Logiran

Felina
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 450


« Odgovor #3 : ponedeljek, 11.01.2010 : 13:09:09 »

Tistemu izpitu se reče vzrejni pregled (zraven še spadajo kakšni zdravstveni pregledi, ki so za pasmo predpisani, še boljše pa je da jih vseeno narediš, tudi če niso predpisani) in mogoče še preizkus  naravnih zasnov ali delovni izpit (odvisno od pasme), kdaj je, se lahko pozanimaš na kinološki zvezi ali pri posameznih pasemskih klubih, kamo tvoja psica spada.

Kar se pa tiče vzreje, je pa to dolgo načrtovan projekt, bi ti priporočala, da še malo počakaš, ker psice pri tej starosti po zakonu še ne smeš parit (je kaznivo Wink), se povežeš z njenim vzrediteljem in drugimi vzreditelji te pasme tako v Sloveniji kot v tujini, da boš lahko našel najbolj primernega samca za tvojo psico, potem leglo prijaviš na zvezi itd. Ni tako enostavno vse skupaj. Smiley In vzreja je zame ena najbolj odgovornih vej kinologije, ki je ni jemati tako zlahka.
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #4 : ponedeljek, 11.01.2010 : 13:09:23 »

Kam se pa mudi, ce je psica star komaj 10 mesecev. Pred 18 mesecem je nimas kaj bremenit z brejostjo. Roll Eyes
Logiran

Sasenka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.023


« Odgovor #5 : ponedeljek, 11.01.2010 : 13:18:55 »

Kaj, a ti bi 10-mesečnega otroka (to je še pasji otrok) že parila?
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #6 : ponedeljek, 11.01.2010 : 13:39:49 »

Psica pri desetih mesecih telesno in psihično še zdaleč ni dovolj razvita, da bi lahko imela leglo. Psice se lahko pari od 18. meseca dalje, večinoma pa se počaka vsaj do dopolnjenega drugega leta.

Sicer je pa za vsako pasmo določeno, kako in kaj. Poveži se s svojim vzrediteljem in vzrejno komisijo / pasemskim klubom, kamor tvoja psica glede na pasmo spada, kjer boš izvedel(a) vse potrebno.

Poleg tega je izbira ustreznega samca zelo pomembna, zato pa je treba imeti kar nekaj znanja o pasmi in pasji genetiki.

Torej se ti v bistvu nikamor ne mudi in lahko v miru naštudiraš vse potrebno.

lp

Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #7 : ponedeljek, 11.01.2010 : 13:42:20 »

No, saj ni nič narobe, če se misli malo vnaprej.  navsezadnje, vzrejni pregledi so samo 2x letno. Pa če je potrebno narediti kakšen delovni izpit, je skrajni čas, da se počasi začne delati. In ko imaš vse narejeno in urejeno nikjer ne piše, da zdaj moraš pa takoj pariti.
Najbolje je, da se poišče spletno stran od kluba, ki mu pasma pripada. Tam se poišče, kakšni so pogoji za vzrejo, tudi najmanjša starost za vzrejni pregled. Glede na to, da so pomladanski vzrejni pregledi nekje aprila ali maja, bo psica že dovolj stara vsaj za telesno oceno. Mogoče tudi za vzrejni pregled. Kdaj se pa lahko prvič pari, je tudi predpisano. Če niso kaj spremenili, je za večino pasem to tam nekje okrog 18 meseca (pa to ne pomeni, da boš lahko paril takoj naslednji dan, je treba počakat, da se goni). Za zelo majhne pasme, je ta starost ponavadi nižja.
Starost 10 mesecev je za psa nekao 15 let za človeka.
Logiran
ren
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 198


« Odgovor #8 : ponedeljek, 11.01.2010 : 14:42:30 »

Phonic, vzreja psov ni kar tako. Poleg tega, da moraš imeti psičko primerno za vzrejo v vseh pogledih, moraš imeti še ustreznega samca....To pa pomeni, da moraš natančno preučiti rodovnik tvoje psičke in še mnogo drugih rodovnikov ustreznih samcev, nato pa izbor ožaš. Seveda moraš do potankosti poznati pasmo, linije, morebitne zdravstvene težave, karakter, genetika,...skratka imeti moraš vizijo vzreje. Znanje se pa ne osvoji kar čez noč. Potrebno je vložiti ogromno svojega prostega časa in prebrati veliko strokovne literature ter se seveda družiti oz. biti v stalnem kontaktu z drugimi vzreditelji, si izmenjavati mnenja, obiskati kakšne seminarje, videti v živo pasemske predstavnike, legla,... Ko že ravno omenjam leglo...kaj pa skrb za brejo samičko, kotitev, morebitni zapleti pri kotitvi, oskrba legla (hrana, razglistenje, socializacija,....) pa izbira primernega lastnika in svetovanje do konca življenja bodočih mladičkov. Na vzrejo je treba gledati celostno...ne samo, da samec skoči na samico (kljub opravljenim pregledom).

Zakaj pa sploh hočeš imeti leglo?
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #9 : ponedeljek, 11.01.2010 : 14:55:19 »

phonic, taksnih tem je kar nekaj, vendar v rubrikah, ki so namenjene clanom mojpes.neta. (poglej zemljevid)

Za biti vzreditelj ni dovolj le goneca psica. Je se mnogo vec in ce zelis, da ti tukaj pomagamo, bo treba kar veliko prebrati in se nauciti. Za zacetek predvsem o pravilih pri vzreji. Pomoci pri produciranju mesancev pa tukaj zagotovo ne bo nikakrsne.

preberi: Zakaj rodovniški psi niso zastonj ...
Logiran

Ory
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.750


« Odgovor #10 : ponedeljek, 11.01.2010 : 15:29:57 »

Pot je se dolga, nic hiteti  Wink. kot so ze ostali povedali, psicka je mlada ti pa se imas pred parjenjem se ogromno nauciti. Najbolje je imeti mentorja, ponavadi je to vzreditelj tvojega psa, ki bo sigurno pripravljen svetovati na podlagi svojih izkusenj.

lp
Logiran
Samoyed lover
rad pišem
****
Sporočil: 400


WWW
« Odgovor #11 : sobota, 29.05.2010 : 15:05:17 »

Vzamite si čas. Dobro premislite o vzreji ali je res potrebna, poiščite rodovniškega samca iz priznane psarne. Ne izbrati kar enega, ki vam pade pred oči. Dobro premislite katerega samca boste parili. Priporočam, da se poučite o psih, o vzreji, leglih, rodovniški in nerodovniški vzreji itd. Na forumu je napisano mnogo o tem.
Logiran
cvirk
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #12 : četrtek, 29.07.2010 : 20:45:43 »

Pozdravljeni!

Moj prijatelj ima kraljevega pekineza (starost 8 let) in je dal pred mesecom dni parit z psico enake pasme. Sedaj pa ga zanima kako je z potem z mladiči koliko jih on dobi oz. kako to poteka. In drugi problem. Samica je breja ker so potrdili lastniki sami vendar se zdaj vsemu izogibaju predaju mladiča oz. denarja. Kaj storiti v tem primeru? Psa sta brez papirjev.

Prosim pomagajte. Hvala!

Logiran
Pepsi
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.033



« Odgovor #13 : četrtek, 29.07.2010 : 21:01:15 »

Moj prijatelj ima kraljevega pekineza (starost 8 let) in je dal pred mesecom dni parit z psico enake pasme. Sedaj pa ga zanima kako je z potem z mladiči koliko jih on dobi oz. kako to poteka. In drugi problem. Samica je breja ker so potrdili lastniki sami vendar se zdaj vsemu izogibaju predaju mladiča oz. denarja. Kaj storiti v tem primeru? Psa sta brez papirjev.

Prosim pomagajte. Hvala!

 Shocked Shocked A ti to resno? jezen
Logiran

A home without a dog is just a house.
(Anonymous)
Pepsi
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.033



« Odgovor #14 : četrtek, 29.07.2010 : 21:03:32 »

Cvirk, napisal si že 23 sporočil na ta forum, torej si verjetno tudi že kaj prebral. Torej predvidevam oziroma še več - upam, da ti je jasno, kakšne bedarije pišeš?  Shocked
Logiran

A home without a dog is just a house.
(Anonymous)
Strani: [1] 2 3  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  predpisi in dokumenti  |  Tema: Naskok... Pomoč!
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines