mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 18.04.2024 : 06:36:19

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: Dog Whisperer
Strani: 1 ... 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 ... 38   Dol
Natisni
Avtor Tema: Dog Whisperer  (Prebrano 122489 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #180 : ponedeljek, 28.06.2010 : 07:40:28 »

To je tako kot debata nerodovniski vs rodovniski. Roll Eyes
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #181 : ponedeljek, 28.06.2010 : 07:52:18 »

To je tako kot debata nerodovniski vs rodovniski. Roll Eyes


Meni se pa ne zdita debati niti malo podobni in se gre za čisto drugačne težave in razsežnosti teh težav. Sem pa prepričana, da imaš študije in teorije, ki bi podprle to tvojo izjavo  Smiley   In kot sem rekla, se ne gre za to, da človek ne bi želel uporabljati določeno super metodo pri vzgoji, ampak dejstvo, da če za njo ne ve, ali pa le ta ne funkcionira, je ta metoda tako, kot da ne obstaja.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #182 : ponedeljek, 28.06.2010 : 08:27:25 »

Za vsakega, ki se mu "odpre" pri razumevanju psa, ko gleda CM, je ok in pozitivno. Kar je zame negativno, je to, da na tipicno ameriski nacin kaze, kako se vse da resit hitro in kako je vse enostavno. In, ker je videti tako enostavno (pa se casovne predstave o resevanju problemov taksna oddaja ne daje prave), imajo ljudje predstavo o enostavnosti imeti psa. "Ce bo slo kaj narobe, se da vse porihtat hitro, kot kaze CM." Upam, da prijemov, ki jih kaze v mal prej omenjenem filmu s strikom za vratom ali onem s teletaktom, ne prakticira kaksen gumpec tukaj na ulici. Pa ne zato, ker pes lahko njega pogrize, temvec ker lahko kaj naredi komu drugemu ali pac mimogrede pozre macko ali "skuri" psa.

Vedno, ko se spomnim CM, se spomnim tudi na foro z bokserji. Ko sem se sama srecala s prvim bokserjem, mi je kri pil med vzgojo. Nisem bila pasje mlecna, ko je prisel k hisi, sem pa imela prej predvsem nemce, ki jih z drugimi forami dobis "na limanice". Bokserji so pac malo "posebni", predvsem v preizkusanju lastnikovih mej. Da je bokser "poseben", so mi jasno povedali v KD, ker naju niso hoteli vzet v tecaj (pred 15 leti) - bokser po pravilu moti druge. Bi sicer vprasala, katera druga pasma ali pes na splosno pa ne, pa se raje ne bom. Kaj hocem rect - veliko ljudem je silno vsec slika umirjenega bokserja, ki gre po cesti lepo ob lastniku, ki se ne zanima za druge pse, ki ni unicil nic posebej dragocenega ... Do tja pa ni bliznjih poti in redki zelijo slisat, kako do tja prides, koliko casa traja in kaj vse moras za to sam storit. Razen tistih, ki o psih ze nekaj vedo in se zavedajo, da pri vzgoji psa pac vse traja in traja in je treba v to vloziti tudi nekaj sebe oz. celega "sebe". Podobno so te oddaje - ce jih uporabljas kot "pomoc" pri prepoznavanju for, na katere med sicersnjim delom s svojim psom nisi pomislil, je super; ce jih gledas kot super hitre in super poti do super psov (on dela predvsem na problematicnih, kako enostavno mora sele biti z neproblematicnimi, a ne? Wink), pa niso vec tako ok. Zal se moram strinjat, da jih v resnici veliko nima pojma, kako s psom v vsakdanjem zivljenju, kaj sele v bolj ali manj kriticnih situacijah.

Meni osebno je nekako posredno pomagal z enim samim predstavljenim psom - obsedenost s svetlobo iz baterije, drugimi viri svetlobe, zarki ... Zame novo pri zadevi je bilo to, da sem po filmu prepoznala tezavo, ki jo ima moja psica in res je - logicno do konca, na kar pac prej nisem pomislila, ker sem se ubadala z vsemi mogocimi drugimi vzroki in posledicami. Da gre za motnjo, ki jo lahko stopnjujes do te mere, da se psu "zmesa", bi verjetno prisla tudi brez CM, z njim sem najbrz malo hitreje Smiley. In psica je brez tezav zivela do svoje prerane smrti, ki ni bila vzrok nevroloskih tezav, sploh pa nam motnja ni povzrocala vzgojnih tezav.
Logiran

zalarjeva
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.197


« Odgovor #183 : ponedeljek, 28.06.2010 : 08:47:39 »

Ja, tole z laserjem recimo je lahko prav nevarno. Jaz tega nisem vedela, dokler nisem pri Niku videla. Smo se s prijatelji z njim igrali in je pes tekal po terasi gor in dol za lučko. Ko smo nehali, jo je še kar iskal. Smo šli žurat in nas ni bilo sigurno kakih 5 ur in ko smo prišli, je pes še zmeraj iskal lučko. Verjetno ne rabim povedat, da tega nisem nikoli več ponovila.

Glede CM-ja pa tudi jaz kot tudi drugi: se ne strinjam z vsem kar počne, a vseeno je kar nekaj njegovih metod dobrih. In res pomagajo, na mojem nisem preiskušala, ker je znal vse še preden sem izvedla za CM-ja, a kakor poslušam ljudi okrog, ki so kako metodo sprobali, pomaga in so zelo zadovoljni. Seveda ne metode s teletaktom.
Najboljše kar sem jaz potegnila od njegovih oddaj pa je: ti se moraš sprostit, če želiš, da bo tudi pes-na sprehodih recimo. Pes čuti tvojo energijo in tudi reagira temu primerno. Tega prej nisem vedela.
Logiran
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #184 : ponedeljek, 28.06.2010 : 09:23:39 »

Lahko pa tudi pustiš psa, da je takšen kakršen je in se pač sprijazneš s tem, da se bo do svojega 15 leta umiril  Tongue

Jana, se čisto strinjam s tabo. Hitrih rešitev ni. Psa  ne spremeniš čez noč. Če pa najdeš nekaj, kar pomaga k temu, da se pes spremeni, zakaj pa ne. CM vsekakor ni nič oh in sploh.  On ni edini, je pa en med mnogimi. Mogoče bo ena njegova metoda pomagala samo eni tvoji težavi pri samo enem psu, pri ostalih bodo pa druge. Včasih si sam prideš gor, kako pomagati psu, včasih pa pač rabiš malo pomoči. Danes je zunaj ogromno tehnik in metod. Nikoli ne verjamem vsemu in nikoli se ne strinjam z vsemi. Poskusiš, če pomaga, super, če ne pomaga pač iščeš naprej. Se je pa fajn zavedati in trezno sprejemati odločitve in predvsem informacije iz TV oddaj ali pa kakršnekoli literature, od tega kako se psi spreobrnejo čez noč, pa Lesi se vrača, pa ljubezen je neskončna, pa dalmatinci rešijo celotno družino, da je zato 101 dalmatinec, pa dogajajo se čudeži...ker se ne in ni vse tko rožnato, kar prikažejo. Vsekakor ni super, če ljudje zaradi njegovih oddaj napačno dojemejo psa in celotno prevzgojo, bi imela raje, če bi se določene stvari drugače predstavile, če pa pogledam koristi, ki jih imam jaz, kako so meni določene stvari pomagale, se mi zdi pa super. Pa spet, ne odobravam vsega, kar on ponuja! Je samo en med mnogimi.  

Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #185 : ponedeljek, 28.06.2010 : 09:31:00 »

Kolikor sem gledala oddaje, vedno pise, da naj predstavljenega postopka ne poskusamo delati brez predhodnega posveta s strokovnjakom in vedno tudi navede, da je bil nek pes pri njem mesec, dva oz. koliko casa je potreboval, da je dosegel zeleno obnasanje. Nisem dobila obcutka, da zeli predstaviti le to kako super, fino in fajn se da vse naredit v "tren oka". Vseskozi poudarja, da se nezeleno obnasanje pri psih pojavi zaradi napacnega ravnanja ljudi. Sicer to ni nic novega. Samo spomnimo se, kaj smo vsi pisali, ko je slo za tiste nesrecne bulmastife in kaj se vedno pisemo, ko gre za popadljive pse in prepoved t.i. nevarnih pasem.
Da le ni vse tako super in fino, pa je predstavil v nekaj svojih oddajah, ko je zajel primere pri katerih je bil neuspesen na celi crti. Ja, saj verjetno je tudi to del njegovega komercialnega pristopa in dela v svoj prid, ampak pokazite mi enega, ki svoje znanje razdaja zastonj (ce se omejimo samo na ZDA).
Ce me spomin ne vara knjige in seminarji ostalih znalcev tudi niso zastonj.

Popolnoma se strinjam, da je treba s psom delati po principu pozitivne motivacije a tudi tu mora biti neka meja. Ce ni kazni, tudi nagrada ne more obstajati.

In v celoti se strinjam, da je pes odsev mene in moje pozitivne/negativne energije. Ce sem umirjena so npr. sprehodi poezija, ce nisem, potem psa pocneta vse drugo samo tisto ne, kar bi zelela. En lep primer je tudi pasja sola. Primer: na tecaju pes dela kot urica, ker je vodnik umirjen, ko pa pride izpit pa pocne taksne bedarije, ki jih nikoli prej ni in to samo zato, ker je vodnik nervozen. Torej?

Kliker pri nas ne pali, niti slucajno, ker vedno dobim le ocitajoc pogled, ce je z mano vse v redu  Grin In resnicno ne vidim zakaj bi psa silila v to, ce mu ne lezi. To nekako enacim s tem, kot ce bi psa, ki ga zlahka motiviram s hrano, silila, da mora za motivacijo sprejeti zogico za katero mu dol visi.  Grin
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #186 : ponedeljek, 28.06.2010 : 09:32:40 »

Meni se pa ne zdita debati niti malo podobni in se gre za čisto drugačne težave in razsežnosti teh težav. Sem pa prepričana, da imaš študije in teorije, ki bi podprle to tvojo izjavo  Smiley   In kot sem rekla, se ne gre za to, da človek ne bi želel uporabljati določeno super metodo pri vzgoji, ampak dejstvo, da če za njo ne ve, ali pa le ta ne funkcionira, je ta metoda tako, kot da ne obstaja.

Res? Meni pa cisto isto. Zivjo, radi bi imeli koker spanjela, brez rodovnika, ker ga ne rabimo, ker bomo imeli psa samo zase, ne za razstave... In potem sledi prepricevanje in razlaganje zakaj rodovnik in kaj je z nerodovniskimi in un na drugi strani trmasto tumpa svoje in na koncu zmagoslavno izjavi: "Ne boste me prepricali, bom naredil kakor hocem, vsi ste snobi, pametnjakovici, JAZ ze bolje vem, JAZ se ne bom opekel, JAZ JAZ JAZ, bral ne bom, ker vse vem pa itak ni nic novega, pa ne da se mi, ker bi pes moral biti tu vceraj" (kje je tu pes?) in se cez 3 dni prikaze z nerodovniskim kokrom, cez pol leta z zdravstvenimi tezavami, cez eno leto pa... Cist glih. S to razliko, da se meni ne da vec prepricevati nerodovniskih, v tem primeru CM obozevalcev, tako da vam vsaj brat ni treba veliko. (pa tudi ce bi se mi dalo, dvomim, da bi kdo prebral)

Sicer pa, ce vam mora nekdo povedat, da je potrebno psu dat za jest kvalitetno hrano, ga peljat na sprehod in se z njim ukvarjat. Hja, nic cudnega, da je stanje (svetovno) pasjelogije/kinologije tako kot je...
Me spominja na akvaristiko, kjer so na eni strani uni, ki merijo pH, dH, nitrate, fosfate, ciklajo, izbirajo doloceno vodo, mesajo vodo, se spravijo na biotope, hudica, nekateri gredo se na dopust do Amazonke, pogledat kako zgleda vse skp. Tongue  Na drugi so pa uni, ki imajo vazo in/ali bucko in not siamsko bojno ribico in/ali zlatko. Aja, pa rozo-za kisik. Tongue Oboji imajo ribe-tu pa se tudi vsa podobnost konca. Lips Sealed

Dominanca ni neka karakterna lastnost, ampak opisuje odnos. Dominantna vrsta v nekem okolju ne pomeni, da bodo zdaj vsi predstavniki te vrste prebutali vse predstavnike drugih vrst. Psi v divjini, ce ji lahko tako recemo, ne tvorijo krdel, ampak skupine. Stroge krdelne hierarhije, kakrsno pripisujejo volkovom, pri psih (tistih, ki jim pustimo, da so psi) ni. Skupine niso trdne, ampak precej plasticne, clani se zamenjajo v roku 3 let. Prehajajo iz enega tipa okolja in s tem iz ene definicije v drugo (prostoziveci, vaski, potepuski). Psi v ujetnistvu vcasih tvorijo ti. pecking order, kjer se kot kure razdelijo po vrsti-alfa, beta, omega. Pecking order se imenuje zato, ker ko so to prvic opazili (v 20 letih prejsnjega stoletja), so to opazili pri kurah, ki so svojo dominanco izrazale s kljuvanjem (ang. peck). Torej se vasi psi, ko govorite o alfa, beta, omega... ne obnasajo kot psi ali volkovi, ampak kot kure. Grin (malo za salo, malo zares)
Ze desetletja nazaj so si strokovnjaki gor prisli, da opazovanje zivali v ujetnistvu ni enako opazovanju v naravi; da se spremeni vedenje v ujetnistvu (qrc, nekak morajo prezivet, ane) in da jse v ujetnistvu zivali z razlicnih vetrov porazdelijo v pecking order (ne vedno!). Tega v naravi ni, vsaj pri volkovih in psih ne oz. ne v taki meri kot se prikazuje marsikje.

In vse to je staro ca 20-30 let. Zdaj mi pa povejte, je on+vsi istomisleci 20-30 let za cajtom? Ker po mojem mnenju je. In CM prodaja pesek sredi (kajpak pescene) puscave, ogromno ljudi pa ga kupuje. Genialna ideja sicer, za kar si zasluzi vse pohvale.
Meni je logicno, da so npr. kvalitetna prehrana, sprehodi in ukvarjanje s psom kljucni za sobivanje.
In trmasto cepenje na enem mestu in cepetanje, ce si kdo drzne podvomit v neko obstojeco dogmo, ne prinese napredka.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #187 : ponedeljek, 28.06.2010 : 09:33:59 »

Pisati bi morali volkovi v ujetnistvu vcasih tvorijo pecking order.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #188 : ponedeljek, 28.06.2010 : 09:34:41 »

Ma drek, sej stekate ane. Grin K ful nimam casa pisat. Tongue
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #189 : ponedeljek, 28.06.2010 : 09:52:59 »

+ se ena podobnost. Ne da se mi brskat in iskat primernih vzrediteljev za psa=ne da se mi brskat in prebirat o psih. Isto sranje, drugo pakovanje.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #190 : ponedeljek, 28.06.2010 : 09:56:36 »

Narobe bereš. Kdo je tle čigov oboževalec? A sem napisala, da sem njegov oboževalec. Napisala sem samo, da mi je ena njegova metoda pomagala in da je en med mnogimi. Jaz ne obožujem nikogar. Se pa učim od tistih, kjer se lahko kaj naučim in če meni ustreza prav. Samo za to se gre. Obdržiš tisto, kar ti pomaga in te briga za ostalo, ker se z vesemi nikoli ne moreš strinjati.

In ja, nekaterim moraš povedati, da je psu treba dati kvalitetno hrano, ker nekoč sem tudi jaz kupovala šrot hrano, pa mi je nekdo povedal, da ta hrana ni dobra in je zdaj ne kupujem več. Ne rodijo se vsi pametni, ane  Roll Eyes  In mogoče je nekomu potrebno povedati, da mora psa sprehajati 1 uro. Zakaj pa ne? Ja valda da super, da nekdo to pove. Kam bi pa prišli, če bi bili vsi tiho in bi se smejali sosedu, kako butast je, ker ne ve, kakšno hrano kupuje svojemu psu. Poveš, če človek to sprejme super, si naredil dobro delo, če pa ne, pa potem sodiš, ane.

Pa spet smo pri študijah in teorijah. Dol mi visi, kaj kdo govori o dominanci in kako si kateri strokovnjak to razlaga. Gre se za eno njegovo metodo, ki je pri njemu uporabna zame in to je dovolj, pa če dela vse ostalo 100 % narobe in je za v kanto. To je poanta. Vse ostalo pa jemlješ z rezervo, ali pa če se ti da, tko kot tebi Nanook, pač iščeš razloge zakaj ni tako in potem debatiraš o dominanci in delaš svoje študije  Tongue.

Če je človek pameten, se uči na takšen način, da sprejema pogojno vse in poskuša iz vseh nekaj pemetnega ven povleč. Če pa ne veš kaj funkcionira in kaj ne, pa imaš nekje v mislih določene teorije in jih pač sprobaš, če se pojavi težava. Lahko pa se odločiš, da je nekdo totalno zgrešil in se njegovih metod ne poslužuješ. Svobodna odločitev. Kar pa ne pomeni, da je prav, da celemu svetu zatrjuješ, kako je on zanič in je 100 let za mravljami, če je pa nekaj njegovega meni pomagalo, ane  Wink  Kako hudo je to sprejeti  Tongue

 
+ se ena podobnost. Ne da se mi brskat in iskat primernih vzrediteljev za psa=ne da se mi brskat in prebirat o psih. Isto sranje, drugo pakovanje.

Pa kaj je s tabo in tem rodovnikom. Če jaz iščem metodo, kako pomagati psu in mu pozitivna motivacija ta trenutek ne pomaga in sežem po drugi metodi, sem torej ista, kot tisti, ki kupi nerodovnipkega psa. Pa ne ga srat. Dol padeš kakšna teorija  Grin
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #191 : ponedeljek, 28.06.2010 : 11:10:12 »

Hohoho, kako lepo zadeve krožijo po netu...krogi se ponavlajo v večnem kroženju....

Mi obujajo tile linki lepe spomine. Par let nazaj smo imeli isti primer (el. ovratnica, nisem prepričana da je bil posnetek isti) in točno ta posnetek "davljenja" in "brcanja" popadljivega "huskija". Se spomnim kako sem se zgražala takrat (se mi ne ljubi hodit gledat nazaj ali prav na tem forumu ali na sosednjem). Sem napisala točno to: lahko je šepetati psom z elektriko.

O C.M. sem takrat vedela le to, da je to en stric, ki fino služi z prevzgojo presitih zafuranih psov od lenih presitih amerikancev. A  na podlagi kratkih posnetkov izrezanih iz konteksta s točno določenim namenom si dokončnega mnenja pač ne ustvarjam. zato sem si snela z neta nekaj njegovih knjig - tam se lepše vidi način in metode dela kot v kakšni komercialni oddaji ali celo iz iz njih izrezanih posnetkov.

Prvo kot prvo, sem ugotovila, da  prav nikjer sebe ne reklamira kot nekoga, ki dela po metodah izključno pozitivne motivacije (to sem napačno sklepala na podlagi naslova oddaj, videla jih takrat itak nisem). Samo v tem primeru bi se namreč lahko upravičeno zgražala nad videnim na posnetkih.

Nekatere stvari pri njem mi gredo na živce. Napihnjen nastop, pa newage retorika, pa stalno poudarjanje dominance....ampak sam odnos do psov in metode so mi pa v bistvu kar všeč. Ne sicer na način, da bi sama delala tako, ker mi bolj ležijo drugi načini dela in nimam zaenkrat nobene potrebe, da bi pri tem kaj bistvenega spremenila. Seveda sem preizkusila nekatere njegove prijeme (slavne "brce", "ugrize" z roko pod vrat....) na svojih psicah in se zadovoljila z ugotovitvijo da delujejo in da psice po tem niso bile čisto nič sfrustrirane, prestrašene ali kaj podobno slabega. Uporabljam jih pa ne, ker jih ne rabim.

Oddajo v kateri nastopa grizolda od huskija sem videla v celoti. Moje mnenje je, da je bila uporabljena sila v sorazmerju z vedenjem psa. Če bi  sama prišla v direktno konfrontacijo s podobnim psom (temu se sicer izognem če se le da, včasih se pač  ne da), bi jo pes  odnesel precej slabše, jaz pa tudi, po vsej verjetnosti. In na morebitnem  posnetku bi bilo videti precej bolj grdo. O uporabi el. ovratnice v konkretnem primeru napada na mačko ne bom pisala, ker oddaje nisem videla. Sem pa videla drug primer uporabe el. ovratnice pri psu, ki se je zaganjal v mimoidoče, tam je bila uporabljena pravilno, namen je bil dosežen že po dveh ponovitvah.
Res pa je in s tem se strinjam, da je prikazovanje v oddajah nevarno, ker gredo ponavljat ravno tisti, ki imajo o tem najmanj pojma. Še tako veliki napisi v slogu tega ne počnite sami brez....ne pomagajo nič, prej nasprotno. saj poznate zgodbico o prepovedanem sadu, ne?

Najbolj zanimivo pri vsem skupaj je pa to, da se nad uporabljeno silo najbolj zgražajo tisti, ki so na drugem prostoru in v drugem času pisali o svojih metodah odganjanja nadležnih psov z nikakor ne simboličnimi brcami z bulerji. Zanimivo, a ne.

Pa še nekaj besed o rangu in dominanci. Dominanca je karakterna lastnost. Želja po prevladi, po vodenju...ki jo pes prinese s seboj na svet. Se jih vidi zelo lepo že v leglu. Zame povsem pozitivna lastnost, če je le v kombinaciji z
dobrimi živci. Ali bo svojo željo po vodenju lahko izvajal tudi v praksi, pa je odvisno od okolja - krdela v katerem živi. Samozavesten dominanten pes z dobrimi živci  brez problema sprejme podrejen položaj, če oceni, da je nadrejeni sposoben za vodjo. Ne bo stalno izzival in silil z glavo čez zid.

Psi, ki imajo možnost  da živijo v krdelu seveda imajo svoj rang. Razen če ne spadajo med tiste (številne) pse, ki se nikoli ne navezujejo na druge pse in se ne povezujejo v krdelo niti, če so prisiljeni živeti skupaj in jim medsebojnega povezovanja nihče ne preprečuje. Glede na to, da imam čast živeti s takšnim  krdelom  že več kot 20 let lahko potrdim, da je ta hierarhija zelo trdna, čeprav omiljena, in v času, ko je krdelo stabilno komaj opazna. Se pa zelo jasno pokaže vselej, ko pride nestabilno obdobje. Imajo tudi jasno delitev dela, pa še bi se mogoče kaj našlo. Ampak to verjetno zato, ker je krdelo staro že 20 - 30 let, pa takrat še niso poznali sodobnih teorij, po katerih  imajo hierarhijo samo kure. Potem je bilo pa že prepozno. Enkrat kura, vedno kura.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #192 : ponedeljek, 28.06.2010 : 11:20:37 »

Se bomo pa citiral, ane...  Roll Eyes

Stric v bistvu ne prodaja nic novega, me pa na nek nacin vseeno cudi, da ima toliko obcudovalcev. Ko ga namrec poslusam, ugotavljam, da je priblizno 20-30 let za cajtom, vsaj kar se poznavanja psov tice. In to, da ima toliko obcudovalcev, lahko pomeni samo to, da so tudi ti 20-30 let za cajtom. To pa je v danasnji dobi interneta, kjer so strokovne studije prakticno na dlani, zaskrbljujoce.

Se tisto nekaj, kar je sicer dokaj trotlziher, vsaj zame no, in pac ve vsak z nekaj zdrave pameti, se porazgubi med vsemi nebulozami o krdelu, alfa polozaju, vodji krdela, volkovih,...

O metodah, ce se ze gremo o tem, smo magari lahko brali pred vec kot 10 leti, ziher v 90ih. Kinoloski, ne peer reviewed clanki, seveda, pa mogoce gledali vse skp na kaksnem KDju?-to bojo povedali tisti, ki po KDjih hodijo, jaz ne. Nekaj me tudi moti; cist hipoteticno-ce bi vse tole kar pocne CM poceli na kaksnem kinoloskem poligonu, sem prepricana, da bi se udrihalo tako po instruktorju kot po sami soli. A je res? Ker pa to pocne simpaticni Cesar in vse tuk zlu fajn razlozi z dominanco... je pa vse kul. Ker on se je pa rodil z vsem znanjem, ki ga zdaj deli z nami. Cool
Poleg tega bi se naj clovek pozanima o psih PREDEN dobi psa in kup stvari, ki jih CM pove, spadajo v to domaco nalogo PREDEN dobimo psa domov. Ne potem, potem zna biti ze prepozno!

Laserje v ZDA prodajajo kot odlicne pripomocke pri razmiganju mack in manjsih psov-kaj je lepsega kot sedet v fotelju in svetit naokrog. Ga je mat prnesla, pojma nimam kje je, je pa se vedno zapakiran.

Tisto o dominanci niso metode. Sem prepricana, da se s tistim odstavkom ne strinja, 99.99% ljudi, ki so in bodo to prebrali. Prepricana sem, da se bodo ali privat in/ali na forumu in/ali pa za hrbtom vsula razna "v 40 letih ukvarjanja s psi in lastnistva preko 20 psov tega jst nisem opazil-torej ni res, kaj ta Nan spet bluzi". Ali pa "moj pes pa ne, moj pes pa_________(vstavi poljubno". Torej tisto ne drzi.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #193 : ponedeljek, 28.06.2010 : 11:29:05 »

vedno pravim, da je treba na stvari gledat s pozitivne plati... bomo vsaj imeli sveza domaca jajca 
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #194 : ponedeljek, 28.06.2010 : 11:33:02 »

My dream is to share the knowledge that I was born with, with the rest of the world.

Lanabela, to kar ti opisujes imenujejo samozavest, ne dominanca. V kinoloskih krogih pa temu napacno recejo dominanca.

Psi, ki se jim pusti, da so psi, ne tvorijo krdel, ampak skupine ki nikakor nimajo tako stroge hierarhije, ampak bolj spominjajo na druzine (mislim da v Indiji, ampak zal pri studiji ocitno niso opisali tudi ekologije), vendar ne tocno v takem smislu kot volkovi.

Med pse, ki se jim pusti, da so psi, ne spadajo lastniski psi ala tvoji, Lanabela. Kure, o katerih pisem, bodo cez 10 let praznovale stoletnico. Se pravi 5*20. Ne dvomim, da tudi cez 10 let primerjave, ki jo je kdaj sicer hudomusno omenil tudi kdo drug, ne boste razumeli.

Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Strani: 1 ... 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 ... 38   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: Dog Whisperer
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines