mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 18.04.2024 : 05:07:53

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: Dog Whisperer
Strani: 1 ... 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 ... 38   Dol
Natisni
Avtor Tema: Dog Whisperer  (Prebrano 122484 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Vesna(DZZŽK)
novinec
*
Sporočil: 20


WWW
« Odgovor #330 : petek, 08.10.2010 : 07:52:13 »

Lahko pa ni vzgoja, lahko je nekaj samoumevnega. Imam dve taki psici npr., ena je odrasla, zrela punca ki jo po vseh opravkih vzamem sabo, spusceno, je pa res da smo na vasi kjer je makadam in vedno hodiva ob hisah..hodi za mano, pustim ji razdaljo ker ne stopa dol kjer vozijo avti, prav tako jo ze ce zavoha v kaj opozorim "avto" in hodi lepo za mano..pocakam jo samo ko je treba preckati ulico)

hehe zgleda da imave podobne psice po karakterju Cheesy tudi jaz ji puščam svobodo, ter jo po obrobju mesta imam vedno odvezano (bi si jo upala met tudi v centru, če bi bla nuja, sam je zaradi zakona in drugih ljudi imam na povodcu). Se včasih full zavoha pa mal zaostane (ji pravim, da je disleksična, ker fulll cajta porabi da eno "sporočilce" prevoha hehe, ostali psi, ki jih poznam sam povohajo, zacahnajo in grejo naprej), čakam jo sam pri prečkanju ceste. Sama nikoli ne stopi na cesto (tudi če bi bil pes na drugi strani ne), ve da greve čez ko ji rečem "čez", hodi po pločniku ali ob cestišču ali pa po travnikih zraven pločnika/ceste. Ljudi ignorira, pse prav tako, razen če res ne pridejo prav do nje.
Sem jo pa to učila od malega, ponavadi na nočnem sprehodu, saj ni zdržala brez lulanja celo noč, ko ni blo žive duše nikjer (ponavadi okol 2-3h zjutraj). Narezano salamo s sabo, pa se je naučila vseh komand in hoje po pločnikih, na robu cestišča. Mi je to prav prišlo, ko si je pri sedmih mesecih zapičla palico v grlo pa je mogla bit operirana in je nisem mogla privezane ven pelat in je zaradi mojega vloženega truda v njo od začetka, lepo hodila tudi brez povodca do bližnjega travnika.

Ko pa gre tema že o CM, sem bla na začetku navdušena kok model obvlada....zdej pa malo manj, sem pa uporabla določene stvari od njega npr vedenje pri vratih. Prej sem vedno držala psico za ovratnico, če so bli obiski, še posebej, če je bil kdo za njo tuj, sedaj jo pošljem v sobo in lahko opazuje v kuhinjo, povabljena je naprej, ko se gosti namestijo in ko vidim, da se je ona umirila (je nezaupljiva do tujcev, doma tudi kar teritorialna, zdej so problemi rešeni).
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #331 : petek, 08.10.2010 : 09:55:06 »

Jaz bi mojo tudi komot takole na frej, sledenje sploh ni problem - s tem da bi bili vsi mimoidoči vsaj malo obdani z njenimi ljubezenskimi izlivi in blatno pozdravljeni, mimovozeče vsebine vozičkov preslinjene... Roll Eyes. Pred štacuno bi pa prvo sekundo vdrla not k meni Huh, kar je glavni vzrok, zakaj mora bit pripeta na grizovarni zajli (itak je vsakih pet sekund prepričana, da se ji nekam izgubljam). Sem pa danes po kar nekaj časa imela možnost na varnem probat sledenje med ta divjo igro z enim pasjim sošolcem - čisto malenkost pospešim korak in je za menoj, gleda tudi ko misliš da ne. Včasih celo kadar spi (pomislim 'zdejle bo pa treba it' pa je že budna in me bulji z debelimi očmi in ušesi nazaj 'a spet nekam greš'?).

Mi je pa tole s sledenjem res zanimivo. Psi ki brez problema sledijo, imajo vodnika na očesu in ne odlutajo po svoje, po teh teorijah s tem tudi sporočajo kdo je gazda - sledi se vedno vodji in ne obratno. Torej je hierarhija najbrž vsaj v določeni meri poštimana. Zdej pa - če ti isti psi vlečejo naprej na štriku, kadar se jih pripne (moja je točno tak primer), kaj to pomeni? A morda vlečenje ni nujno stvar hierarhije ali je posredi kaj drugega? Me bi prav zanimalo, če tisti vaši psi, ki vedno lepo sledijo in čakajo, pripeti vlečejo in če ja, ali ima kdo kako razlago za to?
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #332 : petek, 08.10.2010 : 10:04:17 »

Če si prebrala zadnji dve strani, potem je izstopila ena skupina psov, ki prostovoljno sledijo za vodnikom. Očitno so to tisti, ki imajo svobode več kot dovolj. In se jih "vodniki" nikakor ne trudijo zadržati ob sebi.

Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #333 : petek, 08.10.2010 : 10:17:13 »

FŽ, kok si ti naivna - v ogromno primerih prav vodje kot oko sokolovo sledijo svojim podrejenim na vsakem koraku pevka Angry, kadar pa se počutijo pritisnjene v kot (privezane), pa vlečejo in se zaganjajo stran (od podrejenih) bruham. Npr - prisluškujejo telefonskim klicom, preverjajo vsebine in aktivnosti na računalnikih, preverjajo ljudi na bolniškah, jim gledajo čez rame pri delu in brskajo po pisalnih mizah, ko je treba pa dat dopust, povišat plačo, ugodit kakšnim drugim željam in pravicam pa tečejo na drugo stran hodnika, ko te srečajo, ne dvigujejo telefona, ignorirajo elektronska sporočila....
No, vsaj v človeških tropih je večkrat tako, ne vem pa, če bi lahko isto aplicirali na pasje Evil
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #334 : petek, 08.10.2010 : 10:20:53 »

Hm, Lanabela, mislila sem recimo Desine primere. Imajo svobodo, ampak jih predvidevam tudi kdaj zapne. Ali takrat vlečejo? Če vlečejo, potem ali sledenje ali vlečenje ni stvar hierarhije (kot bi ju najbrž opredelil MC), ker si je v nasprotju. Ne vem če se razume, kaj sem mislila...

Heh, kocka, vidiš, to mi pa ni padlo Wink. Poznam take, ampak so v glavnem na dveh nogah. Gravž bruham.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #335 : petek, 08.10.2010 : 11:08:11 »

Celotna zgodbica o dominanci pri C.M....itak da ne drži....
Logiran
eva84
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 123


WWW
« Odgovor #336 : petek, 08.10.2010 : 12:14:48 »

Celotna zgodbica o dominanci pri C.M....itak da ne drži....
A lahko to malo pojasniš, vsaj za nas brez psov in praktičnih izkušenj  sram sram sram
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #337 : petek, 08.10.2010 : 12:34:17 »

Hiererhija se ustvarja znotraj krdela. Med psi. Znotraj vrste. Pa še tam ni tako ostra in izrazita kot med volkovi. In se ne dogaja ravno čisto tako, kot to interpretira C.M.  (tudi interpretacija ti. alfa roll je napačna, pa še kaj bi se našlo)
C.M. izhaja iz (po moje) napačne predpostavke, da psi mislijo, da so ljudje. Da z ljudmi tekmujejo za položaj v krdelu. Da pes komaj čaka, da bi se povzpel nad lastnika.
Pa psi res niso tako zelo butasti.
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #338 : petek, 08.10.2010 : 14:21:50 »

Jaz se do neke mere strinjam s to Lanabelino ugotovitvijo, ker recimo tudi ne opažam rangiranja med psi in mačkami. Mislim pa na pse in mačke, ki živijo skupaj, ne takšnih, ki se občasno srečajo in potem ganjajo čez polja ...
Ne vem kakšne izkušnje imate ostali ampak mačke večinoma po mačje živijo svoje mačje življenje in se na pasjo hierarhijo ne ozirajo kaj dosti.

Po drugi strani pa poznam primer, ko si je par nabavil psa (občasno ju srečujem tule pri nas v parku). In je bilo vse dokaj uredu, dokler se nista nekega dne odločila, da bosta začela malo na kondiciji delat in so se odpravili tečt. In pes je brez problemov tekel za moškim, ženske pa ni pustil predse in jo je celo poskušal  gristi za podplate,  je sprva mislila, da se igra, potem pa ugotovila, da temu niti ni tako. Potem je postala pozorna tudi drugod in ugotovila, da hoče biti pred njo tudi pri drugih stvareh. Reagirala ni, dokler je ni enkrat poskušal opozorilno šavsnit, ko je segla po pečenem piščančjem bedercu, ki je ostal od kosila ... (so šli potem po strokovno pomoč in so sedaj OK baje). Ampak kaj je potemtakem ta pes poskušal doseči drugega kot dominanco nad tem ženščetom?
Logiran
Zoia
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 717


« Odgovor #339 : petek, 08.10.2010 : 14:50:28 »

Se pridružujem vprašanju. Z Budo se super razumeva, ne rabiva dominirat drug drugega, če grema pa laufat/kolesarit ga moram pa od začetka kar kregat, ker me želi zaustavit. Naprej je ok, sam tistih prvih 500m ga nekaj moti.
Logiran
enaNika
rad pišem
****
Sporočil: 312


« Odgovor #340 : petek, 08.10.2010 : 21:18:57 »

Sicer nimam izkušenj z veliko psi ali z več psi skupaj, tako da si vnaprej pridržujem pravico, da je moje mnenje zmotno. Jaz namreč nisem opazila nobene povezave med vlečenjem na povodcu in dominanco.

Sem imela psa, ki ni nikoli vlekel. Normalno je hodil tako, da so bile njegove zadnje noge vzporedno z mojimi, pa če je bil pripet ali ne. Imel je pa taki ego, da je kar sevalo. Potem sem imela psičko prijetnega, uravnoteženega značaja, ki pa je vedno vlekla. No, skoraj vedno. Ko sem dala povodec v roke hčeri (takrat je bila še zelo mala), se je psička na vsake dva koraka ozrla nazaj in preverjala, ali je povodec dovolj popuščen in ali ji njena princeska še sledi.

Če prav pomislim, so bili vsi naši (razen tistega prvega) karakterno nekje med stabilnim in plašnim in v odnosu do ljudi podredljivi (do psov ne vsi). So pa vsi hodili spredaj, prav vlačili pa (razen ene) niti niso.

Še to mogoče o rangiranju v odnosu do ljudi. Meni se niti ne zdi, da bi bil v igri neki vodilni položaj, ampak bolj to, da se rine v ospredje in izsiljuje pozornost. Čeprav, po drugi strani, pa poznam nekaj malih kosmatih, ki dobesedno upravljajo s svojimi lastniki. No, hitro pa uočijo hierarhijo med ljudmi in se najbolj spoštljivo obnašajo do tistega, ki ga razumejo kot glavo družine, medtem ko onih ta nižjih ne upoštevajo prav čisto resno ali si jih kdaj celo malo "sposodijo".
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #341 : sobota, 09.10.2010 : 10:55:55 »

Dobro odgovorjeno.
Res, psi so odlični opazovalci in že mladič, ki ga prinesemo v družino, ima v par dneh vse pogruntane. Imam občutek, da si že takrat določijo tiste ljudi, ki se jih lahko grizlja in ščiplje (kot bratce in sestrice v leglu) in v tiste, pri katerih si takšnih nesramnosti ne privoščijo (kot si jih ne z mamo in večino odraslih psov). Vendar prav zagotovo ni pasji življenski cilj podrediti si celo družino in vladati kot Alfa.
Vsako vedenje si lahko razlagamo na različne načine. Še za ljudi težko rečemo, kakšen s kakšnim namenom nekaj naredijo. Za pse toliko težje. Veliko pasjih predrznosti in nesramnosti, ki naj bi bile poskus prevzema oblasti, lahko razložimo kot iskanje pozornosti, poskusijo si izsiliti kakšno dodatno ugodnost, preizkušajo meje, včasih se preprosto zabavajo....Včasih ljudje kakšno neprijetno vedenje tudi nehote potrjujejo in spodbujajo....

Zoja, a se ti res zdi možna razlaga,  da ti Buda na začetku sprehoda nagaja zato, ker ima namen s tem spodminirati tvojo oblast in se ustoličiti za glavo družine?
Veliko neumnosti naredijo psi čisto preprosto zato, ker imajo preveč nesproščene energije...
Navsezadnje...majhni otroci tudi počnejo vse sorte neumnosti in predrznosti, pa ne rečemo, da si hočejo podrediti starše in prevzeti oblast v družini.

Ker pa gibanje, sproščanje energije in disciplina ... pomagajo, ne glede na to, kakšen namen ima pes, tudi C.M. metode večinoma kar delujejo.
Logiran
Vixen
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.804


« Odgovor #342 : nedelja, 10.10.2010 : 23:24:21 »

Vendar prav zagotovo ni pasji življenski cilj podrediti si celo družino in vladati kot Alfa.

Hm, samo tega jaz iz CM-jevih oddaj niti nisem razbrala. On (po mojem razmevanju) trdi, da je pes srečen, če ima trdnega vodjo krdela, in da to funkcijo prevzame samo, če je nihče drug noče (ne zmore). In potem izgublja živce, ker mora skrbet za svoje krdelo (za varnost, pa za gibanje članov krdela - kar zna vodit v ločitveno tesnobo in podobna sranja), itd..
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #343 : ponedeljek, 11.10.2010 : 08:45:11 »

FŽ, kok si ti naivna - v ogromno primerih prav vodje kot oko sokolovo sledijo svojim podrejenim na vsakem koraku pevka Angry, kadar pa se počutijo pritisnjene v kot (privezane), pa vlečejo in se zaganjajo stran (od podrejenih) bruham. Npr - prisluškujejo telefonskim klicom, preverjajo vsebine in aktivnosti na računalnikih, preverjajo ljudi na bolniškah, jim gledajo čez rame pri delu in brskajo po pisalnih mizah, ko je treba pa dat dopust, povišat plačo, ugodit kakšnim drugim željam in pravicam pa tečejo na drugo stran hodnika, ko te srečajo, ne dvigujejo telefona, ignorirajo elektronska sporočila....
No, vsaj v človeških tropih je večkrat tako, ne vem pa, če bi lahko isto aplicirali na pasje Evil
Kaj vse se ne najde v tej temi....
Jap, takšne sem tudi jaz poznala. V tem trenutku jih nimam v svojem okrožju.

Zanimivo branje, čeprav nimam pametnih idej za odogovore.
Logiran
enaNika
rad pišem
****
Sporočil: 312


« Odgovor #344 : ponedeljek, 11.10.2010 : 12:48:43 »

Takšnih ljudi, kot jih opisuje kocka, je na žalost veliko. Ampak to niso vodje, ampak nesposobneži, ki se trudijo obdržati na vrhu z nekimi nizkimi metodami,ki jim ponavadi rečemo "*** v glavo". Nekateri ljudje, ki poskušajo počlovečiti pasje razmišljanje in/ali napihovati svoj ego, pa uporabljajo podobne metode tudi pri delu s psi, čeprav je to popoln nesmisel.

Živali imajo dosti bolj preprosto, direktno in premočrtno razmišljanje in čustva. Če je npr. pes prijetno sit, se bo udobno ulegel in bo zadovoljen sam s sabo in z okolico. Če se z njim igraš, bo ves vesel poskakoval. Če bo jezen ali ogrožen, se bo zagnal. Če ga za kazen pošlješ v kot, bo sicer užaljeno čakal, da kazen mine, nikakor pa ne bo v tem času delal načrtov za zaroto ali puč. Kolikor vem iz videnega in prebranega (predvsem pri Deso, Deteljici, Lanabeli, ki imajo izkušnje s skupinami), se psi med sabo tudi ne rangirajo na podlagi opisanega početja. Vodja ima karizmo, ima avtoriteto in nobene potrebe, da bi se vsakih 5 minut dokazoval z *** nekoga v glavo.

To, kar se pa smatra za poskus prevzema oblasti nad človekom, pa jaz vidim bolj kot "izkoristiti priložnost za trenutne dodatne ugodnosti". Pes bo (normalno, saj ni nor!) izkoristil ves manevrski prostor, ki mu ga vodnik dopusti. In potem gre to tako: Če se spravi na posteljo in milo gleda, bo zelo verjetno lahko tam tudi ostal. Če zarenči, ga bodo nehali cukat s krtačo. Če dovolj vztrajno prosjači, bo (pri 3/4 ljudeh) dobil kaj od mize. Itd. In če je tega obnašanja veliko, imaš res občutek, da pes upravlja z ljudmi in ne obratno.

Kar se tiče vodenja spredaj-zadaj, mi je pa tole prišlo na misel. Vlečne pse se vedno vodi od zadaj. In povelje seže čisto do prvega, ki mu ostali potem sledijo. Torej (kot je že tudi Lanabela nekje napisala) je človek vedno nad vsemi psi in čisto izven njihove hierarhije.
Logiran
Strani: 1 ... 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 ... 38   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: Dog Whisperer
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines