mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 12:10:01

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Socializacija in habitualizacija  |  Tema: Vsega se boji
Strani: 1 [2]  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Vsega se boji  (Prebrano 14171 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #15 : ponedeljek, 10.01.2011 : 21:19:18 »

Samoyed lover - nasvete glede psičke si že dobila, bi ti pa dodala še tole. Razumem, da si v letih, ko so vrstniki izjemno pomembni, ampak če veš, da se tvoja Nala vsega boji je raje ne vozi med vrstnike, ker lahko verjetno že sama predvidiš reakcijo najbrž. Verjamem, da bi se morda rada pohvalila z njo, ker jo imaš rada, vendar pa s tem ne narediš nič dobrega ne zanjo ne zase in sta potem obe natravmirani, ker pa seveda ne vodi nikamor ...

Zajemi nekaj sape in za začetek premisli kako bi mogoče lahko kakšno stvar prilagodila, ne da bi se morala ti ali Nala ob tem spreminjati. Ali obstaja kaka druga pot za sprehod, kjer bo manj motečih elementov. Če imaš dvorišče in se na njem Nala počuti dobro, mogoče raje enega od sprehodov zamenjaj z zelo intenzivno igro v domačem okolju. Samojedi res potrebujejo veliko gibanja, ampak če ji stvari na sprehodu povzročajo stres bo mogoče v končni fazi zate in zanjo bolje tako (še vedno ji ostanejo vsaj še 3 sprehodi). Če imaš kako posebaj dobro sošolko in bi rada da spozna Nalo, jo Nali predstavi doma prej pa jo opozori in pripravi na to, kako naj se obnaša, da bo vse steklo lepo. Tako boš Nalo predstavila v najboljši luči postopoma lahko tudi sošolcem, ki so ti pomembni ... itd. Mogoče se poskušaj domeniti s starši, da ti pomagajo s kakim sprehodom, da boš imela dodaten čas za učenje in zase, da se vsak dan nekoliko umiriš, vsaj do konca šolskega leta recimo. Po vsem tem času bi že morali vedeti, da si glede psa resna in se ne poskušaš le izogniti odgovornosti. Če pristanejo pazi, da ne boš tega izkoristila in izgubila njihovega zaupanja ...

Imej pa v glavi tudi to, da sošolcev po koncu šole ne boš več toliko videvala in bodo postali pomembni popolnoma novi ljudje ... vzemi to kot neke vrste nov začetek. Tudi glede izbire šole ne bodi preveč na trnih. Seveda je pomembno, aboslutno, ampak četudi ti  v prvo ne uspe čisto po planu, se svet ne bo podrl. Imam prijateljico, ki je sedajle pri 30 naredila srednjo šolo, ki si jo je vedno želela, pa ima že končan faks in je  vseeno čisto na novo spremenila kariero Wink Nič v življenju ni vlito v armiran beton Wink
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #16 : ponedeljek, 10.01.2011 : 21:45:16 »

Samojedka, tole ti moram še povedat: svojo Nalo imaš ful rada, zato do neke mere razumem, da ti je nekako "počil film", ampak naj ti bo ljubezen do psa predvsem v oporo in veselje, ker če se boš tako zasekirala, bo obema veliko težje. Ne misli, da psica tvoje napetosti in strahu ne čuti in ker ga čuti, je tudi sama toliko bolj zaskrbljena in plašna in temu primerno se potem obnaša. Jaz bi ti še vedno svetovala, da se obrnete (no, predvsem tvoja starša, ki upam da tudi vsaj občasno bereta ta forum) na kakšnega strokovnjaka z vedenjskega področja - če so težave dejansko tako močne. Mogoče pa tudi vi malo pretiravate (pravim - mogoče) in se vam bo že jutri ali čez dva dneva zdela situacija veliko manj dramatična od tistega, kar dejansko je. Predvsem pa ne pozabi nečesa: ti in tvoja psica naj bi uživali ena v družbi druge in če tega ni, potem je potrebno najti način, da se najde pot do prijetnega sobivanja, na vsak možen način. In to se da, verjemi.
Evtanazijo pa pošlji lepo v rit (saj se lahko to napiše, ne  Tongue ), zanjo je vedno čas v veliko hujših primerih, ko psu ni več pomoči zaradi drugih težav, a je prav  Smiley ? Ostri komentarji so bili (tudi z moje strani, pa bi ti jih zdaj zopet ponovila, nič mi ni žal) čisto upravičeni, ker si nas fejst na tazadnjo vrgla.
Aja - pa še to: nehaj se no opravičevat, saj je čisto normalno, da se vsake toliko v življenju zrušiš, pomembno je le to, da se slej ko prej pobereš nazaj na noge Wink
Zdaj pa mrrrš k Nali, ziher se sekira, ko te vidi tako  trmoglavka  Kiss

Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #17 : torek, 11.01.2011 : 08:55:03 »

Samoyed lover, saj nisem tako hudo mislila, ampak kot je moksa napisala, je tudi mene vrglo na rit, ker vem, da tega ne želiš narediti. Potolaži se, mlada si še, še vse bo lahko drugače. Tebi in Nali  Kiss
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #18 : torek, 11.01.2011 : 09:17:03 »

Tudi jaz poznam punco, ki ji niso pustili na srednjo šolo, ki si jo je želela, ampak je morala vpisati nekaj breveznega. Potem pa je le prišla na faks in je sedaj akademska slikarka in v tem je dobra kot kudič. Marsikaj v življenju se da urediti tudi nekoliko kasneje.
Glede psa pa nimam kaj pametnega za napisat, sama kot otrok boš pa to težko rešila brez pomoči in podpore odraslih, saj imam občutek, da je pes za sobivanje zelo zelo težak. Kar se tiče sošolcev in ljudi  nasploh pa je takole - ko se enkrat spravijo nate, se jih je težko znebiti in težko boš to urejala sama. Tudi tukaj ti lahko pomagajo odrasle osebe, ki jim zaupaš. Ti pa povem iz lastnih izkušenj, da se da urediti marsikaj, samo pravega poslušalca moraš najti. Če niso to straši in učiteljica, pa bi lahko bila tudi ravnatelj/ica. Samo moraš vedno povedati obe plati zgodbe in biti odkrita, ter povedati tudi, če si v procesu nastajanja težave tudi sama kaj narobe naredila in zaostrevala odnose. Če vališ krivdo samo na druge, izpadeš precej slabo. Mi smo to uredili, pa se je vleklo več let. Samo ko mi je film počil (dogajalo se je mojemu otroku in sem posredovala kot mama, prišlo pa je že daleč, predaleč), sem v enem zamahu rešila cel klobčič, seveda s pomočjo ustreznih oseb v šoli, za katere lahko rečem, da so strokovno, hitro in ustrezno odreagirale, tukaj smo imeli res srečo. Še enkrat pa ti svetujem, da zadeve rešujejo odrasli na odrasel način, ti pa moraš povedati VSE - svoje in tuje napake.
Upam, da uspeš rešiti zadeve, predvsem pa upam, da imaš koga na katerega se lahko obrneš in na katerega se lahko zaneseš. Če tega nimaš, pa ne vem, kako naprej, to bi bilo res hudo Undecided
Logiran
Xena
živim tukaj
***
Sporočil: 7.968


« Odgovor #19 : torek, 11.01.2011 : 09:45:04 »

Samoyed lover, a vsi ti STROKOVNJAKI so psičko dejansko VIDELI, oz. na podlagi česa so podali svoje diagnoze.

J. V. je med drugim pred kratkim v Gmajnicah podal strokovno diagnozo za nekega psa, češ da je tempirana bomba, nevaren, posvojiteljica je morala podpisati, da ga posvaja na lastno odgovornost itd.... Potem je pesjan prišel do mene, ker je bil malce nestrpen do otrok, pa še to smo kar hitro razdelali in ugotovili vzrok, o kakšni splošni nevarnosti in ostalih težavah ne duha ne sluha. Seveda ne moreš videti v eni uri in pol na vadišču vsega, in da so zadeve, ki jih psi počnejo samo v določenih okoliščinah ampak dejansko je bil pesjan eden od bolj skuliranih. Čisto nepričakovano se mu je recimo približal spuščen pes, skrbnica je reagirala po mojih navodilih pa sta se samo povohala brez groženj....

K
Logiran
takoda
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.324


« Odgovor #20 : torek, 11.01.2011 : 10:03:06 »

Sl, včasih stvari zgledajo temnejše in brezizhodnejše, kot so v resnici. Globoko zadihaj, naredi korak nazaj in poglej na situacijo z distance (če ti uspe). In predvsem se zavedaj, da v tvojih letih ni še nič odločenega, nič dokončnega, pred seboj imaš še vse življenje, da stvari spremeniš. Toliko zate. Za Nalo pa... Vem, da jo imaš rada iz vsega srca zato ne dvomim, da bosta nekako rešili težave. Obrni se na strokovnjaka, verjemi vanjo in vase, nam pa le še pojamraj, ko ti bo hudo  Wink. Se vedno najde vzpodbudna beseda za take pridne punce kot si ti! Kiss
Logiran
Itlam
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.168


WWW
« Odgovor #21 : ponedeljek, 17.01.2011 : 09:58:13 »

Verjamem, da tti Nala vedno nudi oporo, ti da kak vzpodbudni "poljubček   Kiss" in verjami, da te prav ona najbolj razume.
KO si žalostna ti, ona to čuti, je žalostna tudi ona.
Ko trpiš ti, trpi ona s teboj. 
Bodi vesela, nasmejana, težave sicer ne ignoriraj, jo poskušaj vsaj delno odpraviti, a po drugi strani se zaradi nje ne sekiraj po cele dneve, ker to, oprosti ne bo prineslo napredka  Wink
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #22 : ponedeljek, 17.01.2011 : 11:38:25 »

Samoyedl., vsi devetošolci imajo probleme z učenjem razen nekaterih piflkark, ki se jim pa zato začne trgat kasneje ali pa jim je danes žal, da se jim ni. Glej malo odrasle ljudi, se imajo čisto ok, čeprav niso vsi hodili na želeno šolo, morda so celo zabili kak letnik. Danes nekaj že počnejo, imajo družine, krog prijateljev, pse, otroke, ki jim težijo zaradi stvari, ki jih tudi sami niso upoštevali in živijo čisto ok življenje. Ne ženi se in ne tuhtaj, kaj bo, če (ne) bo, vsi so to dali enkrat skoz in nekako preživeli ter pozabili.

Mislim, da nisi bolna in nimaš psihičnih težav, si v puberteti, za kar ni drugega zdravila razen časa. Normalno je da jokaš, da imaš kakšno stvar, V katero se nekako zaštrikaš... - eni se zaštrikajo v občudovanje Justina Biberja, drugi v pse. Pomoje se z Nalo ukvarjaš še preveč, naj se sliši še tako čudno. Pusti jo kdaj doma, pojdi na sladoled s sošolko, v kino s kolegicami in podobno. Nala te bo počakala, ne bo umrla brez tebe in en sprehod komot izpusti. Če se boš vrnila vesela bo tudi zanjo bolje tako.Tudi starša ne bosta umrla, če jo bosta morala peljat ven. Bodi malo brezskrbna najstnica, počni traparije in se veseli. Jokaj če je treba (skoraj vsi smo to počeli v puberteti - ker smo imeli kosmate noge, grd nos, ker nas nekdo, v kogar smo se zatreskali ni šmirglal, ker so nas žalostile krivice na svetu ali ker so nas zezali sošolci).

Staršem pa povej, da prihaja zate težek čas zaključka OŠ, da te skrb za Nalo preveč psihično izčrpava, ker je trenutno zate prehuda obremenitev. Naj ti pomagajo tako, da prevzamejo del tvojih skrbi, Nala lahko hodi magari cel mesec na bolj kratke sprehodke,če je nujno tako... bo preživela, življenja ima pred sabo še precej. Vsekakor veliko več, kot če ga ti sračkaš in svojo žalost in nemoč prenašaš nanjo, ki je itak negotova in plašna - to ji ne prinaša dobrih obetov.

Žal moram reči še to - tale forum govori o odgovorni skrbi za psa. Tebe je ta skrb prevzela preveč. Daj se odklopi za nekaj časa od teh informacij, ne razmišljaj, če si dovolj dobra lastnica psa, ker si. Pusti to, pejdi ven, zafrkavajte s sošolkami koga po telefonu, zasledujte fante, smejte se ljudem na avtobusu, zamudi kdaj zvečer domov in uživaj, trenutno rabiš sproščenost, da boš imela do konca leta dovolj živcev, ne pa sekirancije.

Skratka, drži se... in naroči staršem naj oni poiščejo pomoč za Nalo. Imajo te radi in menda bodo zmogli poskrbet za tvojo najboljšo prijateljico. Starši imajo pravico ukazovat otrokom ravno zato, ker imajo kot psihično močnejši tudi dolžnost ščitit jih, ko jim zaškrta in se mi zdi, da je zdaj tak čas, da jim mirno lahko začasno obesiš eno tvojo skrb.
Logiran
takoda
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.324


« Odgovor #23 : ponedeljek, 17.01.2011 : 13:09:58 »

fž, tole je pa tako lepo napisano, da bi lahko dali v branje vsem najstnikom, ki jih življenje mečlje iz enega svojega brega na drugega, iz žalosti v evforijo... Bravo!
Logiran
Itlam
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.168


WWW
« Odgovor #24 : ponedeljek, 17.01.2011 : 13:25:55 »

Fž, jaz se s teboj strinjam 100%, napisala si tako lepo, realno, da zagotovo more pomagat. Resnično eden boljših postov tega foruma.
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #25 : ponedeljek, 17.01.2011 : 13:54:24 »

Starši imajo pravico ukazovat otrokom ravno zato, ker imajo kot psihično močnejši tudi dolžnost ščitit jih, ko jim zaškrta
Ej, ta je DOBRA, za ponucat Afro
Tudi v obratnem smislu - kot argument, zakaj otroku lahko ukazuješ Evil Azn pevka
Logiran
Itlam
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.168


WWW
« Odgovor #26 : ponedeljek, 17.01.2011 : 14:56:18 »

Ej, ta je DOBRA, za ponucat Afro
Tudi v obratnem smislu - kot argument, zakaj otroku lahko ukazuješ Evil Azn pevka
Ja, a seveda le do neke meje normale
Logiran
neko
odvisnež
*****
Sporočil: 975


« Odgovor #27 : ponedeljek, 17.01.2011 : 16:10:06 »

Ker še nihče ni nagovoril tega, bom jaz. To binarno razmišljanje o evtanaziji Nale je tudi moralo na nekem zeljniku zrasti. Dvomim, da je to prva zamisel otroka, ki je tako navezan na svojo psičko. Lahko da se motim, ampak mislim, da je problem okoli bipolarnega odnosa do problemov širši in presega  S.L. najstniško stisko, četudi komentarji nagovarjajo le njo. Navsezadnje mi imajo tudi stavki, ki jih S.L. navaja kot argumente, zelo okus po odraslih ustih.
Samoyed lover, upam da te nisem prizadela, ker tole ne leti nate. Ampak dobila sem vtis, da se pri psiholoških problemih živali hitro pojavi beseda evtanazija.
Nala bo čutila mir, če ga boste nosili v sebi.
Morda je res vse skupaj preraslo vaše trenutno znanje ali sposobnosti reševanja tega problema. Ne pomeni pa, da kdo drug ne bi znal, ali pa ne bi bil pripravljen svetovati, pomagati. Toliko trpinčenih živali ob primerni potrpežljivosti zmore pot preobrazbe- ne verjamem, da socializirana in razvajana Nala tega ne bi bila sposobna. Zaupajte vanjo. Sami pa dodobra preučite izvore težav, in navsezadnje tudi sebe, saj je vedenje živai pogosto le odsev naših impulzov. Prej nas 'preberejo' kot mi sami sebe. Pametna Nala bo to verjetno storila še toliko izraziteje...zato si poskušajta pomagati ena drugi, pa bo najbolj prav za obe  Smiley Razvijta novo samopodobo. Saj veš, ni problemov, so le priložnosti. Morda boš prav ti nekoč odlična psihologinja za pse. Nala pa bo tvoj prvi pacient  Wink
Morda ne poznaš te zgodbe: gre za gospo Dr. Temple Grandin, ki bi z diagnozo avtizma kaj hitro lahko izgubila svoj boj z odnosom držbe do nje. A ga ni. Svojo posebnost je prepoznala v živalih. Sedaj je vrhunska strokovnjakinja za humano ravnanje s kravami. Fascinantna oseba. Lep dokumentarec v angleščini si lahko ogledaš na YouT*be, če vtipkaš geslo The Woman Who Thinks Like a Cow.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #28 : ponedeljek, 17.01.2011 : 16:49:13 »

Priporoča njeno knjigo Animal in translation, ki pa žal ni prevedena in bi znala biti za devetošolko malo pretrd zalogaj.

sicer pa...odraščanje je težka zadeva, posebej za bolj občutljive...ampak nekateri se naučijo tega, da niso popolni in da tudi sami delajo napake. potem mogoče celo začnejo razumevati nepopolnost drugih.

Kar pa se Nale tiče: veterinarji, ki se ne specializirajo iz etologije niso strokovnjaki za področje vedenjskih težav, prav tako ni strokovnjak za to J.V. Njegovi nasveti so pogosto povsem OK, neredko so pa taki, da se samo za glavo držiš.
Dejstvo je, da iz prirojeno plašnega psa ne moreš narediti junaka, lahko pa mu pomagaš in se tudi malo prilagodiš, tako da je življenje obema znosno.
Logiran
Itlam
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.168


WWW
« Odgovor #29 : ponedeljek, 17.01.2011 : 21:27:32 »

Še to; ne pričakuj, da se nekega dne tvoj pes ne bo bal ničesar več. Najverjetnjebo vse življenje med tistimi bolj plašnimi, to moraš najprej razčistiti pr sebi. Je pa velika razlika med nekoliko plašnim, plašnim in plašno ekstremnim psom (npr. Nala). Vedenje boš lahko z trudom in vztrajnostjo ter pravilno metodo šolanja precej omilila, vse se bo fejst umirilo, kot, da nikoli težav ne bi bilo. A vseeno vedi, da kljub takemu napredku se bo vedno, vso Nalino življenje našla, kar hipoma, nepričakovano kakšna stvar, ki jo bo čisto vrgla s tira.
Če si boš zadala prevelike cilje, ne bodo presenečena, če jih ne uresničiš.
Korak za korakom ... Prava Nala Tongue
Logiran
Strani: 1 [2]  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Socializacija in habitualizacija  |  Tema: Vsega se boji
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines