mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 09.06.2024 : 16:40:18

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Border collie - čvek
Strani: 1 ... 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 ... 162   Dol
Natisni
Avtor Tema: Border collie - čvek  (Prebrano 473471 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Mawlch
novinec
*
Spol: Moški
Sporočil: 18


« Odgovor #810 : sreda, 17.08.2005 : 15:45:39 »

Da take stvari seveda niso izmišljotine samo primer iz druge pasme - shiperke. Po standardu naj bi imele shiperke spušèeno nošen rep, èez hrbet zavit rep je napaka. Obstajajo tendence, da bi shiperkam nekoliko podaljšali dlako in èez hrbet zavit rep imeli za "pravega". Še malo, pa bodo nemški špici...).
Vec sam pisao o tome zasto je, po mom misljenju, prilikom sastavljanja prvog FCI borderskog standarda napisano kakve moraju biti oci i td.
Da povucem paralelu s jos jednom pasminom. Primjer s repom shiperkea je vrlo sličan i kod hrvatskih ovčara. Kad se pisao standard hrvatskog ovčara vjerojatno su psi s nekupiranim repom bili izuzetno rijetki pa kad su nasli jednog ili dva  Smiley primjerka s dugim repom opisali su kakav rep ti imaju. No, velika je vjerojatnost, poznavajuci ponasanje nesocijaliziranog hrvatskog ovcara Wink, da su se prilikom pregleda isti psi prilicno «stisli» i rep spustili od straha. Bilo bi jako cudno vjerovati da je toliki broj hrvatskih ovcara koji svoj dugi rep nose vise ili manje zafrknut na ledjima plod ubacivanja neke druge pasmine, zar ne? 

Konkretno - Shep, "kratkodlak" v naši družini, ima dlako, v katero se prime vse.

Iako je «kratkodlak» bilo pod navodnicima da objasnim da ne bude zabune: Shep nije kratkodlaki border, kratkodlaki borderi imaju dlaku poput malinojca poput slovenske agilitytasice Kale. Najlakse je prepoznati kratkodlakog bordera po tome sto uopce nema zastavice na prednjim nogama. Svi ostali spadaju u drugu varijantu – poludugodlake, gdje ima zbilja velikih oscilacija. 

Ko prièakuje "nalogo" - razstavo, aport, agility, ovce - pa ga spustijo v tipièni položaj. Vsaj tako se meni zdi. In v tem ne vidim niè slabega.

Nije slabo ako pas kad je opusten ili na nesto fokusiran te spreman za rad nosi rep spusten, uz liniju zadnjih nogu. Problem je sto neki misle da ga ni u afektu ili slobodnom kretanju ne smiju dici iznad ledja Roll Eyes Grin.
U standardu se kod repa spominje i da završava vrhom zavinutim prema gore (kukom na kraju repa odnosno «an upward swirl towards the end of the tail») – ne sjecam se da li sam na kojoj izlozbi vidio bordera s tako nosenim repom... to je mozda zato jer border tako nosi rep u radu s ovcama, a ne (najcesce) u «privatnom zivotu». 

Kaj pa je ISDS 8, a je mogoce beardie. Menda jih je ISDS nekoc itak vodil pod svojo rodovno knjigo. Menda (tako pravi Tomster) je se danes pri opisu psa mozno navesti tip dlake bearded. Morda bi lahko kaj o tem napisal Mawlch?

Da, mislim da ima poneki beardie u rodovnicama s pocetka dvadesetog stoljeca. Maddie ISDS 8 je beardie i baka od Int. Sup. Ch. Haiga ISDS 252.
Danas se termin beardie cesto koristi za krizance izmedju bordera i bradatog kolija.
Da li ste znali da je u UK osnovan Working Bearded Collie Society Smiley
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #811 : sreda, 17.08.2005 : 16:33:51 »

In potem razstavljalci učijo svoje borderje nositi rep dol (komanda ali gib in rep je tudi med gibanjem dol, čeprav ga ima pes ko ni pod komando kar lepo nad hrbtno linijo)  Roll Eyes

Sicer pa, kje je vzreja borderjev zavila pri avstralskem in novozelandskem tipu (jp tudi ta2 se že razlikujeta)? Začeli so z uvozi psov iz UK se razume (celo par Supreme Chjev so si pripeljali), pa vendar se je v nekaj desetletjih pasma začela razlikovati napram borderjem v Evropi...so vmešali kaj drugega in kaj?

Sem imela doma (trenutno ne najdem, upam da sem samo založila kam) celotno zgodovino BCjev na NZ, dolg članek, ki je bil objavljena v NZKC Gazette in sem ga dobila od Vossovih, ko sem jih obiskala. In nikjer ni pisalo o kakem osveževanju krvi v pasmi, le da se je vzreja začela s top UK trial winnerji... Huh
Logiran
Mawlch
novinec
*
Spol: Moški
Sporočil: 18


« Odgovor #812 : sreda, 17.08.2005 : 18:05:58 »

U Novom Zelandu su bordere puno ranije, cak desetljiecima, poceli izlagat na rastavama. Vjerujem da je tome razlog razlikama izmedju tipicno novozelandskog (izlozbenog) i britanskog (radnog ali i izlozbenog) tipa.
Na Svetovnom prvenstvu u pasi u Irskoj bila je reprezentanca iz Novog Zelanda - njihovi radni psi nisu se puno razlikovali od ostalih tamo prisutnih bordera (bio je jedan kratkodlaki trikolor).
Logiran
Mawlch
novinec
*
Spol: Moški
Sporočil: 18


« Odgovor #813 : sreda, 17.08.2005 : 18:07:04 »

Zanimljivo je to i da Novozelandjani smatraju bordere svojom pasminom  Smiley
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #814 : sreda, 17.08.2005 : 20:36:51 »

Ja sej to je me zanima kako se je "pričel razstavni tip". Ker je res velika razlika med obema, ampak štartali so pa vsi iz uvoza UK delovnih "borderjev". Misliš, da so prišli do tega razstavnega tipa izključno tako, da so parili med sabo bolj masivne in odlakane borderje ali, da so mogoče celo osveževali kri s kako drugo pasmo, da je prišlo do teh sprememb  Huh
Logiran
SKYWALKER
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 727


« Odgovor #815 : sreda, 17.08.2005 : 22:16:15 »

Ali kdo mogoče pozna leglo,ki je bilo pred kratkim v Mariboru ali okolici in v katerem je bila vsaj ena psička rjavo-bela?


LP Zoran
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #816 : sreda, 17.08.2005 : 23:04:25 »

Se mi zdi je imela ena McOven psička leglo na Štajerskem nedolgo nazaj.  Huh
Logiran
SKYWALKER
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 727


« Odgovor #817 : četrtek, 18.08.2005 : 22:37:54 »

Citat
Se mi zdi je imela ena McOven psička leglo na Štajerskem nedolgo nazaj.

Ja,imaš prav,mamica je McOvnova.Danes sva po telefonu govorila z lastnikom rjavo-bele samičke,jutri pa se dobimo.Živimo namreč komaj 3km narazen. Wink


LP Zoran
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #818 : četrtek, 18.08.2005 : 22:41:29 »

Na Svetovnom prvenstvu u pasi u Irskoj bila je reprezentanca iz Novog Zelanda - njihovi radni psi nisu se puno razlikovali od ostalih tamo prisutnih bordera (bio je jedan kratkodlaki trikolor).

Iz NZ so prileteli svoje pse samo za to SP? Uf.
Logiran
McOven
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 131


« Odgovor #819 : petek, 19.08.2005 : 09:13:41 »

Ojla Skywalker!

Super, da se dobite! Cheesy  S katero pa?

Mama treh rjavo-belih in 4 črno-belih lepotcev je "naša" Nola:
Nola Make You Happy Mc Oven
**
oz.
***
njihov očka pa je Tristan:
Sheltysham Sun Shade
**

Če boste uspeli narediti kaj fotografij, se priporočam za kakšno!  Wink
Logiran
SKYWALKER
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 727


« Odgovor #820 : petek, 19.08.2005 : 22:36:27 »

Citat
Ojla Skywalker!

Super, da se dobite!   S katero pa?

Rodovniško ne vem,katera je,kličejo pa jo Nixa.
Če ti kaj pomaga je to psička,pri kateri je menda prišlo do napake v rodovniku(pisalo je črno-bela).

No,danes smo se dobili,žal pa sem pozabil digitalca.
Obljubim,da ga naslednjič vzamem,saj se bomo veliko videvali,ker bodo hodili k meni v malo šolo.

Psičkaje zalo luštna,le malo iz forme(kolikor pač lahko govorimo pri mladičku) in na začetku se je malo bala mojega,ker so do nje preveč zaščitniški in niso z njo še sploh nič hodili ven.
Pač davek temu,da je to njihov prvi pes. Wink

Ampak se bo popravilo! Grin


LP Zoran
Logiran
SKYWALKER
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 727


« Odgovor #821 : sobota, 20.08.2005 : 05:45:07 »

Me je pa malo zmotilo,da je vzrediteljica te psičke lastnikom menda rekla,da pravi borderji MORAJO imeti polstoječa ušesa.  Shocked

In potem ljudje čudno gledajo,ko vidijo borderja,ki ima oba ušesa pokonci! Huh


LP Zoran
Logiran
McOven
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 131


« Odgovor #822 : sobota, 20.08.2005 : 10:28:36 »

Ojla Skywalker!

Žal ne poznam njihovih klicnih imen.  Huh
Upam, da so vzrediteljico narobe razumeli - verjetno je hotela reči, da je zaželjeno (predvsem pri razstavnih psih Lips Sealed). Jo bom ob prvi priliki vprašala.  Undecided
Drugače pa imata pokončna ušesa tudi teta (nekateri ste jo že videli - ime ji je Nala in je med drugim tudi zelo uspešna "vajenka" pri paši ovc) in stric teh malčkov. Ter njihov pra-pra dedek Wisp tudi (eden najbolj uspešnih pašnih psov - katerega potomce uporablja v vzreji tudi Mawlch Wink).

Tako tudi pri naših kužkih lahko pridete po rodovnikih do začetkov zapisov... Cool
Logiran
Sally
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 846


« Odgovor #823 : sobota, 20.08.2005 : 10:37:54 »

McOven,
Nala je postala tudi sampionka SCG v lepoti prejsnji mesec... Sem dobila ravno obvestilo po mailu, da jo objavimo na nasi klubski strani. Wink Cestitke! Smiley
Logiran
SKYWALKER
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 727


« Odgovor #824 : sobota, 20.08.2005 : 19:25:36 »

McOven,čisto mogoče,da so narobe razumeli.saj se razume-prvi pes,cel kup informacij... Wink
Ko dobijo rodovnik,ti bom napisal,za točno katero psičko gre.Mogoče,če kaj pomaga ima malo manj beline po gobčku. Wink


Midva z Lokom sva danes nameravala obiskati čredo ovac,da vidim kako bi se obnašal,pa je žal dež preprečil. Undecided

Mi je pa bilo fulll zanimivo,ko smo šli prej na sprehod mimo ograde v kateri so ponavadi tudi ovce(trenutno jih ni) in se je mali obnašal čisto drugače-pogledoval okoli sebe,ovohaval zrak...


LP Zoran
Logiran
Strani: 1 ... 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 ... 162   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Border collie - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines