mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 09:35:13

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Tema: Pasji predniki, prapredniki in tako nazaj do: Najprej ni bilo nic...
Strani: [1] 2  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Pasji predniki, prapredniki in tako nazaj do: Najprej ni bilo nic...  (Prebrano 15411 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
bolha2
odvisnež
*****
Sporočil: 871


« : sreda, 07.12.2005 : 13:27:42 »

Bom kar napisala v to temo, čeprav ravno ne spada sem, ampak naslov je kar pravšnji. Danes sem gledala dokumentarec Dogs and more dogs, ki govori kako je udomačitev volkov pripeljala do današnjih psov.

Klasična teorija je, da je človek vzel mladiča volka in ga udomačil. Vendar nek znanstvenik(mislim da je Cappeler)trdi drugače. Za primer je dal pse na smetišču, ki iščejo užitne odpadke. Prav tako se je zgodilo pred deset tisoči let, ko so volkovi iskali hrano med človeškimi odpadki in samo tisti volkovi, ki se niso takoj ustrašili človeka, so se sami odločili za udomačitev(in ni bil človek tisti).

Vendar od kje toliko različnih pasem in izgledov psov? Nekateri pravijo, da je človek načrtno selekcioniral pse in jih med seboj paril, da je dobil zaželjen videz. Spet Cappeler trdi, da se človek takrat ni imel časa ukvarjati z vsem tem, zato je verjetna razlaga, da je do tega prišlo naravno, vandar kako? Za primer je dal ruskega znanstvenika v sibiriji, ki je vzrejal lisice. Dali so mu nalogo, da vzredi čim bolj krotko lisico in prav to je delal. Izbral je najbolj krotke lisice in jih med seboj paril. Kmalu je dobil rezultate in ne samo krotke lisice, temveč tudi različne barve kožuhov. Ugotovili so, da te lisice nimajo tako visoke ravni adrenalina, kar je tudi vplivalo na barvo kožuha in spuščena ušesa.

Kako pa so se razvil različne velikosti in oblike telesa? Pravi, da je človeka pri svojih dejavnostih spremljal pes, ki se je tudi sam udeležil te dejavnosti. Pred 10.000 leti naj bi bili vsi udomačeni psi, katerih kosti so našli ob človeških naselbinah, enake velikosti. Na primer saluki se je oblikoval v psa kot ga vidimo danes pred 6.ooo leti. Razlaga, da so psi spremljali človeka pri lovu in tisti pes, ki je bil najhitrejši in ulovil zajca, je dobil hrano od človeka. Ti psi so bili bolje hranjeni, zato so se tudi pogosteje parili. Tako so bili hitrejši psi z daljšimi nogami in narava je sama poskrbela, da se je oblika pasjega telesa prilagodila njegovi nalogi, ki jo je opravljal kot človekov spremljevalec.

Šele kasneje v viktorijanski angliji, je začel buržuazija razstavljati pse, kjer se je ocenjevalo njihovo zunanjost in ne kako dobro opravljajo nalogo za katero so bili izbrani. Takrat se je tudi začelo vzrejanje rodovniških psov in človekovo načrtno poseganje v njihov izgled.

Lp
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #1 : sreda, 07.12.2005 : 13:53:41 »

Nekaj imaš tukaj (nekako od 5 strani naprej)http://www.mojpes.com/forumbb/viewtopic.php?t=3645&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #2 : sreda, 07.12.2005 : 18:01:26 »

Bom kar napisala v to temo, èeprav ravno ne spada sem, ampak naslov je kar pravšnji. Danes sem gledala dokumentarec Dogs and more dogs, ki govori kako je udomaèitev volkov pripeljala do današnjih psov.

Klasièna teorija je, da je èlovek vzel mladièa volka in ga udomaèil. Vendar nek znanstvenik(mislim da je Cappeler)trdi drugaèe. Za primer je dal pse na smetišèu, ki išèejo užitne odpadke. Prav tako se je zgodilo pred deset tisoèi let, ko so volkovi iskali hrano med èloveškimi odpadki in samo tisti volkovi, ki se niso takoj ustrašili èloveka, so se sami odloèili za udomaèitev(in ni bil èlovek tisti).

Vendar od kje toliko razliènih pasem in izgledov psov? Nekateri pravijo, da je èlovek naèrtno selekcioniral pse in jih med seboj paril, da je dobil zaželjen videz. Spet Cappeler trdi, da se èlovek takrat ni imel èasa ukvarjati z vsem tem, zato je verjetna razlaga, da je do tega prišlo naravno, vandar kako? Za primer je dal ruskega znanstvenika v sibiriji, ki je vzrejal lisice. Dali so mu nalogo, da vzredi èim bolj krotko lisico in prav to je delal. Izbral je najbolj krotke lisice in jih med seboj paril. Kmalu je dobil rezultate in ne samo krotke lisice, temveè tudi razliène barve kožuhov. Ugotovili so, da te lisice nimajo tako visoke ravni adrenalina, kar je tudi vplivalo na barvo kožuha in spušèena ušesa.

Kako pa so se razvil razliène velikosti in oblike telesa? Pravi, da je èloveka pri svojih dejavnostih spremljal pes, ki se je tudi sam udeležil te dejavnosti. Pred 10.000 leti naj bi bili vsi udomaèeni psi, katerih kosti so našli ob èloveških naselbinah, enake velikosti. Na primer saluki se je oblikoval v psa kot ga vidimo danes pred 6.ooo leti. Razlaga, da so psi spremljali èloveka pri lovu in tisti pes, ki je bil najhitrejši in ulovil zajca, je dobil hrano od èloveka. Ti psi so bili bolje hranjeni, zato so se tudi pogosteje parili. Tako so bili hitrejši psi z daljšimi nogami in narava je sama poskrbela, da se je oblika pasjega telesa prilagodila njegovi nalogi, ki jo je opravljal kot èlovekov spremljevalec.

Šele kasneje v viktorijanski angliji, je zaèel buržuazija razstavljati pse, kjer se je ocenjevalo njihovo zunanjost in ne kako dobro opravljajo nalogo za katero so bili izbrani. Takrat se je tudi zaèelo vzrejanje rodovniških psov in èlovekovo naèrtno poseganje v njihov izgled.

Lp

Poleg teme, linko d katere je dala Lanabela, smo tudi na mojpes.net-u mislim da ze govorili o tem. Pa na mojpes.com je se ena tema (najmanj) o tem-mislim da evolucija psa, pobrskaj.

V glavnem, stric na C je verjetno Coppinger (al so prav rekli da je Cappeler, ker vem da je Ray snemal dokumentarec ravno o temu) (Raymond in Lorna), un rus pa je Belyaev, poskus se imenuje the farm fox experiment, knjiga je Dogs: A startling new understanding of canine origin, behavior and evolution.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #3 : sreda, 07.12.2005 : 18:05:10 »

Evolucija psa
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #4 : sreda, 07.12.2005 : 18:06:57 »

Aja, knjigo pa lahko narocis tudi preko Amazona (ta predzadnja): KLIK
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
bolha2
odvisnež
*****
Sporočil: 871


« Odgovor #5 : sreda, 07.12.2005 : 18:43:14 »

Moram priznat, da sosednji forum pa nisem šla gledat. Hvala za povezave sem ravnokar prebrala in še kaj več zvedela kot prej od dokumentarca.
Lp
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #6 : sreda, 07.12.2005 : 18:50:21 »

Kje si pa gledala ta dokumentarec?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
bolha2
odvisnež
*****
Sporočil: 871


« Odgovor #7 : sreda, 07.12.2005 : 18:52:23 »

Hmm, fant ga je z neta zdownloadu.
Lp
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #8 : sreda, 07.12.2005 : 19:03:56 »

Super. Wink
Drugac pa ce te zanima ta evolucija, mas tudi v reviji Science (mislim da november 2002) ene par obseznih clankov (raziskav); so prisli do zakljuckov, da so bili prvi psi udomaceni na vzhodu (Kitajska), ne v Evropi, da med najstarejse pasme oz. pasme, ki so najblizje volku (genetsko) spadajo vzhodnjaske pasme, da se psi vseh treh Amerik niso udomacili tam, ampak so tja prisli... Ocene starosti se gibljejo pa tam od ene 15.000 let do ene 50.000 let, ker so starosti za posamezno skupino posebej dolocali. V glavnem pa so omenjali shar peia (ki naj bi bil sploh najblizje volku in menda tudi najstarejsi), chowa (mu sledi), shiba inu, akita inu in tako dalje.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #9 : sreda, 07.12.2005 : 19:32:26 »

Aha, tisto o pasmah je bilo objavljeno pa maja, 2004.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #10 : sreda, 07.12.2005 : 20:09:36 »

V glavnem pa so omenjali shar peia (ki naj bi bil sploh najblizje volku in menda tudi najstarejsi), chowa (mu sledi), shiba inu, akita inu in tako dalje.

Kolikor sem prebirala literaturo o chow-chowih, nimajo cisto nic skupnega z volkovi.
Prednik naj bi bil nekaksna vmesna vrsta med kanidi in medvedi. Ta trditev je sicer dokaj nenavadna a postane malce bolj verjetna ob dejstvu, da imajo chow-chowi (zraven naj bi sodilli tudi shar-pei) in dolocene vrste medvedov moder jezik. Vse te vrste pa prihajajo iz istega obmocja - centralne Azije. Barva jezika vseh ostalih sesalcev je roza (vsteti so tudi odtenki te barve).
Psi imajo 42 zob, chow-chowi 44, medvedi pa 44-46. Nadalje je tu se zunanjost, ki je med chow-chowi in omenjenimi medvedi dokaj podobna.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #11 : sreda, 07.12.2005 : 20:18:54 »

Dokazano je, da imata pes in volk skupnega prednika. To, kar omenjas, sem tudi sama ze zasledila, ampak kar ne vzdrzi osnov.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #12 : četrtek, 08.12.2005 : 12:33:38 »

Saj ta plav jezik ni kaj tako zelo posebnega, zelo veliko psov ima večje ali manjše modre lise po jeziku. Tudi takih, ki s čovčovi nimajo prav dosti skupnega. Trditev, da je prednik čovčova medved sodi med  ljubke romantične legende kamor sodi ecimo tista o rakunjih mačkah, pa še številne druge. So zanimive, vredne da si jih zapomnimo, z resničnostjo pa nimajo nič skupnega.
Logiran
bolha2
odvisnež
*****
Sporočil: 871


« Odgovor #13 : četrtek, 08.12.2005 : 18:59:41 »

Nekaj za brat Grin.
http://petcaretips.net/dog_history.html
Lp
Logiran
bolha2
odvisnež
*****
Sporočil: 871


« Odgovor #14 : četrtek, 08.12.2005 : 19:27:46 »

Tukaj sem našla vseh 400 pasem psov.
http://www.thebreedsofdogs.com/AKITA.htm
Levo zgoraj klikni na breeds list, potem greš pa po črkah.
Lp
Logiran
Strani: [1] 2  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Tema: Pasji predniki, prapredniki in tako nazaj do: Najprej ni bilo nic...
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines