mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 15:03:17

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  prehrana  |  Tema: DOMA PRIPRAVLJENA HRANA
Strani: 1 ... 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26   Dol
Natisni
Avtor Tema: DOMA PRIPRAVLJENA HRANA  (Prebrano 105270 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #330 : sreda, 13.04.2016 : 14:20:47 »

Omega 3 dodajam starejšim, mlajšim načeloma ne. Eni dajejo tudi mlajšim. Jaz v glavnem pozabim. Tongue Oziroma tako; ko/če dam starejšemu, dobi tudi mlajši, če je takrat zraven, seveda.

Od vitaminov bi dodajala samo vitamin E, če bi redno dajala tudi omega 3. Od mineralov pa, če hraniš samo kuhano, torej nič briketov in nič kosti, se dodaja kalcij (lahko kot kupljen dodatek - kalcijev karbonat, kalcijev citrat ali pa doma zmlete jajčne lupine).

Občasno fliknem količine v tabelco, da vidim, če je vse skupaj približno ok. Načeloma je, kakšnih sprememb tako niti ni potrebnih.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Binas
rad pišem
****
Sporočil: 298


WWW
« Odgovor #331 : sreda, 13.04.2016 : 17:53:17 »

Dobi surova piščančja bedra, vrat, hrbet, če kje ujagam goveji rep. Nima težav s tem, lepo prebavi in lepo zgloda. Pokuham/zblanširam zelenjavo in drobovino. Ostalo meso pa večinoma dajem surovo, razen kako bolj mastno svinjino pokuam, da se malo maščobe izloči. Ker preveč mastno povzroča težave-bruhanje al pa driskanje. Kar vsebuje kosti dam surovo...Jah 9 let ima. Tako, da je med veterani. Bom kake omega tri z E vitaminom dodajala.  Ja, tvoja stran je precej v pomoč Cheesy Samo tabele ne znam uporabljat. Očitno sem funkcionalno nepismena.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #332 : sreda, 13.04.2016 : 19:17:02 »

Če ima težave z maščobami, dajaj omega 3 postopoma. Pa vitamin E tudi, če boš dodajala, ker je tudi tam olje. Seniorčku Tariju sem dajala tudi CoQ10 (zaradi ledvičk v glavnem).

Bom enkrat v prihodnosti dodala navodila za tabelo. Saj je dokaj enostavno, ko se enkrat navadiš.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Binas
rad pišem
****
Sporočil: 298


WWW
« Odgovor #333 : četrtek, 14.04.2016 : 07:27:54 »

Nasplošno je čedalje bolj občutljiva s prebavo. Zdaj mi res, res lepo uspeva preprečevanje požertisa vsega kar najde. Se še kdaj zgodi, ampak je zadeva boljša.

Sumim, da ji neka sestavina ne ustreza (nekaj sem že ugotovila, nekaj sigurno še nisem). Tako, da bom stopla do veterinarja in se še z njim posvetovala, če je mogoče smiseln kak Ranital ali pa kak pregled, test (ogromno žre travo. Na zimski čas, sem na to njeno žretje trave pozabila, sedaj pa se je njena travnat alakomnost prebudila).

Logiran
agi
novinec
*
Sporočil: 29


WWW
« Odgovor #334 : četrtek, 14.04.2016 : 13:10:32 »

Če že hraniš surovo meso, zakaj kuhaš drobovino? Ravno drobovina je tist glaven vir vitaminov in mineralov, ki se veliko bolje vgradijo v samo telo, kot pa vitamini rastlinskega izvora ali sintetični, kupljeni v lekarni.

Če obrok sestavlja predvsem kupljeno meso, kjer živali po večini niso hranjene s svežo travo, potem se dodaja omega 3. Če hraniš domače meso, kjer se govedo pase ali npr. divjačinsko, ovčje potem ni potrebe po dodajanju, ker ga je dovolj v samem mesu. Vitamin E, ki je ponavadi dodan omega 3 olju, se običajno pridobiva iz soje. In je spet vprašanje, če bi ga telo v takšni obliki sploh vsrkal v telo. Pasja prebava ni enaka človeški in zato niso vse stvari, ki so za ljudi ok, tud za psa koristne.

Vsako novo meso se uvaja v samo prehrano, tako kot jetra. Tudi mastno meso se uvaja v samo prehrano postopoma, da ne pride do težav s prebavo. Je pa živalska maščoba glaven vir energije za psa in je pomembna v sami prehrani.

Je pa lahko velik vir prebavnih težav sama zelenjava, na katero se ljudje premalo ozirajo. Večinoma se vedno išče težave v surovem mesu, ki je za psa najlažje prebavljivo. Za mesojedca je zelenjava težko prebavljiva in je stresna za prebavila kot tudi vse notranje organe.

Logiran
Binas
rad pišem
****
Sporočil: 298


WWW
« Odgovor #335 : četrtek, 14.04.2016 : 13:44:56 »

Jetra pokuham/popečem, ker se surovih ne dotakne. Mastnega mesa ne sme zaradi želodca. Se pojavi bruhanje. Je malo trajalo, ampak to smo uspeli ugotoviti. Po ovčetini je tudi bruhala, divjačina je menda tudi mastna in bo na zalogi, če ugotovimo kako intolerance na perjad, govedino....

Dobi pa 1 vrsto zelenjave naenkrat, cel teden. Recimo 1 teden je to skuhan, zmiksan korenček, ta teden je jedla domačo odmrznjeno špinačo, zdaj je je zmanjkalo, pridejo na vrsto domače odmrznjene bučke.

Moja psica se izredno hitro zredi. Njena dnevna doza je 600g. In dokler sem dajala samo mesnate zadeve, je bila lakota zeeeloooo prisotna. Ko sem dodala zelenjavo in zmanjšala mesni del, pa lakote več ni. Dobiva pa 3 obroke dnevno (ravno zaradi težav z želodcem).

Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #336 : četrtek, 14.04.2016 : 20:26:16 »

Nasplošno je čedalje bolj občutljiva s prebavo. Zdaj mi res, res lepo uspeva preprečevanje požertisa vsega kar najde. Se še kdaj zgodi, ampak je zadeva boljša.

Sumim, da ji neka sestavina ne ustreza (nekaj sem že ugotovila, nekaj sigurno še nisem). Tako, da bom stopla do veterinarja in se še z njim posvetovala, če je mogoče smiseln kak Ranital ali pa kak pregled, test (ogromno žre travo. Na zimski čas, sem na to njeno žretje trave pozabila, sedaj pa se je njena travnat alakomnost prebudila).

Tudi moja je na stara zrela leta nekoliko bolj občutljiva, malo pa prispeva tudi psiha. Spomladi se naša dva zelo rada paseta.  Roll Eyes

Glavno je, da ugotoviš kaj ji paše in kaj ne ter v kakšni obliki. Tari je bil občutljiv na maščobe in se je kuhanje zelo dobro obneslo.

Vitamin E, ki se ga dodaja ob dodajanju omega 3, ni tisti, ki je že v kapsuli omega 3, ampak se ga dodaja ločeno.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #337 : četrtek, 14.04.2016 : 20:48:49 »

Če že hraniš surovo meso, zakaj kuhaš drobovino? Ravno drobovina je tist glaven vir vitaminov in mineralov, ki se veliko bolje vgradijo v samo telo, kot pa vitamini rastlinskega izvora ali sintetični, kupljeni v lekarni.

Če obrok sestavlja predvsem kupljeno meso, kjer živali po večini niso hranjene s svežo travo, potem se dodaja omega 3. Če hraniš domače meso, kjer se govedo pase ali npr. divjačinsko, ovčje potem ni potrebe po dodajanju, ker ga je dovolj v samem mesu. Vitamin E, ki je ponavadi dodan omega 3 olju, se običajno pridobiva iz soje. In je spet vprašanje, če bi ga telo v takšni obliki sploh vsrkal v telo. Pasja prebava ni enaka človeški in zato niso vse stvari, ki so za ljudi ok, tud za psa koristne.

Vsako novo meso se uvaja v samo prehrano, tako kot jetra. Tudi mastno meso se uvaja v samo prehrano postopoma, da ne pride do težav s prebavo. Je pa živalska maščoba glaven vir energije za psa in je pomembna v sami prehrani.

Je pa lahko velik vir prebavnih težav sama zelenjava, na katero se ljudje premalo ozirajo. Večinoma se vedno išče težave v surovem mesu, ki je za psa najlažje prebavljivo. Za mesojedca je zelenjava težko prebavljiva in je stresna za prebavila kot tudi vse notranje organe.



Agi, poanta doma pripravljene hrane je ravno v tem, da jo lahko prilagodiš svojemu psu (in da točno veš kaj dobi za jest). Razlike v prebavljivosti surovega in kuhanega mesa so minimalne, pa tudi kuhano meso ni "mrtvo" in brez vitaminov, mineralov ipd.

Če pes recimo ne prenaša maščob, mu jih pač ne daš oziroma njihovo količino zmanjšaš.

Če zelenjavo skuhaš in pretlačiš ali sesekljaš, se kar lepo prebavi. Če psu določena zelenjava ne ustreza, mu je ne daš. Enako velja za žitarice.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
agi
novinec
*
Sporočil: 29


WWW
« Odgovor #338 : petek, 15.04.2016 : 11:35:25 »

Sej tudi sama psu "pripravljam " hrano sama doma. Mu odrežem kos mesa, zraven dam kosti  in organe. Ne dodajam nič drugega, razen lososovo olje zaradi omega 3.
Razlika med surovim in kuhanim mesom je velika.  S kuhanjem lahko spremeniš maščobe tudi do te mere da postanejo strupene. S kuhanjem se beljakovine lahko spremenijo do te mere, da imajo nekateri psi alergijo npr. na kuhanega piščanca, po surovem nimajo nobenih problemov. S kuhanjem uničiš nekatere vitamine, minerale in tudi encime, ki pomagajo pri lažji prebavi.

Ča pes ne je surovih jeter, probaš jetra različnih živali, če tud to ne , jih lahko daš v hladilnik za 1 teden posušit in potalaš kot priboljške. Eni dajo majhne kocke jeter zamrzniti, da so bolj trda in jih potem psi pojejo. Če tud to ne gre jih vržeš za par sekund v vrelo vodo da zakrknejo na zunanji strani, noter so še surova. Če men kakšnega organa ni hotu na začetku pojest, sem mu ga zabasala v večji košček mesa in je potem vse skupaj pojedel.

Če pes nikakor ne prenaša maščob, in ti bruha tudi če mu daš 270g piščančjih prsi in 30g ovčjega mesa, potem se je že za vprašat, kaj je z njegovim zdravjem narobe. (pankreatitis?)
Logiran
Binas
rad pišem
****
Sporočil: 298


WWW
« Odgovor #339 : petek, 15.04.2016 : 12:25:39 »

Ja ljubi bog, saj kaj pa ves čas pišem....Da ima moj psica občutljivo prebavo in da ni biser zdravja. To je razlog zakaj sem se lotila prehrane doma. In prebirala knjige in članke, mnenja, izkušnje. Zato sem tudi v kontaktu z veterinarjem. In zato tudi tukaj sprašujem glede prirave.

Za želodec mrzla hrana ni fajn, no, za občutljiv želodec moje psice ni. Tam nekje na sobni temperaturi ali pa malo topla.

Ovčetine sploh ne dobiva več nič. Lososovega olja tudi ne bo več dobivala. Ker je navkljub izredno majhnim količinam bil spacan kup dreka, tak, da se ga niti pobrat ne da in ostane zmazek na travi (majhno žličko na dan, nekaj zaporednih dni). Zatem sem jo hranila samo s piščancem in po nekaj dnevni stabilizaciji prebave, dala file lososa (je bil glih v akciji in za potrebe preizkusa sem se skeširala) in je dobila samo 1 obrok se pravi cca 100-150g lososa z zblanširano špinačo (to preverjetno dobro prenaša). In je bil spet isti rezultat spacan kup dreka.

Iztrebek ima OK po piščancu, govedini, lepih koncih svinjine (pleče), sardelah, oslič, slanik, glave orade, brancina, postrvi so OK. S tem, da meso ne sme biti mastno. Verjetno je losos preveč masten in ima zato težave. Če dobi dlje časa mastno hrano, se pojavi bruhanje žolča (je trajalo dobra 2 meseca, da sem si prišla gor kaj je vzrok njenem bruhanju, ob pomoči pesjanarske farmacevtke).  Od zelenjave dobro prenaša bučke, špinačo, korenje,blitvo, šparglje, cvetačo in brokoli. 

Z rižem nima težav, tudi ječmen, proso, ajda, oves. Ampak tega zaenkrat ne dajem, zaradi vzdrževanja teže. Ne prenaša pa koruze, pire.

To mi je do zdaj uspelo ugotovit, nekaj izločit.

Pri vnetju trebušne slinavke je navadno upad apetita pa krvava driska, hujšanje etc? Ker tega pri nas ni. Ona je požeruh, ona tako rada je, da je nekaj neverjetnega in zredi se tudi tako zelo hitro, da je prav neverjetno. Prav možno pa, da so kake alergije oz. 100% sem za intolerance. Bom tudi omenila veterinarju to opcijo glede trebušne slinavke.

Po tabelah ki sem jih jaz gledla je vsebnost vitaminov, mineralov in beljakovin in prebavljivosti za psa pri kuhani hrani OK.
Logiran
Binas
rad pišem
****
Sporočil: 298


WWW
« Odgovor #340 : petek, 15.04.2016 : 12:56:27 »

EDIT: lahko bi šlo za težave s ščitnico. Kar po malem imam na sumu in bomo tudi to testirali ob kontroli drug mesec.
Logiran
agi
novinec
*
Sporočil: 29


WWW
« Odgovor #341 : petek, 15.04.2016 : 14:12:19 »

Jst se za spacan drek sploh ne sekiram. Sej ma moj pes tud velikokrat spacan drek, pa če jest vem zakaj je tako se ne sekiram. Recimo je dubu mal več jeter pa ni blo kosti (ker ma moj pes večjo potrebo po kosteh), bo spacan drek. Ja itak razumljivo sej ga nima kaj sploh skupi držat. Pr whole prey-ju pravijo da je to čist normalno, da so kakci različne barve, različne trdote in da je nesmiselno pričakovati, da bo pes sral vedno tako, da bo za pobrat, kot je to pri briketih.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #342 : ponedeljek, 18.04.2016 : 10:32:03 »

Razlika med kuhanim in surovim mesom ni velika. Lahko primerjaš vrednosti hranil v surovem in kuhanem mesu v USDA bazi, boš videla, da imata oba tako vitamine kot tudi minerale, da drugih stvari niti ne omenjam.

Kuhanje na visoki temperaturi lahko vodi do nastanka strupenih snovi, ki jih pri ljudeh povezujejo z rakom na debelem črevesu. Sem spada tudi predelano meso, recimo. Vendar pa jaz psom mesa ne kuham na visoki temperaturi niti jih ne hranim s predelanim mesom. Pravzaprav ne poznam nikogar, ki bi to počel, z izjemo tistih, ki sicer res spečejo meso, ampak na nekoliko nižji temperaturi, pa še to zato, da se znebijo čim večje količine maščob.

To, da psi (alergično) reagirajo na kuhano, ne pa tudi na surovo hrano,..., hja, pri moji je bilo ravno obratno. Pa ni edina.

Ti hraniš surovo, samo surovo in ničesar drugega kot surovo in tvojemu psu to odlično ustreza. V redu. Sama pa hranim kuhano in brikete in jim prihrano prilagajam glede na potrebe (posebna dieta za ledvičkarja, posebna dieta za jetra, posebna dieta za bolnika z rakom, posebna dieta za maščobnega občutljivčka, itd.). In mojim to ustreza. Tudi v redu.

Zdravo pasje telo je povsem sposobno sproducirati zadostno količino encimov, da lahko prebavi kuhano meso. Razlika med prebavljivostjo surove in kuhane hrane je zelo majhna (0,2-1,7%).

V primeru, da ima pes določene težave, kot jih ima npr. Bina, pa je edino smiselno, da mu (oziroma ji) prehrano prilagodiš. To pa včasih pomeni tudi, da moraš pogledati izven svojega kuhanega, surovega ali briketiranega vrtička.

Binas, namesto lososovega nekateri dajejo (svinjsko drago Tongue) olje iz krila (rakci) ali pa laneno olje (slab izkoristek). Če si ji dajala po žličkah, si sigurna da je bilo lososovo olje? Ker tekoče je ponavadi polenovkino, ki pa ni ok za dodajanje. Aja, razen če si dodajala tisto posebej za pse?

To, da pes slabo prenaša maščobe, še ne pomeni, da ima pankreatitis. Tariju je na stara leta kar pasal krompir (kuhan, jasno), ob driskajočih epizodah celo bolj kot riž.

Bina je sterilizirana, če se prav spomnim? Mogoče veš koliko kalorij dobi dnevno?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Binas
rad pišem
****
Sporočil: 298


WWW
« Odgovor #343 : ponedeljek, 18.04.2016 : 11:50:50 »

Zdaj sem naračunala za brikete koliko je dnevno dobila in sicer, če moja matematika ni preslaba, je bilo 846 kcal. PON Golden years (3528kcal/kg).

Zdaj pa nisem sigurna koliko je verodostojna tabela na cenim.se...Ampak po mojih preračunih (svinjsko pleče, jetra,srčki,  piščančji vrat, bedro s kožo, špinača). Takega miks je dobila v roku 14 dni.  in glede na količino ki sem jo hranila. Bi naj dobivala 660g. Kar je manj kcal od briketirane hrane. A je to možno?

Po moji logiki je verjetno krivo to, da je bilo preveč maščob (svinjsko pleče, bedra s kožo).

Ja, Bina je sterilizirana, ima 9 let in zmerno aktivna (2 uri laganega šetanja dnevno in nekaj minut poskokov za žogo ali igra s pasjim prijateljem, sicer pa ni atlet).

Glede lososovega olja, res ne bom dala roke v ogenj. Takole je. Najprej sem kupila od Grizliya, pa se ni dalo čiiisto malo dozirat in sem za male denarja naprej prodala. Čez nekaj let sem probala s kapsulami polenovke, od Dorvesta- BP iztrebek. Ampak sem samo 1 stekleničko porabila. Zdaj pa imam od Beapharja lososovo olje (verjetno ni presežek kvalitete) in je pač tako, da če ga dodajam več zaporednih dni, po eno žličko, pride do spacanega iztrebka. Lahko pa bi bilo res vzrok v kaki kombinaciji. Bom si zapisovala da ugotovim, če je kaka kombinacija kriva.
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #344 : ponedeljek, 18.04.2016 : 12:05:02 »

Kuhanje na visoki temperaturi lahko vodi do nastanka strupenih snovi, ki jih pri ljudeh povezujejo z rakom na debelem črevesu. Sem spada tudi predelano meso, recimo. Vendar pa jaz psom mesa ne kuham na visoki temperaturi niti jih ne hranim s predelanim mesom. Pravzaprav ne poznam nikogar, ki bi to počel, z izjemo tistih, ki sicer res spečejo meso, ampak na nekoliko nižji temperaturi, pa še to zato, da se znebijo čim večje količine maščob.

Sama pa hranim kuhano in brikete in jim prihrano prilagajam glede na potrebe (posebna dieta za ledvičkarja, posebna dieta za jetra, posebna dieta za bolnika z rakom, posebna dieta za maščobnega občutljivčka, itd.). In mojim to ustreza. Tudi v redu.
Nuki, a lahko ta dva podčrtana stavka še 1x razložiš?
Najprej pišeš, da jim ne daješ predelanega mesa, potem v drugem stavku pa da jim kuhaš...  sram
Kaj pomeni "kuhanje na visoki tem"?

Logiran
Strani: 1 ... 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  prehrana  |  Tema: DOMA PRIPRAVLJENA HRANA
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines