mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 26.04.2024 : 00:13:19

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Dirofilarija - srčne gliste
Strani: 1 ... 12 13 14 15 16 [17] 18   Dol
Natisni
Avtor Tema: Dirofilarija - srčne gliste  (Prebrano 66580 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #240 : torek, 18.09.2012 : 09:48:11 »

Jaz ne pa dajem redno že leta...
Logiran
SinM
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.250


WWW
« Odgovor #241 : torek, 18.09.2012 : 09:56:59 »

Jaz ne pa dajem redno že leta...
Hvala Andreja.

Itak, da se mi zdi čudno. Je pa Milbemax edina stvar, ki je "izven običajnega"...
Tako, da: res ne vem.  Undecided
Logiran
Žužka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.104


WWW
« Odgovor #242 : sreda, 07.08.2013 : 09:59:44 »

Prosim za nasvet.

Moj Binki zaradi bolezni načeloma ne sme prejemati nobene terapije/preventive razen svoje, oz. za nujne primere.

Ker pa moram vseeno pretehtati prednosti in slabosti preventive za srčne gliste, razmišljam, da je tukaj bolje tvegati in dati tablete. Kolikor vem, ni zdravljenje morebitne okuženosti s srčnimi glistami nič kaj prijazno. Undecided

Od veterinarja sem dobila nasvet, da mu dam Milbemax v enkratni dozi, namesto dvakratni (kot običajno z razmakom 1 mesec). V navodilih naj bi pisalo, da to tudi zadostuje.
Ravno tako so rekli, naj dam za nazaj, torej takoj po morju. Če mogoče kdo ve kako to deluje? Mogoče kot Stronghold, ki je 1 mesec za nazaj in 1 mesec za naprej od aplikacije?

Hvala!
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #243 : sreda, 07.08.2013 : 10:23:43 »


Pri srčni glisti ni nič za naprej. Vse je "za nazaj" torej se daje PO tem, ko pridemo domov.

Glede na to, da nisem veterinar sem težko "pametna" ... bi pa v tvojem primeru pretehtala ali sploh dat kaj proti srčni glisti ...
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #244 : sreda, 07.08.2013 : 10:31:08 »

Ja, tako delujejo baje vsi ti pripravki. Za nazaj ... za vnaprej nima smisla dajati. Ker (po besedah mojega veterinarja) na samo okužbo ne moreš vplivati vnaprej (razen z uporabo repelentov, ki bi ti odganjali komarje od psa), lahko pa "potamaniš" parazita, ki ga okužen komar prenese na psa s pikom, če ga "ujameš" v začetni fazi, zato se tudi priporoča uporaba sredstev proti dirofilariji v roku 1 meseca po prihodu z okuženega področja.
Pri nas zaradi bližine Furlanije, kjer je baje število okuženih komarjev veliko in se veselo širijo tudi k nam na Goriško in proti Krasu, veterinarji priporočajo vsakomesečno aplikacijo v toplem delu leta (nekje od aprila do oktobra). Jaz mojemu dajem veterinarjev "sirup" za oralno uporabo, sam namreč pripravlja raztopino z ivermektinom v najnižji možni dozi, ki je po študijah še delujoča, da psa pač ne preobremenimo s "strupi". Ta naš "sirup", kupljen na veterini je tudi bistveno cenejši kot če bi 6 mesecev kupovala Milbemax ali Stronghold.
Vendar pa je tu treba biti pozoren, saj je ivermektin za nekatere pasme nevaren (predvsem "collieji" zaradi možno mutiranega gena MDR1), zato se pri teh priporoča testiranje na okvaro tega gena. Vendar naj bi bile nevarne večje doze, ki jih uporabljamo pri hujših okužbah in ne te minimalne za prvi stadij srčne gliste.

Upam, da se bo maja01 ali kateri bolj veterinarsko izobražen še oglasil Smiley Jaz ti "prodajam", kar sem sama poguglala (recimo TULE) ali in zasliševala veterinarja Wink
Logiran

Unikatne tablice in portretki
SinM
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.250


WWW
« Odgovor #245 : sreda, 07.08.2013 : 10:31:36 »

Žužka - Milbemax se dozira 30 dni po izpostavljenosti. Primorci ga dajejo pač 1 x na mesec nekje od aprila naprej, oziroma od termina, ko se pojavijo prvi komarji.
In ja - dozira se 1-krat (30 dni po izpostavljenosti).
Če se po morju potikate večkrat (npr. malo v juliju, malo v avgustu, etc.), mu doziraj 30 dni po vsaki izpostavljenosti.   Smiley
Logiran
Žužka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.104


WWW
« Odgovor #246 : sreda, 07.08.2013 : 10:47:45 »

Hvala, točno tako sem jaz mislila. Ampak so na drugi veterini kolegici dali 1 tableto pred morjem in drugo 1 mesec po morju.  Huh

Glede na to, da nisem veterinar sem težko "pametna" ... bi pa v tvojem primeru pretehtala ali sploh dat kaj proti srčni glisti ...

O tem sem veliko razmišljala in tudi mnenja veterinarjev se razlikujejo. Ampak, ker je srčna glista baje bolj pogosta kot sem mislila, se bolj nagibam k tabletam.
Torej, če gliste dobi, bi njegove ledvice in ostalo bistveno bolj sesula terapija kot ta preventiva, za katero se samo predvideva, da dolgoročno ni dobra, naj pa ne bi imela kakšnih takojšnjih posledic.

Če bi šlo za "navadne" gliste, bi počakala do pozitivnih testov zanje, tako pa raje ne bi. Lips Sealed
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #247 : sreda, 07.08.2013 : 11:06:43 »

Tudi na okužbo z dirofilarijo se da testirat. Pravzaprav je to ob tipičnih znakih okužbe obvezno, saj pri starejši oz. bolj "razplamteli" okužbi (ki ni odkrita) prav s terapijo "na pamet" oz. večjimi odmerki tvegaš hudo reakcijo, ko umirajoči paraziti "spuščajo" toksine in ogrožajo psa. Meni je naš vet pravil, kako so leta nazaj nekaj časa v Italiji pripisovali nevrološke težave ali smrt psov pri zdravljenju z ivermektimom, kjer so bili potrebni res veliki odmerki (pri močni garjavosti, recimo) temu zdravilu. Potem pa so v nekaj primerih na obdukciji ugotovili, da je bil pes v resnici poleg vsega še poln srčnih glist, ki so "reagirale" na tiste močne aplikacije ivermektina ali drugih substanc in med umiranjem toliko zastrupile psa, da je v bistvu ta poginil od tega in ne zaradi reakcije na zdravilo samo. Ker psi prej pač niso kazali nekih hudih znakov, da bi kdo posumil na srčno glisto, jih pač niso pregledali oz. testirali na to.
Saj to je podobno kot pri zdravljenju mladičkov, ki so recimo močno okuženi z "navadnimi" glistami in trakuljami, pa se po razglistenju totalno "sesujejo" in nekateri tudi ne preživijo, prav zaradi strupov, ki so jih deležni od umirajočih parazitov.
Veliko o tem imaš TULE napisanega, sicer pač predebatiraj zadevo z veterinarji, ki jim zaupaš, pa skupaj pretehtajte pluse in minuse.
Sicer pa ti še vedno ostanejo repelenti, da poskušaš čimbolj preprečiti dostop komarjev do psa, čeprav to pač ni 100% zaščita.
Logiran

Unikatne tablice in portretki
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #248 : sreda, 07.08.2013 : 16:23:57 »

Žužka - Milbemax se dozira 30 dni po izpostavljenosti. Primorci ga dajejo pač 1 x na mesec nekje od aprila naprej, oziroma od termina, ko se pojavijo prvi komarji.
In ja - dozira se 1-krat (30 dni po izpostavljenosti).
Če se po morju potikate večkrat (npr. malo v juliju, malo v avgustu, etc.), mu doziraj 30 dni po vsaki izpostavljenosti.   Smiley

Dozira se DO 30 dni po prvi izpostavljenosti. Komot daš prej, kasneje pa ne smeš in če si več kot en mesec na okuženem območju ponoviš aplikacijo čez en mesec. Dati pred izpostavljenostjo je bedarija nekaterih naših veterinarjev (nikakor ne vseh). Povsod piše, da se da vedno pol...

Alternativa (celo manjši spekter delovanja) je Interceptor, ampak se ga dobi samo v tujini (na obali ga kupujemo v Italiji). Kako je v kombinaciji z zdravstvenimi problemi pa je pristojen le in izključno veterinar, ki psa pozna.

Pa ne pozabit, da milbemax deluje tudi proti ostalim tipičnim notranjim zajedalcem in pes ne potrebuje dodatnega razglistenja.

Sama bi takega psa pustila doma. Absolutno pa ga nebi jemala s sabo na okužena območja, ker je tako kot pri klopu. Dovolje je en okužen komar. In zdravljenje je hudo in zelo zahtevno za organizem. Seveda odvisno od količine filarije v telesu. Za primerjavo: pri mokrofilarijah (na te vpliva Milbemax) potrebuje malo strupa ker je izjemno majhna. Odrasle filarije so dolgi beli špageti, ki se namontirajo večinoma v srce. Pes pogine od odpovedi srca, če ni zdravljen. Ker so tele gliste v primerjavi z mokrofilarijami ogromne, je potrebno toliko več strupa na enkrat. Žal ni problematičen samo strup, ampak tudi odmrle gliste v žilnem sistemu. Pes, ki ne preživi zdravljenja se največkrat zastrupi ravno z odmrlim parazitom...

Ne se hecat. Čeprav je okuženost od kar je zajedalec znan občutno padla, ne izpostavljat psov, sploh pa takih s slabim zdravjem. Zdravljenje je zelo zahtevno tudi za pse v dobri kondiciji.  Undecided
Logiran
Žužka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.104


WWW
« Odgovor #249 : četrtek, 08.08.2013 : 15:04:15 »

Doma ga ne bom pustila.
Slabega zdravja ravno ni, vsi izvidi delovanja organov so bp. Gre se bolj za dolgoročno nepotrebno obremenjevanje ledvic in jeter, ki imajo dovolj dela z njegovimi zdravili.

V navezi sem z lastniki psov z enako diagnozo iz Amerike, s katerimi si redno izmenjujemo izkušnje, mnenja. Med njimi so tudi veterinarji. Pri njih nihče ne nasprotuje dajanju takih preventivnih zdravil, če je seveda razlog in ne kar vse povprek.

Podobna situacija pride pri običajnih glistah. Je samo vprašanje "kdaj" in ne "če" jih bo dobil. Torej bom takrat ravno tako morala dati antiparazitik. Zaradi tega ne bo ostal v stanovanju, pa še takrat jih lahko dobi od druge psice.

Logiran
čarka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.288


WWW
« Odgovor #250 : četrtek, 08.08.2013 : 21:24:08 »

Jaz bi najverjetneje pred odhodom dala malemu Stronghold  Roll Eyes
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #251 : petek, 09.08.2013 : 07:46:34 »

Doma ga ne bom pustila.
Slabega zdravja ravno ni, vsi izvidi delovanja organov so bp. Gre se bolj za dolgoročno nepotrebno obremenjevanje ledvic in jeter, ki imajo dovolj dela z njegovimi zdravili.

V navezi sem z lastniki psov z enako diagnozo iz Amerike, s katerimi si redno izmenjujemo izkušnje, mnenja. Med njimi so tudi veterinarji. Pri njih nihče ne nasprotuje dajanju takih preventivnih zdravil, če je seveda razlog in ne kar vse povprek.

Podobna situacija pride pri običajnih glistah. Je samo vprašanje "kdaj" in ne "če" jih bo dobil. Torej bom takrat ravno tako morala dati antiparazitik. Zaradi tega ne bo ostal v stanovanju, pa še takrat jih lahko dobi od druge psice.



V ameriki načeloma, dajejo tako kot pri nas na obali... Če pravijo da ni panike je pol super Smiley

Stronghold pa ne drži proti klopom. Bo dvojna doza zdravil za zunanje...
Tablete delujejo na druge stvari, se ne podajajo določeni elementi kot pri ampulah...

Kolikor vem naj bi stronhold vplival tudi na gliste in nekateri psi jih imajo kljub nanašanju strongholda.

Logično mi pa itak ni da za notranje zajedalce apliciraš na kožo, in v povezavi z zgornjim stavkom, jim čisto nič ne zaupam. Kaka glista ni problem. Problem in to velik je pa filarija, če se zgodi. :/
Logiran
Žužka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.104


WWW
« Odgovor #252 : petek, 09.08.2013 : 08:18:01 »

Ja, Stronghold naša vetka uvršča v isto kategorijo kot tablete, ker gre v kri, torej je dilema ista. Grin

Sem vprašala še tretjega veterinarja in pravi, da se raje da. Američani pa sprašujejo, če imamo kaj, ki je samo za srčne gliste, ne teh kombiniranih zadev? Ampak, ker je bil nazadnje razgliščen 100 let nazaj, mogoče tudi to ne bi bilo napačno. V preteklosti je redno kasiral gliste, ker sva bila veliko v konjskih štalah in so drekci njami. Roll Eyes
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #253 : petek, 09.08.2013 : 09:28:13 »

Ja, Stronghold naša vetka uvršča v isto kategorijo kot tablete, ker gre v kri, torej je dilema ista. Grin


Samo kaj, ko analize nekaterih psov kažejo, da gliste vseeno so v organizmu kjlub redni aplikaciji strongholda :/

Samo to je izkušnja nekaterih vetov in njihovih psov. Ni uradna raziskava. Je pa zame dovolj, da podvomim v zaščito, ki jo nudi ta proizvod in ga nikoli ne bom uporabljala. Poleg tega je nujno dodatno apliciranje tudi zaščite za klope (ker tega S. ne podpira) in je na koncu čisto preveč strupov na enkrat, ker se določene stvari podvajajo.

Tableto pes poje in se relativno kmalu tudi izloči. Ampula pa ima dolgotrajnejši učinek...
Logiran
Žužka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.104


WWW
« Odgovor #254 : petek, 09.08.2013 : 09:52:48 »

Se strinjam za bolhe/klope. Jaz imam predvsem z bolhami redne zmenke in morajo biti moji stalno kvalitetno zaščiteni.  Lips Sealed
Če pa še slabo deluje, res nima smisla.
Logiran
Strani: 1 ... 12 13 14 15 16 [17] 18   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Dirofilarija - srčne gliste
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines