mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 12:25:41

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Tema: Različni pristopi v šolanju psov
Strani: 1 ... 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15   Dol
Natisni
Avtor Tema: Različni pristopi v šolanju psov  (Prebrano 54876 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
MihaB
novinec
*
Sporočil: 33


« Odgovor #165 : četrtek, 09.09.2004 : 11:38:09 »

MihaB: kaj si tolk siten, simi ti je namreč že najmanj 3x povedala, da ni tukaj, da bi komentirala ne našo ne tujo strokovno literaturo, sploh pa nima to kaj s tem, ali jo lahko ti copiraš ali ne...ne vidim problema - pač simi je ne misli komentirat, njen pogled na vso stvar pa itak poznaš iz prejšnih postov...

Draga Alix,

Prosim da se skoncentriraš, globoko vdihneš in za trenutek odložiš prepovedane substance ter si prebereš še enkrat poste pod zaporednimi št. : 125,129,130,149,150,153,156 in 161

Hvala!

Samo tvoj,
MihaB
Logiran
Jure
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 141


« Odgovor #166 : četrtek, 09.09.2004 : 11:57:59 »

Lep pozdrav vsem!


Vidim, da ste se lepo razpisali- prediskutirali in včasih tudi skregali v zvezi z zatezno ovratnico. Super.

Kaj ko bi na podlagi teme še debato razširili na še drugačne pristope o šolanju da bi bila diskusija konstruktivna, zabavna in poučna še za ostale??

Brez zamere!

Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #167 : četrtek, 09.09.2004 : 12:03:47 »

MihaB,
daj ne bluzi !!
Raje napiši kakšne uspehe ali neuspehe si ti dosegel z bodečko. Naj kaj moramo posebej paziti pri uporabi tega pripomočka ipd.
Ne opletaj naokoli z ugotovitvami ljudi, ki jih nisi videl pri njihovem delu. V takšnih člankih povdarjajo samo pozitivne plati posameznega pripomočka, nihče pa ne buksne o slabih plateh. Te slabe (nenapisane) plati potem vedno pokasira pes in hvala za takšen članek, ker moj pes ni poskusni zajček.
Sama prisegam na zatezno ovratnico, ker jo ZNAM uporabljati. To pomeni, da pri tem ne mučim niti psa niti sebe. Bodečke še nisem uporabljala in tudi v bodoče nimam tega namena, ker nimam "grifa" za ta pripomoček. Če pa bi se odločila uporabljati ga, potem bi to počela pod budnim očesom nekoga, ki to resnično obvlada in ob predpogoju, da bi pri psu ta pripomoček "palil" ne da bi ga ubijala v pojem. Enako bi naredila tudi za ostale metode, ki mi niso blizu oziroma jih ne poznam do te mere, da bi jih lahko uporabljala brez strokovnega nadzora.

Ne spravljaj se na Simi, ker punca točno ve kaj dela in to uspešno.
Kaj pa ti?

Sicer pa smo si vsi edini, da ni za vsakega psa dobra zatezna ovratnica, kot tudi pri vsakem psu ne pali kliker ali pa metode kot npr. "be a tree" (ker je bila slučajno omenjena v teh postih, da se ne oddaljujem od teme  Roll Eyes)
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Alix
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 455


« Odgovor #168 : četrtek, 09.09.2004 : 12:09:21 »

MihaB: vse poste sem prebrala, pa še zdej ne vem kaj hočeš dosečti?Huh
Logiran
MihaB
novinec
*
Sporočil: 33


« Odgovor #169 : četrtek, 09.09.2004 : 12:15:58 »

MihaB,
daj ne bluzi !!
Raje napiši kakšne uspehe ali neuspehe si ti dosegel z bodečko. Naj kaj moramo posebej paziti pri uporabi tega pripomočka ipd.
Ne opletaj naokoli z ugotovitvami ljudi, ki jih nisi videl pri njihovem delu. V takšnih člankih povdarjajo samo pozitivne plati posameznega pripomočka, nihče pa ne buksne o slabih plateh. Te slabe (nenapisane) plati potem vedno pokasira pes in hvala za takšen članek, ker moj pes ni poskusni zajček.
Sama prisegam na zatezno ovratnico, ker jo ZNAM uporabljati. To pomeni, da pri tem ne mučim niti psa niti sebe. Bodečke še nisem uporabljala in tudi v bodoče nimam tega namena, ker nimam "grifa" za ta pripomoček. Če pa bi se odločila uporabljati ga, potem bi to počela pod budnim očesom nekoga, ki to resnično obvlada in ob predpogoju, da bi pri psu ta pripomoček "palil" ne da bi ga ubijala v pojem. Enako bi naredila tudi za ostale metode, ki mi niso blizu oziroma jih ne poznam do te mere, da bi jih lahko uporabljala brez strokovnega nadzora.

Ne spravljaj se na Simi, ker punca točno ve kaj dela in to uspešno.
Kaj pa ti?

Sicer pa smo si vsi edini, da ni za vsakega psa dobra zatezna ovratnica, kot tudi pri vsakem psu ne pali kliker ali pa metode kot npr. "be a tree" (ker je bila slučajno omenjena v teh postih, da se ne oddaljujem od teme  Roll Eyes)

Kva je Drejči, a si ti tud na prepovedanih substancah Huh

MihaB
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #170 : četrtek, 09.09.2004 : 12:22:48 »

Ej, a se ne bi omejili na razlicne pristope pri solanju psov? Torej! Napisite, kako vi solate svoje pse, kaksno opremo pri tem uporabljate, s kaksnimi problemi se srecujete, kje ste uspesni...

Prepovedane substance in komentarje v stilu - jaz imam prav, ti pa ne - pustite za bife.
Logiran

Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #171 : četrtek, 09.09.2004 : 12:26:02 »

Kva je Drejči, a si ti tud na prepovedanih substancah Huh

MihaB

Je rekel junky  Grin  Grin  in nežno pogledal svoj zlati šus  Grin
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #172 : četrtek, 09.09.2004 : 12:41:36 »

Midva klikava (samo ne vem, ce to, kar midva klikava (CT), spada pod "solanje"?-leva, desna taca, bum z nosom na nos, bum z nosom v zvoncek, bum z nosom v roko, preval, jokanje,...je to bolj "cirkusiranje" Grin).
Pri tem ne uporabljam nobenih prepovedanih substanc.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #173 : četrtek, 09.09.2004 : 12:51:57 »

Miha, ker me že resno skrbi za tvoje zdravje naj ti napišem, da nisi prišel na svet zato, ker je svet iztiril in ga moraš utiriti nazaj.
Veš, med genialnostjo in norostjo je le korak Wink.

Ker me resno skrbi, da boš zaradi mojega neodgovarjanja naredil napačen korak ti povem en primer zakaj sem proti uporabi bodeče ovratnice in v določenih primerih tako kot tudi drugi pripomočki le ta odpove.

Stvar se je dogajala na nekem vzrejnem pregledu. Navzoči so bili slovenski kinologi, ki niso kinologi za računalnikom, ampak krojijo kam in s kakšnimi metodami se razvija naša šprotna kinologija. Seveda jim je uporaba bodeče ovratnice vsakodnevno opravilo in o uporabi le te tudi poučujejo druge. Torej predvidevam, da njih malo bolj spoštuješ oz. jih ne usmerjaš nazaj v tirnice.

Ker je sestavni del vzrejenega pregleda tudi preizkus poguma, ki ga preverijo preko obrambe, so se kinologi odločili, da bodo pse pred preizkusom malo potrenirali. Seveda odmaknjeno od središča ljudi, da jih ne zakompleksajo s svojimi dobrimi psi in njihovimi strokovnimi prijemi. Saj veš, fovšija je najhujši sovražnik kinologije Wink

No psi so bili res pravi, vsaka jim čast, bilo jih je veselje gledati. Vsi na bodečih ovratnicah, a pustimo to, ker se jih od daleč ni opazilo. Le eden je bil na zatezni, ki ni imela bodic.
In glej ga zlomka. Ta pes ni in ni hotel spuščati v prvo, drugo, tretje.....nagon ali nedosledna vzgoja ali ne dovolj podkovani markerji....to sedaj ni važno.
Ker se mora na vzrejnem pokazati v najboljši luči, so se odločili, da bodo malo stimulirali spuščanje. Sklep je bil - uporaba bodeče ovratnice. Uporaba je bila pravilna tehnika izpopolnjena, vse Bp. A pes je pes in še vedno ni spuscal. Ampak ker to tukaj ni važno, to pustimo.

Kar pa je tukaj važno, in kar je del odgovora na tvoje vprašanje (katerega si dobil že takoj pri 1 mojem javljanju tebi, če bi pozorno prebral) pa sledi:
Ponosni kinologi opravijo svoj trening in se pripravijo na vstop v prireditveni prostor. Malo pred vhodom glavni mož, ki je eden vodilnih kinologov pri nas, pa ne po mojih besedah, prileti za vodnikom tistega psa pri katerem so stimulirali spuščanje. In kaj za vraga ga je skrbelo. Ne to, ali je vodnik mogoče kaj živčen, ali pes morda potrebuje vodo,...... ne skrbelo ga je, če je slučajno pes kaj krvav.....pa veretno ne od rokava, kaj ne?


In Mihi, postani mi genialec in si še enkrat preberi svoj post št. 151, kjer si me povabil k komentiranju,
post št. 153, kjer si potrdil s tem, da misliš na post svoje povabilo meni k komentiranju članka. V postu 156 si zelo natančno definiral namen zakaj si ta članek prilepil in si zelo natančno omenjal moje ime in si celo podal trditev, da bi zmogla komentirati tvoj sposojen članek.
V postu 161 preklical svoje tri poste oziroma si bil že čisto na robu stopinje, ki pomeni prestop. V postu 163 si se že zabaval. Po postu 165 in 169 sem se pa odločila da ti le odgovorim, ker si že prestopil mejo.

Še imaš čas, da hitro skočiš nazaj.

In s tem dobesedno zaključujem s tvoje strani neplodno razpravo s teboj.
papa v virtualnem svetu, pozdravljen na zemlji Kiss
Logiran
MihaB
novinec
*
Sporočil: 33


« Odgovor #174 : četrtek, 09.09.2004 : 13:20:24 »

Simi,
že 3x si se napisala, da se ne boš več uglašala pa izgleda ne moreš iz svoje kože  Grin

To kar si napisala nima nikakršne zveze z humanostjo "zatezne" ali pa "bodeče" ovratnice. Norci so na obeh straneh in še kje bi jih lahko našli.

Kar se pa tiče komentarja sem mislil, da bodo tvoji prispevki, ki se nanašajo na moje prispevke konstruktivni (in ne semo mlatenje prazne slame), zato sem te tudi povabil da komentiraš vsebino in ne copy/past tehnike. Če sem te pri tem kakorkoli užalil oziroma precenil tvoje sposobnosti se ti iskreno opravičujem.

S spoštovanjem,
MihaB

p.s.
pa ČIM MANJ cukanja, takšnega in drugačnega
Logiran
flufi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 292


« Odgovor #175 : četrtek, 09.09.2004 : 17:07:19 »

Da se vrnemo k naslovni temi  Wink:

Ne da bi se spuscala v ves spekter metod pri ucenju psa hoje na ohlapnem povodcu in vaje "Poleg" in njihovo ustreznost ali neustreznost, bi imela za vse tiste, ki ste imeli priloznost spremljati skupine tecajnikov pri instruktorjih, ki uporabljajo zatezno ovratnico, od prvih korakov pa do prvega izpita:

- ali obstaja primer cloveka, ki je svojega psa v zivljenju maximum 5 krat (pravilno) cuknil in potem ni imel vec tezav z napetim povodcem ?

Namrec, ko sem opazovala tecaj za A in B-BH, ki ga je vodila instruktorica z 10-letnimi izkusnjami (ima skupine vsak dan), so psi noro vlekli prvi dan vodniki so noro cukali in cez 3,5 meseca, , ko so vadili za izpit, so se vedno vlekli kot nori... - razen enega srednjega pudlja z ovratnico iz blaga, ki je vsako uro s krasno hojo Poleg pozel obcudujoce poglede drugih vodnikov - ampak to je najbrz ze druga, kliker zgodba..

Aja, glede metode "be a tree":
ta metoda je ZELO dvolicna za uporabo iz dveh preprostih razlogov:
1. preden se vodnik ustavi in obstoji kot drevo, skoraj vedno podzavestno naredi vsaj 1 ali 2 koraka naprej, ko pes ze vlece - pes tako ze dobi potrditev za vlecenje in zacaran krog se nadaljuje brez kakih vznemirljivih uspehov.. Tongue

2. metoda "drevo" kot taka, brez dodatkov v obliki hoje rikverc, spremembe smeri, tocne pohvale, nagrade, (klika - ne me ubit! Grin) vibriranja povodca, prevezov povodca... pri pubertetniskih in odraslih vlacilcih enostavno NI dovolj in jo je povsem nesmiselno prakticirat v mestu na prehodu za pesce... to je po moje tako, kot ce bi dal novopecenemu soferju jaguarja brez zavor in ga spustil v center Ljubljane.. Huh
Je pa "drevo" mogoce smiselno uporabljat pri 2- in 3-mesecnih mladicih, pa se tu ne kot "golo" ampak z dodatki, ki so pri posameznem mladicu uspesni.

Lp pa cim vec jaguarjev z zavorami!  Grin
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #176 : četrtek, 09.09.2004 : 21:19:20 »

Da se vrnemo k naslovni temi  Wink:
.

Aja, glede metode "be a tree":
ta metoda je ZELO dvolicna za uporabo iz dveh preprostih razlogov:
1. preden se vodnik ustavi in obstoji kot drevo, skoraj vedno podzavestno naredi vsaj 1 ali 2 koraka naprej, ko pes ze vlece - pes tako ze dobi potrditev za vlecenje in zacaran krog se nadaljuje brez kakih vznemirljivih uspehov.. Tongue

2. metoda "drevo" kot taka, brez dodatkov v obliki hoje rikverc, spremembe smeri, tocne pohvale, nagrade, (klika - ne me ubit! Grin) vibriranja povodca, prevezov povodca... pri pubertetniskih in odraslih vlacilcih enostavno NI dovolj in jo je povsem nesmiselno prakticirat v mestu na prehodu za pesce... to je po moje tako, kot ce bi dal novopecenemu soferju jaguarja brez zavor in ga spustil v center Ljubljane.. Huh
Je pa "drevo" mogoce smiselno uporabljat pri 2- in 3-mesecnih mladicih, pa se tu ne kot "golo" ampak z dodatki, ki so pri posameznem mladicu uspesni.

Lp pa cim vec jaguarjev z zavorami!  Grin


Enga jaguarja bi takoj vzela  Grin

Vse metode so pozitivne in negativne. Predvsem se podpišem pod tisti del kdaj je mogoče simselno uporabljati "drevo".

Ker so mi ptičice povedale da jaz ali ti misliva da se ne marava, pa verjmem da temu ni tako, mi prosim odgovori na nekaj vprašanj. Rada bi te v živo spoznala, ker se resnično rada pogovarjam s takšnimi kot sem jih nekje višje opisala in ti se mi trenutno  zdiš ena takšnih glede uporabe klikerja oz. "sodobnih metod".
Najprej eno zelo resno vprašanje. Ker vse nove zadeve, katere se mi zdijo smiselne najprej probam na svojih psih tudi "drevo" sem uporabljala na Bajki, dokler ni prestopla meje 20 kg in je drevo podlegel sunkom, me nekaj zanima. Kaj pa ko se pes odloči, da bo drevo. OK, vse vem, ga povabiš, ......Konkretno mojih 70 kg (Alša in Bajka)vsak večer na večernem sprehodu prebereta kdo je imel danes šolo. To izgleda nekako tako kot metoda "drevo", le v obrnjeni funkciji. Jaz hočem naprej, oni dve sta pa drevo. Kako naprej, ko se ukopljeta, ker bereta napet časopisni članek.

In pa zadeva, ki me muči in je ne štekam najbolje: vibriranje povodca.....tukaj se pa priznam ustavim. Kaj s tem vibriranje hočemo doseči..... ma ja brati sem začela, ker so me virtualni kinologi prisili v to in pa ker opravljam hobi, kjer me vprašajo tudi kaj takega kar ne vem takoj in jim povem naslednjič.

Glede cukanja.  Mislim, da ovratnica kakršna koli ne pogojuje ali bo pes vlekel ali ne.
Gre se samo zato, kar veve obe, kako doseči cilj, da pes ne bo vlekel, oz, da bo razumel počasi oz. ne vleči.
Strinjve se verjetno da je končni cilj vseh metod, ki rešujejo problem vlečenja in same hoje na povodcu ta, da pes na ovratnici čuti kdaj je prišel na dolžino vrvice kjer lahko začne vleči in pri tem upočasni tempo. Ker o hoji na povodcu govorimo takrat, ko ne želimo, da pes hodi poleg, ampak da hodi za dolžino povodca ob nas (to sem napisala  zaradi drugih, ne zaradi tebe, ker mislim da "klasična" in "sodobna" šola loči ti dve hoji psa. Popravi me če se motim.). Wink
Logiran
flufi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 292


« Odgovor #177 : petek, 10.09.2004 : 21:15:35 »

Ker so mi ptičice povedale da jaz ali ti misliva da se ne marava, pa verjmem da temu ni tako, mi prosim odgovori na nekaj vprašanj. Rada bi te v živo spoznala, ker se resnično rada pogovarjam s takšnimi kot sem jih nekje višje opisala in ti se mi trenutno  zdiš ena takšnih glede uporabe klikerja oz. "sodobnih metod".
Ha, ha Simi, sem opazila, da se tisti, katere si tu na forumu povabila, da bi jih rada srecala v zivo, niso vrnili...
Pridem, ko najamem varnostno sluzbo  Wink

Ne, Simi, tukaj ne bom razpravljala o svojih pogledih in bla, bla.. ker to ni moj namen. Napisala sem pac svoje mnenje k zadevi, kot ga lahko vsak in to je to.

Z mojim psom sva se ze davno tega dogovorila, da mi nakaze, kje lezi casopis, ki bi ga rad prebral in jaz stopim blize ter mu brez vlecenja dovolim, da ga prebere, ko lepo vprasa za to..

Citat
Konkretno mojih 70 kg (Alša in Bajka)vsak večer na večernem sprehodu prebereta kdo je imel danes šolo. To izgleda nekako tako kot metoda "drevo", le v obrnjeni funkciji. Jaz hočem naprej, oni dve sta pa drevo. Kako naprej, ko se ukopljeta, ker bereta napet časopisni članek.
Citat
Ne vem, zakaj bi tu moje mnenje kaj stelo... cuknes in problem je resen  Wink. Odvisno, ce psici non-stop bereta  ali samo kdaj pa kdaj.. in odvisno, ce je sprehod namenjen tudi casopisom. Npr. moj samec (65kg) tudi kaj prebere, ampak ce ga poklicem, pride. Ce pa nocem, da bi tam lulal, pa recem "ne,ne" pa gre naprej.. Ce pa je recimo luzica vroce psicke in se vkoplje, kar je zelo redko, takrat ga dobesedno odmaknem z rokami in s svojim telesom, da ga locim od luzice. Potem pa itak samo od sebe stece..

Citat
In pa zadeva, ki me muči in je ne štekam najbolje: vibriranje povodca.....tukaj se pa priznam ustavim. Kaj s tem vibriranje hočemo doseči....
Citat
.
Npr. pes nekaj zagleda in obstane. Namesto da ga cuknemo ali poklicemo, zavibriramo povodec, da pritegnemo njegovo pozornost. Ko se obrne k nam, ga nekako zvabimo na naso levo stran in nadaljujemo sprehod. To je pac se ena metoda, ki pa jo jaz zelo redko uporabim. Stvar predstavlja na svoji videokaseti znana angleska instruktorica Kay Laurence.

Citat
Strinjve se verjetno da je končni cilj vseh metod, ki rešujejo problem vlečenja in same hoje na povodcu ta, da pes na ovratnici čuti kdaj je prišel na dolžino vrvice kjer lahko začne vleči in pri tem upočasni tempo. Ker o hoji na povodcu govorimo takrat, ko ne želimo, da pes hodi poleg, ampak da hodi za dolžino povodca ob nas (to sem napisala  zaradi drugih, ne zaradi tebe, ker mislim da "klasična" in "sodobna" šola loči ti dve hoji psa. Popravi me če se motim.). Wink
Citat
joj, tukaj pa te ne povsem razumem: kaj je klasicna in kaj sodobna sola? Sicer pa po mojem mnenju ni cilj to, da pes zacuti na ovratnici konec povodca temvec to, da se mu napet povodec preprosto ne splaca. Na ohlapnem gre naprej, je pohvaljen & nagrajen, lahko prebere casopis, ce ne povlece k njemu... ce napne, je oni nadrejeni siten, se ustavlja, gre nazaj, ga ne pusti vohljat, tezi...

Poudarjam, da to moje pisanje nikakor ne predstavlja neke socne kosti za debate v stilu zatezna/nezatezna, moderno/tradicionalno, kliker/ne-kliker in podobno.

Lp  Smiley
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #178 : četrtek, 14.10.2004 : 12:09:22 »

tole ni odgovor nikomur in se na nič ne nanaša, mi je pa bilo všeč in - ekola prevod navodil za domačo vzgojo mladička:
"kadar se malemu kužku kljub vsemu v hiši dogodi kaj nepredvidnega pomaga časopisni papir. V tdno rolico zvit čsopisni papir dela čudeže. Z njim večkrat zapovrstjo MOČNO udrimo po lastnem čelu in pri tem najmanj trikrat zapored ponovimo"nisem dovolj pazil na mladička". Najkasneje po treh ali štirih ponovitvah se vsak človek nauči , da mora bolj paziti  kaj počne kužek. Ta metoda se je izkazala kot uspešna tudi kadar mladiček nenadzorovano žveči stole ali poskuša odkriti kaj se nahaja na drugi strani tapete..."
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #179 : četrtek, 14.10.2004 : 13:00:46 »

SUPER!  Grin Grin Grin Grin Grin Tole me je pa fejst nasmejalo (v dobrem smislu!)! Grin
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Strani: 1 ... 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Tema: Različni pristopi v šolanju psov
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines