mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa
Kdo je tukaj?
admin: 0 | gosti: 18  

ISSN 1581-3258
2000-2023 © Jana

mojpes.net na Facebooku

Neapeljski mastif
2. FCI skupina - Pinči, šnavcerji, molosoidi in švicarski planšarski psi
<< nazaj | pomoč
Neapeljski mastif (Mastino Napoletano - Neapolitan Mastiff)

Avtorja: Nataša in Peter Dolar
Vir: www.neapeljskimastif.net
Objava na mojpes.netu: 16.07.2005

Neapeljski mastif
F.C.I. 197, 27/11/1989 , F.C.I.razvrstitev: II.skupina, sekcija 2.1.molosi brez delovnega izpita

Napoletano je potomec velikih rimskih molosov, ki jih je opisal že Columella v 1.stoletju našega štetja v knjigi "de re rustica". Iz prvotnega "CANE E PRESA" (pes za prijemanje) sta se na pobočjih Vezuva razvila dva tipa italijanskega mastifa. V začetku postavitve standarda pasmi (1946 - 1949 leta) je bilo potrebno definirati zaželjeni tip psa. Pred tem sta obstajala dva tipa italijanskega mastifa, vsak od njiju je temeljil na drugačni genetski osnovi in vsak je imel svoje radikalne zagovornike med mastinarji. Pravi avtohtoni predhodnik sedanjega neapeljskega mastina in ostalih molosov je bil "cane e presa", ki je bil veliko manj veličastnega izgleda kakor sedanji tip neapeljca.


vir: Il Mastino napoletano, 1974

Bronasta skulptura, shranjena v muzeju v Louvru, ki datira v 1.800 let pred našim štetjem, prikazuje velikega, močnega psa, ki ustreza opisu cane e prese. Teorij, kako je ta pes prišel na ozemlje današnje Evrope, je več, nobena pa ni popolnoma utemeljena. Takšne pse so imeli Molosi na območju Epira, takšne pse je srečeval Aleksander Veliki na svojih osvajalskih pohodih proti Indiji, takšni psi so živeli na območju Tibeta. Zgodovinarji so ga opisovali kot masivnega psa z debelo glavo, psa, ki se ni bal nikogar in ničesar, psa, ki je za časa rimskega cesarstva spremljal vojaške legije, klal nasprotnike in se boril v arenah. V istih zapiskih najdemo tudi izjemno lastnost molosov - izredno navezanost na gospodarja in njegovo lastnino. Glede na namembnost, se je na evropskem območju iz tega psa razvilo več tipov. Tako imamo kane korso, kanarsko dogo, španskega mastifa, malorškega psa, bordojsko dogo, rotvajerja in bokserja, bulmastifa, angleškega mastifa, buldoga…in seveda neapeljskega mastifa.
Neapeljski mastif, kakršnega poznamo danes, je združitev dveh različnih tipov italijanskega mastifa:

1. "CANE DA PAGLIAIO" (pes kmečkih dvorišč), italijanski mastif, čigar značilnost je bila dinamična funkcionalnost. Prilagojen je bil za življenje v kmečkem okolju, za delo oziroma čuvanje velikih posestev. Celotna njegova anatomija je bila prilagojena uporabnosti.


Foto: M. Šetinc


Masaniello, vir: Il Mastino napoletano, 1974


Remo dei Novesoldi; vir: Il Mastino napoletano, 1974

2. "CANE DA CORTE" (gosposki pes), italijanski mastif pasivne anatomije, bolj počasnega gibanja, bolj masivnega videza in zato z omejeno uporabnostjo kot odličnega čuvaja.


Foto: P. Dolar

Mastino je bil prvenstveno namenjen kot pes zaščitnik in neprecenljiv stražar vsega svojega. Odločen, inteligenten, stabilne nravi in ne agresiven brez razloga, z zelo visokim pragom bolečine in zelo vdan svojemu gospodarju. Bil je izvrsten in strašen čuvaj.

S popularizacijo pasme in njeno širitvijo na vse kontinente, napoletano postaja vse bolj družinski pes. Pasma postaja vse bolj enotna, žal pa vse bolj izgublja tako na okretnosti kakor na temperamentu. Zato se vse več poznavalcev pasme z nostalgijo spominja 70-ih in 80-ih let 20. stoletja, ki so dala največ velikih zmagovalcev, ki so ustrezali prvotnemu standardu.


Caligola di Ponzano; vir: Nostri Cani


Foto: P. Dolar

In vse več jih je, ki pravijo: "Mastino bodočnosti je zame mastino iz preteklosti." Tako je že pred časom Nicola Imbimbo, sodnik specialist za napoletane, avtor knjig o pasmi in vzreditelj predlagal TEST SPOSOBNOSTI IN DELOVNI STANDARD MASTINA. Test bi naj zajemal preizkus gibalnih sposobnosti, preizkus značaja in preizkus ugriza. Zaenkrat ga tudi v matični domovini pasme še ne opravljajo.

Kljub vsemu zgoraj zapisanemu pa ne smemo pozabiti, da tudi v najbolj umirjenem, vzgojenem,.... mastinu še vedno nekje v globini ždi borben duh cane e prese! Zato je govoriti o značaju brez soodvisnosti z drugimi vplivi premalo. Vsak mastino je osebek zase, s prirojenim značajem prednikov in pridobljeno socializacijo pri vzreditelju in kasneje pri vas. Če ga boste znali razumeti in spoštovati njegovo osebnost, bo tudi on spoštoval vas in vas dosledno upošteval kot vodjo krdela.

Mladi napoletanec zahteva doslednega in odločnega gospodarja.
Priporočljiv življenjski prostor je hiša z ograjenim dvoriščem, najboljše pa se bo počutil v hiši skupaj z družinskimi člani. V primeru, da bo vaš mastino živel v urbanem okolju, ga morate že od mladiča naprej privajati na ljudi, otroke in živali. Samo v tem primeru bo, kot odrasel, dovolj toleranten do drugih. Vedeti moramo, da je to pes za enega gospodarja in da bo zanj in njegovo lastnino naredil dobesedno vse. Tudi njegova inteligenca ni ravno olajševalna okoliščina, saj je zelo trmast in ponavadi preizkuša prag vzdržljivosti svojega gospodarja.

Videz neapeljca, predvsem njegove glave, je povsem svojstven.


Foto: P. Dolar


Foto: P. Dolar


Foto: P. Dolar

Ali vas v prvem trenutku magično pritegne ali pa popolnoma odbije. Samo tisti, ki bo razumel njegovo telesno, vizualno in očesno govorico, bo popolnoma dojel njegovo edinstveno osebnost, ki se je razvijala skozi stoletja. Doumel bo skrivnosti njegove enigmatične pojave, ki je istočasno srhljivo resna in smejoča.

Pred nakupom mastina dobro razmislite, kakšen je vaš življenjski slog, ali imate dovolj pasjega znanja in nenazadnje tudi, koliko stroškov si lahko privoščite za njegovo vzdrževanje. Mastino ni pes za v mestni vrvež, ne sme biti statusni simbol, vzljubiti ga morate predvsem zaradi njegovega značaja! Ob pravilni socializaciji je ob vaši prisotnosti najboljši prijatelj vaših prijateljev, v vaši odsotnosti pa nepodkupljiv čuvaj.

Povzetek standarda pasme:


Foto: P. Dolar


Foto: P. Dolar

OSNOVNI IZGLED: Velik, izredno močan, masiven pes, skladen glede na svojo velikost. Pes s "preveč" kože, predvsem na glavi, kjer prostoviseča tvori globoke gube, na vratu pa bogato podgrlino.

POMEMBNA RAZMERJA: Dolžina telesa je za 10% daljša od plečne višine psa. Razmerje celotne dolžine glave proti gobcu je 2:1 (dolžina gobca je 1/3 dolžine glave)

GLAVA, VRAT: Kratka in masivna. Značilno je, da "prevelika" koža v gubah pada od zunanjega očesnega kota proti vogalu ustnic pod rahlim kotom. Liniji glave in gobca potekata vzporedno. Vrat kratek in zelo mišičast! Bogata podgrlina mora biti vedno razdeljena na levo in desno stran in ne sme biti pregloboka, kar pomeni, da se mora končati nekje do sredine vratu.


Foto: P. Dolar

LOBANJA: Dolžina lobanje mora znašati 2/3 celotne dolžine glave. Če gledamo lobanjo s sprednje strani deluje zaokroženo, le med ušesi je ploščata. Arkade so zelo opazne, kosti dobro razvite. Stop je dobro viden.


Foto: P. Dolar

SMRČEK: Slediti mora nosni liniji. Pigment smrčka je enak barvi dlake!

GOBEC IN USTNICE: Ustnice so mesnate, viseče in težke. Gledano od spredaj, morajo zgornje ustnice tam, kjer se stikata leva in desna stran, tvoriti narobe obrnjeno črko V. Gledano s strani, mora biti izgled gobca kvadrat.

ČELJUST, ZOBJE: Močna in dobro razvita. Ugriz je škarjast ali kleščast, dovoljena so minimalna odstopanja predgriza, vendar samo, če je sicer oblika gobca po standardu, podgriz ni dovoljen.

OČI: Oči so okrogle, vendar zaradi preveč kože na glavi niso povsem odprte, kar daje očem ovalni videz. Postavljene so izpod čela v precejšnji medsebojni oddaljenosti. Barva oči naj bo enaka barvi dlake psa, lahko pa je tudi siva, črna ali rjava.

UHLJA: Majhna glede na velikost psa, trikotne oblike, postavljena visoko nad ličnicami, tam rahlo dvignjena, nato pa takoj padata in sta priležena h glavi. Morata biti tako kratka, da ne dosežeta začetka vratu!

PRSA: Široka, njihova širina se rahlo zožuje proti prsni kosti.

TREBUŠNI DEL: Spodnja linija trebuha poteka vodoravno glede na prsni koš.

ŠAPE: Okrogle, velike in močne.

ZADNJI DEL HRBTA: Mora biti širok, močan in mišičast.

BOKI IN LEDVIČNI DEL: Pomemben je dober prehod od ledvičnega dela proti bokom. Če gledamo psa s strani, je prehod proti bokom nekoliko konveksno dvignjen.

REP: Koren repa je širok, debel in močan, potem pa se postopoma zožuje. Pes ne sme repa nositi navpično ali zvitega preko hrbta, temveč vodoravno kadar je v "akciji" oziroma spuščenega v mirovanju.

GIBANJE: Je tipično gibanje za to pasmo. Spominja bolj na mačje gibanje z levjimi stopinjami, počasno kot medvedje. V hitrejšem tempu je gibanje močno, v zadnjih nogah polno moči, prednje noge so dobro iztegnjene. Mastina bomo le redko videli galopirati, običajno se giblje počasi.. Dovoljena je tudi kamelja hoja.


Foto: D. Mihevc

DLAKA IN BARVA: Mora biti gosta, vendar ne kosmata, fina (ne ostra) in povsod enako dolga. Dolžina dlake je največ 1,5 cm. Če gledamo psa od strani, se mora dlaka na bokih bleščati. Prednostne barve so črna, siva in kovinsko siva. Manjše število psov je tudi rjavih; v drap, bež in mahagonij odtenkih. Vse omenjene barve se lahko med seboj prelivajo.


Foto: P. Dolar


Foto: P. Dolar


Foto: P. Dolar

VIŠINA: Pes: od 65 do 75 cm,Psica: od 60 do 68 cm, Dovoljena so odstopanja +/- 2 cm!

TEŽA: Pes od 60 do 70 kg, psica: 50 - 60 kg. Osnovno pravilno težo določimo po pravilu: vsak cm plečne višine psa - 900 g teže psa. Seveda pa moramo pri tem upoštevati tudi konstitucijo in skladnost psa. Mejne vrednosti naj bi bile za samca višine 77 cm, teža 83 kg, za psico višine 70 cm, teža 70 kg. Nikakor pa teža naj ne bi presegala pri samcih 87 kg, pri samicah 74 kg.

NAPAKE IN DISKVALIFIKACIJSKE NAPAKE: Prevelika odstopanja od standarda.

Napoletanota ne izberite izključno zaradi videza, pač pa pred nakupom preverite tudi ali ustreza vašemu načinu življenja in ali njegov značaj ustreza vašim željam.

Sama sem se za napoletana odločila izključno zaradi videza, spoznavanje pasemskih značilnosti pa je potekalo vzporedno z vzgojo mladega mastina. Tega ne priporočam! Pri meni se je na srečo izšlo, bolj ko sem spoznavala pasmo, bolj sem ugotavljala, da mi je pasma vsestransko "pisana na kožo". Tako z mastini živim in jih spoznavam že dobrih osemnajst let. In dlje kot jih imam, bolj ugotavljam, da je vsak osebnost zase. Tako skrivnostni so kakor njihova neraziskana preteklost; in ko sem že popolnoma prepričana, da znam presoditi njihove reakcije v določenih situacijah, me v trenutku postavijo na realna tla in vedno znova ugotovim, da jih ne bom nikoli popolnoma spoznala.


Vsebine na tej spletni strani so avtorsko zaščitene. Vsako kopiranje je prepovedano.

 

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.