mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 19.03.2024 : 07:13:15

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Kje je strokovno mnenje KZS?
Strani: [1] 2 3 4  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kje je strokovno mnenje KZS?  (Prebrano 22376 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« : sobota, 20.08.2011 : 12:33:53 »

Tole sicer ne spada k "zadnjim dogodkom v KZS", vendar sem tako ogorčena, da mi pride za zapis najprej na misel tale tema. Ko zadiham, bom zagotovo našla primernejšo oz. odprla novo, prav temu namenjeno.

O tematiki smo pred leti že razpredali, sama sem napisala nekaj dopisov na naslove, ki naj bi jih problem zadeval. Od nikjer nisem dobila odgovorov, zdaj pa ga je očitno vsaj na enem koncu dobila novinarka Marjeta Černe - takega, ki pravi, da čakajo na drugi konec - ja, na KZS vendar. jezen jezen

črni trg s psi
Kako ne kupiti psa
Več vsebin - sobota, 20.08.2011
Tekst: Martina Černe
Tudi na Zvezi potrošnikov Slovenije so povedali, da gre v primeru oglaševanja čistokrvnih psov brez rodovnika za zavajanje potrošnikov, vendar dokler se kinološka stroka uradno ne opredeli glede razlike med rodovniškimi in nerodovniškimi psi, ne morejo ukrepati. Zakaj se na Kinološki zvezi Slovenije uradno ne opredelijo - ni znano.

http://www.dnevnik.si/objektiv/vec_vsebin/1042466708

Kako se ne opredeli? Kje je stroka in strokovnost, česar so KZS polna usta? Gre za malomarnost in indiferentnost ali za tiho podpiranje preprodaje in štepanja psov? Kaj boste rekli vsi tisti, ki se že leta borite proti preprodajalcem in šteparjem? Po navedbah v tem članku pravi ZPS, da čakajo na KZS. Kako dolgo že in kako dolgo še? Psi pa se v stotinah prodajajo naprej. In najbrž nam je vsem jasno, da so tudi v vzreji.

Namesto, da bi se ukvarjali s psi (preprodajalski in šteparski psi so tukaj in zdaj, celo veliko več jih je od rodovniških) in sproducirali ključno strokovno mnenje za zajezitev izkoriščanja psic za produkcijo mladičev, se KZS ukvarja sama s seboj. Morda jim je za predlagati, da ob pomanjkanju časa za stroko le-to prepustijo kakšni drugi organizaciji, recimo državi?
Jao ...
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #1 : sobota, 20.08.2011 : 12:42:55 »

Huh, že diham in sem temo Zadnji dogodki v Kinološki zvezi Slovenije prepustila skupščini in zapletom okrog nje.

Tole zagotovo potrebuje poseben prostor, ker je dejansko nepojmljivo, da zaradi neizdaje strokovnega mnenja KZS o razliki med rodovniškimi in nerodovniškimi psi preprodajalci in šteparji še vedno po mili volji prodajajo mešance kot pasemske pse.
Logiran

natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #2 : sobota, 20.08.2011 : 13:17:38 »

jana kot je meni zadeva znana ....

lahko se mečemo na trepalnice .... vsi vzreditelji ... ko pride nekdo (kdorkoli) na VURS in reče, da bo vzrejal čivave in da ima doma več kot 5 psov ... izpolni potreben obrazec in referentka, ki pravzagotovo ne ve niti kako čivava (ali bilokateradruga pasma izgleda) izda potrdilo na katerem piše (dobesedno ga prepiše iz obrazca in so komot lahko gor tipkarske ... je ne zanima) da je tainta rejec čivav. VURS-a NE ZANIMA ali ima ta rejec pse, ki imajo potrebne teste, potrebna potrdila karkoli je predpisano v pravilniku ...  NE ... VURS.u je važno, da ta "rejec" plača taksto (od katere VURS poleg vsega živi) in to je to.

ničesar ne moreš ... NIČESAR ... če ta "rejec" veselo štepa pse ... tudi če mu pošlješ inšpektorja ... pogledal bo potrdilo in se obrnil in odšel.

ZAKAJ se nekaj ne naredi ne vem ... ko sem govorila z ljudmi iz KZSja so mi povedali, da delajo na tem, da bodo oni izdajali ta potrdila in ne več VURS ... kdaj se bodo pa uspeli dogovorit z VURSem je pa druga pesem  Sad
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #3 : sobota, 20.08.2011 : 13:24:42 »

Mimogrede, v članku je tudi tole:

Po mnenju Kinološke zveze Slovenije lahko o čistopasemskem psu govorimo le takrat, ko lahko z dokumentacijo dokažemo istovetnost tega psa in njegovih prednikov. Pri tako imenovanih čistokrvnih psih brez rodovnika pa oseba, ki je leglo vzredila, ne more novemu lastniku zagotoviti niti istovetnosti staršev psa, kaj šele njunih prednikov. Sam izraz čistokrven je zavajajoč in v kinologiji nestrokoven. Po strokovnem mnenju kinologov obstajajo samo pasemski psi (rodovniški psi) in nerodovniški psi, ki so mešanci. Kajti samo rodovnik je dokument, ki zagotavlja, da je pes točno določene pasme. Po oceni Katje Dermol iz Kinološke zveze Slovenije gre pri oglaševanju prodaje "čistokrvnih" psov brez rodovnika za namerno zavajanje kupcev, saj so novi lastniki teh mladičev prepričani, da kupujejo čistopasemskega psa, ki bo tipičen predstavnik "pasme", ki so jo kupili. Večina teh mladičev se tako vizualno, predvsem pa karakterno izkaže za nekaj drugega od tega, kar so želeli.
http://www.dnevnik.si/objektiv/vec_vsebin/1042466708

Torej, mnenje je jasno, le zapakirat in poslat ga je treba?

natis, v konkretnem primeru gre izključno samo za to, da se onemogoči oglaševanje nerodovniških psov kot pasemske, kar bo zagotovo pristriglo nekaj peruti šteparjem in preprodajalcem. Oglaševanje "prodam mešanca, ki je podoben bokserju" ima povsem drugačen učinek na trgu od sedanjega "prodam bokserja brez rodovnika" (zelo pogosto je tisti "brez rodovnika" v oglasu celo izpuščen). Do tam, ko se bo popisovalo legla in ko bodo pri veterinarju zahtevali za vpis pasme v CRP kot dokazilo rodovnik, pa je najbrž še veliko dlje od tega strokovnega mnenja, ki manjka sedaj. In, ja, osebno vidim osnovno nalogo KZS, da zaščiti pasme, ki so njihova glavna skrb. S pasmami se pri nas opleta, kot se komu zljubi, nisem pa še videla, da bi s KZS prišlo kaj konkretnega - recimo dogovarjanje na VURS, da je za vsako zadevo (prijavo pasemske gojitve, vpis v CRP, blabla ...) potreben rodovnik kot dokazilo o pasmi. Saj ni treba uradnikom poznat pasem, oni se morajo ukvarjati z dokumenti in dokumente izdaja prav ta KZS. Torej, kdo se mora pogovarjati, kako bi moralo biti? Najbrž strokovnjaki. Strokovnjake za pasme imamo samo na KZS. Znanost? Hm ...
Logiran

miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #4 : sobota, 20.08.2011 : 13:31:05 »

Ma jaz vsem tem "NIČESAR NE MOREŠ" ne verjamem. To so buče. In če člani KZS verjamete tem bučam in ste resignirani, da tako pač je, potem se ne bo nič spremenilo. Dokler vzreditelji (sej ne vsi, so pa žal tudi taki) štancajo eno rodovniško leglo in eno brez papirjev na leto, bo tako. Ker KZS ne bo v lasten krožnik pljuvala.
In da taki vzreditelji obstajajo, je dokaz npr. že ena od tem v razdelku zdravje psa, kjer je lastnica "francoskega buldoga" pred kakim mesecem napisala celo ime psarne, kjer je pred manj kot letom dni kupila "čistokrvnega brez rodovnika".
Nihče pa ni rekel, da je lahko. Premiki v glavah niso nikoli preprosti. Če KZS izda uradno stališče, je to lahko vsaj prvi korak, osnova, tisto "nekaj", na kar bi se lahko oprle tudi druge službe - npr. zveza potrošnikov, morda celo tržni inšpektorat, če bi dobil prijavo.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #5 : sobota, 20.08.2011 : 13:44:23 »

ZAKAJ se nekaj ne naredi ne vem ... ko sem govorila z ljudmi iz KZSja so mi povedali, da delajo na tem, da bodo oni izdajali ta potrdila in ne več VURS ... kdaj se bodo pa uspeli dogovorit z VURSem je pa druga pesem  Sad

 Grin in potem bo kasirala takso KZS, ki tudi delno živi od tega Tongue

Brez heca, pri gojitvi ni rešitev selitev pod kapo KZS, ker sem prepričana, da vzreje dejansko kot gojitev ni veliko. Zanimiv bi sicer bil podatek, koliko med tistimi, ki so registrirani gojitelji, ima vzrejo psov z rodovnikom, koliko pa rejo mešancev, vendar se bojim, da do takega podatka ni mogoče priti po nobeni varianti, razen da se gre preverjat čisto vsakega registriranega gojitelja posebej po papirjih in osebno.

Kaj se bo zgodilo KZS, če vzame pod svojo kapo še gojitev? Hm ... Za gojitev po zakonodaji ni potrebno imeti psa z rodovnikom in bodo v škripcih zaradi lastnih pravil - vzreditelje, ki imajo tudi nerodovniška legla je treba po KZS predpisih kaznovat, gojitelji lahko počnejo po zakonodaji kar hočejo (spomnimo - parjenje nerodovniških psov v Sloveniji ni prepovedano). Kaj bodo naredili v primeru, da so dali dovoljenje za vzrejo, gojitelj pa bo zraven (z drugimi psi) veselo štepal mešance?

Osnovni point bi za začetek moral biti zajezitev oglaševanja - tržna fora za laike, ki zagotovo učinkuje - jasno povedano: prodamo oroginal ali prodamo ponaredek. Zdaj so na trgu vsi originali. Recimo, da kupuješ avto, pa vidiš oglas "prodamo avdija" in oglas "prodamo avto, ki je podoben avdiju". Kaj te bo zanimalo, če si želiš avdija? Kar dolgo že spremljam kupce na njihovih poteh od želje do nakupa, nekatere tudi potem in lahko z gotovostjo rečem, da je moment "imam bokserja, čeprav brez rodovnika" veliko bolj željen in šiban, kot pa "imam mešanca, ki je podoben bokserju". Pač učinek oglaševanja, o katerem zagotovo vedo ogromno povedati marketing maherji.
Logiran

natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #6 : sobota, 20.08.2011 : 13:45:25 »

jana dokler bo VURS izdajal potrdila na lepe oči se mi lahko na trepalnice mečemo .... ja se strinjam, da to ni prav ... in ja se strinjam, da je to v pristojnosti KZS  ... in ja se strinjam, da BI MORALO TO ŽE BITI UREJENO ... samo dokler ne bo ....

definitivno vsi poznamo "problematiko" šteparjev ... in dokler bo bolha objavljala kar bo objavljala tudi, če jo opozoriš na napako ....

tole je njihov odgovor, ko sem jim razložila da čistokrvnih psov brez rodovnika NI

Pozdravljeni,

če v oglasu ni točno navedeno ali gre za psa z rodovnikom ali mešanca,
ne moremo ukrepati, saj za to nismo pristojni. Svetujemo vam, da se z
zadevo obrnete na pristojne organe.

Lep pozdrav,
vasa Bolha
trg mnogih priloznosti
www.bolha.com

nooo ... najleže ... nismo pristojni .... kdo pa je pristojni organ, če VURS da potrdilo vsakemu, ki pride mimo??? zaenkrat je pristojni organ VURS, če mene prašaš in ne KZS, saj VURS izdaja potrdila in ne KZS.


miskica ....
VERJEMI, da pri pudljih presneto pazimo, na 290 dni in da nobenemu normalnemu normalnemu vzreditelju ne pade na pamet, da štepa nerodovniško leglo ....
tudi če inšpekcija dobi prijavo ... kaj lahko stori, če rejec pomoli pod nos potrdilo VURS-a, da LAHKO štepa mladiče, da mu to dovoli VURS???
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #7 : sobota, 20.08.2011 : 13:50:09 »

jana jaz mislim, da NIHČE od tistih rejcev nima rodovniških psov ... zakaj tako razmišljam ... ker bi drugače registrirali psarno, če se želijo it normalno vzrejo ...

tisti trenutek, ko bodo šla ta potrdila pod okrilje KZS bodo morali spremeniti pravilnike, saj bodo drugače (tako kot si napisala) pljuvali v lastno skledo.

kako boš pa raznim bolham in nekim novim portalom kjer predstavljajo pasme in zraven ponujajo oglaševanje tako vzrediteljem kot tudi šteparjem dopovedala, da ne smejo tega "počet" ... težko ... zelo težko ... samo za primerjavo ... od kdaj je že obvezno čipiranje??? koliko psov, ki pride v zavetišče pa je dejansko čipiranih?? koliko šteparjev čipira svoje pse?Huh

Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #8 : sobota, 20.08.2011 : 13:58:48 »

natis, verjamem, da ti presneto merkaš. Ampak ti verjemi meni, da v vaših vrstah niste vsi taki.

In izgovarjat se na Vurs je tudi BV. Ker na bolhi jih je bolj malo takih, ki imajo njihovo potrdilo. Ne tisti, ki se gredo "domačo vzrejo" in ne oni, ki pse vozijo iz tujih štanc-farm, ne iščejo potrdila Vursa. Vzreditelji, ki se gredo "eno levo in eno desno", pa prav tako ne, saj tiste "leve" skrijejo pod krinko "desnih".

Bolhi pa nimamo kaj dopovedovati. Ker oni ne kršijo pravil. Saj pravil sploh ni. Kako lahko filtrirajo oglase, če pa niti krovna strokovna organizacija še ni uradno in jasno povedala, kaj je rodovniški in kaj ni?

Osnovni point je ta, da bi KZS lahko dala od sebe vsaj tako uradno strokovno stališče. Pa ga ne.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #9 : sobota, 20.08.2011 : 14:03:42 »

Pa saj ta odgovor od Bolhe je cisto logicen! Kaj hudica naj pa oni naredijo, ce nikjer ni nobenega mnenja/stalisca o tem kaj pasemski pes sploh je (vcasih je bilo to al v pravilniku al pa v zakonu o zasciti zivali; ce se da komu pobrskat).
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #10 : sobota, 20.08.2011 : 14:05:19 »

glej ... na bolhi SIGURNO oglašuje teta iz krškega svoje pudlje ... in ona ima potrdilo VURSa ... pa ne samo ona ...
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #11 : sobota, 20.08.2011 : 14:20:02 »

jaz čisto zares verjamem, da institut gojitve ni kriv za stanje pri prodaji mešancev in da KZS ne bi smela imeti nobenih prstov zraven pri gojitvi, torej tudi nobenih potrdil v zvezi s tem ne bi smela izdajati. Zakaj tako mislim?

Pri gojitvi gre za to, da se število istovrstnih živali nad 5 (oz. nad 10, pri čemer gre za ostrejše pogoje) spravi pod kapo nadzora. Povsem smiselno je, da tisti, ki imamo do 5 istovrstnih živali, ne potrebujemo nadzora v smislu, kot je za gojitev, tisti od 5 do 10 ga potrebujejo malo več (v resnici gre le za evidentiranje večjega števila živali), tisti nad 10 pa še malo več. Za nič drugega. Pod to kapo so pospravljeni kunci, mačke, dihurji, psi in najbrž še kaj. Za to, da poseduješ (in gojiš) nekaj več živali, ni potrebno nobenih potrdil o pasemskosti, ker ne gre za pasmo, temveč za nadzor nad številom. Zato tam nima KZS kaj iskat. Spada pa pod nadzor KZS vsak, ki se ukvarja s pasemskimi psi v okviru pasem FCI. Mimogrede, kdo bo pa potem delil potrdila za gojitev pitbulov, ki niso pod FCI in KZS? So pa prav tako psi? Bodo v pravilnike navedli vse pasme, ki so priznane in jih dodajali, kot jih dodaja FCI? Kam bodo spadali psi MM, če vemo, da ima (je imela) same mešance. In ponavljam - mešancev ni prepovedano pariti, torej imaš lahko prijavljeno gojitev in v resnici pariš mešance. Kam bodo spadali ti? Bo talanje potrdil za gojitev raztreseno okrog, ali namerava KZS sprejeti pod sebe tudi mešance, torej vse pse v Sloveniji? Uh.

Če bo KZS uspel spisati in odposlati to strokovno mnenje, ki je omenjeno v članku, se bo zgodil tako velikanski premik, da bo vse ostalo veliko lažje naprej:
- Prodajalci vseh psov, ki spominjajo ali ne spominjajo na kakšno pasmo, bodo omejeni - ne bodo več mogli mešancev prodajati kot pasemske pse, ker bo to prepovedano, ker bo šlo za zavajanje kupcev. Ne čez noč, bo pa to prvi in najpomembnejši korak k cilju - prenehanju oglaševanja psov kot nekaj, kar to ni.
- Govorimo o vseh psih v Sloveniji in ne samo tistih pod KZS ali tistih pri gojiteljih - tudi o psih pri celjskem magnatu, tudi o psih iz "domače reje", o psih iz preprodaje ...
- Nikjer in ne samo na bolhi, ne bo mogoče več tako oglaševati psov, kot jih lahko prodajalci oglašujejo sedaj. Enostavno bo prepovedano in bolha bo morala slediti zakonodaji. Nobeno opozarjanje ne bo več potrebno, ker bo to jasno in mogoče bo prijavljati in sankcionirati. Tudi oglaševanje na lastnih spletnih straneh bo mogoče preganjati. Pasemski pes bo postal pes z rodovnikom in to bo to. Vse ostalo se bo lahko prodajalo kot mešanci (ok, četudi podobni neki pasmi), drugo odpade.
- Posledično (glede na poznavanje kupcev - moj nerodovniški pes je tipičen predstavnik pasme) se bodo kupci manj zanimali za nakup nerodovniških psov, ker mu bo mogoče na vsakem koraku pred nos fliknit zakonodajo, da tisto, kar drži na štriku, ni to, kar misli, da je.
- Posledično bo manj povpraševanja - tržnikki vedo, da temu sledi manjšanje ponudbe.
- Od tu naprej bo vse veliko lažje.
Logiran

natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #12 : sobota, 20.08.2011 : 14:47:47 »

sem še vedno mišljenja, da se šteparjev ne bo dalo ustaviti in to tudi ali predvsem zaradi neumnosti samih kupcev ... kaj ti pomaga zakonodaja ... sem že napisala vprašanja o čipiranju ...

dejstvo je, da je človeška neumnost brezmejna ... dejstvo je, da ljudje želijo mladička TAKOJ, kar pa pri resnem vzreditelju NE GRE. dejstvo je, da 100x lahko uzakonimo prepoved oglaševanja čistokrvnih psov brez rodovnika ... se bo pa "prijel" drugačen "naziv" in JA želim si, da bi bilo šteparjev čim manj. samo tega ne bomo dosegli samo z uzakonjeno prepovedjo oglaševanja ... bo potrebno precej več ....


daleč od tega, da zagovarjam KZS (da ne bo to narobe razumel pri mojem pisanju) ... sem samo realna ....
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #13 : sobota, 20.08.2011 : 14:54:35 »

Samo je pa tudi dejstvo, da so nekateri inšpektorati bolj dejsvni od drugih. Vprašanje zavajanja  potrošnikov ne bi spadalo pod VURS ampak najbrž pod tržno? Ne vem pa koliko so tam kaj bolj dejavni pri kršitvah, ker z njimi še nisem imela direktnih  "poslov".

Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #14 : sobota, 20.08.2011 : 15:01:19 »

če imaš kakršnokoli potrdilo ... ali od VURSa, da si rejec ali prijavljeno trgovino ali kakorkoli drugače papirnato urejeno NIMAJO KAJ ZAKASIRAT .... NA ŽALOST ... pa vsi vemo, da zadeva ne špila  Angry
Logiran
Strani: [1] 2 3 4  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Kje je strokovno mnenje KZS?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines