mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 21:20:07

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Reševanje  |  Tema: Kaj je mantrailing?
Strani: [1] 2  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kaj je mantrailing?  (Prebrano 14214 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« : torek, 30.03.2010 : 12:00:50 »

Kaj je mantrailing?
Mantrailing je iskanje pogrešane osebe s pomočjo psa. Izraz izhaja iz angleščine: iz besed man = oseba in trailing = sledenje.

Pri mantrailingu se pes orientira po sledi vonja človeka - po njegovem individualnem vonju. Te lastnost koristijo vodniki psov, da lahko tudi v mestu najdejo pogrešano osebo.

Razlika med mantrailingom in sledenjem:
Pri mantrailingu se pes orientira po individualnem vonju človeka.
Nasprotno se pri sledenju išče po poškodbah tal.

Več TUKAJ.
Logiran

ren
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 198


« Odgovor #1 : torek, 30.03.2010 : 13:21:54 »

Zanimivo. Grekom, kje se pa to učita? Ali si imel kakšen seminar (teorija), preden sta odšla prvič na teren? Mantrailing spada pod reševanje, pa me zanima, ali je to tudi športna disciplina (verjetno obstajajo tekmovanja)? Mogoče veš, koliko časa se povprečno šolata lastnik in pes, preden se prvič odpravita na reševanje oz. iskanje pogrešane osebe (ko gre zares)? Pa še to me zanima, ali šolanje poteka po stopnjah? Hvala za odgovore.
Logiran
grekom
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 52


WWW
« Odgovor #2 : torek, 30.03.2010 : 13:45:54 »

Zanimivo. Grekom, kje se pa to učita? Ali si imel kakšen seminar (teorija), preden sta odšla prvič na teren?

Ja, sem ravno ta vikend bil s Suki od petka do nedelje v Avstriji na seminarju pri gospodu Ertlerju. Prevedeno v slovenščino nekako "Uvod v mantrailing".


Mantrailing spada pod reševanje, pa me zanima, ali je to tudi športna disciplina (verjetno obstajajo tekmovanja)?

To še trenutno ne vem. Je pa to meni za hobi da se s psom razmigava in da ji omogočim da izostri naravno dane sposobnosti.


Mogoče veš, koliko časa se povprečno šolata lastnik in pes, preden se prvič odpravita na reševanje oz. iskanje pogrešane osebe (ko gre zares)? Pa še to me zanima, ali šolanje poteka po stopnjah?

Da ne bom napisal neumnosti, bom to vprašanje posredoval inštruktorju in kasneje dopisal odgovor.


Pa še to me zanima, ali šolanje poteka po stopnjah?

Tam, ko sem bil jaz na seminarju imajo tri stopnje.

"Uvod v mantrailing"

Naučiš se delati s psom, nekaj teorije, dva dni prakse. Začne se s klobaso, zaključi pa s predmetom od osebe. Dela se na enostavnem terenu z dosti ograjami, da lahko pes "skapira" o čem se gre.


"Mantrailing "traili" v mestu"

Na tej stopnji se pes na asfaltu, večjih parkirnih prostorih, v prometu in med skupinami ljudi nauči kako sortirati vonj in slediti pravemu vonju.


"Mantrail, delovni pes"

Na tej stopnji se išče oseba ki je pogrešana že več ur. Kot v realni situaciji poteka iskanje v naselju, gozdu in na travnikih na več kilometrov dolgi poti.



Upam, da sem ti uspel primerno odgovoriti.
Logiran
ren
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 198


« Odgovor #3 : torek, 30.03.2010 : 14:03:31 »

Ja, hvala. Koliko časa traja npr. prva stopnja?
Logiran
grekom
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 52


WWW
« Odgovor #4 : torek, 30.03.2010 : 14:51:12 »

Ja, hvala. Koliko èasa traja npr. prva stopnja?

Če te zanima čas trajanja seminarja je to 2 dni prakse in 3-4 ure teorije.

Drugače pa odvisno od tega koliko nato delaš s psom. Jaz bom s Suki od začetka delal 1 do 2 krat tedensko. Potem pa počasi stopnjeval. To je bolj zaradi tega, ker je še mlada in v razvoju. Za odrasle pse pa je inštruktor priporočil trening vsak drug dan.
Potem pa sam ugotoviš kaj in kako.

Pri naju je bilo recimo v soboto dopoldne vse super. Vseh šest kratkih "trailov" dopoldne je opravila brez problema. Popoldne ko pa smo delali s predmetom osebe pa se je pokazalo, da je bila že izčrpana. Koncentracija ji je popustila in preprosto ni bila pri stvari.

V nedeljo pa je bila kot nova. In je vse treninge izpeljala brez problema. Vključno z zaključnim, ko je izmed štirih oseb morala identificirati pravo glede na predmet ki sem ji ga dal.

Od petih psov na seminarju sta bila dva goniča (moja Suki in Bavarski barvar, oba popolna začetnika glede iskanja) ostalo pa so bili mešanci prinašalcev in bogsigavedi (z izkušenimi vodniki ter z izkušnjami sledenja in iskanja ponesrečencev). Ne vem, koliko je njihovo predhodno znanje vplivalo na mantrailing, sta pa edino Suki in barvar opravila zadnjo preizkušnjo.

Sem pa ugotovil, da je po teh dveh dneh Suki postala dosti bolj samozavestna. Kot da ji je prav ugajalo, da ji je nekaj uspelo.
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #5 : torek, 30.03.2010 : 16:16:02 »

Če se lahko majčkeno umešam in dam primer iz prakse na vprašanje, kdaj se pes lahko udeleži reševalne akcije. Pri nas med reševalci, ki v Sloveniji spadamo pod IRO, se lahko reševalne akcije udeležiš, ko imaš narejene vse izpite. Najprej jih mora naredit vodnik reševalnega psa in to iz: prve pomoči človeku, prve pomoči psu, orientacije, nevarnosti v ruševinah, nevarnosti v gorah in vrvne tehnike. Ko imamo to opravljeno pa lahko delamo še s psom iskanje, poslušnost in ovire.
Imamo dve težavnostni stopnji pri iskanjo pogrešanjih ljudi in zasutih v ruševinah. Za iskanje izpod plazov pa imamo 3 stopnje.
Kolikor vem, pri nas ni nikogar, ki bi se ukvarjal s tem kot ti grekom.

Pri nas ne učimo na specifičen vonj osebe, splošno. Obstaja tudi disciplina sled, ampak je ne delamo. Pes pa sicer išče bolj ali manj vonj osebe, sled je pa odločitev vsakega psa. Eni so naravni talenti eni pa letijo mimo nje.

grekom, od kod pa si?
Logiran
damayanti
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.361


« Odgovor #6 : torek, 30.03.2010 : 17:43:32 »

hočeš rečt eni imajo boljši nos drugi slabši... ali eni so bolj furjasti drugi manj Grin
pri naših dveh je nekako tko en ima boljši nos- pa je len ko fuks za delat... tadrug pa zelo rad dela in vstraja...rabi pa bliže pridet da ujame vonj Grin zna bit pa tud furjast... rešuje ga le švabska vstrajnost Evil

Mi je pa zanimiva tema( končno  spet ena juhu veselje) in bom spremljala.

Me pa nekaj zanima.
Pri lovcih... jaz sicer poznam sledenje res strogo iz gmajne.... Evil( no pa tud tule okoli naši lovci ki imajo krvosledce so že šli pomagat iskat kakšnega modela, ki je malo zašel nazaj dol iz hribov v dolino ...in ja tudi pes ga je našel...tisti ki ponavadi divjad išče) Cheesy

okej. nazaj kar me zanima. V mestu...
Ajde recimo, da goniči iščejo z nizkim nosom...ptičarji z visokim.... kako je pa priporočeno pri mantariningu?  izkoristiš naravno zasnovo psa ali ga priučiš-oz preusmeriš?


Naša Dina , je ko je bila mlajša hudo rada "surlo na tla zabila"...in takrat je tudi falila.... ko sem jo pa peglala( "gor išči"  Roll Eyes Grin) takrat je pa iz šuba potegnila v nos in tud točno zadela.
Me pa zanima ali moja štrukla kaj takega izvedla....sicer najde vse na kar jo našuntam... Cheesy...mogoče bi pa kdaj še kaj koristnega naredila Smiley
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #7 : torek, 30.03.2010 : 17:51:40 »

Ups... Malo čudno napisala.
Ko naredi vodnik vse izpite, je dovolj tudi eden izpit za iskanje na lokalnem območju, za enote na državnem nivoju pa je treba pokazat malo več.
Pa še večkrat letno imamo skupne vaje in treninge in dodatna izobraževanja pa preizkušnje... Ves čas je treba biti pripravljen.

Bi me zelo zanimalo videt tak trening v živo Smiley
Logiran
grekom
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 52


WWW
« Odgovor #8 : torek, 30.03.2010 : 18:08:51 »

AngSeter, sem iz okolice Maribora.

Damayanti, pustiš psu, da se odloči. Ne pozabit kar je napisano o vetru in delcih.

Nam je inštruktor pokazal malo daljši primer "trailinga" z njegovim psom, pa je gospa ki je spremljala "izgubljeno" v skrivališče omenila, da se je pes zmoto, ker sta onidve hodili po drugi strani ceste in da je zašel.

Je pa veter tako pihal, da je delce vonja preko ceste na drugo stan odneso. Psi tukaj včasih levo desno za 5 ali pa več metrov vandrajo. Malo povohajo grmovje, ograje, pač kjer se delci zbirajo. Praviloma skoraj nikoli ne gredo točno po stopinjah osebe ker se vonj porazgubi po bližnji okolici.

Tu se ne gre za natančnost hoje po sledi ampak zato, da najdejo osebo.

Smo imeli med treningom primere, ko je inštruktor markerja peljal daleč naprej, pa nato za grmovjem nazaj skoraj do izhodišča. Ker je bil ugoden veter je pes osebo našel takoj, ker je bil tam najbolj svež vonj. Ni sledil po stopinjah kot bi to bil primer pri sledi.

Recimo primer je tu

http://www.youtube.com/watch?v=x7gE4_Tua7M

Bradati moški je inštruktor pri katerem sem bil jaz.
Logiran
damayanti
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.361


« Odgovor #9 : torek, 30.03.2010 : 18:19:00 »

Vem, vem,... kako je z vetrom Wink
Pri ptičarjih ko se dela vlečka( uči slediti) se tudi vedno dela glede na veter...in pes isto zaluta...toliko da pride kontra na veter potem pa spet potegne v nos.
Sem pogledala še video...tale kuža je šel recimo v sled z visokim nosom.
Pri goničih
Normalno gonič v naravi išče z niskim nosom. Velja rek" ko išče barvar dviga listje"  Smiley

Tudi v naravi...ko govorimo o sledenju divjadi... sledenju Wink- je zato gonič ker išče po tleh...vonj, ki ga divjad oddaja iz tac...torej
ptičar pa išče z visokim nosom...tako kot npr. mantarining...po zraku.

Ne vem če si me razumel... sem hotela prav tebe vprašat ker imaš goniča ...kako ti išče z visokim ali niskim nosom?
Grem gledat še ostale vide-e mogoče tam dobim odgovor ,da te ne morim tule Wink
Logiran
damayanti
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.361


« Odgovor #10 : torek, 30.03.2010 : 18:41:34 »

http://www.youtube.com/watch?v=zNkhGHj3Kf8&feature=related

no evo primerjavo..tale rodezijec zgoraj išče z visokim nosom...
in podobno išče ptičar
http://www.youtube.com/watch?v=iPOMPVyGnXY
 evo tale" pikolin" tud približno še ni ničesar naučen..in gre po sledi prepelice... pa še pred njo se celo ustavi Cheesy... čisto po naravni zasnovi

Oba imata isti sistem... gor dol nos... vleče pa vseeno z gor nosom.
nisem pa našla nobenega barvarja med videi da bi pokazala npr. kako gre on po sledi.... ko nos strogo v tla tišči. Tud pod razno ga ne dvigne... strogo po tleh
Zato sem te vprašala glede na to, da imaš goniča. A ti dvigne nos? Smiley

pismo ne znam drugače vprašat... no, me pa res zanima Grin
Logiran
grekom
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 52


WWW
« Odgovor #11 : torek, 30.03.2010 : 18:42:50 »

Naša je iskala z dvignjeno glavo. Pa brez skrbi, ne moriš. Tudi jaz sem čisti začetnik. Se mi pa zdi zanimiva zadeva, zato sem jo opisal.

Evo, ko bloodhound išče pogrešanega malčka v urbanem okolju.... http://www.youtube.com/watch?v=drVJ7OzKIFM

Pa še en video, ko testirajo neko varianto ScentLock obleko ki kao prepreči da te divjad zavoha.... http://www.youtube.com/watch?v=NXp3kv8fs_0

Tudi v tem primeru je imel pes glavo malo gor, malo dol. Pač odvisno.
Logiran
damayanti
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.361


« Odgovor #12 : torek, 30.03.2010 : 19:01:31 »

Sem pogledala video z bloodom... čeprav išče z niskim nosom Wink...po tleh vleče glavni vonj.. dvigne zgolj da se orientira.
pa tudi spregledala sem da imaš ti tudi Bloodhounda... ( sem malo  deskoncentrirana danes že od vsega tega ekrana). Čisto sem mislila da imaš barvarja..pa me je zanimalo za barvarja.

A je to samostojna disciplina... kot samo taka.

Je pa zanimivo ja ...predvsem kot tako.
To bi morala enkrat videt v živo, pa našo štruklo probat koliko hitro bi najdla sploh v urbanem okolju. V naravi in divjad- je kot šus... ni dileme.
Ker se pa meni ne gre včasih lovstva, bi jo pa še česa drugega naučila iskat...kot sem rekla mogoče bi bila pa koristna.
Logiran
grekom
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 52


WWW
« Odgovor #13 : sobota, 03.04.2010 : 07:59:28 »

Itak da ni problema.

Sem dobil odgovor od inštruktorja....

Glede vprašanja kdaj lahko nastopi delo "manitrailerja"

Odvisno je od tega, kako in kje se je šolal, koliko je bilo treninga, v kakšnih pogojih je treniral. Prepričan je, da dobro šolanje in dober trening hitro pripravita psa in vodnika do te stopnje.

Trenutno pa iščem povodec za mantrailing. Nekje od 5 do 7 metrov dolžine, po možnosti pas in ne vrv. Se nekako ogrevam, da bi kar oni pas za ložiranje (ali kak se reče) konjev nabavo in ustrezno skrajšal.
Logiran
kejbica
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 41


« Odgovor #14 : ponedeljek, 05.04.2010 : 23:53:24 »

Hoj!
Glede lonže: moje mnenje je, da bo lonža za vodenje psa pretežka in po nepotrebnem premočna. Lahko bi jo pri iskanju samo ovirala. Priporočam uporabo lažjega traku ("gurtne", bombažne ali najlonske - ta je lažja in močnejša), ki se jo na metre dobi npr. v vrvarni, morda merkurju ipd., na katero z močno, najlonsko nitjo prišiješ primeren karabin. To bi ti naredil tudi kakšen čevljar.
Morda je podoben izdelek naprodaj v kakšni lovski trgovini (Lj.: npr. Lovec na Gosposvetski).
Toliko z moje strani.
Sicer pa obilo uspeha pri šolanju in delu s tvojo kužo, ki mi je zelo všeč!
Srečno!
k.
Logiran
Strani: [1] 2  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Reševanje  |  Tema: Kaj je mantrailing?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines