mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 17:29:47

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: Pozitivna ali negativna metoda učenja?
Strani: [1] 2 3  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Pozitivna ali negativna metoda učenja?  (Prebrano 18882 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Fifi
novinec
*
Sporočil: 1


« : ponedeljek, 09.05.2005 : 08:57:25 »

Jaz sem na tem forumu novinka, ampak se glede na prebrano kar bojim vprašat...
No ja... bomo poskusili srečo:

Kakšna metoda učenja je po vašem najboljša:
- pozitivna (nagrajuješ pravilne stvari, pa reskiraš da pes ne bo vedel kaj je potem narobe);
- negativna (kaznuješ za napake, pa reskiraš, da se te bo bal);

[spremenjen naslov teme; Jana]
Logiran
Ozzy
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 545


WWW
« Odgovor #1 : ponedeljek, 09.05.2005 : 09:08:41 »

Fifi za to je ze odprta tematika pa nic se bat, sej ne grize nihce Wink
Jaz uporabljam metodo: nagrada za pozitivno delovanje in ignoriranje za negativno.  Moras tudi povedat za kaj se gre. Kaj bi ga ti ucila...ker je odvisno tudi od tega.
Za ukaze sedi, lezi smo mi delali tako. Ce se je pes usedel smo ga pohvalili, ce je nato dvignil ritko reces odlocno ne in ga posedes nazaj in ga takoj pohvalis.
Kaznovanje nikoli ne pripelje dalec, mora pa pri ucenju bit odlocnost. Marsikateri kuza je tudi prevec obcutljiv za trde prijeme in pri tistem kuzku moras res samo z vztrajnostjo. Kot trde prijeme mislim cukanje za poleg ali jezen glas za ne... Ves, psi niso butasti in slej ko prej skapirajo, eni prej, drugi pozneje... Za sobno cistoco, pa smo lulanje zunaj full pohvalili, noter pa ignorirali in je kuza hitro skapiral, da se mu lulanje noter ne splaca, ker je zunaj dobil pohvalo in lep priboljsek, noter pa nic...
res je odvisno od tega kaksnega kuzka imas in kaj ga mislis naucit, ker metod je malo morje, med te pa nikakor ne sodi ustrahovanje in kaznovanje (tepez, dretje na vse pretege - to kaze samo na sibkost in slabe zivcke lastnika)...mora pa bit trdnost, odlocnost in vztrajnost...
Logiran
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #2 : ponedeljek, 09.05.2005 : 09:09:28 »

pozitivna.
cisto mimogrede pa tole vprasanje ne sodi v to temo, ampak v kaksno od tistih v forumu vzgoja. Ce pa preberes se kaksno temo tam notri, pise pa se kaj vec Wink
lp, m.
Logiran
klovn
rad prihajam sem
*
Spol: Moški
Sporočil: 1.994


« Odgovor #3 : ponedeljek, 09.05.2005 : 09:20:48 »

A ja, se nekaj (ko sem ravno v pravem razpolozenju, he he): klovn, nehaj se dreti, prosim... Ce si si prebral pravila pisanja na internetu (pa ne veljajo le za tale forum, ampak tudi za e-posto pa chate), je pisanje z velikimi tiskanimi crkami dretje. Ce hoces kaj poudarit, oznaci znakec za odebeljene crke. Simpl ko pasulj...

Ja, priznam, pravil nisem prebral, se pa učim - tudi na podlagi izkušenj in tudi kakega takega blagohotnega nasveta. Sorry! 
Logiran
dogue de bordeaux
rad pišem
****
Sporočil: 481


« Odgovor #4 : sreda, 10.08.2005 : 20:35:05 »

ozzy kak mu ti rit dol potisnes to ni vec metoda pozitivnega ucenja ampak prisile
Logiran
Ozzy
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 545


WWW
« Odgovor #5 : sreda, 10.08.2005 : 23:05:34 »

hm o tem bi se dalo razglabljat... Zame je metoda prisile, oziroma agresivna metoda, ce se ti znasas nad psom psihicno ali fizicno. Mislim pa, da tisanje dol ritke, oziroma potisk ritnega dela dol, glih tolko, da zasteka kaj mora spustit ni nikakrsna agresija. Niti ga ne boli, niti ne psihira zaradi tega in ceprav mu pomagas ti izvesti ukaz, je za tem pohvaljen. Moj pes je zelo trmast in on ceprav ve kaj mora narediti noce in tehta tehta ali se mu splaca ali ne (ker pac ni pasma, ki komaj caka, da ugodi gospodarju, ampak se vedno bojuje za prevlado). Ko prevec casa tehta, mu nezno pritisnem na zadnji del in potem cisto sam da ritko dol.
Logiran
dogue de bordeaux
rad pišem
****
Sporočil: 481


« Odgovor #6 : četrtek, 11.08.2005 : 08:34:57 »

jaz imam enakega psa. vendar pozitivna metoda je, da mu ti das offer he cant refuse oz kak kos mesa in bo naredil vse za njega. ce pa on ve kaj more narediti in noce pa ga ti potisnes dol je prisila, ker ga fizicno prisilis v neko dejanje. ni znasanje nad psom vendar je prisila.
Logiran
Bonie
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 349


« Odgovor #7 : četrtek, 11.08.2005 : 10:45:19 »

pozitivna metoda je, da mu ti das offer he cant refuse oz kak kos mesa in bo naredil vse za njega

Ja, to pišejo v knjigah, ampak očitno ti še niso videli trmastega psa... Moja je trma od trme in če se ona odloči, da nekaj ne bo naredila, ne bo, pa če se jaz postavim na glavo... Pa tudi če ji postavim pred nos celega odrtega vola, se bo ona samo vstran obrnila... Res je, da jo bolj motivira igra, ampak v takih primerih lahko skačem z žogicami in kaj jaz vem čem še kot opica okrog nje, pa me bo samo gledala, kot kaj pa ti je, a se ti je zmešalo... Edino kar učinkuje je, da grem v takšnih situacijah vstran od nje in jo za nekaj časa pustim samo. To ji je najhujša kazen...
Na vsako prisilo, cukanje ali kaj takega, pa reagira tako, da se vrže na hrbet in potem še vsaj pol ure ne pride k sebi...
In kaj sem se jaz iz tega naučila, da ko ni pri pravi volji, pač ne delama vaj... Pa v situacijah, kjer vem, da se ne počuti dobro, jo tudi ne silim v nekaj...
Pa še ena zgodba: ko sma hodile v tečaj poslušnosti, je najprej delala vse ok, na koncu tečaja pa je ponavadi že bila trava zvečer mokra (pozno jeseni) in psica ni več hotela dati prostora. Vse drugo je delala ok, samo ukaz prostor je ignorirala. Pa lahko si misliš, kako so super priboljški in igrače pomagale... Gospodični pač mokra trava na trebuščku ni pasala...
Logiran
dogue de bordeaux
rad pišem
****
Sporočil: 481


« Odgovor #8 : četrtek, 11.08.2005 : 11:06:11 »

uf moj je enako izjemno trmast. osnova je, da ucis psa ko je pri volji in ce ga ucis z priboljski vedno ko je lacen. ce ga pa motiviras z igro pa more na zacetku ucenja tisti dan prvic videt svojo najljubso igraco.
Logiran
damayanti
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.361


« Odgovor #9 : četrtek, 11.08.2005 : 11:15:03 »

dogue:  Ti  imaš  še  mladička  če se ne motim? Smiley

Boš potem povedal  kaj več o metodah  ,ko  bo tvoj pes postal pubertetnik Wink Grin
Logiran
dogue de bordeaux
rad pišem
****
Sporočil: 481


« Odgovor #10 : četrtek, 11.08.2005 : 11:35:36 »

mislim, da zdajle prehaja v puberteto ali pa je ze, ker se ubogljivost manjsa. vendar vztrajam na svoji metodi in ko imam dunajski zrezek v roki me se ni zavrnala. rada ima meso. tudi jaz bi sedel na ukaz, ce bi dobil v zameno zrezek. ce me bos pa hotel prisiliti me bos pa mogu fajn pretepst preden se bom vsedu. psi so zelo podobni ljudem, sam da so boljsi.
Logiran
Bonie
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 349


« Odgovor #11 : četrtek, 11.08.2005 : 11:44:19 »

osnova je, da ucis psa ko je pri volji in ce ga ucis z priboljski vedno ko je lacen.

A to, da je pes lačen in da MORA delati za hrano oz. za preživetje, če tako rečem, pa ni mučenje oz. prisila!?!

Sicer pa bi se moja izbirčnica samo vstran obrnila, četudi bi ji pokazal ogromen zrezek Wink Pa tudi jedla ne bo cel teden, če ji ne bo... Trma trmasta...

Se mi zdi, da smo malo zgrešili temo...
Logiran
Ozzy
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 545


WWW
« Odgovor #12 : četrtek, 11.08.2005 : 12:07:26 »

Jap jap se strinjam in s tem, da smo zasli s teme in s tem, da bos vec povedal, ko bo tvoj pes v puberteti in to tisti tapravi Smiley. Tudi moj je vse delal in zame in za posladke - oh kje so tisti lepi cajti Wink. Pa tudi ne mores ti celo zivljenje nosit s sabo zrezke (oziroma nasa hrana - dunajski zrezek niti ni zdrava za psa) na sprehode in kamorkoli se odpravis. Pes mora vedet kdo je gospodar in mora vedet, da mora ubogat. A tebi je mama vedno zrezek pod nos tisala, ko je htela da ubogas? Al si moral razumet, da je ona mama in da moras ubogat. To zame ni prisila, ampak samo dejstvo, ki ga mora pes sprejet - pa je lahko v pasjem ali cloveskem krdelu. Mislim, da tisanje ritke dol napram ugrizu, ki ga dobi pes od drugega psa, ko prestopi mejo, ni niti blizu prisili... Dolocene pasme pac rabijo trdo roko. In s tem ne mislim agresije ampak doslednost pri izvajanju zahtev. Ce ne, potem pridejo ven psi, ki ce jim kaj ne pase kar lepo ugriznejo gospodarja, ker jim ta nikoli ni pokazal svoje doslednosti, ampak ga je prosil in podkupoval, da je pes kaj naredil. Absolutno sem za posladke kot nagrade, ampak vcasih prides v situacijo, ko posladek ne zaleze, igra in tvoje navdusenje pa se manj in takrat pride na vrsto doslednost - potisk ritke dol.
Logiran
Ozzy
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 545


WWW
« Odgovor #13 : četrtek, 11.08.2005 : 12:10:07 »

jana kaj bi lahko prestavila nekam te nase poste, ker mislim, da ne spadajo vec v to temo
hvala Smiley
Logiran
dogue de bordeaux
rad pišem
****
Sporočil: 481


« Odgovor #14 : četrtek, 11.08.2005 : 16:37:48 »

ozzy pes ugrizne ravno zaradi sile, ne pa prijaznih gospodarjev. nikoli nisem silil psa in me nikoli ni ugriznil. kdo ti je rekel, da psi grizejo prijazne ljudi? moj ve, da sem alfa in da mora ubogati, ceprav ga nisem nikoli silil. dokler traja ucenje moras gledati, da je pri volji in ga nauciti, da mora vedno ubogati in se to da brez tisanja riti pri trmastih psih in se je dalo tudi pri prejsni trmi, ki je ze sla cez puberteto.
Logiran
Strani: [1] 2 3  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: Pozitivna ali negativna metoda učenja?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines