mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 15:59:35

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nega  |  Nega dlake  |  Tema: Kopanje dolgodlakega psa
Strani: 1 ... 3 4 5 6 7 [8]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kopanje dolgodlakega psa  (Prebrano 31990 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #105 : sobota, 10.05.2008 : 19:14:12 »

Teski, brez zamere, ampak poznam kar nekaj šicujev, ki se pogosto kopajo, dosti jih je že v letih, pa noben od njih še ni šel k veterinarju in nima težav s kožo in dlako. Še vedno trdim, da vsi psi nimajo enake kože in dlake. Primerjaj npr. nemškega ovčarja in šicuja! Lahko rečeš, da imata enako kožo in dlako?

Lepo bi bilo, če bi nehali posploševati. Razlike obstajajo in temu primerna nega tudi.

lp
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #106 : nedelja, 11.05.2008 : 23:14:33 »

Prav tako večina veterinarjev prav dobro pozna določene posebnosti in nagnjenja različnih pasem,

 

Je pa definitivno skupno dejstvo to, da prepogosto kopanje odvzema koži zaščitno mastno "plast" in jo izsušuje. Pa ne le to. Poleg tega je s tem odvzeta organizmu tudi obrambna plast, ki ščiti organizem pred vdorom določenih bakterij in ostalih povzročiteljev "problemov". Seveda se ta plast ponovno vzpostavi. Vendar je koža brez te zaščite nekaj časa po kopanju. Histologija in fiziologija kože sta pri vsek pasmah psov v osnovi enake, ne glede na tip dlake. Seveda so tudi razlike med pasmami, vendar ne v pogledu kopanja - prepogosto kopanje definitivno ni koristno (razen, ko je potrebno za nanašanje določenih terapevtskih preparatov ali za odstranjevanje škodljivih snovi oz. po kmečko "svinjarije")

Še ena stvar pri psih z daljšo dlako ali gubicami na koži ali dolgimi visečimi ušesi, itd. - če se po kopanju psa ne posuši dovolj, je vlaga zelo primerno mesto za razno razne povzročitelje določenih kožnih problemov.

Hvala bogu se pri večini res ne pojavijo problemi. Marsikateri predstavnik te ali one pasme pa bi imel lahko kak kožni problem manj, če ne bi bil deležen prepogostega kopanja. Seveda ob redni negi, ki zajema redno odstranjevanje odmrle dlake, preprečevanje vozlanja (redno razčesavanje), osušitev po dežju itd...

LP, T

P.S.: O tem sem tudi že podrobneje nekoč pisala, če se ne motim - sicer ne vem, če je bilo v tej temi... Je pa zelo pomembno razumevanje zgradbe kože in delovanja njenih organov, da se razume tudi problem kopanja in ostale stvari.
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #107 : ponedeljek, 12.05.2008 : 08:55:53 »

Na splošno jaz tudi nekopam pogosto. Psičko v bistvu skoraj nikoli nebi, če nebi šli včasih vsake toliko na razstavo.
Ampak...  Wink

Prejšnjo psico sem na stara leta MORALA skopat vsaj 1x na mesec, ker če ne je dobila hot spot.  Starejši pes, ki ga imam tudi v oskrbi občasno, mora biti prav tako skopan vsaj 1x na 2 tedna, ker prav tako takoj dobi izpuščaje in hot spote in ga vse srbi.

Tako da tudi v to smer ni potrebno poslpoševat...
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #108 : ponedeljek, 12.05.2008 : 10:18:34 »

Teski, to razumem. Se pa pojavlja vprašanje, kaj pomeni prepogosto. Po mojih izkušnjah je to relativno glede na posamezen tip dlake, pasmo, potrebe, zdravstveno stanje, itd.

Glede nege šicujev naj samo dodam, da je sušenje z ne prevročim fenom obvezno po kopanju in da se psa par ur po kopanju ne sme peljati ven. Ne gre za to, da psa s prvim šamponom, ki pride pod roko, okopaš in potem pustiš, da se sam posuši. Postopek je veliko bolj kompleksen. Kopa se samo razčesanega psa, uporablja se točno določene, blage šampone in balzame, primerne za pasmo (na našem tržišču jih ni - kupuje se jih na razstavah ali naroča prek interneta), pri katerih smo tisti, ki šicuje razstavljamo še kako izbirčni, saj kožuh ne sme biti izsušen, dlaka mora biti zdrava, voljna, čista, in se ne sme lomiti (torej mora koža biti zdrava), po kopanju pa obvezno sledi feniranje.

Ta postopek izvajam zadnjih pet let na dveh psicah in njuna koža je popolnoma zdrava. Poznam ljudi, ki to počnejo še veliko dlje na več psih in ni nobenih problemov kožo. Pse pa kopamo nekje na 14 dni do 3 tedne.

Doma smo imeli tudi nemške doge, katerih se pa res ne sme kopati več kot enkrat letno. In tega smo se strogo držali, saj je bila to specifika pasme.

Zelo zoprno je, ko pride stranka prvič k veterinarju z mladičkom šicujem in veterinar že takoj, vnaprej zažene vik in krik, da psa pa boh ne dej kopat. Stvari niso črno bele in lepo bi bilo, če bi bilo več povratnih informacij med veterinarji in lastniki ter vzreditelji posameznih pasem. Nedavno me je na primer prodajalka v veterinarski prodajalni dobesedno nahrulila, da kaj si pa mislim, da svoje pse s šamponom kopam, saj se volkovi nikoli ne kopajo s šamponom. Mislim, da je evolucija pri psu naredila svoje in da se ga nikakor ne more več primerjati z volkom. Če je to nivo študija veterine pri nas (gospodična mi je obenem zatrdila, da ona že ve, ker je to študirala), potem mi stroka ne vzbuja preveč zaupanja.

Poleg tega bi se morali veterinarji zavedati tudi razlik med nerodovniškimi in rodovniškimi psi. Med nerodovniško populacijo psov, ki so "kao čistokrvni" je veliko več problemov, med drugim tudi s kožo, saj je tovrstna vzreja popolnoma nenadzorovana, nihče ne preverja zdravja prednikov, saj jih ne pozna, pa tudi pari se zaradi tega dostikrat v ožjem sorodstvu. Znanka veterinarka mi je enkrat omenila, da so šicuji zelo slabega zdravja. Debelo sem jo pogledala, saj se v meni znani populaciji rodovniških šicujev pojavlja izredno malo problemov, redno pa me kličejo ali mi pišejo ljudje, ki so pravkar zaradi genetske bolezni izgubili svojega nerodovniškega šicuja (večinoma pri rosnih nekaj mesecih) in zdaj vneto iščejo drugega, tokrat rodovniškega.

Zdi se mi, da bi morala veterinarska stroka upoštevati tudi tovrstne informacije.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #109 : ponedeljek, 12.05.2008 : 10:56:54 »

Sicer o šicujih pojma nimam, lahko pa povem da za veliko večino psov velja, da čim večkrat psa kopaš (s šamponom, s samo vodo lahko kolikor hočeš) tem hitreje se dlaka maže. Za samojede to definitivno velja. Svoje okopam enkrat ali dvakrat letno. In če ne gre slučajno naslednji dan na razstavo, potem se povsem dobro obnese zelo poceni blagi zeliščni šampon (kopriva ali breza) za ljudi.  Malce dvomim, da je pogosto kopanje šicujev tako grozno nujno. Pasma je stara, njihovo prvotni lastniki jih prav gotovo niso kar naprej kopali, sploh pa ne z ogabno dragimi fancy šamponi. Dvomim da  se je sama kvaliteta kože in dlake tako grozno grozno spremenila s časom. Če se pa je, potem bi se bilo dobro vprašati, ali je šla selekcija v pravo smer.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #110 : ponedeljek, 12.05.2008 : 11:47:33 »

Eh, Lanabela. Pusti šicuje tistim, ki se na njih spoznajo, tako kot si jaz ne upam tebi soliti pameti o tvoji pasmi.

V klubu imamo en kup fotografskega materiala iz Tibeta, saj naši člani redno potujejo tja. Psi na fotkah, ki so pripeti na verige pred bajtami, so nerazpoznavni, v tako hudih dredih so in na njih je toliko svinjarije. Za nekatere sploh ne veš, kaj gledaš, dokler ti tisti, ki je fotko posnel, ne pove, kaj to je. Toliko o tem, da se dlaka bolj maže, če psa bolj pogosto kopaš, saj v Tibetu ne psi in ne ljudje niti od daleč par mesecev ne vidijo šampona.

Dlake polarnih psov nikar ne primerjaj z dlako šicujev. Druga zgodba.
Logiran
pokica
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 503


« Odgovor #111 : ponedeljek, 12.05.2008 : 11:55:43 »

Svojo psičko kopam na dva do tri tedne.

To, da se psov včasih ni kopalo, pa nimam za nek argument. Včasih so ljudje verjeli, da si bodo s "prepogostim" kopanjem, "sprali" zaščitno plast in bodo zato hitreje zboleli. Danes vemo, da je ravno obratno. Nehigijena je, kot vsi vemo, lahko razlog za mnoge bolezni. So pa ljudje zaradi takega verovanja izumili tudi nekaj pozitivnega. Parfume! Smiley

Šalo na stran. To sem navedla samo kot predstavo o nekih stereotipih, ki vladajo in se zadeve zelo posplošuje.

Malo se čudim temu skoraj da pokroviteljskemu odnosu nekaterih. Verjetno nekdo, ki si omisli kakega psa tudi kaj prebere ali vpraša nekoga o tej pasmi (ponavadi je to vzreditelj), in ne dela stvari na pamet. Skoraj pa tako izpade, kot bi človek želel škodit svojemu psu, ker ga, po mnenju nekaterih umiva - prepogosto, pa še to s "fancy" (pasjimi) šamponi ne pa s koprivnim za ljudi.

Moje mnenje je, da je potrebno upoštevati vzreditelje določenih pasem, ki so" eksperti" za "svojo" pasmo in še najmanj kar obvladajo je verjetno osnovna nega psa. Wink
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #112 : ponedeljek, 12.05.2008 : 12:11:18 »

To o zaščitnem sloju velja npr. za škote in take so dejansko tudi moje izkušnje. Škotov se ne kopa oz. čimmanj. Tudi češe se jih ne pretirano, če želimo, da dlaka ostane lepa, predvsem pa, da se dobro počutijo.
O šicujih pa naj sodijo tisti, ki imajo z njimi izkušnje.
Logiran
Starsy
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 353


« Odgovor #113 : petek, 30.05.2008 : 17:25:41 »

Se čisto strinjam s Pokico in Kalsang. Ne moreš reči, da imata dva psa enako kožo, pa sta čisto različnih pasem. Tudi TT-ji, ki so v Tibetu... Kot je rekla Kalsang, so zavozlani in zelo zelo umazani. Selekcija v napačno smer?? Če s tem misliš, da je grozno če psa večkrat skopaš, da ne smrdi in ni umazan..potem se ne strinjam s tabo.

Fancy šamponi? Mislim, da je bolje kopat z pasjimi, po tvoje fancy šamponi, kot pa koprivnimi za ljudi. Ljudje so ljudje, psi so pa psi! Nega pa gotovo ni enaka za vse pasme, še manj pa za ljudi in pse.

Sama Baileyja (tibetanski terier), zdaj ko je še mladiček ne kopam prepogosto..nekje na 3 tedne. Potem, ko bo pa odrasel z dolgo dlako, pa na 14 dni. Pa naj nekdo ki ima samojeda reče, da je to prevečkrat. Ni. Pač imajo tako dlako in vsi lastniki dolgodlakih tt-jev. vzreditelji, razstavljalci, jih tako kopajo.

LP
Logiran
Strani: 1 ... 3 4 5 6 7 [8]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nega  |  Nega dlake  |  Tema: Kopanje dolgodlakega psa
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines