mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 25.04.2024 : 02:30:11

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: vlečenje vrvice
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7   Dol
Natisni
Avtor Tema: vlečenje vrvice  (Prebrano 31451 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Tamara
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 74


« Odgovor #15 : torek, 10.02.2004 : 15:50:33 »

Bryden, kako tvoj pes vlece vrvico? Ali mislis na to, kar so ti ze spodaj opisali - to je grize povodec ali vlece tebe, ko gresta na sprehod in ga imas na povodcu?

Lp, Fortuna.

Mene zanima kako naj svojo malo zver naucim, da ne bo vlekla mene, ko jo imam na povodcu, ker me to strasansko moti  Lips Sealed
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #16 : torek, 10.02.2004 : 16:05:54 »

Mene zanima kako naj svojo malo zver naucim, da ne bo vlekla mene, ko jo imam na povodcu, ker me to strasansko moti  Lips Sealed

Jaz sem Bino odvadila v dveh dneh. Vsakič, ko me je potegnila, sem se ustavila in jo narahlo potegnila nazaj, da je povodec spet postal ohlapen. Ampak sem se pa ustavila res vsakič, ko se je povodec napel. Če se je bilo treba 100x ustavit, pa sva se 100x ustavili. No, sprehod je bil zaradi tega malo (časovno) daljši, psica se je pa navadila lepo hodit. Seveda je treba to včasih še malo ponovit, ker včasih tudi kaj pozabi  Tongue

Pri samcu pa ta metoda ni pomagala, zato je dobil halti.

Lp Jana
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #17 : torek, 10.02.2004 : 22:26:17 »

Poskusi res s tem, da se vedno ko potegne ustaviš in ''ohlapiš'' vrvico.
Pa... veliko potrpljenja  Wink
Psička bi morala dojeti, da z vlečenjem ne pride nikamor Grin
Poročaj!
LP
Logiran
Tamara
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 74


« Odgovor #18 : ponedeljek, 16.02.2004 : 11:21:23 »

No sedaj smo nekaj dni "vadile" kot ste mi predlagali. In mislim, da ji je potegnilo za kaj gre  Wink ker na jutranjem in vecernem sprehodu ne vlece vec....edino se na popoldanskem, pa se to verjetno zato, ker je tooooooliko razlicnih vonjev...

Bom dosledna se naprej...hvala.  Tongue
Logiran
denc
novinec
*
Spol: Moški
Sporočil: 4



« Odgovor #19 : sobota, 21.02.2004 : 17:05:47 »

Po mojemje je povsem pravilno, da se ustavis vedno ko pes napne vrvico, saj mu tako pokažeš, da ne prideta nikamor, če bo vlekel.
Ampak moraš mu tudi prikazati, kaj je zate pravilno, da dela (lepo hodi na ohlapni vrvici), zato ga vsakokrat, ko pridno hodi na ohlapni vrvici pohvali in mu ponudi nagrado. Tako bo vedno pogosteje izbral hojo po tvoji želji.

Če znaš si lahko pomagaš tudi s klikerjem.
Logiran
flufi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 292


« Odgovor #20 : nedelja, 22.02.2004 : 19:37:00 »

Zivjo,

ker pridno študiram metode priznanih tujih vedenjskih strokovnjakov, ki se profesionalno ukvarjajo s šolanjem in odpravljanjem neželjenih traparij naših "limončkov" (=psi imajo možgančke v obliki in velikosti limone), bom naštela nekaj uporabnih metod za "zatiranje" vlečenja:

1. nabavite dovolj dolg povodec = cca. 1,5-2 m.

2. pri učenju psa hoje na ohlapnem povodcu bodite tiho!

3. BREZ besed stopite z navezanim psom korak naprej in če povleče, se ustavite ter z vibriranjem povodca opozorite psa nase

4. nato psa zvabite na svojo levo stran in spet stopite korak naprej...

5. ne govorite med to vajo

6. tudi ne uporabljajte klikerja na tem nivoju: na sprehodu je največja nagrada psu naš korak naprej oz. da pes čim prej pride, kamor želi

7. ko pes povleče, se lahko takoj ustavite in nato stopite dva koraka NAZAJ

8. če imate velike težave z vlečenjem psa predvsem takrat, ko pes nekaj zanimivega vidi (npr. teto Lizo na drugi strani ceste s košaro klobas, pasjega vrstnika, ..) je zelo uporabna vaja "Penalty Yards"

9. če se vam kdaj mudi in nimate časa za vajo, nočete pa pokvariti dotedanjega doslednega dela s psom, potem lahko prevežete povodec na določene načine, ki psu onemogočajo vlečenje (TTouch načini)..

10. ... ali uporaba oglavnice - naj vam jo predstavi strokovno dovolj podkovana oseba!

11.  na začetku gre ponavadi učenje lepe hoje na povodcu ZELO počasi, vendar se stanje kmalu zelo popravi, če pravilno krepimo, kar želimo.

12. za hojo na ohlapnem povodcu tudi ne potrebujete določenega povelja, saj želite, da bo vedno, ko ga privežete, lepo brez vlečenja šel z vami kamor koli že.

Lp,  Smiley Wink
Logiran
denc
novinec
*
Spol: Moški
Sporočil: 4



« Odgovor #21 : petek, 27.02.2004 : 16:36:46 »

flufi, bi lahko prosim razložil kakšna metoda je to "Penalty Yards" in kakšni so TTouch načini.
Logiran
Afna
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 379


« Odgovor #22 : petek, 27.02.2004 : 18:17:09 »

Živjo!
Tudi jaz se imela z lizo strašanske težave z vlečenjem... Ko je, kot je napisala Flufi  "zagledala teto Lizo na drugi strani ceste s košaro klobas, pasjega vrstnika"  Grin  Grin  Grin sem ponavadi zaradi sile s katero me je vlekla in pa hude borbe s povodcem prislužila marsikakšen žulj..  Angry
Poskusila sem marsikaj...cukanje, ustavljanje, zatezno ovratnico, pa nisem dosegla ničesar... No ja, ko je imela zatezno ovratnico se je od silnega vlečenja skoraj zadušila...  Lips Sealed
Pred dnevi pa sem v Alerju slučajno odkrila o"zatezno oprsnico" Gentledog...bila sem sicer skeptična, ampak je bila cena nizka (2.700 sit), tako sem jo vseeno kupila.. Probat ni greh a ne?  Wink In DELUJE !!! Liza vleče precej manj, pa tudi ko ji pride na misel kakšno "navlačenje" jo veliko lažje kontroliram...  Cheesy Grin Tako da so končno tudi najini sprehodi postalo prijetni za obe..  Wink

LP, Eva

[attachment deleted by admin]
Logiran
denc
novinec
*
Spol: Moški
Sporočil: 4



« Odgovor #23 : petek, 27.02.2004 : 19:09:51 »

Eva a si mogoče poskusila tudi metodo da bi imela ti takšno klobaso v žepu kot jo ima teta Liza v košari. Če bi psičko ob vsakem potegu za vrvico do tete Lize poklicala in ji za pozornost nate ponudila klobaso bi bilo veliko boljše. Pa tudi, ko ti na sprehodu kdaj popusti vrvico (ne vleče) ji ponudi klobaso pa boš videla, da bo kmalu ugotovila, da ji hoja na ohlapni vrvici prinese le dobro. Ta Gentledog ni prav nič nežen, saj psu povzroča bolečine pod prednjimi nogami in se pes v resnici izmika bolečini in bo brez tega povodca enako neposlušen. Če pa delaš na psu prijazne načine te uboga povsod in na katerem koli povodcu in ovratnici.
LP denc
Logiran
Afna
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 379


« Odgovor #24 : petek, 27.02.2004 : 19:23:53 »

Eva a si mogoče poskusila tudi metodo da bi imela ti takšno klobaso v žepu kot jo ima teta Liza v košari. Če bi psičko ob vsakem potegu za vrvico do tete Lize poklicala in ji za pozornost nate ponudila klobaso bi bilo veliko boljše. Pa tudi, ko ti na sprehodu kdaj popusti vrvico (ne vleče) ji ponudi klobaso pa boš videla, da bo kmalu ugotovila, da ji hoja na ohlapni vrvici prinese le dobro. Ta Gentledog ni prav nič nežen, saj psu povzroča bolečine pod prednjimi nogami in se pes v resnici izmika bolečini in bo brez tega povodca enako neposlušen. Če pa delaš na psu prijazne načine te uboga povsod in na katerem koli povodcu in ovratnici.
LP denc

Živjo denc!

Jaz sem te "klobase s teto Lizo" razumela kot metaforo...kot neko osebo, ki je psu pri srcu, ne pa dobesedno... In JA poskusila sem...razne priboljške, igrače in druge načine, kako bi jo zamotila... Pa ni bilo rezultata...sploh na hrano moj pes NE reagira.. Ko se zapiči v nekaj je ne premakne NIČ... Bulldog...trma...lastni jaz... ti je to kaj znano?  Wink
LP, Eva
Logiran
denc
novinec
*
Spol: Moški
Sporočil: 4



« Odgovor #25 : sobota, 28.02.2004 : 14:39:05 »

Ja Bulldogi so bol muhasti in še težje pa je psa učiti, če ne reagira na pribolške. Čeprav konec koncev vsi psi, ki so lačni reagirajo na hrano, samo stradanje ne bi bila primirna metoda, ker kadar je psu nekaj ful zanimivo ne pomisli na hrano. Največ je odvisno seveda od pasme in karakterja psa. Mogoče je za tvojo psičko res najbolj primeren ta povodec. Pač taka pasma.
LP denc
Logiran
flufi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 292


« Odgovor #26 : sobota, 28.02.2004 : 22:34:35 »

Hojla,

zanimiva debata ! In se strinjam z obema - do določene mere, seveda  Wink

1. Torej.. TTouch: zelo uporabna in humana metoda pomiritvene masaže živali - Denc, žal ti tu ne morem prikazati,kako prevežeš povodec, je pa zelo enostavno! Te načine najdeš opisane in slikovno prikazane v eni zadnjih lanskih (2003) številk revije Moj pes.

TTouch masaža pa koristi psom kot vsakdanje crkljanje, lahko tudi malo improviziraš, če nimaš dosti pojma  Grin : ko pes miruje, ga z obema rokama božaš  po celem telesu, z rokami pa masiraš v smeri navzdol tudi vse štiri tačke ! Pri tem s prsti krožno masiraš in pri krogcih nežno privzdigneš kožo.
Koristna je tudi nežna krožna masaža uhljev in dlesni, ki jih masiraš preko zunanje strani gobčka, saj tako preko teh točk na telesu pozitivno vplivaš na živčni sistem psa.

Mislim, da tudi ta oprsnica "Gentledog" deluje na principu nežnega pritiska na te točke in pes brez sile manj vleče.

2. Penalty Yards vaja pa izgleda takole (imam tudi krasno skico te vaje, ampak avtorske pravice...  Tongue Tongue):
Psa imaš na dovolj dolgem povodcu in se postaviš na eno točko. Zanimiv objekt (npr. dišečo hrano) ali zanimivo osebo pa postaviš cca. 8 metrov stran. Nato z navezanim psom (brez besed!!) stopiš korak naprej in če pes ne vleče, greš lepo naprej proti ciljnemu objektu.

Če pes povleče, se ustaviš ter stopiš nazaj na štartno točko (štart si označiš z barvno palico ali zastavico). Psa ne smeš povleči nazaj, temveč pridobiš pozornost z vibriranjem povodca, nato pa takoj stopiš nazaj na štart.


To ponavljaš tako dolgo, dokler ti ne uspe s psom brez vlečenja priti k ciljnemu objektu.

Vajico si poglej na linku http://www.clickersolutions.com/training/videoclips.htm
- zadnji filmček

Pes tako dobi nagrado za lepo hojo, hkrati pa, če si vzamemo dovolj časa za vajo, spozna, da z vlečenjem in zaganjanjem na povodcu ne bo nikamor prišel (in na svojo grozo spozna, da gre, vsakič, ko povleče, celo nazaj na začetek) in da je lepa hoja ključ do hitrega dosega cilja.

Nikakor pa ne smete mešati hoje na ohlapnem povodcu s "šolsko" vajo POLEG !!

Aja, glede dajanja priboljškov za ne-vlečenje pa si tudi različni avtorji niso povsem enaki: namreč, večina psov, ko gredo na povodcu ven, se ne zmeni niti za klobase tete Lize! Največja motivacija je sprehod, vohljanje,...skratka, naš korak naprej, ki vodi do vsega tega !

Če pa pes "trza" na sirček, lahko mirne duše nagradimo psa, ki ne vleče in se po možnosti še nahaja nekje na naši levi strani.

Lp,  Smiley
Logiran
sallys
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 422


« Odgovor #27 : ponedeljek, 01.03.2004 : 22:34:50 »

Ker ste kar stručkoti boste že vedeli ...

Naša mala Sally- 3. mesece, uboga 100 km/h vse razen... noče hodit z vrvico, vratnica- no problem, ampak ko se štrikec napne- nikamor; ne za igračo, ne za priboljškom, edino če vrvico spustim veselo teče poleg. Tako, da se vse povsod zaenkrat še šetamo brez, saj na vsak odpoklic takoj sliši. Ampak navadit se pa moramo, sploh če želimo še kam v mesto iz našega hriba!

Hvala in pa, pa Wink
Logiran
mm
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 156


« Odgovor #28 : torek, 02.03.2004 : 08:03:21 »

Moja Miša je bila tudi taka. Kar pa je pravzaprav fino - ker če ne pusti, da ti njo vlečeš, tudi ona ne vleče tebe.

Jaz sem Mišo povsod vabila le z igračo - vedno sem nekaj nosila v žepu. Če se je vstavila, sem šla majo naprej - ne da bi napela vrvico (čeprav je bila privezana), potem pa sem počenila in jo povabila naprej. Če to ni pomagalo pa sem iz žepa potegnila igračo in je vedno prišibala. Potem sva se malo poigrale, pa nekaj časa sem ji igračo pustila, da jo je nesla.

Od tega mi je še vedno ostala navada, da je v nič ne silim, ampak se vedno lepo prijazno zmeniva - inštruktorji v šoli so me pa samo pisano gledali, ko sem debatirala s svojim psom. Ampak izpit sva pa dobro opravile, he he!
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #29 : torek, 02.03.2004 : 09:45:45 »

Sally's, podobne finte je uporabljala tudi nasa Kaja. Jaz sem ji enostavno navezala povodec na ovratnico, da ga je po stanovanju vlekla za seboj, podobno sva potem prakticirali na sprehodu (seveda vedno pod nadzorom, da se ne bi kam zapletla) in po nekaj dneh se ni vec vrgla na hrbet ko se je povodec napel. Potem sem jo samo se s priboljskom nagradila za lepo hojo. Pa vedno sva poskusali hodit na povodcu le nekaj korakov, potem sem jo spustila. lp
Logiran

Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: vlečenje vrvice
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines