mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 23:14:10

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: Pozitivna ali negativna metoda učenja?
Strani: 1 [2] 3  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Pozitivna ali negativna metoda učenja?  (Prebrano 18884 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Babalu
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.214


« Odgovor #15 : četrtek, 11.08.2005 : 18:48:27 »

Ves kaj primer grizenja ti lahko kar moja vzrediteljica poda...psica je delala vedno na "pozitivnih metodah" in jo zacela na koncu izkoriscat in zahtevat nagrade z grizenjem.
In kaj naj bi jaz po tvoje?Mu 10 rekla "sedi" in cakala da bo to on milostljivo naredil?Sem bla tudi na taki taktiki,pa prav nikamor ne prides.Prvi sedi,drugi sedi in ce ni hop ritka dol.Pol pa lahko dobi pol dunajskega in je najbolj priiiden pes na svetu.Pa tukaj ne vidim nic agresivnega....ga ne tepem s koli,kricim nanj ali se kakorkoli izzivljam tako da bi psu povzrocila bolecino.To je agresivnost.Ne pa da mu glasno recem Lump! ko naredi nekaj slabega ali mu potisnem dol ritko pri sedi.
Sicer pa mi je vseeno kaj si bos mislim...moj pes se ob meni pocuti varno in popolnoma sprosceno.Lahko grem z nji kamorkoli,pa ni treba da je lacen da bo ubogal na moj ukaz.Ve da sem alfa krdela in imam vso njegovo pozornost.
Lp
Logiran
dogue de bordeaux
rad pišem
****
Sporočil: 481


« Odgovor #16 : četrtek, 11.08.2005 : 20:27:29 »

mojega nikoli ne ucim lacnega. dal sem nasvet, ki ga lahko sprobas ali pa ne
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #17 : nedelja, 21.08.2005 : 21:07:34 »

Jaz sem na tem forumu novinka, ampak se glede na prebrano kar bojim vprašat...
No ja... bomo poskusili sreèo:

Kakšna metoda uèenja je po vašem najboljša:
- pozitivna (nagrajuješ pravilne stvari, pa reskiraš da pes ne bo vedel kaj je potem narobe);
- negativna (kaznuješ za napake, pa reskiraš, da se te bo bal);

[spremenjen naslov teme; Jana]

psi med seboj to delajo tako - nisem še videl nobenega, ki bi kakemu članu krdela prinesel priboljšek, zato, ker je nekaj dobro naredil - sicer pa tudi noben pes drugemu nič ne "ukaže"
glede stvari, ki jih mladiček ne sme, so pa večji psi dosledni - svarijo in kaznujejo (ampak prekleto dobro vejo, koliko "sile" je potrebno uporabiti) in se zdi, da se jih mladički zaradi tega prav nič ne bojijo - nasprotno, takoj pote, ko jih je "fasal" mladič drvi za tistim ki ga je discipliniral, maha z repom in "prosi odpuščanja" za napako.
sicer pa to vprašanje ni popolno, ker ni vse tako črno-belo. tudi če si pristaš "ignoriranja slabih dejanj" boš verjetno nekako ukrepal, če kužek cefra tvoje najboljše čevlje ali če skubi sosedove kure.
tako da je po moje bolj umestno vprašanje "kdaj-kaj" kot pa "kako" in pričakovati splošno veljaven odgovor za vsako situacijo. fajn je, če znaš psa šolati brez prisile, ampak če sedi na tračnicah in ne reagira na tvoj odpoklic in vlak ravno prihaja, je mogoče le bolje, da greš do njega in ga butneš.
Logiran
Babalu
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.214


« Odgovor #18 : nedelja, 21.08.2005 : 21:31:18 »

Se strinjam popolnoma  s tem da je pomembno kdaj-kaj.Je pa kar tezko v vsaki situaciji odreagirat pravilno ali drugace povedano biti dosleden sam s sabo in lastnim konceptom o tem kaj je nujno potrebno da pes uboga(krsitev pri tem pomeni lahko tudi eno po riti)ali kaj je ze vec kot osnovno znanje.Se se vedno ucim,tudi na lastnih napakah,in mislim da tega ucenja ne bo nikoli konec.
Tako da Fifi kar pogumno,uci ga na nacin ki bo tebi sprejemljiv.Na koncu bos pa itak ugotovila da se s psom skupaj spreminjata in da on prav tako uci tebe Wink
Lp Ziva in smrceci Klark
Logiran
dogue de bordeaux
rad pišem
****
Sporočil: 481


« Odgovor #19 : nedelja, 21.08.2005 : 22:36:35 »

Marko pasji obcutek pri ugrizu ni primerljiv z nasim obcutkom za moc. Hitro se lahko naredi, da kaznujes prevec, pes pa ne bo nikoli pomotoma ugriznil oz. bo vedno ugriznil ravno prav. Pa resevanje psa iz zivljensko nevarnih situacij se ne more primerjati, ker kar je nujno je nujno.
Balu kaj pa mora tvoj pes narediti za udarec po riti?
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #20 : nedelja, 21.08.2005 : 22:52:48 »

evo, s tem se tudi jaz popolnoma strinjam - učimo se. jaz napak, ki sem jih pri vzgoji prvega psa delal pri sedmem ne delam več - zato pa druge. težko, da bo kdo pri vzgoji psa totalno in kompletno vse prav naredil.
samo: imam 10 tednov starega ....., ki grize lula in kaka - kako naj mu dopovem, da sem alfa?Huh
ja "džizas", če si kupiš mikser, greš najprej prebrati, kako je treba z njim delati, preden ga priključiš
 - kuži dela brez elektrike - ne bi bilo "ful pametno", če si "navodila za uporabo" prej preberemo - izključiti ga namreč tudi ne moreš - in če mu daš kost, da bo vsaj pol ure pri miru si totalno falil....
ja vsaj začetek pasje poštevanke bi bilo treba vedeti...(hočem kupiti ....., kolikokrat na dan pa lula.., je ok. imam...., ali je to normalno...pa ni)
Logiran
oliver
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 212


WWW
« Odgovor #21 : nedelja, 21.08.2005 : 23:00:56 »

Na sreče je čedalje več takih, ki si vseeno "preberejo navodila" pred kupijo kužka!
Tisti ki si ne pa imajo potem težave in iščejo pomoč. Amapak zamujeni prvi tedni se težko nadomestijo ali pa rabimo dooolgo časa.
Kar pa se tiče metode učenje sem jaz absolutno za pozitivno. Nagrajevanje pravilnega vedenja in ignoriranje napačnega. Razen seveda če gre za življenjsko ogroženost.
Drugače pa mislim da sila res ni nujno potrebna pri vzgoji in šolanju psa.
Lp K
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #22 : nedelja, 21.08.2005 : 23:02:02 »

Marko pasji obcutek pri ugrizu ni primerljiv z nasim obcutkom za moc. Hitro se lahko naredi, da kaznujes prevec, pes pa ne bo nikoli pomotoma ugriznil oz. bo vedno ugriznil ravno prav. Pa resevanje psa iz zivljensko nevarnih situacij se ne more primerjati, ker kar je nujno je nujno.
jou, dragi moj dogue de bordeaux, pes bo vedno ugriznil ravno prav - namreč iz lastnega vidika - jaz ga pa seveda lahko kaznujem preveč - iz njegovega vidika. če bo pri meni luknja v roki, me je ugriznil preveč - iz mojega vidika, čeprav me je iz lastnega mogoče ravno prav.
sicer pa če gledam tvoje poste, so tebi nekateri drugi - iz lastnega vidika - za enajstletne, pametni. mene pa - iz mojega vidika - pri kakih tvojih res zanima, koliko si star...
lp
marko
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #23 : nedelja, 21.08.2005 : 23:07:02 »


Drugaèe pa mislim da sila res ni nujno potrebna pri vzgoji in šolanju psa.


vprašaj 10 petletnih otrok (ki kakorkoli niso bili pridni), kaj jim je ljubše mamina klofuta (-ica) ali 1 ura brez mame sam v sobi - pa boš vedel, kaj je hujša "sila"
Logiran
dogue de bordeaux
rad pišem
****
Sporočil: 481


« Odgovor #24 : ponedeljek, 22.08.2005 : 01:26:17 »

Marko naucen pes ve, da ne sme ugriznit do krvi. Psica pomotoma nikoli ne poskoduje mladica in normalno je, da je ona strokovnjak v vzgoji psov in mi se ne moremo posluzevati enakih metod, ker nimamo enakih sposobnosti.

Zakaj klofuta in zakaj 1ura samote? Pri kaznovanju se uporabi 3 do 5min samote in ponavadi zadostuje. Otrok bo raje 3min sam kot pa, da bi dobil klafuto.
Logiran
Babalu
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.214


« Odgovor #25 : ponedeljek, 22.08.2005 : 07:06:16 »

DDB se sploh ne mislim zagovarjat da bos spet pridigal....povem lahko le to,da je v enem letu moj pes dvakrat dobil fajn po riti.
Se strinjam tudi s tabo Oliver da mora ucenje temeljit na pozitivnih metodah,pol pa je odvisno kaj je za nekoga pozitivna metoda-zame sem se vedno spada tudi roka na ritko ko se noce vsest in cuk za ketno ce ne caka mirno pri semaforju.Drugi bodo pa rekli da je to ze "maltratiranje".
Lp
Logiran
Jure
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 141


« Odgovor #26 : ponedeljek, 22.08.2005 : 08:13:56 »


Zakaj klofuta in zakaj 1ura samote? Pri kaznovanju se uporabi 3 do 5min samote in ponavadi zadostuje. Otrok bo raje 3min sam kot pa, da bi dobil klafuto.


Malo prebiram to temo,  pa moram tukaj nekaj dodat. Emmmm govora je o eni uri samote in 3-5min samote psa. Ne ga srat! Po domače povedano. Pes ne ve zakaj ga zapiraš (izoliraš). Nebom tvezil na dolgo, priporočam da obiščeš kakšno pasjo šolo, kjer ti bodo znali pomagat.   "Strokovnim" nasvetov te vrste se pa v bodoče izogibaj.

Lp,
Jure
Logiran
dogue de bordeaux
rad pišem
****
Sporočil: 481


« Odgovor #27 : ponedeljek, 22.08.2005 : 10:24:20 »

Jure nikoli ga nisem zapiral, ampak sem sel stran od njega za 2min. Ne ve zakaj grem stran??? toliko se je naucil, da takoj ko se obrnem on neha delati prepovedano stvar, ker ve, da grozi samota. Ta nasvet je zagotovo boljsi kot udarec po riti. Dejstvo pa je, da ce ga tako kaznujes med dejanjem oz. najkasneje 2sec po dejanju pes poveze zakaj ga kaznujes.

Balu tu se ne gre kaj je za tebe in kaj je za mene pozitivno. Na splosno je dejstvo, da udarec po riti ni pozitivna stvar in ne mores ti spreminjat dejstev tudi, ce se tebi zdi dobro udarjati po riti ne mores reci, da je to pozitivna stvar ali pozitivno ucenje.
Logiran
Babalu
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.214


« Odgovor #28 : ponedeljek, 22.08.2005 : 11:05:51 »

Med dva primera nisem navedla udarca po riti prav zato,ker tudi zame to ni vec pozitivna metoda!!(roka na ritko je blo misljeno le majhen pritisk na zadnji del da se vsede) Je pa kdaj potreben,redko kdaj ,ampak je.
Tudi jaz mojega psa pustim samega ali se sama odstranim ob nesprejemljivem vedenju iz njegove strani.V strokovnih knjigah se sicer govori o 15 min.In Jure pes zelo hitro razume da je nekaj nezazeljeno in bo pripeljalo le do tega da bo sam,kar si ne zeli.
Lp
Logiran
dogue de bordeaux
rad pišem
****
Sporočil: 481


« Odgovor #29 : ponedeljek, 22.08.2005 : 11:15:38 »

To casovno je treba prilagodit glede na obcutljivost psa. Pri zelo obcutljivem je vrjetno pol minute dovolj
Logiran
Strani: 1 [2] 3  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: Pozitivna ali negativna metoda učenja?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines