Vprašanje:
Imam 2 leti staro psičko, mešanko, srednje velikosti. Vsi jo imamo zelo radi, to se vidi tudi po njeni razvajenosti in zahtevnosti. Med počitnicami vedno poskrbimo, da gre z nami. Za novo leto pa se je pojavil problem. Namreč: psičko bi rada dala v pasji hotel za tri dni, ker ne more z nami. Nikoli še ni bila v pasjem hotelu, zato tudi ne vem, kako bi se vse skupaj obneslo. Želim ji poiskati hotel, kjer ne bi bila v boksu in bi imela veliko prostora (razvajena kot je, bi v majhnem ograjenem prostoru znorela) in da bi jo vsaj enkrat na dan peljali na dolg sprehod, ker je polna energije. Rada ima ljudi in tudi z drugimi živalmi se zelo dobro razume. Torej vaša pomoč: svetujte mi prosim dober pasji hotel, ki je prijazen in prilagodljiv za razvajenčke. Res si želim oditi na ta dopust. če ne najdem pravega hotela, bom ostala doma. Pomagajte prosim!
Andreja
Odgovor:
Tukaj je navedenih naslovov hotelov. Predlagam, da že pred dopustom osebno preverite, kakšno varstvo imajo kje. Morda ne bi bilo slabo psičko že sedaj "za pokušino" kakšen dan pustiti v pasjem hotelu.
Prijeten dopust.
Odgovarja: Jana Pahovnik
Vprašanje:
Pred približno pol leta mi je poginila pet mesecev stara rottweilerka zaradi okužbe z virusom (ni parvo). Na žalost živim v vasi, kjer je več psov, ki veterinarja v svojem življenju od blizu niso nikoli videli in je možno, da je virus dobila od enega izmed njih. Trenutno se ponovno odločam za nakup nove rottweilerke. Namen imam ograditi pesjak z dodatno ogrado, s katero bi imela približno 20 do 30 kvadratnih metrov prostora. Ali je priporočljivo, da jo imam vsaj do starosti pol leta ograjeno zaradi ostalih psov? če ne, kaj naj storim, ker bi bila izguba dveh psov v enem letu prevelik šok?
Rok
Odgovor:
Vaša rešitev problema ni slaba. Vendar boste morali psički dovoliti stik z drugimi (zdravimi) psi, da ne bo kasneje problemov pri druženju. (Psica lahko postane popadljiva do vseh psov). Seveda pa boste sami poskrbeli za vsa potrebna cepljenja vaše psičke.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Ob koncu meseca bomo dobili psička labradorca. Že odkar smo se odločili zanj, se ne moremo spomniti nobenega imena. Vem, da naj bi imel ime na črko, ki je določena mesecu. Nikjer pa nisem zasledila knjige ali internet strani, ki bi vsebovala imena psov. Zanima pa me tudi, kako bi psa naučili osnovnih ukazov (sedi, lezi, poleg,..)? Vem, da ga moraš pri vsakem izpolnjenem ukazu nagraditi, vendar s čim? Za prejšnjega psa so bili razni briketi pretrdi in jih ni imel preveč rad. Kaj bi bilo najbolje?
Tina
Odgovor:
Že kar nekaj let pravilo o izbiri imena na črko ne velja. Ostaja le pravilo, da imajo vsi psi v leglu ime na določeno črko po odločitvi vzreditelja. čudi me, da vam je ta ni povedal, oziroma že predlagal imena. če pa pes ni rodovniški, potem je izbira imena popolnoma prepuščena vam. Poglejte med spletne strani, kjer lahko izbirate med več tisoč pasjimi imeni.
Nagrada pri labradorcu verjetno ne bo problem, saj so pravi "požeruhi". V trgovinah pa tudi lahko najdete "mehke" paličice, pasje čokolade...
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Kdaj je ameriški stafford terier dovolj star, da ga lahko začnem rekreirati s tekom ob kolesu in koliko časa (ali km) sme to trajati?
Milan
Odgovor:
Tek ob kolesu lahko trenirate doma, če želite, da pes osvoji taktiko. čeprav ne razumem, zakaj takšno znanje pričakujete od njega. če sami veliko kolesarite in želite, da vas pes pri tem spremlja, počakajte, da se njegov telesni razvoj zaključi. Dolžina teka je odvisna od kondicijske pripravljenosti psa, pa tudi od podlage, po kateri bo tekel. Najprimernejša za pse je trava ali gozdne poti. Vendar predvidevam, da vas kolesarska mrzlica ne bo zanesla nanje. Makadam in asfalt pa sta za pasje blazinice lahko zelo neprimerna. Zato vam žal ne morem napisati ne časa in ne kilometrov. Opazujte psa in njegovo vedenje vam bo dalo željene odgovore.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Sem lastnik psička mešanca starega približno pet let. Ta pes ima eno zelo nenavadno lastnost. Vedno kadar sliši znano glasbo (primer: TV reklame) ali petje (prevsem zborovsko), poskuša peti oz. zavijati. Pred kratim smo dobili naraščaj in stvar se ponavlja, kadar otrok joka tudi Miško (pes) zavija. Živimo v bloku, kjer Miškovo petje ni ravno priljubljeno. Kaj naj naredim, da bi lahko omilil ali preprečil pasje zavijanje.
Vili
Odgovor:
Škoda, da svojega ljubljenca niste tega odvajali že pri "risankah". Morda se vam je to zdelo celo zabavno in ko je bilo dovolj, ste program preklopili ali izklopili zvok. Pri dojenčku pa se seveda to ne da in sedaj je nastal problem. če je kuža še mlad, bi ga tega lahko odvajali z opozarjanjem in tako, da ga zamotite z igro ali s čim podobnim. Toda, kdo se bo igral s psom, ko otrok joče!? Resnično ste me spravili v zagato. Zato prosim gospo in gospoda Simončič iz šole Gali za pomoč pri reševanju vašega problema. Več glav več ve. Vam veliko uspeha, Simončičevima pa hvala za pomoč že vnaprej.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Moja kužka je stara 20 mesecev in koplje po venomer na sveže zasajeni zelenici. Je zelo zvita, ker jo nikoli ne opazimo pri kopanju novega rova. Moja mamica je tudi zelo jezna, ker ji je izkopala tudi rože. Očka pa se jezi, ker mora zelenico sejati vsak teden vsaj 2krat. S to lumparijo nas je začela jeziti že konec poletja.
Maša
Odgovor:
Draga Maša, verjamem, da imaš svojo kužko zelo rada. Z njo prebij veliko časa in se igraj. Ko bo igre in sprehoda konec, pa jo zapri v boks. Problem bo rešen. Kužka ne bo kopala, očka in mamica pa bosta vesela.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Pred kratkim sem dobila psičko, ki je stara dva meseca. Po njenemu obroku bi jo rada navadila, da gre ven na potrebo, toda ne vem ali je že dosti stara za kakšen sprehod, pa tudi ne vem kako bi jo to naučila.
Ker hodim še v šolo, me dopoldan ni doma, moja psička pa joka. Kako ji naj pomagam? Doma imam tudi eno leto starega mucka. Preden je prišla psička, je imel cel prostor zase, a zdaj si ga mora deliti. Mucek je zelo jezen, ker mora deliti sobo, kar ga čisto razumem. Kako naj ju pripravim, da bosta živela kot prijatelja?
Špela
Odgovor:
Škoda, da o tem niste razmišljali, še preden ste kupili psa, saj so bili problemi predvidljivi. Kuža je sposoben kratkih sprehodov in gotovo bo začel opravljati potrebo v naravi. Normalno je, da joče, saj je šele pred kratkim zapustil leglo.
Z muckom lahko imata resne probleme in pripravljeni bodite celo na spopad, v katerem bo najbrž mucek zmagal. Zanj je zdaj kuža vsiljivec in težko se bo navadil skupnega življenja. Najbolje je, da psu določite prostor (ki bo samo njegov) na takem mestu v stanovanju, da ne bo motil mačka. Poskrbite, da bosta čim več ločena, še posebej takrat, ko sta sama doma.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Pred 4 dnevi sem dobila 6 mesecev staro psičko. Prvi dan sem ji pustila, da se nas navadi doma, potem pa sem začela počasi z učenjem enostavnih stvari "pridi sem in sedi", vendar me psička ne jemlje resno - vse druge v družini bolj uboga ali pa se jih boji. Na vsak moj ukaz se vrže na hrbet, noge da v zrak in me gleda. Vstati potem sploh noče, tako da jo moram dvigovati.
Kaj naj naredim, da me bo bolj upoštevala? Malo me je strah, da ne bom imela dovolj nadzora nad njo, ker bo le malo večja psička.
Barbara
Odgovor:
Kar je za nas ljudi čisto enostavno, je kužku zelo zapleteno. Psi ne razumejo besed "pridi sem", "sedi"... Šele takrat, ko te besede dopolnimo s čutnim vplivom, razumejo, kaj želimo, ko izrečemo posamezno besedo. Pojdite stran od psičke, v roke vzemite kakšno pasjo poslastico (seveda ne takrat, ko bo psička preveč sita). Počepnite, pokažite ji, kaj imate, ter jo povabite k sebi. Iz radovednosti ali zaradi prijetnega vonja (npr. košček klobase...), bo psička gotovo prišla k vam. In ko bosta to pridno vadili, bo čez nekaj časa gotovo razumela besede "pridi sem". Vaš položaj in izkušnje ji bodo povedale, da jo čaka pri vas nekaj prijetnega. Nato roko dvignite tako, da ne bo dosegla hrane, morda ji celo malo pomagate s pritiskom na zadnjo plat in ji rečete "sedi". Ko to naredi, ji daste zasluženo nagrado. Zapomnite si: za nagrado mora kuža vedno nekaj narediti. Predlagam pa vam, da obiščete tečaj vzgoje mladih psov v najbližjem kinološkem društvu.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Pred dvema tednoma sem dobila dva meseca staro psičko mešanko. Preden sem jo dobila, je imela zelo veliko pasjih prijateljev, a zdaj je sama. Jaz hodim v šolo, ona pa doma joka. Ampak ne samo takrat, ko me zelo dolgo časa ni, cvili in joka tudi takrat, ko me ni za minutko. Kaj naj naredim, da bo nehala lajati?
Imam pa tudi problem, ker še ni navajena lulati in kakati zunaj. Zdaj, ko spi v svoji sobi, ima na tleh časopisni papir. Ko dobi hrano, jo pustim zunaj, toda ona se ne polula in pokaka. To ponavadi dela ponoči in sploh ne razumem zakaj?
Špela
Odgovor:
Dva meseca star kuža je kot dojenček. Tudi dojenčki kakajo in lulajo ponoči. Daj psički čas. Tudi njeno jokanje je normalno. Ko si doma in se umakneš za trenutek, jo umirjaj z glasom in jo pohvali, če bo počakala za vrati brez joka. Seveda jo tudi nagradi s pasjo poslastico. čaka te veliko potrpežljivosti in vztrajnosti.
Odgovarja: Lili Ograjenšek

