mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa
Kdo je tukaj?
admin: 0 | gosti: 7  

ISSN 1581-3258
2000-2023 © Jana

mojpes.net na Facebooku


O tem in onem : Mladi bernski planšar
Dodal/a jana 22.10.2003 9:20:33 (6721 x prebrano)
O tem in onem

Vprašanje:
Sva novopečena lastnika sedem tednov starega bernca in zelo radovedna. Počasi ga navajava na dolge potepe, ki ga čakajo z nama. To so za zdaj kratki sprehodi po bližnjem travniku, pa vendar Berni takoooo joka... Ali je možno, da je to še prenaporno zanj? Aktivnih ur preživi s katerim od naju, ali pa smo vsi skupaj, okoli 6 (zelo aktivnih), pa vendar mi ni čisto nič všeč, ko ga zapreva v njegov prostor zraven garaže, kjer bo prespal zimo. Ali lahko to negativno vpliva nanj? Kakšno mnenje imate o pesjakih? Pri kateri starosti naj postane pesjak njegova hiša? Že sedaj je včasih čez dan v pesjaku, vendar tako, da se vsi trije igramo v njem ali pa tako, da sva mu na očeh.
Berni precej grize, v bistvu grize vse: od oblačil do čevljev, časopisa, predvsem pa najine roke. Včasih ga je nemogoče božati. Ali je to le razigranost? Je zelo živahen pes.
Pa še to: koliko približno naj takšen kuža pojé na dan?
Berni, Grega in Mateja

Odgovor:
Težko vrjamem, da je vzreditelj prodal tako mladega psa, saj iz vašega opisa razumem, da ga imate vsaj en teden in da vam ni dal nasveta glede hranjenja.
Psa hranimo (vsaj do šestih mesecev, najbolje pa do enega leta) trikrat na dan. Izogibamo se vmesnih obrokov. Osnovna hrana naj bi bili briketi, količine za določeno starost psa pa so označene na embalaži. Sama vam jih ne morem svetovati, saj ne vem, s katero hrano ga hranite. Živalskih kosti ni priporočljivo dajati psom vsaj do šestega meseca starosti. Kmalu vas čaka obisk pri veterinarju, saj predvidevam, da boste kužka cepili. Najprej ga morate razglistiti. Veterinar vam ga bo stehtal in povedal ali je kuža dovolj, premalo ali preveč težak. Količino dnevnih obrokov boste lahko prilagodili njegovim ugotovitvam. Mladi psi potrebujejo kvalitetno sestavljeno hrano, saj potrebujejo ustrezno količino vitaminov, mineralov in ostalih snovi. Zato moramo biti pri izbiri hrane za mladiče zelo previdni. Ne izbirajmo je po ceni, pač pa po kvaliteti.
Pes se od prvega dne navaja na pesjak ali njemu odrejen prostor. Psa bomo zmedli, če bo smel nekaj časa spati v sobi ali na hodniku, nato pa ga bomo zaprli v pesjak. Cvilil in lajal bo tako dolgo, da nas bo priklical, kar bo za sosede zelo neprijetna stvar predvsem takrat, ko boste več ur zdoma. Nekaj dni ali noči bo jokal. Pustimo ga samega. Kmalu bo dojel, da je njegov dom pesjak in zadovoljen bo v njem. Spomnimo se dojenčka. Prve mesece življenja jé in spi. Tudi mladič potrebuje svoj mir. Zato je šest aktivnih ur gotovo prenapornih zanj. Dovolj je, če ga trikrat na dan spustimo iz pesjaka, da opravi svoje potrebe in mu nato privoščimo pol ure sprehoda ali igre. Potem ga zapremo in pustimo samega v pesjaku. Kuža se bo naučil, da mora biti tudi sam. Zelo se bo razveselil vsakega vašega prihoda, saj bo vedel, da je čas za opravljanje potrebe, igro ali sprehod ter na koncu za hrano.
Pesjak - Berni res ni pes za v stanovanje; primerno velik in urejen pesjak bo pravi dom zanj. Mladi psi največkrat grizejo zato, ker se dolgočasijo, včasih pa tudi pri menjavi zob, ker jih srbijo dlesni in si skušajo na tak, nam neljub način, pomagati. Najbolje je, da psu damo možnosti, da grize predmete, ki mu jih določimo in da mu za to najdemo primeren prostor. Na njemu razumljiv način mu tudi poskušamo dopovedati, kaj lahko grize in česa ne. Primer: Kuža nas grize po rokah. Ponudimo mu primerno igračo in mu jo rahlo vlečemo, kot da bi mu jo hoteli vzeti. Seveda mora biti zmagovalec on in si igračo priboriti. če bo spet želel gristi našo roko, mu odločno rečemo NE ter mu ponudimo igračo. Hkrati ga z besedami vzpodbujamo, da je pozoren nanjo. Psa ne dražimo: "PAZI, MOJE! MOJE!", pač pa ga ogovarjamo npr.: "TAKO JE! TO JE PRAV! JOJ, KAKO SI MOčAN!" Kupimo mu primerno igračo za grizenje, npr. umetno kost, tršo žogico, žaklovinast predmet - oblika klobase ali iz vrvi narejene igrače. če bo grizel te predmete, ga pohvalimo, sicer ga grajajmo.

Odgovarja: Lili Ograjenšek

Pripis Mojce Sajovic

Vsa navodila za vzgojo, nego, prehrano za nove lastnike najdete na spletnih straneh Slovenskega kluba za bernske planšarske pse, vzpodbujanje nagona plena pri dominantnem psu, posebej samcu, je lahko kočljivo. če grize dovoljene predmete, bo zadostovala pohvala. PUSTITE GA SAMEGA! pa za vsakega psa in še posebej za bernija, ki je malce specifična pasma v družabnem pogledu, POMENI KAZEN. Berni z družbo svojih krdelnikov trikrat na dan prav gotovo ne bo zadovoljen: če si nekdo omisli psa, da mu bo delal družbo trikrat na dan, potem naj si raje kupi vrtnega palčka - tudi hrana zanj je bistveno cenejša. Pes je krdelna žival in človek, ki ga je udomačil, mu je z osamo na verigi ali v pesjaku naredil veliko krivico. Ne učimo novih lastnikov, da to krivico nadaljujejo. Za morebitna dodatna vprašanja smo Vam na voljo na naslovu kluba.

Mojca Sajovic
Slovenski klub za bernske planšarske pse
Predole 23, 1290 GROSUPLJE
tel. +386 1 7872 788, 7865 146
GSM 041 63 16 16
e-mail: deep_river@volja.net
www.homestead.com/skbpp

Tiskanju prijazna stran Pošlji prispevek prijatelju
domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.